Kdo je Lance Stroll?

3. listopad 2016 | 21.25 |

lance strollTým Williams dnes oficiálně potvrdil svou jezdeckou dvojici pro rok 2017. V týmu budou závodit Valtteri Bottas, pro kterého to s tímto týmem bude už pátá sezóna, a Lance Stroll, který přichází místo Felipeho Massy. Massa oznámil konec závodní kariéry v F1. Jméno Lance Strolla už se v souvislosti se sedačkou v F1 nějakou tu dobu skloňovalo, ale přesto o něm fanoušci zatím téměř nic nevědí. Alespoň tedy já se musím přiznat, že o něm skoro nic nevím. Takže tento článek je tu tak trochu i kvůli mě, aspoň mám totiž povinnost si to najít :-D 

Lance byl mnohými pasován do role závodního pilota už před několika týdny. Vlastně to bylo takové veřejné tajemství. Jenže s oficiálním prohlášením se muselo počkat až do jeho 18. narozenin. Ty oslavil 29. října.

Lance se tedy narodil 29. října 1998 v Montréalu. Jeho otcem je bohatý podnikatel Lawrence Stroll, ale o tom potom.

Lance aktuálně přebývá v Ženevě, ale svou kariéru začal v motokárových šampionátech v Severní Americe.

V roce 2008 byl dokonce nominován na cenu pro nejlepšího nováčka roku. Vyhrál v Kanadě motokárový šampionát a další jemu podobné šampionáty. 

V roce 2014 si prvně zkusil formulové závody. Jezdil v sérii Florida Winter Series. Jeho hlávní náplní toho roku bylo ale závodění v šampionátu Italské Formule 4, kde závodil pro tým Prema, tým, který patří jeho otci. Svým soupeřům téměř nedal šanci a získal titul.

V roce 2015 závodil v Sérii Toyota, kde získal titul. Také si vyzkoušel pár závodů ve Formuli 3 a závod v Macau. S týmem Prema samozřejmě. V roce 2015 byl také jedním z vývojových jezdců Ferrari.

V letošní sezóně už se naplno věnoval Formuli 3. Jistě, že závodil v týmu Prema. A získal titul. Tým Williams z něj udělal svého testovacího jezdce.

Pro příští rok už z něj Williams udělá jezdce závodního.

O Lancovi se nejčastěji mluví jako o tom, jehož tatínek je bohatý a tak mu prostě zaplatil místo v F1. No, něco na tom asi bude a sám Lance to vlastně i trochu potvrdil. Zároveň ale dodal, že chce dokázat, že tam není jen kvůli penězům, protože ve všech třech závodních sériích, do kterých vstoupil, získal titul.

Já vždycky říkám, že pokud má člověk talent plus finanční možnosti, tak je to výhra jackpotu. Co s talentem, když nemáte možnost ho rozvíjet? A co s penězi, když nemáte talent? Já jsem ohledně Lance a nějakého hodnocení zatím hodně opatrná, spíš jsem jeho vstup do F1 viděla negativně a taky jsem patřila k těm, kteří si ho hned zaškatulkovali jako "ten synek bohatých rodičů". A vlastně jsem ho začala nesnášet a ještě jsem ho ani jednou neviděla závodit. Ale zase si říkám, že kdyby byl úplný nemehlo, tak by mu byly peníze k ničemu a ty tituly by nevyhrál. No uvidíme.

Nicméně si myslím, že případ jeho táty je fakt extrém. Na druhou stranu, pokud má Lance fakt talent, tak se zas není čemu divit, že do něj táta investuje milióny.

Když na to má. Třeba mu to kluk v budoucnu vrátí tituly mistra světa. Kdo ví.

Lancův otec Lawrence Stroll je jeden z vlivných lidí, je to miliardář. Údajně má tým Williams zabezpečit tím, že do nich vloží 35 miliónů dolarů ročně. Lawrence Stroll je majitelem okruhu Mont Tremblant, kde kdysi závodila i Formule 1. Také je to jeden z největších vlastníků sbírky Ferrari. Začal se angažovat i přímo v závodních sériích. Ve Formuli 3 koupil tým Prema a dostal tam svého syna. Kromě toho Lancovi zaplatil několik hodin ve větrném tunelu a také pomohl financovat vývoj motoru Mercedes, protože jejich tým jezdil právě s motory této značky.

Lance má kolem sebe speciální tým lidí, kteří se starají o motor a o testování. S nimi už Lance navštívil spoustu okruhů. Poslední nováček, který do F1 vstupoval s takovými zkušenostmi z testování, byl shodou okolností taky Kanaďan a to Jacques Villeneuve.

Lawrence Stroll také Williamsu zaplatil nový moderní větrný tunel. Ten ovšem letos využívá pouze Lance, protože tunel byl postaven na základě dat z Formule 3. Ale už by se měl upravovat tak, aby se v něm mohl testovat i nový vůz týmu Williams.

Inu, jak už jsem napsala, nechci nic říkat. Bohatí to mají na jednu stranu těžké, protože se o nich mluví jako o těch, kteří měli cestu díky penězům snazší. A ano, i já takovým občas závidím. Nicméně jeho talent se teprve ukáže. Vždyť má pouhých 18 let! Má tituly ze slabších sérií, takže to by mohlo napovědět, že v klukovi něco je, že to není jen kluk, kterému se líbí auta a táta mu to zaplatil. Byl v akademii Ferrari a ti si nevybírají jen tak někoho. 

Mimochodem, z Formule 3 přišel do Formule 1 i Max Verstappen. Ten narozdíl od Strolla nezískal suverénním způsobem titul, byl pouze na celkovém třetím místě a mluvilo se o něm v té době jako o příštím mistru světa F1. Takže uvidíme. Mimochodem, nevím, čím to, ale Lance mi strašně přípomíná právě Maxe. Rodinou, která je za ním, penězi, i motoristickou cestou. Jak to bude s mými sympatiemi, to je zatím ve hvězdách, ale vypadá to, že se bude muset kluk hodně moc snažit, abych ho začala brát pozitivně. Nevím, mám takový divný pocit, že jsou s Maxem Verstappenem podobné typy. Takže bude docela zajímavé, co se bude dít, až se ti dva potkají na trati.

V jednom mi ale přeci jen sympatický je. Zdá se, že je to rozumný kluk. Uvědomuje si, že mu peníze pomohly, sám to i v oficiálním prohlášení týmu přiznal. Ví, že dostal ohromnou šanci ukázat se. To není jak Max, který má sebevědomí až bůhví kde vysoko. Zdá se, že tenhle kluk stojí nohama na zemi. Tak se nechme překvapit, co na trati v příští sezóně předvede.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kdo je Lance Stroll? michal 04. 11. 2016 - 17:19
RE(2x): Kdo je Lance Stroll? niki 04. 11. 2016 - 18:52
RE(3x): Kdo je Lance Stroll? michal 05. 11. 2016 - 11:32