Po Evropské části

25. září 2016 | 18.06 |
› 

aragon_motogpJe tady další shrnutí závodů MotoGP, tentokrát se těšte hned na tři závody. Pomalu, ale jistě nám totiž skončila evropská část sezóny. Teď se vše přesune do Asie a Austrálie. Závěr sezóny se však opět odehraje v Evropě, konkrétně pak ve Valencii.
Dnes vám přináším shrnutí závodů na britském okruhu Silverstone, v sanmarinském Misanu a španělském Aragonu.

VC VELKÉ BRITÁNIE

Závody MotoGP jsou poslední dobou neskutečně nabitý akcí. Výjimkou nebyl ani závod na Silverstone. I když to nezačalo moc hezky. Start. Na první místo se dostal Maverick Viñales, z čehož jsem měla velkou radost. Jenže v závěru pole došlo k dost škaredé nehodě.

Motorky zničené, jezdci leželi na trati. Všude nepořádek. Červené vlajky.

Těmi jezdci byli Pol Espargaró a Loris Baz. Pola (jasně při vědomí) odnesli na nosítkách. Lorise dlouho ošetřovali přímo na trati, pak ho naložili do sanitky. Měla jsem o něj obrovský strach. Když ukázali záběr, jak mává divákům, tak jsem si oddychla.

Dobrá zpráva pro všechny je, že jsou oba v pořádku. 

Když se teda uklidila trať od nečistot, nastal restart. Maverick opět vypálil neskutečným způsobem. Mě se nechtělo věřit, že by to takhle mohl udržet celý závod, tak jsem k němu u televizní obrazovky promlouvala, ať se uklidní a neblázní :-D

V sobotu, když jsem si dávala dohromady výsledky kvalifikace, jsem si říkala, že by to konečně mohlo přijít. Maverick měl startovat z první řady, tak jsem si říkala, že je konečně šance na vítězství. A on to vážně dokázal. Fakt mi tím udělal radost. Příští rok na Yamaze to možná bude černý kůň šampionátu. Už se na to těším. 

Pro Suzuki to bylo první vítězství od roku 2007.

Druhé místo nakonec urval domácí Cal Crutchlow, který startoval z pole position. Cal se poslední dobou teda pořádně rozjel.

Třetí byl nakonec Valentino Rossi. Ale svedl tam zajímavé souboje s Márquezem a Iannonem. Bohužel Iannone udělal chybu a spadl. Z druhého místa. To mě dost mrzelo.

Márquez jel třetí, ale udělal chybu a propadl se právě za Rossiho, čímž mu věnoval pódium.

Nakonec sympatické 5. místo získal Dani Pedrosa, já ještě ve skrytu duše doufala, že se nějakým záhadným způsobem dokáže dostat před Márqueze a Rossiho, ale prostě nebyla šance.

Šestý pak byl Andrea Dovizioso, který jel asi s bolestmi. V přestávce mezi Brnem a Silverstone si totiž vykloubil koleno (nebo něco takového), v sobotu měl těžký pád a zrovna na ono koleno.

Jorge Lorenzovi to zas nejde. Už jsem si myslela, že se dostává do své formy, ale byl až 8.

Potěšil mě aspoň 10. místem Álvaro Bautista. To je hezký výsledek pro Aprilii. Bohužel jediný hezký výsledek pro tým. Stefan bohužel asi ve druhém kole spadl. Měl kolizi s Eugenem Lavertym a neustál to. Byla jsem z toho hodně zklamaná a smutná. Stefan jel na 13.

místě, byla tu velká šance na slušný body :-(

Pěkný výsledek pro Yonnyho Hernándeze, pro kterého znamená 11. místo vyrovnání svého letošního maxima z Brna.

Závodu se kvůli zranění nemohl zůčastnit Bradley Smith. Toho (k mé radosti) nahradil Alex Lowes. Ten bral 13. místo. Pěkné :-)

Nechápu, co se během závodu dělo s Jackem Millerem, jel dobře, ale nakonec byl ve výsledcích až 16. a tedy bez bodů. Scott Redding během závodu dvakrát spadl :-/ To radši ani nebudu komentovat.


VC SAN MARINA

Pro závod v San Marinu na okruhu v Misanu proběhlo ve startovní listině několik změn. Místo zraněného Bradleyho Smithe jel opět Alex Lowes. Místo Lorise Baze, kterému nakonec z pádu na Silverstone zjistili zlomeninu v dolní části nohy, jel Xavi Fores. Na divokou kartu jel na Ducati Michele Pirro. Ale v pátek utrpěl pád Andrea Iannone a bohužel si zlomil obratel. Vypadalo to, že by mohl závodit, protože zranění údajně není až tak vážné, ale nakonec mu start nedovolili (díky bohu za to, s páteří se prostě neriskuje). A údajně tedy Michele přesedl na jeho motorku a nakonec jel oficiálně jako jeho náhradník.

Byl to další úžasný závod MotoGP. Jorge Lorenzo z pole position vyrazil skvěle, po čase se před něj dostal Valentino Rossi. Domácí žlutí fanoušci byli na nohou.

Jenže zezadu jel výborně Dani Pedrosa. Já když viděla, jak rychlé časy zajíždí, tak jsem říkala, že vyhraje. Máma mi to nevěřila. No a Dani předjel Márqueze, pak Lorenza, pak i Rossiho. 

Já mám teda z Daniho velikou radost. To vítězství už potřeboval. Navíc letos máme skoro v každém závodě jiného vítěze a on letos ještě nevyhrál, tak bylo jasný, že to prostě přijít musí. Ještě Dovi letos nemá vítězství. Tak, že by jeho chvíle přišla v Aragónu?

Valentino Rossi se teda musel spokojit s místem druhým, ale nadšeně nevypadal.

Jorge Lorenzo třetí, takže aspoň, že tak.

Márquez pak byl čtvrtý.

Pátý Maverick Viñales, to je dobrý, to beru. 

Již zmiňovaný Andrea Dovizioso šestý, Michele Pirro teda sedmý, to je pro něj super.

Cal Crutchlow tentokrát osmý. Ale u Cala teda moc nechápu. Po závodě mu dali penalizaci za zkrácení tratě, o něco později onu penalizaci zrušili. Nechápu. Maverick taky dostal penalizaci za zkrácení tratě. Ale já moc nechápu za co. Jestli to bylo za to, co bylo v opakovaném záběru, tak to je pěkně debilní (omlouvám se za ten výraz), protože Maverick v tom záběru mimo trať nebyl.

Radost mi udělal Álvaro Bautista, který skončil 10. Aprilia měla výborný celý víkend. Álvaro se dokonce dostal do druhé části kvalifikace!!

To, že to Aprilii sedlo, potvrdil i Stefan, který skončil 12. To je výborné. Udělal mi velkou radost, jsem na něj hrdá :-)

Yonny Hernández bohužel až 16. a tedy bez bodů.

Na zemi skončil Aleix Espargaró, který to teda zvedl, ale akorát s motorkou dojel do boxů. Xavi Fores taky odstoupil. Spadl i Alex Lowes. Takže špatný den pro dvojčata Lowesova, Sam spadl v závodě Moto2, Alex spadl v závodě MotoGP.

Na začátku závodu spadl Tito Rabat, zajel do boxů, o několik kol později se na trať vrátil. Dojel do cíle, ale poslední (= 17.) se ztrátou 5 kol.

Mimochodem, zajímavá situace dneska, protože ve všech třech kubaturách byli moji oblíbenci na 12. místě :-D Stefan tady v MotoGP, Xavi Vierge v závodě Moto2, Juanfran Guevara v závodě Moto3. A pro nikoho z nich to není propadák, pro všechny toto umístění znamená dost dobrý body a důvod k radosti.


VC ARAGONU

Ve startovní listině bylo opět několik změn. Loris Baz už se vrátil, avšak jak sám řekl, mohl fungovat jen na 60 %. Když jsem během kvalifikace viděla, jak kulhá do boxů (respektive se spíš vleče), tak jsem se zděsila.

Andrea Iannone také dostal povolení závodit, ale po pátečním tréninku to vzdal. Přeci jen, jsou to zlomené obratle. A Andreu to hodně bolelo. Ve zbytku víkendu ho nahradil Michele Pirro. 

Místo stále zraněného Bradley Smithe měl jet opět Alex Lowes. Jenže měl v sobotu těžký pád a poranil si levou nohu. Start mu zakázali. Navíc on Alex jede příští týden opět svou kategorii, tedy superbiky, a tam prostě musí být v pohodě.

