Asie a Austrálie

30. říjen 2016 | 13.36 |
› 

sepang_motogpAno, já vím, je to velmi originální nadpis článku. Na druhou stranu, je to výstižné. Dnes totiž přináším shrnutí závodů MotoGP, které se jely v japonském Motegi, na australském Phillip Islandu a v malajsijském Sepangu. Do konce sezóny už zbývá jen jeden závodní víkend, ten se bude konat v polovině listopadu. O tomto závodě tu tedy pak bude speciální článek.

VC JAPONSKA

Ve startovním poli došlo k několika změnám. Andrea Iannone ještě kvůli zranění nemohl nastoupit. V tovární Ducati tak dostal šanci Héctor Barberá. Héctora u Avintie nahradil Mike Jones, což je australský závodník, šampion australské série superbiků. 

V pátek měl těžký pád Dani Pedrosa a bohužl si zlomil pravou klíční kost. Repsol Honda tak povolala testovacího jezdce Hiroshi Aoyamu. Dani už je doma ve Španělsku, je po operaci a těžko říct, jestli ho uvidíme alespoň v závěru sezóny ve Valencii.

Na divokou kartu jel na Yamaze Katsuyuki Nakasuga.

Po mnoha vynechaných víkendech se konečně zpátky do MotoGP vrátil Bradley Smith.

Ještě k Danimu. Ten bohužel nebyl jediný, kdo měl vážný pád. U něj to ale dopadlo nejhůř. V pátek byl letecky do nemocnice přepraven taky Eugene Laverty. Nebyl úplně v pohodě, sobotní trénink vynechal, ale do závodu nastoupil. A v něm zase spadl.

V sobotu měl těžký pád i Jorge Lorenzo. Také byl letecky převezen do nemocnice. Stihl se ještě vrátit na kvalifikaci, dostal povolení jet a vyjel si první řadu. Nechápala jsem.

Byl to závod, ve kterém se děly neskutečné věci. Nikdo nevěřil, že by se Marc Márquez mohl stát mistrem světa již v Japonsku. Ani on si to nepřipouštěl. Podmínky byly totiž ještě docela nepříznivé, tedy z jeho pohledu. Musel by závod vyhrát a jeho soupeři Lorenzo a Rossi nebodovat. Takovému scénáři nikdo nevěřil.

A přece se to stalo. Rossi upadl v 6. kole ze 2. pozice. Na to 2. místo se pak právě dostal Lorenzo. Přiznávám, byla jsem ráda, že Jorge získá nějaké dobré body a v pořadí šampionátu se dostane před Rossiho. Jenomže v 19. kole upadl i Lorenzo. Marc Márquez je mistrem světa.

Márquez závod vyhrál, takže nebylo pochyb, kdo že je šampionem. Má 3. titul mistra světa v MotoGP, celkově 5. (1 z Moto2, 1 ze 125ccm). No ve 23 letech je to teda velký výkon. Je vůbec nejmladším jezdcem, který získal 5 titulů a nejmladším jezdcem, který získal 3 tituly v MotoGP. Zároveň dorovnal v počtu MotoGP titulů Jorge Lorenza. Žádný jiný Španěl nezískal víc titulů než 3.

Já jsem starší než on a musím teda říct, že to, co v jeho věku už dokázal, mu trošku závidím.

Pěkné 2. místo získal Andrea Dovizioso. Je to taková vzpruha pro Ducati.

Na 3. příčku se vyšplhal Maverick Viñales, takže jsem měla radost. Navíc Maverick jel svou 100. GP.

Obecně Suzuki měla skvělý víkend. Dařilo se jim ve všechny dny, v závodě to ještě podtrhl Aleix Espargaró, který byl 4.

Opět pěkný výkon předvedl Cal Crutchlow, který byl 5. Dobrý výsledek i pro Pola Espargara, který byl 6. U Espargarů byla asi malá oslava :-D

Mě udělala ohromnou radost Aprilia. Oba jezdci dostali nový podvozek a hned je to znát. Teda ohromnou radost... v sobotu to byla taková polovičatá radost. Oba bojovali o postup do Q2, Stefan měl rozjeté vůbec nejlepší kolo, byl tam slušný náskok, vypadalo to, že to bude s přehledem stačit na postup. Já držela palce. No a Stefan skončil na zemi. Podle řeči těla byl z toho asi dost rozčilený. Nedivím se. Takže startoval jako 13. Což není zlé, ale prostě měl na víc. Álvaro se do Q2 probojoval, tak jsem měla radost, že aspoň on. Jenže hned ve svém prvním kvalifikačním kole spadl a dál už na trati nebyl. Takže startoval z 12. pozice. Takže v kvalifikaci to byla pro kluky trochu smůla. Mým snem je, aby se aspoň jednou v kvalifikaci oba dostali do té druhé části a tedy do top 12.

V závodě byli ale skvělí a oba byli v top 10! Álvaro skončil 7., což je jeho letošní nejlepší výsledek. Stefan byl 10. Já jsem velmi spokojená :-)

Pěkný výsledek pro Pramac, oba jezdci byli také v top 10.

Nakasuga, který jel na divokou kartu, skončil 11., což je výborný výsledek.

Yonny Hernández nic moc, byl 12. Ale když se to tak vezme, tak bych vlastně měla být spokojená, protože to je jedno z jeho nejlepších umístění.

Navrátilec Smith 13., Rabat 14. a bod bral Aoyama.

Mimo body Loris Baz, to je škoda.

Mrzí mě i jak to dopadlo s Héctorem Barberou. Dost jsem se těšila na to, jak se vypořádá s tovární Ducati a už ho začala pasovat na černého koně závodu. Jenomže Héctor spadl. Sice pak pokračoval, ale mimo body.

Kromě již zmíněných Lavertyho, Rossiho a Lorenza (a taky Barbery) spadl ještě Jack Miller. Velká škoda. Snad si při domácí GP spraví chuť.


VC AUSTRÁLIE

Pátek a sobota byly hodně ovlivněné deštěm, a tak startovní rošt vypadal docela zajímavě. Ovšem na prvním místě se nezměnilo vůbec nic. Tam byl pořád Marc Márquez. Ale třeba Jorge Lorenzo startoval až jako 12., Maverick Viñales 13., Valentino Rossi až 15.

V poli bylo opět několik změn. Zraněného Daniho Pedrosu nahradil Nicky Hayden. Pro mě trochu nostalgie, vidět Nickyho po těch letech zpět v barvách týmu Repsol Honda. Zraněného Andreu Iannoneho opět nahradil Héctor Barberá, toho nahradil Mike Jones. Pro Jonese to byl domácí závod.

Marc Márquez si v pohodě jel na čele a pak spadl. Poprvé v této sezóně nedojel do cíle.

Na čelo se tak dostal Cal Crutchlow. Ten prožíval další fantastický víkend. Sám Cal po závodě přiznal, že když viděl Márqueze spadnout, tak byl vyděšený, že se mu to stane taky (protože už se mu to tady stalo v roce 2014). Ale zvládl to. Já teda musím říct, že jsem měla taky strach, že to někde zahodí. Protože za ním se na druhou pozici propracoval Rossi a kdyby Cal vypadl, tak by se Rossi posunul do čela a vyhrál. No a to jsem teda moc nechtěla. Strašně moc mi ta situace připomínala Brno, kde taky Cal jel na čele a Rossi za ním. Tam ale byly ještě trošku divočejší okolnosti.

Nicméně Cal to dokázal a získal své letošní druhé vítězství. Od narození Willow je jako vyměněný. Jeden skvělý výsledek za druhým. 

Rossi teda druhý a získal tak cenné body pro souboj o druhé místo v šampionátu.

