Brad Binder: Mám za sebou ten nejúžasnější tým

28. září 2016 | 15.38 |
› 

brad_4Tento krásný rozhovor se v pondělí objevil na strákách týmu Ajo. Tady samozřejmě nesmí chybět jeho překlad. Tedy, krásný, pro mě je ten rozhovor opravdu moc hezký, ale možná jsem jen zaujatá. Jsem na svůj tým strašně moc hrdá, to se prostě slovy nedá vyjádřit. A jsem strašně moc hrdá i na Brada. On je to fakt moc hodný kluk, takový skromný, zároveň ale cílevědomý, na nic si nehraje, snaží se mít ke všemu pozitivní přístup, ale zároveň vidí věci takové, jaké jsou. Za ty roky opravdu hodně vyrostl, dospěl, nejen jako člověk, ale taky jako závodník.
Mimochodem, musela jsem jako nadpis vybrat zrovna tohle. To řekl Brad a já jsem si jistá, že má naprostou pravdu. I pro mě to je ten nejúžasnější tým. To, jak drží spolu, to, jak je pro své zaměstnance a jezdce Aki Ajo nejen šéfem, ale i vzorem a vlastně i takovým taťkou (aspoň tak na mě působí), který pomůže a poradí, to je prostě krásný. Ano, nebojte, už brzdím, článek o tom, jak je ten tým úžasný, tu bude jindy :-D Teď tedy ten rozhovor, kde se hlavně mluví o zisku titulu a o dosavadním průběhu sezóny.

Jaké to je, být mistrem světa Moto3?
Pravdou je, že nevím, co mám říct, všechno je zvláštní a já tomu ještě nemůžu uvěřit. Všechno šlo velmi rychle. Minulou noc jsem nemohl spát. Včera jsme oslavovali s lidmi v týmu a s mou rodinou a bylo to hezké. Dnes jsme se vrátili na okruh, protože probíhal testovací den. Vypadá to, že se nic nezměnilo, ale jsme mistři světa.

Kdo tě na tvé cestě za titulem podporoval?
Jsem velmi vděčný svým rodičům, podstoupili spoustu obětí, abych tady mohl být. Přijeli jsme do Evropy, když mi bylo 12, abych tady mohl závodit a to je poprvé, co cítíme, že celá tato snaha se opravdu vyplatila. Navíc mám za sebou skvělý tým: Akiho Aja a každého jednoho člena týmu Red Bull KTM Ajo. Nedokážu říct všechno, co pro mě dělají. Je skvělé, že můžu každý den trávit v paddocku a cítit se šťastný. Také děkuji KTM za to, jak skvělý motocykl nám poskytli.

Jak budeš přistupovat k posledním čtyřem závodům v šampionátu?
Budou to čtyři závody, kde je naším cílem užít si to a jet na každý okruh s ambicemi, s tím, že odvedeme to nejlepší a uvidíme, co se stane. Bude to určitě zvláštní pocit, protože jsem začal být docela konzervativní. Nyní pouze musím jet s hlavou zdviženou a pokusím se vyhrát každý zbývající závod.

Bylo tvé vítězství v Jižní Africe velkým tématem?
Myslím, že to mělo docela velký dopad. Množství médií, kteří se mnou chtěli dělat rozhovor, bylo o víkendu obrovské. Bylo to bláznivé. Můj telefon zvonil každé dvě vteřiny; tento víkend jsem nechal telefon v autě. Od včerejška jsem mluvil se sedmi nebo osmi různými médii z mojí země, takže něco se změnilo.

Je teď pro tebe Motorland Aragon speciálním místem?
Samozřejmě, nikdy nezapomenu na den, kdy jsem se stal šampionem.

Je to velmi speciální, vyhrát tady, v budoucnu bude mít tento okruh místo v mém srdci, to je bez pochyb.

Jaký byl letos zatím tvůj nejlepší závod?
Jerez. Vyhrát z posledního místa je velmi speciální a navíc to bylo mé vůbec první vítězství, nemohl jsem si přát víc.

