Asie a Austrálie

30. říjen 2016 | 11.17 |
› 

sepang_moto3Ano, já vím, je to velmi originální nadpis článku. Na druhou stranu, je to výstižné. Dnes totiž přináším shrnutí závodů Moto3, které se jely v japonském Motegi, na australském Phillip Islandu a v malajsijském Sepangu. Do konce sezóny už zbývá jen jeden závodní víkend, ten se bude konat v polovině listopadu. O tomto závodě tu tedy pak bude speciální článek.
 
VC JAPONSKA

Musím se přiznat, že závod jsem prospala. Nebo respektive, budík byl nastaven, já se dokonce vzbudila dávno předtím, tu noc jsem vůbec nemohla spát, nebylo mi dobře. Takže jsem si říkala, že si aspoň ve 4 ráno pustím závod. Jenomže jsem prostě váhala, navíc nechtěla doma takhle brzo ráno ostatní rušit. Tak jsem televizi zapnula později. Teda spíš pozdě než později. Zapnula jsem to akorát ve chvíli, kdy jezdci najížděli na cílovou rovinku posledního kola.

Záznam jsem pak nesledovala, protože v té chvíli už odpoledne zase jely živě jiné závody. Takže se jen rychle vyjádřím k výsledkům tohoto závodu.

Podle všeho se to na čele zase zajímavě míchalo. V závěru se utrhli Enea Bastianini a Brad Binder. Z toho, co jsem četla, tak měl spíš navrch Brad, ale Enea ho právě při nájezdu do cíle předjel. Brad mu to chtěl vrátit na rovince, ale nestačilo to. Mezi nimi byl rozdíl 0,017! Druhé místo pro Brada je super, jsou to další stupně vítězů.

Pro Eneu je vítězství důležité hlavně kvůli souboji o celkové druhé místo v šampionátu. Navíc je to pro něj první vítězství v sezóně. Konečně.

Třetí dojel Hiroki Ono. Ten získal pole position, ale kvůli penalizaci nakonec startoval ze druhé řady. I tak to byl pro domácího jezdce životní výsledek. Jenže později po závodě přišla velká rána. Jeho motorka neprošla technickou kontrolou a Hiroki byl diskvalifikovaný. Domácí podium bylo fuč. Na třetí místo se posunul Nicolo Bulega.

Krásné 4. místo zajel Philipp Oettl. On už má tolik 4., 5. nebo 6. míst. Já bych tomu klukovi tak strašně přála pódium!

Mě potěšil 6. místem Francesco Bagnaia. Na 9. místě byl Joan Mir, to je taky super.

Dobrý výsledek pro Jakuba Kornfeila i jeho týmového kolegu Adama Norrodina. Oba na bodech. A to měli těžkou startovní pozici.

Albert Arenas získal své vůbec první body. Skvěle!

Vážení, stal se zázrak. Darryn Binder dokončil dva za sebou jdoucí závody. Po Aragonu viděl cíl i v Motegi. Je tedy pravda, že pád si v závodě odpustit nemohl, ale pokračoval dál.

A teď ke smolařům. Andrea Migno spadl v závěru závodu, když bojoval o stupně vítězů. Bo Bendsneyder a María Herrera dostali penalizaci za ulitý start. Takže pro Boa až 18. místo a to je tedy zklamání. 

Velkou smůlu si opět vybral Jorge Navarro. Hned na začátku závodu byl v kolizi s Gabrielem Rodrigem a Johnem McPhee. A zdá se, že se Jorge opět zranil. Snad to neohrozí jeho účast v dalším závodě. Pro něj to je hodně zlé, protože už prohrál souboj o titul, teď možná prohraje i souboj o celkové druhé místo.

V závodě se na divokou kartu představila domácí závodnice Shizuka Okazaki. Do závodního víkendu byl přihlášen na divokou kartu také Rei Sato, ale v neděli už se nezúčastnil ani warm upu, ani závodu. Důvod ale bohužel neznám.