Na třetí místo se dostal Maverick Viñales, takže skvělé. Mohl to být další parádní den pro Suzuki, když i Aleix Espargaró bojoval o pódium, ale bohužel spadl.

Čtvrtý byl Andrea Dovizioso, to byl docela sympatický výsledek pro Ducati. Pátý Pol Espargaró zachraňoval čest rodiny. Aspoň šesté místo vybojoval Jorge Lorenzo.

Pěkné sedmé místo získal Scott Redding. U Pramacu se bojuje o motorku pro příští rok. V týmu by i v roce 2017 měli být Redding a Petrucci, no a mají slíbeno, že jedna motorka by měla být ta, kterou má i tovární tým. Šéf týmu řekl, že tu motorku dostane ten, který letos skončí v šampionátu výš. Mezi kluky je to prý na ostří nože (hlavně od té doby, co spolu měli kolizi). Petrucci byl v závodě 9.

Mezi nimi skončil 8. Bradley Smith.

Jack Miller při své domácí GP dojel 10. To je hezké, ale chvíli to vypadalo, že to bude ještě hezčí.

Mě udělala radost Aprilia. Stefan byl 11., Álvaro 12. Stefan mi dělal radost celý víkend, dostal se přímo do Q2, což se mu ještě nepovedlo. Asi mu pomohlo počasí a chyby soupeřů, ale na to se přece nikdo neptá. Start z 8. pozice byl jeho letošní maximum, jsem měla opravdu radost, ale taky docela nervy, aby si to nepokazil. Nakonec 11. místo je velmi pěkné :-)

Yonny Hernández byl 13., tak aspoň pár bodů. Body brali ještě Eugene Laverty a Mike Jones. Jones řekl, že pro něj je bod při domácím závodě jako vítězství.

Mimo body skončili Rabat a taky Hayden. Ten jel dobře, byl v top 10, ale v závěru závodu ho trošku pošťouchl Jack Miller a Nicky skončil na zemi. Pak to zvedl a se ztrátou dojel poslední.

Bohužel ta tovární Ducati nějak nesedla Héctoru Barberovi. Navíc dělá chyby. Minule pád, teď taky. Škoda. Já doufala, že tohle je jeho šance, že by mohl být černým koněm. No, tak jsem ho asi trochu přecenila.

Loris Baz startoval do závodu z boxů, ale hned v prvním kole zase zajel zpátky. Škoda.


VC MALAJSIE

Před startem závodu MotoGP začalo strašně moc pršet. Závod se nakonec o 15 minut musel odložit. I tak ale při startu lilo jako z konve. Postupem času ale déšť naštěstí ustal.

Pole position trochu překvapivě urvala Ducati. Konkrétně pak Andrea Dovizioso. Když jsem to viděla, tak jsem si říkala, že by mohl Andrea v neděli vyhrát, že už máme letos 8 různých vítězů, on ještě nevyhrál, tak by konečně mohl být tím 9.

A představte si, že jemu se to opravdu povedlo. Ne, že by Andrea byl nějaký můj velký favorit, ale to vítězství si určitě zasloužil a já mu to přeju. Až během přenosu jsem se dozvěděla, že tohle je teprve jeho druhé vítězství v MotoGP. To jsem si teda myslela, že vyhrál víckrát. Přiznávám, že tohle mě hodně překvapilo. Navíc to jeho jediné vítězství bylo v roce 2009. To je teda dlouhá doba. Opravdu už bylo zase načase.

Druhý nakonec skončil Valentino Rossi. Ten se dlouho přetahoval o první místo s Andreou Iannonem. Iannone už se po zranění opět vrátil do sedla své Ducati. A já si říkala, že to by teda byl comeback, kdyby Andrea vyhrál. V době, kdy jsem nad tím tak uvažovala, tak spadl. Zklamal mě.