Místo zraněného Jacka Millera nastoupil v týmu Marc VDS Nicky Hayden. Pro mě osobně to bylo takové symbolické, protože příští rok budou ve WSBK se Stefanem týmoví kolegové, takže se zas po nějaké době potkali na trati. Já vím, vy to asi nechápete, ale já už se pomalu v mysli přeorientovávám do roku 2017, takže to je pro mě důležité :-D

V sobotním třetím tréninku bylo několik hodně vážných nehod. Já ten trénink zrovna neviděla, ale prostě jsem zas měla tušení, že se něco bude dít. Bylo to fakt děsivé. Nakonec nejhorším zraněním byl ten Alex, ostatní to zvládli v pohodě. Ještě Danilo Petrucci byl hodně otřesený a údajně měl otřes mozku. To ale nikdo nepotvrdil, takže možná i kvůli tomu nakonec dostal povolení startovat.

Závod byl úžasný. Bavila jsem se, pořád bylo co sledovat.

Vyhrál Marc Márquez, jehož vítězství jsem po sobotní kvalifikaci předpovídala, protože tam byl opravdu neskutečný. Ovšem i on měl problémy, když zhruba ve 3. kole málem spadl a propadl se o několik míst dozadu. Ale nakonec to dokázal všechno ustát a ještě si dojel pro vítězství.

Nějakou dobu vedl Maverick Viñales. Já mu tak moc přála, aby to udržel a získal letos druhé vítězství. Jenže ho předjel Rossi. Pak se tam už objevili ten Márquez. A teď vám musím něco říct. Já jsem si přála, aby Márquez Rossiho předjel a vyhrál. Protože všechno je lepší než Rossi. Já ho poslední dobou nemůžu ani vystát.

Už jsem se bála, že Jorge Lorenzo bude mít opět špatný závod. Nakonec se ale zvedl a bojoval s Rossim. A ten souboj vyhrál a skončil druhý. Skvělé! Valentino Rossi byl tedy třetí.

Na Mavericka zbylo místo čtvrté, ale to určitě není špatné. Výborně jel opět Cal Crutchlow, který byl pátý. Dani Pedrosa šestý, dobrý, ale po minulém vítězství to asi chtělo víc.

Skvěle jel Aleix Espargaró na druhé Suzuki, byl sedmý. Jeho brácha Pol skončil hned za ním.

Já už v pátek tušila, že by Aprilia mohla mít dobrý víkend. Radši jsem to ale nikam nepsala, protože v tomhle případě jsem se opravdu bála, že bych jim to mohla zakřiknout. Ovšem mé myšlenky byly správné. Álvaro Bautista skončil 9. a Stefan 10. 

Stefan se vůbec poprvé dostal do druhé části kvalifikace. Byly to ale pořádný nervy, rozhodovalo se až v úplném závěru. Asi vám nemusím říkat, jak jsem doma vyváděla. No a v závodě dokázal tu dobrou pozici udržet. Sice ho v závodě Álvaro předjel, ale oba byly v TOP 10 a to je prostě dokonalost. Mám obrovskou radost.

Až 11. byl Andrea Dovizioso, takže oba kluci od Aprilie ho dokázali na trati předjet a skončili před ním. Toho si strašně moc vážím.

No a vlastně 12. byl Michele Pirro, tedy druhá tovární Ducati. 

Nicky Hayden získal jeden bod :-)

Jediný, kdo závod nedokončil, byl Tito Rabat, který havaroval.

K incidentu došlo mezi jezdci týmu Pramac Petruccim a Reddingem. Podle Petrucciho měli lehký kontakt a oba vyjeli mimo trať a Scott Redding to neustál a skončil na zemi. Petrucci dostal penalizaci průjezd boxy. Sám Petrucci prohlásil, že vinu bere na sebe a že Scott má právo být na něj naštvaný.

V šampionátu vede Marc Márquez, který má 248 bodů, druhý je Valentino Rossi se 196 body, třetí Jorge Lorenzo má 182 bodů. Čtvrtý pak je Dani Pedrosa se 155 body, malou šanci má ještě Maverick Viñales, který má 149 bodů.

Následuje 3týdenní přestávka. Poté se pojedou 3 závody hned 3 týdny po sobě. 16. října se jede v Japonsku, pak 23. října se jede v Austrálii a 30. října je závod v Malajsii. Takže další článek bude po těchto třech závodech. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Po Evropské části michal 26. 09. 2016 - 14:32
RE(2x): Po Evropské části niki 28. 09. 2016 - 16:06
RE(3x): Po Evropské části michal 29. 09. 2016 - 20:37