Začala sezóna 2017

3. duben 2017 | 19.23 |
› 

katarSezóna MotoGP začala minulý týden závodem v Kataru. Jelo se pozdě večer (vlastně spíš už v noci) místního času a za umělého osvětlení, jak je v posledních pár letech zvykem. Sice už tady na blogu nemám pozávodní komentář nebo shrnutí závodu, přesto bych se k začátku sezóny chtěla vyjádřit.

Už tady nebudu rozpitvávat posouvání závodu kvůli nepříznivému počasí, to se prostě může stát. A fandové si už snad užili všech možných scénářů, že by je toto nemělo rozhodit. Přesto jsem viděla různé ne příliš lichotivé komentáře, čemuž moc nerozumím. Tak snad ti, kteří jsou na místě, nejlépe vědí, jak to vypadá, ne? Od televize se všechno strašně jednoduše rozhoduje.

Nicméně, pojďme se raději věnovat samotným výsledkům, protože to je to, o čem jsem chtěla psát.

Maverick Viñales se v předsezónních testech jevil hodně dobře. Jasně, přestup na tovární Yamahu, tak se dalo čekat, že mu to pojede. Přesto jsem nechtěla dělat rychlé soudy, byly to přeci stále jenom testy. Ale jak se zdá, tak Maverick by mohl být dost silným kandidátem na titul v letošní sezóně. A já upřímně musím říct, že v to i docela doufám. Rossiho nemám ráda, Márquez už mi sice nevadí, ale už má těch titulů až až a já chci vidět někoho nového na tom nejvyšším stupínku. Jorge Lorenzo letos nevypadá, že by mohl o titul bojovat (to snad příští rok), otázka je, co Dovizioso. Jinak nevím, kdo by mohl do boje o titul zasáhnout. Prostě z těch jmen, která se letos jeví nejvíc pravděpodobně, že o ten titul pojedou, to nejvíc přeju Maverickovi. Zároveň ale musím říct, že jsem nečekala, že po přestupu do Yamahy vyhraje hned ten první závod. Taky ale ještě chci dodat, že noční závod v Kataru je vždy takový specifický. Argentina a USA už napoví trochu víc. Přesto si myslím, že to hlavní dění začne, až se vše přesune na závody do Evropy.

Jak už jsem řekla, je otázka, co Dovizioso. V Kataru skončil druhý a vypadal celkem konkurenceschopně. Ducati má výborný výkon na rovinkách, to všichni víme. Na top speed (tedy maximální rychlost) se s nimi ostatní moc rovnat nemůžou. Jenže v Kataru byly specifické podmínky, takže vůbec nedokážu odhadnout, jak na tom Ducati opravdu je. A taky Dovi, kterému se v Doha daří pravidelně a v posledních několika letech tu byl vždy na stupních vítězů.

Valentino Rossi byl třetí a byl to prostě takový typický rossiovský výkon. Já nevím no. Myslím, že jeho nejlepší roky už má za sebou. Jasně, pódia sbírat umí a asi jich ještě spoustu přidá, ale na nějaká velká vítězství či snad dokonce tituly už to moc nevidím. A to se teď na to snažím koukat objektivně a nezaujatě. Fakt.

Marc Márquez byl 4., ale u něj to bylo způsobeno tím, že na poslední chvíli měnil pneumatiku. Já si stále myslím, že to bude on, kdo získá opět letos titul, a 13 bodů je pro něj slušný základ.

Dani Pedrosa byl opět nenápadný.

On už to asi ani jinak neumí. Obávám se, že i v jeho případě je to nejlepší za ním. Možná sem tam nějaké to pódium přijde, ale na velká vítězství už to nevidím. V jeho případě je to o to smutnější, že on nikdy žádná velká vítězství ani tituly neslavil. A já mu to vždy tak přála. Škoda.

Skvěle začala Aprilia. Aleix Espargaró byl 6., což je nejlepší výsledek týmu od jejich návratu do MotoGP. A já si tady musím trošičku povzdychnout. Vím, že letos už je to jiná kapitola, ale tu motorku vypiplali Stefan a Álvaro a někdo jiný teď slízne smetanu. Já vím, že takhle to prostě chodí, ale je mi to trošku líto no. Na druhou stranu, Aleixův týmový kolega, nováček této kategorie Sam Lowes, se zatím moc nechytá. Já mám Sama docela ráda, ale teda před sezónou jsem tipovala, že bude z nováčků nejslabší (bez přihlédnutí k týmům, ve kterých budou jednotliví nováčci jezdit) a zatím jsem to trefila. Ale jasně, byl to teprve první závod nové sezóny.