Co si myslíš, že bylo tím klíčem k zisku titulu?
Upřímně, největším rozdílem bylo, že mám za sebou ten nejúžasnější tým. Je to velká struktura, všechno skvěle funguje, každý pracuje naplno. Nikdy jsem neodstartoval závod s pochybami. Lidé z KTM, můj manažer, moji sponzoři a ostatní lidé kolem mě pracovali perfektně. Je hezké přijet na závodní víkend a nestresovat se, nebát se, prostě se plně odevzdat své práci.

brad_5

Cítíš radost a úlevu z toho, že jsi vyhrál šampionát?
Nevím, abych pravdu řekl, tak jsem nebyl moc ve stresu. Měl jsem k tomu takový přístup, že pokud se to povede, bude to skvělé. Jistě, že jsem chtěl vyhrát, ale stále ještě zbývají čtyři závody; takže bychom mohli říct, že jsem byl v jiné situaci než mnoho dalších jezdců, když bojují o titul. Obvykle se vše rozhoduje ve Valencii a tam musíte mít skvělý víkend, ale kdybych upadl, nebyl by to problém. Necítil jsem takový tlak, když o tom lidé mluvili.

Jaký byl letos ten zásadní bod?
Mé první vítězství v Jerezu, startovat z posledního místa a vyhrát bylo úžasné. Kdykoliv jsem měl problémy, podíval jsem se zpět a řekl jsem si "Když jsme byli schopni dostat se na vrchol z posledního místa, tak jsem si jistý, že tento závod vyhrajeme." Když vyhrajete poprvé, něco se změní, vy najednou začnete věřit, že všechno je možné a začnete připravovat tu nejlepší strategii, abyste vyhráli každý závod.

Kdy sis začal myslet, že je opravdu možné získat titul?
Když náš náskok byl více než 75 bodů, tak jsem si říkal, že tu je velká šance. Letos jsme hodně konzistentní, ale to jsou moji soupeři také a neměl jsem to jednoduché. Jorge (Navarro) si zlomil nohu a nemohl dokončit závod a během té doby jsem byl schopný vyhrát a zvýšit svůj náskok. Jsem rád, že naše práce se dařila a že teď si můžeme užívat.

Přišel jsi do mistrovství světa z evropských sérií. Myslíš, že je to stále jediná cesta pro jezdce ze zemí, kde není taková motocyklová tradice, aby se dostali do mistrovství světa?
Pro Jihoafričana je pravděpodobně nejlepší dostat se do Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Pro mě to byl důležitý bod pro to, abych se dostal do mistrovství světa. V Jižní Africe nejsou žádné velké závody jako jsou třeba ve Španělsku, kde vychovávají jezdce. Nicméně, od svých 12 letech závodím stále proti stejným soupeřům a to je dobré.

Jaké jsou tvé nejlepší závodní kvality?
Nevím, co říct. Letos jsem zjistil, že jsem mnohem víc uvolněný, když věci nejdou podle plánu; dřív jsem býval dost náročný a to nikdy nebylo dobré. Letos, když se něco nedařilo, tak jsem se soustředil na to, abych si pamatoval, co jsem udělal předtím a podíval se na to znovu. To se stalo v Aragonu v sobotní kvalifikaci: Nemohl jsem nic dělat, vyjel jsem na trať, když do konce zbývaly čtyři minuty a za mnou bylo dalších deset jezdců, plus další dva na mě čekali v první zatáčce. Myslím, že není potřeba se dívat na výsledky stylem "To je hrozné, tohle nedopadne dobře."

Jak se připravuješ na vstup do Moto2 s týmem Red Bull KTM Ajo?
Prostě uvidíme, jak to vše půjde. Vidíte, že když jiní jezdci přestoupí z Moto3, tak to bývá hodně náročný krok. Upřímně, prostě chci tvrdě pracovat, brát věci kolo za kolem. Možná to nebude první nebo druhý rok, ale jsem přesvědčený, že jednoho dne dosáhnu vrcholu. Budu pokračovat se stejným týmem, se strukturou, díky které se cítím sebevědomý. Jsem si jistý, že motocykl týmu Red Bull KTM Ajo bude mít velký potenciál.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře