Asie a Austrálie

30. říjen 2016 | 12.44 |
›

sepang_moto2Ano, já vím, je to velmi originální nadpis článku. Na druhou stranu, je to výstižné. Dnes totiž přináším shrnutí závodů Moto2, které se jely v japonském Motegi, na australském Phillip Islandu a v malajsijském Sepangu. Do konce sezóny už zbývá jen jeden závodní víkend, ten se bude konat v polovině listopadu. O tomto závodě tu tedy pak bude speciální článek.

VC JAPONSKA

Závod v Japonsku jsem sice viděla, ale dost se mi klížila víčka. Chvílemi jsem oči fakt neudržela otevřená, takže jsem se občas zaměřila pouze na sluch.

Thomas Lüthi vyrazil neuvěřitelně a vlastně si dojel pro suverénní vítězství. Já doufala, že se k němu Johann Zarco ještě přiblíží a zabojuje o vítězství. V cíli tedy mezi nimi nebyl až tak velký rozdíl, ale Johannovi se to nepovedlo. Jsou to ale důležité body v boji o titul, protože oba jeho hlavní soupeři nebodovali. Takže si Johann získal výhodu na svou stranu.

Třetí pak byl Franco Morbidelli. To byla taky taková bitva, ve které jsem nevěděla, komu mám fandit. Franco totiž bojoval s Nakagamim, kterému bych pódium na domácí trati moc přála. Jenže stejně tak jsem chtěla na bedně Franca.

Na skvělém 5. místě skončil Sandro Cortese. Já jsem se celou dobu bála, že bude chybovat, že se propadne pořadím, nebo že spadne. Ale on to zvládl. Mám z něj velikou radost. Je to jeho nejlepší výsledek v sezóně. Konečně přišlo něco pozitivního. Já ale doufala, že jestli má někde vyjít dobrý výsledek, že by to mohlo být právě tady. V Motegi se Sandrovi obvykle daří, loni tu byl dokonce na stupních vítězů.

Ten výsledek je o to úžasnější, že to bylo při Sandrově 200. GP. Ano, čtete správně. Když si vezmu, že Sandro je stejně starý (mladý? :-D) jako já, tak to číslo je prostě neuvěřitelné. Navíc to je součet pouze dvou nižších kubatur.

Pěkné 6. místo získal Simone Corsi. Myslím, že i 7. Mattia Pasini byl spokojený.

Xavi Vierge dojel 11. a to je jeho sezónní maximum! To mi udělalo velkou radost.

Naopak bohužel moc radosti mi neudělali Danny Kent a Lorenzo Baldassarri. Danny odstoupil kvůli technické závadě, Lorenzo havaroval.

V závodě havaroval i Jonas Folger, to mi bylo taky líto. Na zemi opět skončil i Alex Márquez.

Již jsem zmínila, že Johann Zarco získal v tomto závodě možná rozhodující náskok v boji o titul mistra světa. Alex Rins totiž v pátek spadl a poranil si ruku. Pak se mu (možná i kvůli bolestem) nepovedla kvalifikace, startoval až z 22. místa. A co se nestalo. Upadl hned v prvním kole. Závod sice dokončil, ale až 20., takže bez bodů. Sam Lowes začal dobře, bojoval se Zarcem o třetí místo v úvodu závodu, ale krátce po startu taky spadl. Pro něj to byla konečná. Takže taky bez bodů.

Teď ještě ke změnám, které ve startovním poli byly. Bohužel kvůli zranění opět nestartoval Miguel Oliveira. Zkusil páteční trénink, ale ještě to nešlo. Takže zbytek víkendu vzdal.

Do konce sezóny se na trati už neobjeví Dominique Aegerter. A důvod je více než podivný. Jeho současný tým se naštval, že Dominique pro příští rok podepsal smlouvu s jiným týmem a prý to s tímto jeho stávajícím týmem neřešil, tak ho pro zbytek letošní sezóny vyhodili. Není to trochu postavené na hlavu??

