Mika Waltari - Omyl komisaře Palmua

7. září 2010 | 16.14 |
› 

Dočetla jsem detektivku od Miky Waltariho a musím to jen doporučit. Byla to skvělá knížka, přečetla jsem ji během dvou dnů a to je u mě co říct. Taky bych si nikdy nepomyslela, že mě budou bavit detektivky...

Komisař Palmu vyšetřuje smrt zámožného Bruna Rygsecka. Nejprve to vypadá na nešťastnou náhodu, poté se z toho vyklube vražda. Obsah sem psát nebudu, kdo chce, tak si může tuto knihu vypůjčit v knihovně.

Dám sem ale urývek z této knihy.

.....,,A co tedy, komisaři, hodláš dělat?" zeptal jsem se ironicky.
,,Samozřejmě totéž, co jindy, když nemáme proti vrahovi ani ten nejmenší důkaz. V takovém případě je třeba postupně, krok za krokem, trpělivě vylučovat všechny nepodstatné okolnosti a všechny vedlejší osoby. Čím dále postupujeme, tím větší dostává vrah strach. Už teď se dopustil dvou rozhodujících omylů, i když ani ty nestačí k jeho usvědčení. Ale nasvědčuje to tomu, že mu nakonec selžou nervy. A jediné, v co doufám, je, že si případ nevyžádá třetí mrtvolu." Chvilku jsem mlčel. ,,Jakých dvou omylů se vrah dopustil?" zeptal jsem se tiše. ,,Jeden byl přirozeně vypínač, ale druhý?"
,,Druhý je stejně přirozeně smrt paní Rygseckové, ty osle," odpověděl Palmu všechno jiné jen ne povzbudivě.
Po chvilce jsem to zkusil znovu. ,,Komisaři," zvolal jsem nadějně. ,,Když jsme objasnili vraždu paní Skrofové..."
,,Objasnili?" opakoval Palmu posměšně. ,,Já objasnil vraždu paní Skrofové. Ale klidně pokračuj." ,,Tehdy bylo pozadí vraždy, abych tak řekl, psychologické," pokračoval jsem. ,,Podle mého názoru má i tento případ psychologickou motivaci. Odhalíme vraha teprve tehdy, až si ujasníme jeho psychologické pohnutky."
,,K tomu už nepotřebujeme žádnou psychologii," prohlásil komisař Palmu. ,,Vrah se přece už dávno odhalil. Nestačí to?" Teď bylo na mně, abych se zastavil a zíral na něho s otevřenými ústy. ,,První omyl odhalil, že to byla vražda," vysvětloval Palmu trpělivě. ,,Druhý omyl odhalil vraha." Pohlédl na mě nedůvěřivě. ,,To myslíš vážně, že nevíš, kdo zavraždil Bruna Rygsecka?"
Co jsem na to mohl odpovědět? Stiskl jsem rty a rozhodl jsem se, že už s ním nepromluvím jinak než v úředních záležitostech.......

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře