VC Brazílie 2016

14. listopad 2016 | 21.39 |

interlagosDalším závodem Formule 1 v letošní sezóně byla Velká cena Brazílie na okruhu Interlagos u Sao Paula. Z pole position startoval Lewis Hamilton, vedle něj byl Nico Rosberg. Rosberg měl další šanci pokusit se získat světový titul. Ve druhé řadě stáli Kimi Räikkönen s Ferrari a Max Verstappen s Red Bullem. Za nimi byli Sebastian Vettel s Ferrari a Daniel Ricciardo s Red Bullem. V den závodu na okruhu pršelo. Očekávalo se kde co. A já ani nevím, jestli tu divočinu dokážu v článku pořádně popsat :-D

Nejprve byl start o 10 minut posunut. Nakonec se stejně rozhodlo, že se bude startovat za safety carem. Když konečně safety car zajel do boxů, tak netrvalo dlouho a na trať musel znovu. Boural totiž Marcus Ericsson.

Marcus boural zrovna na vjezdu do boxové uličky, takže ten byl krátce na to uzavřen. Max Verstappen svůj plánovaný pit stop ještě stihl, ale Daniel Ricciardo vjel do boxů ve chvíli, kdy už byla boxová ulička oficiálně uzavřená. Později za to dostal penalizaci 5 vteřin.

Penalizaci 5 vteřin také dostal Felipe Massa, který předjel Estebana Gutiérreze ještě v době, kdy safety car již zajížděl do boxů, ale ještě to bylo před bílou čárou, kdy se předjíždět nesmí.

Jen zajel safety car do boxů, hned se vrátil na trať. Ještě na cílové rovince totiž boural Kimi Räikkönen. To jsem trošku prožívala. Ještě, že Kimiho nikdo netrefil. Jezdci chvíli kroužili za safety carem, nakonec se ředitelství závodu rozhodlo vyvěsit červenou vlajku. A tak se čekalo.

A čekalo. Přeci jen se ale fanoušci dočkali a chystal se restart. Pořád pršelo. Restart byl za safety carem. Kroužilo se takto za safety carem několik kol a najednou přišla další červená vlajka. Nikdo moc nechápal, proč. Údajně mělo ředitelství závodu informaci, že se blíží silný déšť, tak to zastavili a čekali, co se bude dít. Hledali nejvhodnější dobu na to, aby se závod mohl nějak odjet. Nakonec zas tak velký déšť nepřišel, takže se pokračovalo.

Já jsem část po dalším restartu neviděla, protože jsem si myslela, že pauza bude dlouhá a odskočila jsem si do koupelny :-D Takže jsem prý přišla o nějaké drama, pit stopy Red Bullu, horkou chvilku Nica Rosberga a nějaký manévr Verstappena.

Pak boural Felipe Massa. To už jsem viděla. Nejemotivnější moment celého víkendu. Vlastně, řekla bych, že celé této sezóny. Pro Felipeho to byla poslední domácí GP v kariéře pilota F1. Lidi na tribunách mu tleskali, Felipe šel podél tratě s brazilskou vlajkou. Dojatá byla celá Brazílie, dojatí byli všichni diváci u televize. A kdo říká, že ne, ten lže.

No, takže jsme opět viděli na trati safety car. Pak už se to naštěstí dojelo do cíle. Ale opravdu to na začátku závodu a při té předpovědi počasí nevypadalo, že by se mohl nakonec odjet závod celý! Startovalo se v 17:00 našeho času, do cíle se dojelo něco kolem půl deváté. No, už tu byly i delší přenosy...

Lewis Hamilton vyhrál vlastně stylem start - cíl. On sám řekl, že pro něj to bylo snad nejjednodušší vítězství v kariéře. Druhý byl Nico Rosberg. Takže ještě, že tak. Souboj o titul se přesouvá do posledního závodu sezóny. To bude mazec.

Třetí byl Max Verstappen. Ale bylo to těsné, málem tu byl můj hysterický výkřik :-D On totiž třetí jezdil Sergio. Jim to strategicky vyšlo skvěle. Jenže Versappen jel z P11 (nebo kolikátý to vlastně byl) a předjížděl jednoho soupeře za druhým :-O Já držela palce, ať už to k Sergiovi nestihne... No, stihl.

Ale i tak je 4. místo krásné. Navíc to 7. místem podtrhl Nico Hülkenberg. Takže moc pěkný den pro Force Indii. Navíc Massa nedokončil a Valtteri nebodoval, protože byl až 11., takže FI už má to 4. místo v Poháru konstruktérů skoro v kapse.

Čest Ferrari se snažil aspoň 5. místem zachránit Sebastian Vettel.

Carlos Sainz byl 6. a to je také pěkný výsledek.

Zajímavé, že Ricciardo nedokázal držet tempo svého týmového kolegy Verstappena, byl až 8.

Hysterický výkřik ale přeci jen bude. Sauber na bodech!!! Zrovna v minulém článku jsem psala, že jim držím palce, aby to ve zbývajících závodech sezóny vyšlo a ono se to opravdu povedlo. Felipe Nasr byl při své domácí GP 9.! První body v sezóně, že to je zrovna u Felipeho doma, o to víc úžasný to je. Já nikdy nepřestala věřit. Já to věděla, že to přijde. Já z toho mám tak ohromnou radost.

Bod pak ještě získal Fernando Alonso.

Dlouho to vypadalo dost nadějně, že ten bod za 10. místo získá Esteban Ocon v Manoru. Já mu tak moc držela palce, aby to vyšlo, strašně jsem mu to přála. Ale v závěru se propadl až za Fernanda a Valtteriho a skončil 12.

Daniil Kvyat 13., Kevin Magnussen 14., Pascal Wehrlein 15., Jenson Button až 16. a tedy poslední. A to se stalo jak?

Jolyon Palmer měl lehký incident s Kvyatem, poničil si vůz. Zajel do boxů a potom, když se plánoval restart, tak už z boxů nevyjel.

Zvláštní pozornost si zaslouží tým Haas. V sobotu předvedli jejich nejlepší kvalifikaci, když Romain Grosjean získal 7. místo. Vypadalo to nadějně. Jenomže Grosjean havaroval v kole, kdy se najíždí na startovní rošt. A bylo to. Závod pro něj skončil dřív než začal. Esteban musel pak odstoupit během závodu kvůli technické závadě. A teda ten se taky v boxech předvedl. Házel tam rukavicemi a asi pronesl nějaká ne příliš hezká slova směrem k jeho šéfovi. Ten ho musel trochu krotit. Esteban později prohlásil, že se nerozčiloval nad ničím konkrétním, spíš tak obecně nad celou situací (a asi i celou sezónou, což se nedivím) a že to bylo v zápalu emocí. Později si to s Gütherem Steinerem vyříkali a prý je všechno v pohodě.

Nico Rosberg stále vede, má 367 bodů, Lewis Hamilton je druhý s 355 body. Poslední závod sezóny se jede 27. listopadu v Abu Dhabi.