MotoGP 2016: pořadí šampionátu

19. listopad 2016 | 15.49 |
›

02Dnes vám přináším nějaké ty tabulky s oficiálními výsledky šampionátu. Můžete se podívat na celkové pořadí šampionátu jezdců, na pořadí mezi konstruktéry, na pořadí mezi týmy. Také jsem do článku zahrnula pořadí jezdců na netovárních strojích nebo pořadí nováčků. A trošku jsem prostudovala statistiky, tak snad se mi povedlo dát dohromady i pár zajímavostí.

10. Héctor Barberá (SPA) 102

Do tabulky jsem dala jenom nejlepší desítku, celé pořadí si můžete prozkoumat tady.

Na stejném odkazu taky najdete pořadí mezi konstruktéry a pořadí mezi týmy.

Jen pro pořádek dodám, že mezi konstruktéry vyhrála Honda s 369 body. Mezi týmy byla nejlepší Movistar Yamaha MotoGP s 482 body.

Nováček roku 2016:

Letos to nebyla žádná bitva o pozici nejlepšího nováčka roku. Do MotoGP totiž pro tuto sezónu vstoupil pouze jeden. Tím byl Tito Rabat (SPA), za sezónu celkem nasbíral 29 bodů.

A teď něco k zajímavostem. Nejvíce vítězství v sezóně získal Marc Márquez, bylo jich 5. Nejvíce druhých míst získal Valentino Rossi, bylo jich 6.

Letos jsme viděli 9 různých vítězů, což je nový rekord.

Nejvíce startů z pole position měl Marc Márquez, na prvním místě na startovním roštu stál hned 7krát.

Nejvíce kol na čele pole v závodě byl Jorge Lorenzo. Bylo to celkem 105 kol. Druhý Márquez si na čele užil 91 kol, třetí Valentino Rossi vedl dohromady 78 kol.

Marc Márquez získal dohromady 12 umístění na stupních vítězů, Valentino Rossi a Jorge Lorenzo byli oba shodně na pódiu 10krát.

Ve svých 36 letech byl Valentino Rossi nejstarším účastníkem šampionátu, naopak nejmladším byl Jack Miller, kterému bylo na začátku sezóny 20 let.

Z celkem 18 závodů v sezóně jich hned 17 dokončili Marc Márquez a Maverick Viñales, to je úctyhodný výkon. Ve všech 17 závodech oba bodovali. Márquezovo jediné DNF bylo v závěru sezóny v Austrálii, Viñales nedokončil závod v Argentině, který se jel na začátku sezóny. Sedmnáct závodů dokončil taky Eugene Laverty, ten ale bodoval jen v 15 z nich.

Na opačném konci tabulky je Andrea Iannone, který dokončil pouze 8 závodů. Ovšem u něj nesmíme zapomenout, že se v závěru sezóny kvůli zranění nemohl zúčastnit hned 4 závodů.

Kromě stálých účastníků se občas závodů zúčastnili náhradníci (pokud byl někdo zraněný) či jezdci na divokou kartu. Celkem jsme v MotoGP viděli 29 závodníků z 11 různých zemí a 5 různých kontinentů.