Red Bull Rookies Cup 2016

29. září 2016 | 21.26 |
› 

rbrc_ayumu sasakiO uplynulém víkendu skončila letošní sezóna série Red Bull Rookies Cup, neboli soutěž mladých talentů. Letos se jela už desátá sezóna. V průběhu let jsme tam našli mnohé talenty, kteří se později stali úspěšnými i v samotném mistrovství světa. Letošní sezónu jsem tedy začala sledovat s nadšením, začátek sezóny jsem hodně sledovala, chtěla jsem taky hlavně zjistit, kdo je kdo. Pak přišel menší útlum, prostě jsem to nějak nestíhala. Ovšem v Brně jsem viděla závod na vlastní oči a v závěru sezóny už jsem si většinu závodů ujít nenechala.

Tedy, abych byla přesná, tak po Brnu se jelo už jenom San Marino a Aragon. V San Marinu se jel pouze jeden závod, který jsem zmeškala, takže jsem se pak plně soustředila na Aragon, na oba dva závody a na souboj o titul.

Vezmeme to ale postupně. Vše začalo v Jerezu. Skvěle začali španělští jezdci Aleix Viu, Raul Fernandez a Rufino Florido. Zejména Viu měl mé sympatie. V šampionátu jezdil už loni a měl docela dost smlůly, taky byl velkou část sezóny zraněný. Ale musím říct, že mě zaujal. Mám takový pocit, že by to mohl být budoucí šampion v MotoGP (nebo nějaké nižší kubatuře). No tak uvidíme. Sama jsem zvědavá, jestli se třeba příští rok dostane do Moto3. 

Ze Španělů jsem ale nejvíc fandila Marcu Garcíovi. Ten sice jezdil v RBRC už loni, ale víc jsem si ho všimla až letos. Zaujal mě svými výkony, i když v Jerezu se mu nedařilo, ale pak se rozjel, vyhrával závody a dokonce to chvíli vypadalo na boj o titul. V Brně vyhrál oba dva závody. To mi udělalo radost. Navíc ten sobotní jsem viděla živě na místě, tak jsem byla spokojená. Druhotným důvodem, že jsem si ho oblíbila, bylo, že měl začal sledovat na Twitteru. Nevím, jak na mě přišel (asi přes nějaké MotoGP hashtagy), ale byl to takový impuls, že když mě teda sleduje, tak ho budu podporovat. člověk nikdy neví, k jakým kontaktům se dostane, že. Pak jsem navíc zjistila, že má číslo 41 (jako Brad Binder), takže bylo jasno.

Kromě španělských jezdců se ve velmi dobrém světle ukázali Japonci Ayumu Sasaki a Kaito Toba. Oba už v RBRC jeli loni, Toba byl v šampionátu 9., Sasaki 3. hned za Bo Bendsneyderem a Fabiem Di Giannantoniem, kteří letos úspěšně závodí v Moto3.

Takže podle papíru byl vlastně Sasaki největším favoritem. A já musím říct, že jsem ho trošku podcenila. Přeci jen já spíš preferuju Španěly. Ale teď, když se na sezónu zpětně podívám, tak byl fakt výborný. Když teď koukám do výsledků, tak musím uznat, že titul je ve správných rukou. Dojel do cíle všechny závody a jeho nejhorší umístění je 4. místo. Neskutečné.

Marca Garcíu na chvíli zastavilo zranění, takže i šance na titul se pomalu rozplynuly. Tak jsem to tedy začala přát Viuovi. V prvním aragonském závodě ještě dokázal korunovaci Sasakiho zvrátit. Stále byla naděje, i když malá. Do posledního závodu šel Sasaki s náskokem 24 bodů (ve hře bylo bodů 25).

