VC Mexika 2016

31. říjen 2016 | 21.39 |

mexikoČlánek k Velké ceně Mexika píšu bohužel až dnes (pondělí večer), takže si nejsem jistá, zda se tu objeví všechno, k čemu jsem během závodu plánovala, že se vyjádřím. A že to teda bylo opravdu hodně věcí, o kterých jsem chtěla psát. Možná jsem si měla dělat poznámky. Ale říkala jsem si, že si to zásadní, co chci napsat, budu pamatovat. Teď mám pocit, že toho chci napsat strašně moc, ale vlastně ani nevím co.

Závod v Mexiku byl první šancí pro Nica Rosberga získat titul mistra světa. Musel by ale vyhrát a Lewis Hamilton dojet mimo body nebo nedojet vůbec, prostě Hamilton nesměl bodovat. Jenže Hamilton startoval z pole position. Rosberg byl vedle něj. Ve druhé řadě pak stáli Max Verstappen a Daniel Ricciardo. Mě osobně hrozně potěšil pátým místem na roštu Nico Hülkenberg.

Měla jsem před závodem tušení, že pokud nezajede Hülk dobrý závod teď, tak snad už nikdy. No, tušení... spíš to bylo takové mé zoufalé přání. 

Lewis Hamilton závod vyhrál stylem start - cíl. Vlastně po celou dobu závodu byl na televizních obrazovkách vidět minimálně. Ke sledování tam režie měla mnohem lepší věci. Ovšem ten start. Hamilton se nevešel do zatáčky a projel se mimo trať. Trošku mě zarazilo, že se to vůbec nevyšetřovalo, protože Hamilton kvůli tomu získal větší náskok. Já osobně mám takovou teorii, že to nechali být a nevyšetřovali, protože vlastně nad nikým nezískal výhodu pozice. Myslím tím, že už při vjezdu do té zatáčky byl první, takže nikoho neférově nepředjel. I tak jsem ale očekávala, že se aspoň objeví titulek, že se na to komisaři podívají (i kdyby pak vydali prohlášení, že to bylo v pořádku).

Nico Rosberg si dojel pro druhé místo. Chvílemi to ale bylo tak tak, protože se k němu mílovými kroky blížil Max Verstappen. Ten ale chyboval a tak se mu Nico trochu vzdálil a to druhé místo už si pohlídal. Minulý závod se psalo, že pokud Hamilton vyhraje všechny zbývající závody a Nico ve všech bude druhý, tak i to mu bude stačit k zisku titulu. A já mám takové tušení, že přesně to se stane :-D

Třetí místo. To bylo vtipný. Fakt jsem se na tom závodě bavila. To by člověk neřekl, kolik srandy zažije u sledování Formule 1. V závěru ten souboj Vettela, Verstappena i Ricciarda byl super. Fakt jsem se bavila a čekala, kdy se všichni tři navzájem vyřadí a umístění na stupních vítězů spadne do klína Kimimu :-D 

Všichni určitě víte, jaké události se tam staly. Fanoušci začínají být na nože, ten je na straně toho, ten zas na straně onoho. Já se nekloním na stranu ani jednoho. Bylo mi jasné, že Verstappen dostane penalizaci za získání výhody. Při tom manévru byl za Vettelem, měl mu pozici vrátit. Pro Verstappena zasloužená penalizace. Alespoň dle mého názoru. Dojel ale třetí a už byl v místnosti, kde se jezdci chystají na vyhlášení. Ten jeho výraz, když zjistil, že třetí není, byl k nezaplacení. Cizímu neštěstí bych se smát neměla, já vím, ale fakt jsem se na celé té situaci dost bavila.

A pak začala ta komedie. Rychle hnali Vettela do prostoru pro vyhlášení. On mával divákům, Ferrari jásalo. No prostě opět jsem se bavila. A čekala, kdy oznámí penalizaci pro Vettela a bude další komedie s tím, že budou hnát Vettela pryč a hledat Daniela Ricciarda. Nakonec to teda vyhlásili s Vettelem.

Ale má předpověď se vyplnila a poté dostal penalizaci i Vettel. No, hlavně, že byla taková šaškárna s tím vyhlášením stupňů vítězů. Neměl tam co dělat. 

Třetí tak ve výsledcích nakonec skončil přeci jen ten Daniel.

Verstappen byl čtvrtý, Vettel pátý.

No a teď tedy ještě k té rádiové komunikaci. Ano, já vím, že je to všechno o emocích, je to vyhrocený. Ale tak zkušený jezdec a tolikanásobný mistr světa, jakým je Vettel, už by snad mohl vědět, kde jsou ty hranice. Kdyby takhle do rádia vyváděl Verstappen, tak to snad ještě i pochopím, je to mladý ucho, ale u Vettela už bych čekala něco trochu rozumnějšího. Ano, já chápu, že byl Vettel asi rozčílený a naštvaný, že Verstappen ho nepustil zpátky před sebe, ale teda tohle bylo moc. Všichni víme, že Vettel si pořád jenom na něco stěžuje, že není v pohodě. Ale tohle byl velký úlet. Já nevím, neukousl si u Ferrari příliš velké sousto? Neměl radši zůstat u Red Bullu?

Původně jsem k těm incidentům chtěla napsat i něco víc, ale teď tak vlastně uvažuju nad tím, že není, co víc bych řekla. S těmi penalizacemi souhlasím, očekávala jsem je.

Šestý tedy Kimi. Musím říct, že to chvíli vypadalo nadějně, že by mohl porazit i Vettela. Ale u Ferrari zas zkoušeli nějakou speciální strategii. Na to jsou oni mistři :-D

Hülk byl nakonec sedmý. Po té parádní kvalifikaci jsem čekala přeci jen něco víc. Na druhou stranu, před ním byly jen vozy Mercedesu, Red Bullu a Ferrari, takže je to vlastně tak, jak by to být mělo a tak nějak to odpovídá aktuálnímu rozložení sil. Já jsem hlavně ráda, že Nico konečně dojel závod do cíle, bral body a jeho závod byl bez větších problémů.

Pokračuje souboj o čtvrté místo v Poháru konstruktérů. A vlastně ten souboj probíhal přímo na trati, protože Nico skončil 7., Valtteri Bottas byl 8., Felipe Massa 9. a Sergio Pérez 10.

Valtteri, Felipe a Sergio jednu chvíli tvořili skupinku. To byl opravdu souboj o šampionát na trati. 

Sergio byl skoro celý závod zaseklý za Felipem. Náznaky na předjetí tam byly, ale Felipe je ohromně zkušený a pokaždé si to pohlídal. Sergio neměl šanci se před něj dostat. Jeden předjížděcí manévr zkusil, ale musel ubrat, jinak by to špatně dopadlo. To bylo hrozné. Já úplně se Sergiem to zklamání a frustraci, že nejde kudy předjet, cítila s ním.

Marcus Ericsson 11.!! Trošku nepřejícně jsem čekala, co se stane před ním, aby se Marcus posunul na to 10. místo. To by totiž byly první body pro Sauber. Tohle je pro tým fakt dobrý výsledek. Ještě kousek! Mají na to kluci dva závody, tak moc držím palce, aby byl aspoň ten bod! Felipe Nasr byl 15.

U McLarenu nic moc. Button skončil 12. a Alonso 13. Ten měl taky takovou horkou chvilku mimo trať. Carlos Sainz za to taky dostal penalizaci.

Takže i proto skončilo Toro Rosso dost neslavně. Sainz byl 16., Kvyat dokonce až 18. I Kvyat dostal penalizaci za zkrácení tratě.

Renault opět špatný. Palmer byl 14., Kevin Magnussen až 17. Já opravdu nechápu, kam se to Hülk příští sezónu žene. Mám z toho velké obavy a je mi smutno. Nechci vidět Hülka na konci pole, to prostě ne. Renault se musí zvednout, prostě musí.

Úplně špatně na tom byl tým Haas. Grosjean 20., Gutiérrez 19. Hlavně pro Estebana škoda. Já doufala, že se před domácími fanoušky trochu vytáhne. Esteban byl tak trochu zapleten do incidentu hned po startu. Měl tam menší kontakt s Marcusem, Marcus pak vrazil do Pascala Wehrleina, který bohužel havaroval a byl to pro něj konec v závodě.

Teď si neodpustím menší rýpanec. Snad fandové týmu Haas a fandové Romaina Grosjeana prominou. Tým má smlouvu s Romainem i pro příští rok. S Estebanem se zdráhají prodloužit, protože podle nich neukázal dost a předváděl (předvádí) výkon, který je za očekáváním týmu. No, já když se podívám na výsledky obou dvou jezdců, tak tam teda žádný výrazný rozdíl nevidím. Hned 10krát byl Esteban na lepší pozici v cíli než Romain. A pak bude tým tvrdit něco, že Esteban předvádí špatný výkon. Ano, já vím, nezískal ještě žádné body, kdežto Romain jich má na svém kontě aktuálně 29. Ale (a teď začne ta zaujatá část, kdy budu Estebana obhajovat) Esteban měl ze začátku sezóny dost smůlu a Romain zas štěstí a ty dva dobré výsledky na začátku roku byly náhoda. Vždyť se na to podívejte teď. Romain je dost frustrovaný, zoufalý, neví, co má s autem dělat, pořád si stěžuje. Jasně, že i Esteban ví, že to není ideální, ale takhle si stěžovat, jak to má ve zvyku Romain, jsem ho neslyšela.

Již jsem zmínila Pascala, pro kterého to tedy bylo velmi nešťastné, když vypadl hned na začátku závodu. Jeho týmový kolega Esteban Ocon skončil úplně poslední. Takže ani pro Manor nic moc.

Musím se přiznat, že jsem chtěla s Formulí 1 (a vlastně s automobilovým sportem jako takovým) nadobro skoncovat. Dokonce jsem měla období, kdy jsem na to fakt kašlala. Trochu jsem nad tím přemýšlela a urovnala si své priority. A musím říct, že jsem se tímto závodem fakt bavila. Od té doby, co to sleduju víc jako nezaujatý divák než jako zaujatý fanda, tak mě to víc baví, víc si to užívám. 

Jo a ještě něco. Jezdcem dne se tentokrát stal Vettel. Proč? Minule jsem si stěžovala, že pořád vyhrává Verstappen, takže teď změna :-D Ale proč zrovna Vettel? Za co? Já nehlasovala, nebylo pro koho. Dle mého názoru tam žádný jezdec dne nebyl.

Další závod se jede za dva týdny v Brazílii. Tam to bude asi hodně dojemné. Poslední domácí závod ve Formuli 1 pro Felipe Massu. A taky tam má Nico Rosberg další šanci na zisk titulu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Mexika 2016 katka 31. 10. 2016 - 22:05
RE(2x): VC Mexika 2016 niki 02. 11. 2016 - 18:25
RE: VC Mexika 2016 michal 01. 11. 2016 - 16:28
RE(2x): VC Mexika 2016 niki 02. 11. 2016 - 18:33
RE(3x): VC Mexika 2016 michal 03. 11. 2016 - 17:22
RE(4x): VC Mexika 2016 niki 03. 11. 2016 - 18:55