Třetí skončil Jorge Lorenzo a, jak sám po závodě přiznal, měl hodně štěstí. Sám věděl, že na pódium dneska nemá, ale soupeři před ním havarovali, takže se posunul pořadím. I tak to ale Jorgemu nebylo nic moc platné, protože už teď je jisté, že druhý v šampionátu bude Rossi. Jorge bude ještě příští závod bránit třetí místo před Maverickem Viñalesem. Mezi nimi je 17 bodů.

Maverick skončil v tomto závodě na 6. místě.

Skvěle jel tým Avintia. Konec konců, jak vždy v takovýchto podmínkách. Už nám to předvedli v Brně, teď to zopakovali. Héctor Barberá byl 4., Loris Baz 5. Já mám z kluků tak ohromnou radost :-)

Álvaro Bautista 7., to je vyrovnání jeho nejlepšího výsledku a také vyrovnání nejlepšího výsledku Aprilie.

Jack Miller byl 8. a pro některé to bylo trochu zklamání. Ale vždyť to je krásný výsledek! Ano, přiznávám, že i já jsem patřila k těm optimistům. Ale musíme si přiznat, že zas tak úžasný ten jeho tým a ta motorka nejsou. A to vítězství v Assenu bylo hodně o štěstí. To ví i samotný Jack.

Pol Espargaró byl 9., Danilo Petrucci 10.

Marc Márquez bojoval ve skupině na čele. Mimochodem, to bylo skvělé, jak v první části závodu jela skupina Iannone, Rossi, Lorenzo, Márquez, Dovizioso, Crutchlow. Jenže spadl již zmíněný Iannone, spadl Márquez, spadl i Crutchlow. Márquez motorku zvedl a ještě dojel na 11. místě. 

Dvanáctý byl Eugene Laverty, jeho týmový kolega Yonny Hernández závod nedokončil.

Na 13. pozici byl Aleix Espargaró, ale vypadalo to mnohem lépe. Aleix jel na 5. pozici, ale na začátku závodu udělal chybu, vyjel mimo trať a propadl se.

Body ještě brali 14. Bradley Smith a 15. Scott Redding. Komentátor říkal, že ho Scott zklamal, že od něj v těchto podmínkách čekal víc. Já musím říct, že jsem to cítila úplně stejně.

Stefan mě vyděsil už včera v kvalifikaci. Tedy, vyděsil není to pravé slovo. Hned ve svém prvním kvalifikačním kole totiž spadl. Já se bála, že rozbil motorku a už se nestihne vrátit do boxů, nasednout na nějakou náhradní a zajet nějaký měřený čas. Už jsem se začala pomalu smiřovat s poslední pozicí na startu. Ale Stefan zabojoval a nakonec pro sebe získal aspoň 16. startovní pozici. V závodě se držel na hranici bodů. Před některé soupeře se dostal, jel 15., mě se zdá, že jsem ho chvíli v pořadí zahlédla i na 14. místě. No a pak to přišlo. Pád. V TV to neukazovali, nebylo to nic zlého, protože Stefan na motorku opět nasedl a pokračoval v závodě. Ale jel poslední. Já o něj měla strach už před závodem, když jsem viděla ty podmínky. Říkala jsem si, že tohle moc není pro něj a bála se, že to někde zahodí. No a fakt se to stalo. Bylo mi to ale líto, jel dobře, viděl soupeře před sebou, klidně mohl být třeba P10. Fakt škoda. Závod dojel do cíle na 17. pozici.

Za ním skončil už jenom Rabat.

Místo zraněného Daniho Pedrosy startoval Hiroshi Aoyama, který byl 16.


Je to neuvěřitelné. Před námi je již jeden jediný závodní víkend letošní sezóny. Ten je na programu 11. až 13. listopadu ve Valencii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Asie a Austrálie michal 30. 10. 2016 - 14:33
RE(2x): Asie a Austrálie niki 02. 11. 2016 - 18:38
RE: Asie a Austrálie michal 03. 11. 2016 - 16:38
RE(2x): Asie a Austrálie niki 03. 11. 2016 - 18:43