VC Abu Dhabi 2016

27. listopad 2016 | 18.02 |

abu dhabiZávod, ve kterém se rozhodovalo o titul mistra světa roku 2016, byl tu. Kvalifikace vyšla lépe Lewisi Hamiltonovi, který získal pole position. Avšak Nico Rosberg se kvalifikoval hned vedle něj. Ve druhé řadě stáli Daniel Ricciardo (Red Bull) a Kimi Räikkönen (Ferrari). Ze třetí řady pak startovali Sebastian Vettel (Ferrari) a Max Verstappen (Red Bull). Kromě souboje o titul jsme se mohli těšit i na další souboje o pozice v dolní části tabulky šampionátu a pro mě osobně byl velmi atraktivní souboj o čtvrté místo v Poháru konstruktérů. Také nás čekalo loučení s Jensonem Buttonem a Felipem Massou. Oba už dříve oznámili, že tohle je jejich poslední závod v F1.

Závod to byl vskutku zajímavý a akční. Pro nezaujatého fanouška paráda, pro zaujatého nervy podle toho, komu fandí. Pro mě osobně to byl jeden z nejvíce nervydrásajících závodů za poslední dobu.

Po startu si většina pilotů udržela své pozice, akorát Max Verstappen to nezvládl a lehce ťukl do Nica Hülkenberga. Nicovi se naštěstí nic nestalo. Max se roztočil a propadl se tak na konec pole. Začala jeho neskutečná stíhací jízda. Za tu ho musím pochválit, jel fakt dobře.

A to až tak dobře, že se přimíchal do boje o stupně vítězů. Tam hořel nejen boj mezi Hamiltonem a Rosbergem, ale také se do boje snažili zasáhnout Ricciardo, Räikkönen a Vettel. Bitva, jak má být.

Já byla opravdu překvapená, jak je to vyrovnané. I když ta vyrovnanost byla asi také daná tím, že Lewis Hamilton ve druhé půlce závodu výrazně zpomalil. Byl na prvním místě, ale věděl, že za současné situace, kdy Rosberg byl P2, by mu to k titulu mistra světa stejně nestačilo. Tak prostě zpomalil a doufal, že tím se jeho soupeři přiblíží a Rosberga předjedou nebo prostě nějakým způsobem vyřadí ze hry.

Čísla byla daná takto. Pokud Hamilton vyhraje, Rosberg musí být nejhůř třetí, aby měl titul. Čtvrtá pozice by už nestačila.

Lidi, ten závěr, já byla fakt ve stresu :-D Nicovi jsem to moc přála, ale fakt jsem se bála, že Vettel a Verstappen za ním se pokusí o nějaký manévr a že to špatně skončí.

Skončilo to dobře. Hamilton si sice opravdu dojel pro vítězství v závodě, ale Nico Rosberg bral druhé místo a bylo rozhodnuto. Stal se mistrem světa 2016! Já mám z toho velkou radost. Konečně! Konečně od roku 2007 získal titul v F1 někdo, komu fandím. Devět let jsem si musela počkat. To je neskutečné.

Ale upřímně vám musím říct, že když jsem Nicovi začala v roce 2006 fandit, tak jsem nevěřila, že by to jednou mohl dotáhnout k titulu šampióna. V posledních pár letech už to začalo být zajímavé a já si říkala, že by ten titul fakt vybojovat mohl. A vida, je to tu.

Po strašně dlouhé době jsem s výsledky formulové sezóny spokojená. Už dlouho se mi nestalo, abych po konci sezóny byla tak vnitřně v klidu.

Podruhé v historii se tak stalo, že titul získal otec a po letech i jeho syn. Po 34 letech od doby, kdy získal titul Keke Rosberg, se stal mistrem světa i jeho syn Nico. Každý však titul získal pro jinou zemi :-D Titul otec - syn před tím dokázali získat jen Graham a Damon Hillovi.

Třetí místo v závodě nakonec získal Sebastian Vettel. Toho také fanoušci v internetovém hlasování zvolili jezdcem dne.

Max Verstappen byl čtvrtý, jeho týmový kolega Daniel Ricciardo pátý. Kimi Räikkönen pak byl šestý.

Skvěle si vedli jezdci Force Indie, Nico Hülkenberg byl sedmý a Sergio Pérez osmý. To znamenalo jediné, čtvrté místo v Poháru konstruktérů je vybojováno. Já, jako jejich fanynka, ani nedokážu slovy popsat, jak moc hrdá na ně jsem. A jak moc mi bude Nico v tom týmu chybět.

Body ještě brali devátý Felipe Massa, který se tak rozloučil se svou bohatou kariérou v F1 v Top 10, a desátý Fernando Alonso.

Mimo body skončili Romain Grosjean, Esteban Gutiérrez, Esteban Ocon, Pascal Wehrlein, Marcus Ericsson, Felipe Nasr a Jolyon Palmer.

Ze závodu musel krátce po startu odstoupit Kevin Magnussen. Po jednom lehčím kontaktu měl poničenou přední část vozu a týmu se to nepovedlo opravit.

Na technické problémy si stěžoval i Valtteri Bottas. Tým ho zavolal do boxů, že se na to podívá, avšak na trať už se Valtteri nevrátil.

Smutný konec kariéry zažil Jenson Button. Při nájezdu na obrubník se mu ulomilo zavěšení předního pravého kola. A byl to pro něj konec v závodě.

Hodně špatný den zažili u Toro Rosso. Jak Daniil Kvyat, tak Carlos Sainz museli odstoupit ze závodu. U Sainze ale byla na vině menší kolize s Jolyonem Palmerem, po které měl Sainz rozbitou převodovku.

Sezóna 2016 je u konce. Byla to sezóna plná různých vzestupů a pádů, konec konců, tak už to bývá, a nejen ve sportu. Doufám, že jste si sezónu užili, ať už jste fandili komukoliv. Doufám taky, že jste si rádi četli moje články, které o závodech F1 pojednávali.

Teď už se pomalu, ale jistě, můžeme začít chystat na sezónu 2017. Kdo ví, co nám přinese.