VC AUSTRÁLIE

I závod, který se jel na Phillip Islandu, jsem částěčně propásla. Budík byl nastaven, ale když já prostě nejsem milovnice brzkého ranního vstávání (a to ani v případě, že vím, že budu vstávat kvůli nějaké super události). Televizi jsem zapínala až po půl páté s tím, že zase asi stihnu tak to poslední kolo a vyhlášení vítězů. A říkala jsem si, že si to rychle musím pustit, protože jestli vyhrál Brad, tak prostě musím vidět, jak mu předávají cenu :-D

Když jsem to zapnula, tak do cíle zbývalo ještě 9 kol. To se mi zdálo divné. Říkala jsem si, jestli na začátku závodu třeba nebyla nějaká dešťová přeháňka, že se možná program zpozdil. Pak opravdu komentátoři zmiňovali restart závodu, tak jsem doufala, že se nestalo nic zlého.

Takže tedy jen ve zkratce. V úvodních 5 kolech závodu došlo k velkému množství pádů. Většinou to byly kolize několika jezdců. 

V onom pátém kole se stalo, že John McPhee upadl a bohužel někteří se mu nedokázali vyhnout. Na zemi tak ještě skončili Enea Bastianini a Andrea Migno, později ještě Jorge Navarro. Navarro pak byl schopný startovat v restartu, ostatní jezdci ne. McPhee utrpěl otřes mozku a má zlomený palec na ruce, který potřebuje operaci. Také má bohužel pochroumané plíce. Bastianini utrpěl zlomeninu žeber a obratle. Ta nehoda vypadala fakt zle, takže, ačkoliv jsem doufala, že by to mohlo být úplně bez zranění, tak to ještě dopadlo relativně dobře.

Do opakovaného startu tedy nenastoupili Bastianini, Migno, McPhee, no a dále jezdci, kteří vypadli ze závodu ještě před tímto incidentem a to byli Bagnaia, Kornfeil, Bulega, Pawi, Mir, Di Giannantonio a Guevara. Jak vidíte, to je o 10 jezdců menší pole.

Restart se jel na 10 kol a tím pádem, když jsem to viděla od 9. do konce, tak jsem viděla vlastně skoro celý tento sprint.

Brad jel opět výborně, bylo vidět, že mu to tam sedí. Držel se s ním ještě Andrea Locatelli, ale Brad mu ke konci závodu utekl a vyhrál. Takže jsem to ráno dobře tušila, že Brad vyhraje :-) Spokojená jsem i s druhým místem, Andreovi to moc přeju.

Zajímavý byl souboj o poslední pozici na bedně, protože tam bojovalo hned 16 jezdců! Takže to vlastně byl souboj o 3. až 19. místo, takže souboj o pódium, ale taky o body. Neskutečný. A pro mě neskutečný bylo, když jsem viděla, že vepředu té skupiny jezdí Darryn Binder. Hrozně jsem chtěla, aby to dokázal a aby byli spolu s Bradem na pódiu. Ale na druhou stranu jsem si říkala, že takhle krásný věci se zas nedějí. Darrynovi se povedla už i sobotní kvalifikace, takže jsem držela naději, že to třeba dojede do cíle a navíc na bodech. Ale to, že by mohl takhle bojovat, nad tím jsem vůbec neuvažovala. Ještě v nájezdu na cílovou rovinku byl Darryn 3. a já si říkala, že jestli to takhle dojede, tak budu brečet. Jenže v poli bylo moc soupeřů a za ním se vynořil Aron Canet a ze závětří ho předjel. 

Jako, Canet mi nevadí, navíc to bylo jeho první pódium, tak mu to i docela přeju. Ale Darryna je mi trošku líto, mohl to být mega den pro rodinu Binderovu. Na druhou stranu, i tohle 4. místo je pro Darryna prostě bomba. Navíc už dojel do cíle třetí závod v řadě, to je jeho rekord.

Brad pak taky prohlásil, že je víc šťastný za Darrynovo 4. místo než za své vítězství. To je tak hezký. Úplně mě tím dojal.

