VC Malajsie 2016

2. říjen 2016 | 18.59 |

sepangDalší závod Formule 1 se jel na okruhu Sepang, což je nedalo Kuala Lumpur, v Malajsii. Já po dlouhé době viděla celý závod, takže se zase jednou rozepíšu :-D Startovní rošt se tak zajímavě rozdělil podle týmů. V první řadě byly oba vozy Mercedesu (pole position měl Lewis Hamilton), ve druhé řadě byly oba vozy Red Bullu, ve třetí řadě byla obě Ferrari, ve čtvrté řadě pak obě Force Indie.

V závodě se toho stalo docela dost a musím říct, že mě i docela bavil. Já tušila, že se na startu něco stane. A taky že jo. I když to nebyla přímo jezdecká chyba, ale řekla bych, že spíš souhra všech okolností a prostě strkanice po startu. Nejprve se lehce ťukli Verstappen a Vettel, pak se Vettel dostal do kolize s Rosbergem. Výsledkem byly hodiny pro Rosberga a propad až na konec pole, pro Vettela to dopadlo ještě hůř. Ulomené zavěšení předního kola a konec v závodě.

Hamilton na čele. V té chvíli to pro mě byly hororové scénáře, že jestli to bude konec pro Rosberga, tak Hamilton nesmí vyhrát. Vypadalo to dobře s vozy Red Bullu, tak jsem v té chvíli pronesla, že potřebuju, aby Daniel Ricciardo vyhrál. A fandila jsem mu.

Ale konec pro Rosberga to nebyl. Jel parádně. Ano, asi mu i pomohly fáze za virtuálním safety carem, kdy soupeři jeli do boxů a pak se vlastně zařadili až za něj. Ale i tak. Chválím. Problém nastal ve chvíli, kdy bojoval o pozici s Kimim. Já si v té chvíli tak hrozně přála, aby to byl souboj o bednu, ale takový souboj, aby to pódium měli jasný oba. Nevím, co se komu nelíbilo, ale ten Nicův manévr na Kimiho byl prostě parádní. Nico za to potom dostal penalizaci 10 vteřin plus 2 trestné body. Dva trestné body za to, že předjel soupeře! Chápete to??? Tak FIA chce, aby byla F1 akční, aby se předjíždělo, vymýšlí DRS, KERS a já nevím, co všechno, ale když jezdec předjede soupeře, tak mu dá penalizaci. To je na palici. 

No, když už jsme u FIA. Tak ta se dneska teda předvedla v plné parádě, to tedy jo. Dala penalizaci Vettelovi za tu kolizi ze startu závodu. Na startovním roštu příštího závodu se bude muset posunout o 3 místa zpět. Plus taky dostal 2 trestné body. Jim se nějak to udělování trestných bodů začalo líbit.

Na Twitteru se objevilo, že Max Verstappen údajně předjel Kimiho ve fázi virtuálního safety caru. Což se samozřejmě nesmí. Psal to nějaký novinář, takže bych této zprávě asi měla věřit. I když tedy jsem si ničeho nevšimla. Prý to ale ve FIA neřešili...

Když se tedy závod dostal do fáze, že oba Red Bully byly druhý a třetí a bojovaly kolo na kolo, tak mě začaly napadat šílené myšlenky. To bylo ještě v době, kdy jsme nevěděli, že Nico Rosberg má penalizaci těch 10 vteřin. Koukala jsem tak na to pořadí a hlavou mi běželo: Hamilton by mohl mít technickou poruchu, Red Bully by se mohly srazit, Nico bude mít určitě penalizaci, takže by vyhrál Kimi, druhý Valtteri, třetí Sergio.

:-D Takže asi tak.

Krátce poté jsme se dozvěděli, že Nico tu penalizaci opravdu má. Naštěstí jen 10 vteřin. Já se bála, že mu napaří průjezd boxy. Ve chvíli, kdy jsem uvažovala nad tím, že by Hamilton mohl mít tu poruchu, že potřebuju, aby na něj Nico získal nějaké body, tak Hamiltonovi začal hořet motor! Tak jsem ještě čekala na tu srážku Red Bullů, ale kluci mě zklamali :-D

Nicméně potvrdily se tak mé myšlenky a přání po startu, aby vyhrál Daniel. Protože opravdu vyhrál. Velká gratulace :-) Druhý byl Verstappen. Nico dokázal i s penalizací nakonec udržet aspoň třetí místo.

Na Kimiho zbyla zase čtvrtá pozice.

Pátý byl Valtteri Bottas, který byl takový nenápadný, ale páté místo je pro něj krásné. Bohužel Felipe Massa měl už od začátku závodu potíže, vlastně ani nerozjel auto do zahřívacího kola, takže musel startovat z boxů. Nakonec dojel 13., ale myslím, že i během závodu bojoval s nějakými problémy.

Jenom jeden Williams na bodech, to nahrává Force Indii. Kluci měli skvělý závod. Sergio P6 a Nico P8. Jeden z nejlepších závodů v historii týmu. Mám z nich radost.

Škoda, že se málo mluví o tom, jaký hrdinský výkon předvedl Fernando Alonso. Ten měnil nějaké komponenty v autě (do závodu nakonec ale nastoupil jen s některými úpravami), ovšem v součtu to byla penalizace 45 míst a start z posledního místa. I tak se ale dostal na místo 7.! Kdyby to zvládlo Ferrari nebo Mercedes, tak by to takové překvapení nebylo, ti jsou i z poslední pozice schopní zajet stupně vítězů, ale u McLarenu to prostě hodně chválím. Navíc na bodech skončil i Jenson Button, který jel svou 300. GP, takže pro tým to byl dobrý den.

Svůj první bod v kariéře získal Jolyon Palmer, který dojel 10.

Bez bodů Toro Rosso, což je tedy pro ně špatný, bez bodů Sauber, tam mě to ale nepřekvapuje. 

Bez bodů i Manor, ale tam se taky moc nedá nic čekat.

Hodně zlý závod měli u Haasu. Oba vozy vypadly. A to je teda špatný. Romain Grosjean měl asi problémy s brzdami, to auto se zavlnilo a prostě nezatočilo do zatáčky, Romain skončil v kačírku. Estebanu Gutiérrezovi pro změnu upadlo kolo. Taky za to tým dostal finanční pokutu.

Další závod se jede už příští víkend. Jede se na japonském okruhu Suzuka, takže se pojede opět ráno, navíc ještě dřív než dneska. Start nedělního závodu by měl být v 7 hodin ráno našeho času.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Malajsie 2016 michal 02. 10. 2016 - 19:51
RE(2x): VC Malajsie 2016 niki 04. 10. 2016 - 18:26
RE: VC Malajsie 2016 michal 04. 10. 2016 - 20:18
RE(2x): VC Malajsie 2016 niki 04. 10. 2016 - 21:04
RE(3x): VC Malajsie 2016 michal 05. 10. 2016 - 20:20