Takže to bylo skoro rozhodnuté. Ovšem znáte to, u těchto mladých závodníků člověk nikdy neví. Krátce po startu závodu došlo k menšímu incidentu a jeden z jezdců skončil na zemi. Já hned u televize křičela: "To je určitě Aleix Viu!" No, jistě, že to byl on. Prostě jsem to tušila. Naděje zhasly. On sice motorku zvedl, ale jel poslední a daleko za body. I kdyby Sasaki nedokončil, pořád to pro Via bylo málo. Sasaki navíc závod vyhrál, takže o šampiónovi nebyl pochyb.

Já jsem tedy opravdu zvědavá, jestli se Sasaki uchytně někde v MotoGP. V Moto3 jezdí i japonské týmy a prý mají zájem jak o Sasakiho, tak i o Tobu. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby se zase nějaký japonský talent objevil na čele. To už tu tak dlouho nebylo.

Sympaticky se letos předvedl opět Rory Skinner. Toho už také nějakou dobu sleduju. Ten by si šanci v Moto3 zasloužil.

Samozřejmě, musím tady zmínit českého zástupce Filipa Salače, který jel svou první sezónu a který patřil mezi vůbec nejmladší jezdce v poli. Filip měl sice náročnější rozjezd, i když hned v prvním závodě v Jerezu získal bod, musel si na vše zvykat. Ovšem jak postupovala sezóna, tak byl lepší a lepší a já ho teď budu jen a jen chválit. Své výsledky neustále vylepšoval a v Aragonu byl dvakrát 5., což je nádherný výsledek. V obou případech byl zapojen do boje o pódium a ve druhém závodě si dokonce na jednu či dvě zatáčky vyzkoušel, jaké to je, vést závod. Celkově skončil na 9. místě. A to je super. Příští rok bude zkušenější, tak uvidíme. Doufám, že to dokáže využít a třeba i nějaké to pódium vybojuje. Moc bych mu to přála. Máme další talent, tak ať to nedopadne jako s jinými našimi kluky. Fakt Filipovi držím palce.

Já jsem měla v poli i finského jezdce, ke kterému se upírala má pozornost. Patrik Pulkkinen jel už svou druhou sezónu, ale bylo to stejné "nic moc" jako v té jeho sezóně první. Akorát na Red Bull Ringu a v Brně se blýsknul. Tím na mě udělal dojem. A vlastně i v Aragonu mu to vyšlo. Nevím, co s ním bude dál, jestli ještě může jet třetí sezónu nebo ne. Protože pokud ne, tak zase skončí v propadlišti dějin jako jiní Finové. V Moto3 mu těžko dají šanci. Tak já nevím, jedině nějaký menší šampionát. Jenže z toho se pak někam dál prosazuje strašně těžko.

Fakt mám ty závody ráda. Všichni mají stejnou motorku (akorát ti, kteří jsou moc lehcí, musí motorku dovažovat). Všichni stojí na stejné startovací čáře. Fakt těm mladým klukům (a někdy i holkám) fandím. Někde tam se totiž mezi nimi skrývají budou mistři světa MotoGP a idoli mnoha lidí.

Tady ještě přináším pořadí top desítky letošního šampionátu.

Red Bull Rookies Cup 2016: konečné pořadí (Top 10):

Pořadí Jezdec Body
1. Ayumu Sasaki (JPN) 250
2. Aleix Viu (SPA) 201
3. Raúl Fernández (SPA) 195
4. Marc García (SPA) 170
5. Kaito Toba (JPN) 121
6. Rory Skinner (GBR) 103
7. Rufino Florido (SPA) 94
8. Makar Yurchenko (RUS) 79
9. Filip Salač (CZE) 75
10. Mattia Casadei (ITA) 68

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Red Bull Rookies Cup 2016 michal 02. 10. 2016 - 12:20
RE(2x): Red Bull Rookies Cup 2016 niki 02. 10. 2016 - 17:58
RE(3x): Red Bull Rookies Cup 2016 michal 03. 10. 2016 - 20:22
RE(4x): Red Bull Rookies Cup 2016 niki 04. 10. 2016 - 18:23
RE(5x): Red Bull Rookies Cup 2016 michal 05. 10. 2016 - 20:25