Pochválit musím Scotta Reddinga za 7. místo a Jacka Millera za 8. místo. To je pro začátek sezóny opravdu výborné a doufám, že hoši budou v takovýchto výsledcích pokračovat.

Taky teda musím pochválit Alexe Rinse, který byl v Kataru nejlepším nováčkem. Skončil na 9. místě. Být při prvním závodě v top 10, to je moc pěkný výkon. Další nováček, Jonas Folger, byl 10., takže i pro něj to byl velmi povedený vstup do MotoGP. Mimochodem, já již před sezónou říkala, že Jonase všichni všeobecně hodně podceňují a proto já tipuju, že on bude nejlepším nováčkem. Tak uvidíme.

Na 11. místě skončil při svém debutu s Ducati Jorge Lorenzo. A já ani teď, více než týden po závodě, vlastně nevím, jestli to byl dobrý nebo špatný výsledek.

Loris Baz byl 12., Héctor Barberá 13., takže solidní vstup do sezóny pro tým Avintia. Doufám, že to tak půjde dál a kluci budou brát nějaké ty body.

No a dočkal se i Karel Abraham. Při svém návratu byl 14. a řekla bych, že pro začátek to není zlé. Uvidíme, jak to půjde dál.

Bod bral Tito Rabat. Loni jeho nováčkovská sezóna nebyla úplně ideální, tak jsem docela zvědavá, jak se s tím popere teď, když už by měl být o nějaké ty zkušenosti obohacený.

Mimo body skončili oba jezdci KTM, tedy Pol Espargaró a Bradley Smith. A já se docela divím těm překvapeným komentářům. Upřímně, když jsem loni ve Valencii viděla, jakou měl Mika Kallio (který jel na divokou kartu) ztrátu, tak jsem nevěřila, že přes zimu udělají nějaký extra velký pokrok. Předpovídala jsem, že KTM bude se ztrátou poslední. V těch úvodních závodech určitě. Takže vlastně předčili má očekávání, protože poslední nebyli. Byl za nimi ještě Sam Lowes s Aprilií.

No a teď k těm, kteří závod nedokončili. Cíl neviděl Danilo Petrucci a já vlastně ani nevím, proč odstoupil. Technická závada na motorce?

Spadl Andrea Iannone. Na jednu stranu mě to vlastně ani moc nepřekvapilo, známe ty jeho manévry. Na druhou stranu mi to bylo docela líto, protože tam v tom poli aspoň udělal pořádný vítr.

Spadl taky Karlův týmový kolega Álvaro Bautista. To byla škoda.

Prvním padlým byl Cal Crutchlow. A víte co? Ani mě to nepřekvapilo. Jediné, co jsem si pomyslela, bylo "no jo, opět Cal, jak jinak". Horší ale bylo, že on po chvíli spadl podruhé. Ano, opravdu perfektní začátek nové sezóny.

Na závěr jsem si nechala to nejlepší. A teď to opravdu není myšleno ironicky. Teď to myslím tak, jak je to napsané. To, že je Johann Zarco výborný, víme snad všichni. Vzhledem ke všem okolnostem s počasím a tak se stalo, že startoval ze druhé řady (mimochodem stejně jako jeho týmový kolega Folger). Už to samo o sobě bylo skvělé. Ale to, co Johann předvedl v úvodních kolech závodu, to mi vyrazilo dech. Jak se dostal dopředu, jak zvyšoval svůj náskok. Já jen nevěřícně zírala s otevřenou pusou. Jako fakt. Hned mě napadlo, že mu se už asi stýská po těch saltech :-D

Nicméně, tušila jsem, že to nedopadne, proto jsem si každé jedno kolo užívala. Bylo to skvělé. Když pak přišel pád, tak jsem vlastně vůbec nebyla smutná. To se mi ještě nikdy nestalo, abych, když spadl můj velký favorit, já byla smířená se situací. Prostě jsem nějak vnitřně věděla, že taková bomba nevybuchne. Nicméně, Johann byl úžasný, jsem na něj strašně hrdá a jen doufám, že to nebyl úlet způsobený okolnostmi, ale že opravdu dokáže držet tempo s těmi nejlepšími. Samozřejmě nečekám, že v Argentině pojede o bednu, ale Top 10 by měl být jeho cíl, možná třeba i Top 6, proč ne.

Pokud se nemýlím, tak se to stalo poprvé v historii, že jezdec při svém vůbec prvním závodě MotoGP hned vedl závod. A vlastně hned od startu (i když teda nešel do vedení hned, jak zhasla červená světla). Takže Johann jinou pozici v závodě zatím nezažil :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Začala sezóna 2017 michal 05. 04. 2017 - 19:12
RE(2x): Začala sezóna 2017 niki 07. 04. 2017 - 21:46