GP Kataru 2017

4. duben 2017 | 20.55 |
› 

franco_katarRáda bych také napsala pár odstavců k závodům Moto2 a Moto3, které se odehrály před dvěma týdny v Kataru. Nějak mi to psaní přeci jen chybí, i když jsem něco málo hned druhý den po závoděch napsala na svůj anglický blog, tak i přesto se potřebuju vyřádit ještě tu :-D Chci, aby si to přečetli i moji čeští čtenáři. Jaksi mám k tématu pořád co říct :-D Teď tedy článek o Moto2.

A vezmu to hned postupně, tedy od prvního místa. Protože k tomu mám hodně co říct. Franco Morbidelli. Už jsem psala v žebříčku mých oblíbených jezdců, že jsem si ho hodně oblíbila. Vezmu tuto historii ale trošku do hloubky. Pamatuju si, když v roce 2013 závodil v kategorii Superstock 600 v rámci Superbikového šampionátu. Pamatuju si, že jsem ho neměla ráda. Já tam ty Italy nikdy moc nemusela a to jsem je vlastně vůbec neznala. Prostě jsem je neměla ráda všechny dohromady, tak nějak z principu. Což tedy, jak teď zjišťuju, vůbec nebylo fér. On Franco tam v tom roce získal titul. Mým velkým favoritem byl tenkrát Belgičan Gauthier Duwelz (mimochodem, kam ten zmizel?) a ostatní mě vlastně nezajímali. To se mi stává poslední dobou nějak často, že z jezdce, kterého vážně hodně nemám ráda, se najednou stane můj velký oblíbenec. Taky na toto téma chystám článek, už mám ten nápad v hlavě spoustu měsíců :-D

Franco pak jezdil Moto2, ale pro mě byl vždy takovým neviditelným. Na konci roku 2015 získal své první pódium a už tenkrát jsem si říkala, že je to celkem sympatický kluk. Loni už jsem mu začala pomalu fandit. V první půlce sezóny to ještě nebylo takové, vlastně ani v Brně ještě moc ne, i když už moje sympatie měl. Pak ve druhé půlce sezóny zajížděl fantastické výsledky a já mu to přála víc a víc. Takže se to nějak tak stalo, že letos už jsem do sezóny vstupovala s tím, že bude jedním z mých favoritů. V tom článku o oblíbených jezdcích jsem psala, že mou jedničkou zůstává Sandro a že mu šlape na paty Yonny. Což vlastně asi i jo, ale po závodním víkendu v Kataru jim na paty šlape i Franco. Tedy, Yonnyho už asi přeskočil :-D

Loni na konci roku sbíral hodně druhých a třetích míst a to vítězství ne a ne přijít. A to i pár závodů vedl, ale nikdy to prostě neudržel až do cíle. A já loni ve článcích o závodech psala, že letos to přijde. Byla jsem o tom přesvědčená. Před prvním závodem sezóny jsem vlastně ani jiného favorita na vítěze neviděla. Dokonce jsem měla tušení typu, že letos bude jeho sezóna ve stylu Brada Bindera. Tedy, až získá to své první vítězství, tak už bude k nezastavení :-D

No, první vítězství už získal. Páni, lidi, já byla docela nervózní. Jak pořád navyšoval svůj náskok na čele, tak jsem se bála, že to neudrží, že spadne. Ale on to zvládl. Konečně se to povedlo! Já měla tak velkou radost a byla jsem na něj pyšná (vlastně stále jsem).

Já vím, že už o něm píšu dlouho, ale ještě pár vět. Jeden z důvodů, proč jsem si ho postupem času víc oblíbila, byl taky ten, že jsem o něm slyšela, že je to hodně chytrý a inteligentní kluk.