Místo Dominiquea jel mladý Iker Lecuona, který ho nahrazoval už v minulých závodech, když byl Dominique zraněný. Iker závod nedokončil.

Opět jel v týmu akademie Ajo Tetsuta Nagashima. A zajel výborně. Na své domácí GP byl 14.! Mě ale udivilo, že u něj ve startovní listině není poznámka o divoké kartě. To znamená, že nemá divokou kartu a že pojede i další závody jako stálý jezdec? To by bylo dobré.

Na divokou kartu se představili Taro Sekiguchi a Naomichi Uramoto.

VC AUSTRÁLIE

Hned v úvodu závodu spadli po kolizi Hafizh Syahrin a domácí Remy Gardner. To mi bylo líto, přála jsem Remymu, aby domácí závod dojel do cíle na nějaké slušné pozici. Remy to sice pak zvedl a pokračoval dál, ale o něco později upadl znovu a to už pro něj závod skončil.

Hned po startu se utrhl Thomas Lüthi, následovali ho Franco Morbidelli a Mattia Pasini. Chvíli se s nimi držel i Jonas Folger, ale ten pak odpadl. Moje preference byly jasné, já fandila Francovi.

Lowes, Rins i Zarco měli slabší start. Navíc Lowes pak spadl. Pro Sama to byl už 5. pád během celého víkendu. To je teda fakt dost. Jenom během kvalifikace měl pády 2. Johann bohužel taky v kvalifikaci dvakrát spadl. Naštěstí v závodě nějaké ty body získal, ale byl až 12. Jak on sám řekl, nikdy mu tento okruh moc neseděl a nějak se do toho celý závod nemohl dostat. Jelikož spadl i Rins, tak pořád má na čele docela slušný náskok a už příště může slavit titul mistra světa. To budou hrozné nervy.

Na čele teda jela ta trojice, ale za nimi se blížil Lorenzo Baldassarri. Moje preference byly jasné, přála jsem si double Franco a Lorenzo. Za Lorenzem jel dobře Nakagami, ale taky Sandro Cortese. Ten měl na startu problémy, málem spadl, pořadím se propadl až za první desítku. A najednou už jel pátý a blížil se jezdcům před sebou. Už v té chvíli jsem na něj byla hrdá.

Bohužel ze souboje vypadl Mattia Pasini. Fakt škoda toho pádu, jel výborně. To mě moc mrzelo.

Já jsem tak strašně moc přála Francovi vítězství. On ještě nikdy nevyhrál, ale jezdí výborně, má nějaká druhá a třetí místa, jen to první mu stále uniká. Tak jsem mu v posledním kole, když se dostal do čela, držela palce, aby to konečně vyšlo. A ono to nevyšlo. Musím říct, že jsem byla hodně zklamaná.

Thomas Lüthi ho totiž na cílové rovince předjel ze závětří. Druhé místo je parádní, to ano, jsou to další skvělé body, ale víte jak, Franco by si to vítězství zasloužil. Navíc Lüthi už je teď v šampionátu 2. a ohrožuje Johanna. To se mi nelíbí.

Sandro byl třetí! Konečně! Konečně, po těch všech problémech, které ho od začátku sezóny trápily, je Sandro zpět. Už minule to 5. místo naznačovalo, že by to mohlo být dobré i tady. A ono to bylo ještě lepší. Lidi, já mám takovou radost. A Sandro jakou měl radost. To mě úplně dojímalo, jak v náručí tiskl cenu, kterou na stupních vítězů dostal.

Balda teda 4., trošku škoda, ale i tak dobrý výsledek. Jonas Folger nakonec 6., to taky není špatný.

Oba jezdci týmu AGR skončili v Top 10, to je pro ně skvělý výsledek. Axel Pons byl 8., Marcel Schrötter 9.

Mě potěšil Xavi Vierge, který byl 10., krása :-) Je to jeho nejlepší letošní výsledek.

Edgar Pons si vyrovnal své maximum, když skončil 14. Navíc to je letos poprvé, co oba bratři Ponsovi dojeli na bodech.

Výborný byl Jesko Raffin, po kvalifikaci to dokonce vypadalo na ještě lepší výsledek, nakonec byl 13. To je dobré, ale já doufala v Top 10.

Stále nemohl závodit Miguel Oliveira, toho nahradil Alessandro Nocco, kterého si fanoušci můžou pamatovat ze šampionátu evropských superstocků 1000. V sobotní kvalifikaci měli kolizi Isaac Viñales a Alex Márquez. Isaac si zranil rameno a bylo okamžitě jasné, že do závodu nenastoupí. Márquez zkusil nedělní ranní warm up, ale pak se společně s týmem rozhodli, že do závodu startovat nebudou.

VC MALAJSIE

Po závodě Moto3 začalo pršet a a závod tak byl vyhlášen jako mokrý. Ale déšť ustal a trať postupem času osychala. Dokonce i vysvitlo sluníčko.

Hned v úvodu závodu upadli Mattia Pasini a Sam Lowes. Já nevím, jestli mám ještě toho Sama komentovat. Já ho před sezónou pasovala do role černého koně šampionátu, ale on teď vůbec bude rád, když se v celkovém pořadí vejde do top 5. Ach jo. Velká škoda.

Taky bohužel upadl Axel Pons. To mě mrzelo hodně. Axel byl výborný v kvalifikaci, startoval z první řady. Start se mu povedl, vypadalo to hodně nadějně. Fakt velká škoda.

Na čele byli Franco Morbidelli, Johann Zarco a Jonas Folger. Chvíli mezi nimi byly rozestupy větší, chvíli menší. U minulého závodu jsem si stěžovala, jak je mi líto Franca, že stále ještě nepřišlo to jeho první vítězství. Teď se musím přiznat, že mě to ani nenapadlo. Byl tam Johann a to jdou všichni ostatní stranou (v mé mysli). Johann bojoval o titul mistra světa. Rins a Lüthi byli za ním, vypadalo to hodně nadějně.

Johann neponechal nic náhodě a pojal to stylově. Závod vyhrál a získal svůj druhý titul mistra světa Moto2! Kdybyste věděli, jak moc hrdá na něj jsem. V době, kdy jsem ho ještě v Rookies Cupu objevila, mě ani jen nenapadlo, že jednou s ním takhle budu slavit už druhý titul. Je to úžasný.

Franco udržel druhé místo, Jonas byl třetí. Takže já jsem se složením na stupních vítězů maximálně spokojená :-)

Skvěle jel další můj oblíbenec Lorenzo Baldassarri. On měl na začátku závodu malý incident s Thomasem Lüthim a o několik pozic se propadl. Výbornou jízdou se ale dostal dopředu a získal 4. místo.

Domácí fanoušky nadchnul Hafizh Syahrin, který skončil 5. Dobře jel i Ramdan Rosli, který získal pro svůj domácí závod divokou kartu. Byl 12.

Já osobně jsem nadšená z výsledku týmu Tech 3, protože oba kluci dojeli v top 10. Xavi Vierge byl 8. a Isaac Viñales 10.

Luca Marini dojel 9., to je také hezký výsledek.

Dobrý víkend měl Remy Gardner, který se kvalifikoval na 9. místě, závod dokončil jako 13.

Bohužel tentokrát to vůbec nevyšlo Sandro Cortesemu. Už i kvalifikace byla docela špatná. Během závodu se pohyboval na hranici bodovaných pozic, nakonec skončil až 17.

Stále ještě kvůli zranění nestartoval Miguel Oliveira. Opět ho nahradil Alessandro Nocco.

Je to neuvěřitelné, ale už je před námi jenom jeden jediný závodní víkend. Ten je na programu ve dnech 11. až 13. listopadu ve Valencii.