Ale abych Darryna nepřechválila, tak musím říct, že jsem podrobně zkoumala výsledky a tam stojí, že on havaroval hned v prvním kole. To měl teda sakra štěstí, že mohl nastoupit do restartu a že mu to tak vyšlo. Na druhou stranu musím říct, konečně! Konečně se štěstěna přiklonila i na jeho stranu. Už bylo na čase.

Spousta jezdců vůbec neviděla cíl (mezi nimi bohužel i většina mých oblíbenců), takže u některých jezdců padaly osobní maxima. Nejen u Darryna, ale svůj nejlepší závod měl i jeho týmový kolega Marcos Ramírez. Skončil 7. Já jsem si ho letos oblíbila v CEV a teď, jak dostal šanci v Moto3, tak ho samozřejmě sleduju i tady a mám z něj velkou radost a moc mu to přeju.

Vida, kdo by to byl řekl, že ta Mahindra týmu Platinum Bay Real Estate, na které se Karel Hanika bál jezdit, jednou předvede takovýto výkon. No, já teda ne. Já motorku tohohle týmu až dodneška považovala za nejhorší motorku v poli.

Sympatický výkon předvedl Bo Bendsneyder, který skončil 10. Radost mi udělal 9. místem Jules Danilo.

Ještě bych asi měla poznamenat, že na (původním) startovním roštu bylo zase několik penalizací, ta nejzávažnější se asi týkala Fabia Quartarara, který byl z kvalifikace úplně diskvalifikován. Startoval tak z posledního místa. Jemu asi všemožné okolnosti trošku pomohly, ale i tak to stačilo jen na 12. místo.

Lorenzo Dalla Porta dostal penalizaci za ulitý start. Pro něj velká škoda, protože tam bojoval o stupně vítězů.

Jorge Navarro sice do restartu nastoupil, ale opět spadl. V souboji o druhé místo v šampionátu tedy nic nového, protože jak Jorge, tak Enea nebodovali. Vlastně, do cíle nedojel ani jeden z jezdců, kteří jsou v šampionátu na 2. až 9. místě. Obávám se, že Enea příští závod nebude moc absolvovat. Těžko říct, jak Jorge. Tohle je vždy špatné, když to rozhoduje zranění.


VC MALAJSIE

Víkend v Malajsii poznamenalo počasí, naštěstí během závodu nepršelo a i trať byla suchá. No, i když suchá.. Na okruh v Sepangu byl letos položen nový asfalt. Nevím, jestli to byl jeden z důvodů, ale těch pádů byl v závodě strašně moc. Jezdci si i stěžovali, že trať byla kluzká, takže to k tomu jistě také přispělo.

Já budu hodně kritizovat ředitelství závodu a traťové komisaře. Nějak to v Moto3 nezvládali. Očekávala jsem, že po té hromadné nehodě Jorge Martína, Philippa Oettla, Nicola Bulegy a Arona Caneta bude červená vlajka, zvlášť, když se tam po zemi válely motocykly a jezdci vypadali, že jsou zranění. Ale nic. To bylo vážně divné. V Austrálii se po podobně vypadající nehodě červená vlajka vyvěsila.

Pak ještě spadl domácí Adam Norrodin. No a pak ve stejném místě najednou spadli čtyři jezdci, kteří byli na čele závodu. Tedy Brad Binder, Joan Mir, Lorenzo Dalla Porta a Gabriel Rodrigo. Všem to najednou uklouzlo. Ještě za chvíli za nimi letěl Fabio Di Giannantonio. Všichni jen tak tak, že minuli motocykl Norrodina, který tam stále ležel. I někteří další jezdci měli problémy, ale ustáli to. Očividně na té trati něco bylo. Ale ředitelství závodu nic. 

To mě opravdu naštvalo. Mohli tam spadnout další a mohli se vážně zranit. To není žádná sranda. Po závodě si jezdci stěžovali, že tam opravdu byl olej. Až po závodě ředitelství závodu vyrazilo na inspekci a trochu se to tam čistilo.

Vlastně oni ten závod ukončili dřív. Spadla María Herrera, pak se závod zastavil. Po 13 kolech. Už byly 2/3 závodu odjeté, takže se dávaly plné body, takže závod už byl považován za ukončený. A teprve pak se čistilo a uklízelo. V době, kdy už jsme věděli, že máme tři zraněné. 

María Herrera má zlomenou klíční kost, Philipp Oettl má zlomenou ruku (zápěstí nebo dlaň pravděpodobně), Jorge Martín má otřes mozku a byl odvezen do nemocnice na CT, ale podle posledních zpráv je všechno v pořádku.

Kdo se dokázal všem nepříjemnostem vyhnout, to byl Francesco Bagnaia. Měl dobrý start, držel se na čele společně s Bradem. Taky měl tedy jednu chvíli namále, ale ustál to. Když někteří jeho soupeři vypadli, utvořil si náskok, který už nepustil a dojel si pro své druhé vítězství. Z mého pohledu byl ten závod takový šílený a spousta mých favoritů vypadla, ale díky Peccovi vnímám tento závod kladně. Mám z něj velkou radost. 

Na krásné druhé místo se posunul Jakub Kornfeil. Bojoval tam pak s Bo Bendsneyderem a já jsem fandila Boovi. No, nakonec Jakub skončil druhý a Bo třetí. Pro Kubu konečně zase pódium, určitě zasloužené. Pro Boa druhá bedna v jeho nováčkovské sezóně, navíc na okruhu, který do tohoto víkendu neznal. 

Se složením na stupních vítězů jsem maximálně spokojená :-)

Nakonec se docela dařilo i Fabio Quartararovi, který byl 4.

Mě ohromně potěšil Marcos Ramírez, který byl 6. To je prostě paráda :-)

Na 10. místě skončil Darryn Binder! Opět stálo štěstí na jeho straně. Konečně. Čtyři závody za sebou dokončil, ve dvou závodech za sebou bodoval. To je dobře. Musí se ukázat, aby příští rok získal někde místo.

Tentokrát byl Darryn lepší než Brad. Tomu to bohužel nevyšlo. Byl mezi těmi, kteří uklouzli na tom oleji. Bohužel pro Brada, jeho motorka se rozbila, takže nemohl pokračovat jako někteří jeho soupeři. Jel do boxů, tam se to opravovalo, pak jel znovu na trať. Závod dokončil s 3 koly ztráty jako 17. Ale v cíli se usmíval. Tak to je dobré.

Nešťastná situace postihla tým Ongetta. Spadl Niccoló Antonelli, o chvíli později ve stejném místě spadl jeho týmový kolega Jules Danilo. Pro tým to muselo být strašné, vidět oba své jezdce mimo trať ve stejné zatáčce ve stejné chvíli. Nicco z toho ještě pak vybojoval pár bodů za 12. místo, Jules bohužel už dál nepokračoval.

Zamotává se souboj o 2. místo v šampionátu. Jorge Navarro opět havaroval, Enea Bastianini je zraněný a do závodu vůbec nestartoval. A tím, že Pecco Bagnaia vyhrál, už se dostal na 3. místo šampionátu a ještě se může dostat i na 2. To bude ještě boj. A já se teda musím přiznat, že bych to tomu Peccovi moc přála. 

Místo Eney jel v týmu Gresini Ayumu Sasaki, letošní šampion Rookies Cupu. Jenže bohužel skončil hned v 1. kole. Místo zraněného Johna McPhee jel domácí Hafiq Azmi a skončil na sympatickém 11. místě.

Do závodu byl přihlášený Fabio Spiranelli, ale po prvním tréninku už se pro mě z neznámých důvodů pak na trati neobjevil.

Své vůbec první body v závodě získali Lorenzo Petrarca a Stefano Valtulini.


Je to strašné, ale do konce sezóny zbývá už jenom jeden jediný závodní víkend. Ten je na programu ve dnech 11. až 13. listopadu ve Valencii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Asie a Austrálie michal 30. 10. 2016 - 12:11
RE(2x): Asie a Austrálie niki 02. 11. 2016 - 18:41
RE(3x): Asie a Austrálie michal 03. 11. 2016 - 16:29