Taky ho hrozně ráda poslouchám, takže čím víc bude na pódiu a tím pádem bude dělat rozhovory, tím líp :-D Jako fakt, on má hrozně příjemný hlas a mluví vždycky srozumitelně, fakt prostě ví, o čem mluví. A navíc má výbornou angličtinu. To tady vážně musím vyzdvihnout. To se u Itala jen tak nevidí. Navíc téměř bez přízvuku. I když u něj to možná bude tím, že je Ital jenom napůl :-D

To mi připomíná. Teď se pojede další závod v Argentině a jeho maminka je Brazilka a Franco taky na helmě nosí hrdě brazilskou vlajku, no a Argentina je jediný závod v Jižní Americe, tak to pro něj možná taky svým způsobem bude takový domácí závod. Nevím, jak moc lidi ví, že je napůl Brazilec, nevím, jak moc lidí MotoGP v Jižní Americe sleduje a už vůbec nevím, jestli tam má nějaké fanoušky. Nicméně, bylo by hezké, kdyby se mu i tam povedly stupně vítězů.

Kromě Franca jsem tipovala, že letos budou hodně silní Lüthi a Nakagami. No a vida. Lüthi byl druhý a Nakagami třetí, takže přesně ti tři, které jsem před sezónou tipovala na největší kandidáty na titul, opravdu byli na pódiu. Ale jasně, byl to teprve první závod, vše se ještě může zamotat.

Kdo mě ale nesmírně překvapil a zároveň ohromně potěšil, to byl Miguel Oliveira. A vlastně celá KTM. Tým Ajo totiž od letoška nasadil motorku KTM. Já jsem se bála cokoliv předpovídat, vůbec jsem netušla, jak na tom budou. A Miguel bojoval o bednu! Navíc Miguel, který měl do Moto2 loni taky dost náročný vstup. Já fakt zírala. Doufám, že to nebylo jen způsobené okolnostmi. Vážně bych Miguelovi přála, aby byl zas někde na čele pole. To by bylo tak úžasný.

Nesmíme letos podcenit ani Alexe Márqueze. Což já ho teda docela podceňuju, to se musím přiznat. Ale je to Márquez a už to by nás mělo varovat :-D Byl 5., což je pro něj skvělý začátek sezóny.

To samé Luca Marini. Na toho taky pozor. To je Marini (čti Rossi), a to už by nás mělo varovat :-D Byl 6. a i pro něj to je výborný začátek nové sezóny.

Já osobně jsem nadšená z 9. místa Xavi Vierge, taky Lorenzo Baldassarri na 8. místě není to nejhorší.

Rozhodně překvapil Fabio Quartararo. V Moto3 nic moc, i když se o něm mluvilo jako o velkém talentu a budoucím velkém šampiónovi. Tak možná ten jeho čas teprve přijde.

Axel Pons na 10. místě, to je taky hodně dobrý.

Chtěla bych určitě zmínit i další nováčky, ne jen Fabia. Body za 12. místo bral Pecco Bagnaia, to je moc hezký výsledek. Naopak Bradu Binderovi to zatím moc nevyšlo, byl až 20. Ale tak já si říkám, že je to ta nová KTM, Miguelovi to vyšlo, ale nevíme všechny okolnosti. Já bych to 20. místo zatím jako nezdar nebrala, uvidíme, co přinesou další závody. Zatím to moc hodnotit nechci.

Další nováčci dopadli ještě hůř. Jorge Navarro vůbec nedojel do cíle, Stefano Manzi byl 29. (což znamená poslední), Andrea Locatelli 27. A to se o Locovi mluvilo jako o tom, který je vysoký a tudíž by mu Moto2 měla sednout líp než Moto3. No jo, ale i on zjevně potřebuje čas. Navíc Italtrans, to prostě není špičkový tým, to si musíme přiznat.

Navrátilcem do této kategorie je Yonny Hernández. A bylo to teda horší, než jsem čekala. V MotoGP byl dost dlouho a návrat na jinou motorku a do jiné kubatury je asi těžší než se možná může zdát. Navíc podmínky taky nebyly ideální. Já do něj vkládám docela velké naděje, tak doufám, že se to postupem času bude zlepšovat.

Sandro Cortese taky nedopadl nejlíp. Skončil až 22. No, začátek nové sezóny jsem si v jeho podání představovala podstatně lépe.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář