Po Evropské části

25. září 2016 | 16.51 |
› 

aragon_moto3Je tady další shrnutí závodů Moto3, tentokrát se těšte hned na tři závody. Pomalu, ale jistě nám totiž skončila evropská část sezóny. Teď se vše přesune do Asie a Austrálie. Závěr sezóny se však opět odehraje v Evropě, konkrétně pak ve Valencii.
Dnes vám přináším shrnutí závodů na britském okruhu Silverstone, v sanmarinském Misanu a španělském Aragonu.

VC VELKÉ BRITÁNIE

Po závodě v Brně se jel závod na britském okruhu Silverstone. Celý víkend bylo počasí takové nijaké. Na závod nakonec vydrželo sucho. 

Byl to ten nejkrásnější závod, jaký jsem za poslední dobu viděla. To je hrozné, každý závod říkám, že byl nejlepší a pořád se to zlepšuje a zlepšuje. Po tomto závodě už to zlepšení ale půjde hodně těžko.

Na stupně vítězů se totiž dostali tři mí vůbec nejoblíbenější jezdci této kubatury. Nic dokonalejšího už se prostě stát nemohlo. Ještě hodinu po závodě jsem přemýšlela, jestli se to fakt stalo.

Brad Binder jel výborně, opět hezky takticky. Je to prostě chytrej kluk. Sice měl taky v jednu chvíli namále, když se před něj cpal Manzi, ale zvádl to. No a v závěru už si první místo vzít nenechal a opět se po tom smolném Brnu vrátil tam, kam patří. 

Výborně jel celý víkend Bradův týmový kolega Bo Bendsneyder. Až jsem si říkala, že by konečně mohl vybojovat ty své první stupně vítězů. A že by tam mohli být s Bradem spolu, že by to bylo něco nádherného. Bo se navíc kvalifikoval do první řady. Jenže dostal penalizaci za nějaký incident z pátečního tréninku (nevím přesně o co šlo) a propadl se až do řady třetí.

Nakonec opravdu kluci to mé velké přání splnili. Bo vybojoval třetí místo. Do toho všeho ještě mezi nimi na druhém místě skončil Francesco Bagnaia. Pro mě nejvíc dream podium, jaké mohlo být. Víc snové už to pro mě prostě nejde.

Já celý závod hodně prožívala a když to nakonec dopadlo takto úžasně, tak jsem byla nadšená, křičela, tleskala a dokonce i plakala. No fakt. Tohle se mi už dlouho nestalo, abych po závodě plakala. A to prosím nebylo, že bych se cítila dojatá. Já měla tak strašnou radost, že mi doopravdy tekly slzy po tvářích a já to nemohla zastavit. Tak silně to na mě všechno působilo.

Na všechny tři kluky jsem strašně moc hrdá :-)

Stefano Manzi, který jel v týmu Mahindra na divokou kartu, předvedl svůj životní závod. Byl neskutečný. Občas až moc nedočkavý a akční. Ale já už před lety v Rookies Cupu říkala, že je dobrý, patřil tam mezi mé oblíbence. Bylo mi líto, že nesehnal žádné stálé místo v Moto3. Teď si o to místo možná řekl. Skončil na krásném 4. místě.

Taky se ale bohužel zamotal do kolize. Moc se tam všichni cpali a u Navarra a Migna to skončilo pádem. Chudák Jorge Navarro, vypadal, že se zranil. Stále ještě není ok po svém minulém zranění a teď tohle. Krásné gesto ale předvedl Andrea Migno, který Jorgemu pomáhal vstát.

Niccoló Antonelli, který skončil 7., byl po závodě diskvalifikován za porušení technických pravidel. Takže tuším, že to znamená, že jeho motorka neprošla kontrolou. To je škoda. To znamenalo, že se všichni, kteří skončili za ním, posunuli o jedno místo.

To teda znamenalo aspoň bod pro Jakuba Kornfeila, který původně skončil 16.

Moc pěkně jel Gabriel Rodgrio, taky chválím Fabia Di Giannantonia. Naopak Fabio Quartararo měl technické problémy.

Khairul Idham Pawi opět ukázal, že na suchu to pro něj není ono, když byl až 22. 

Darryn Binder dokončil závod, takže to jsou dobré zprávy :-D


VC SAN MARINA

V Misanu to nebyl tak akční závod jako na Silverstone, o to víc stresující to pro mě ale bylo. Když se mezi sebou bije skupinka jezdců, tak ani nestačím být nervózní (i když teda zrovna u toho britského závodu jsem nervózní byla), když ale jede můj oblíbenec třeba na čele sám, tak z toho mám větší obavy.

A velkou část závodu právě jezdil Brad společně s Eneou Bastianinim na čele. Mám ráda, takže mi vlastně bylo docela jedno, jak to dopadne. Eneovi bych domácí vítězství určitě přála a radovala se z toho. Ale samozřejmě, že Brad je moje jednička, takže jsem mu fandila o trošku víc. Nejvíc jsem se ale bála, že kluci budou v závěru bláznit a udělají nějakou chybu. Mé obavy se naštěstí nenaplnily. 

Asi dvě kola před cílem jsem před televizí mluvila na Brada "Radši buď druhý." :-D Prostě jsem byla nervózní, že se něco stane. Brad se parádně dostal před Eneu a dojel si pro páté vítězství v sezóně. Já jsem na něj tak strašně moc hrdá :-) A víte, co je strašné? Že už v příštím závodě se může stát mistrem světa. To teprve budu neskutečně nervózní!

Enea teda druhý, což je pro něj určitě dobrý. Třetí místo pak získal Joan Mir. Takže jsem na stupních vítězů měla své tři oblíbence, takže jsem byla velmi spokojená.

Skvěle jel Jakub Kornfeil, který nakonec získal páté místo. Velká gratulace!

Chválím i Andreu Locatelliho, Arona Caneta a Phillipa Oettla, všichni předvedli moc pěkný výkon. Vlastně bych měla zmínit i čtvrtého Nicola Bulegu, pro něj to byl také moc dobrý výsledek.

Hiroki Ono v Top 10, to je také moc hezký výsledek.

Juanfran Guevara mi udělal velkou radost 12. místem :-) Je to jeden z jeho nejlepších výsledků. Naopak bohužel jeho týmový kolega Gabriel Rodrigo havaroval :-(

Problémy měl můj oblíbenec Francesco Bagnaia. Už kvalifikace mu nevyšla a on startoval až ze zadních pozic. V závodě se taky potýkal s problémy a bylo z toho až 21. místo, což je pro něj hodně špatný.

Dost divný závod měl Fabio Quartararo, který dostal několik penalizací za zkrácení tratě. No ten taky nakonec skončil mimo body, byl 18.

Bohužel tentokrát závod nedokončil Bo Bendsneyder. Upadl hned v úvodních kolech závodu. To mi bylo tak moc líto. Nicméně, je to poprvé v této sezóně, co nedokončil závod.

Dost škaredý pád měl Jorge Navarro a vypadá to, že si přivodil další zranění. Na jednu stranu je fajn, že Brad má v šampionátu takový náskok, na druhou stranu je mi Jorgeho strašně líto. Jorge taky patří k mým oblíbeným jezdcům a já doufala, že si to s Bradem rozdají o ten titul. Tohle je vždy smutné, když jeden kvůli zranění takhle ze souboje odpadne. I když pro Jorgeho to ještě není ztraceno, ale už to teda má zkomplikovaný. Navíc nevím, jak vážně je zraněný.

Speciální odstavec tentokrát věnuji Darrynu Binderovi. V jedné fázi závodu byl na 15. pozici. Ani se mi nechtělo věřit, že Darryn jede na bodech. Jenže jsem věděla, že dokončil minulý závod, tak jsem čekala, kdy se co stane, kdy spadne. No, nakonec teda nespadl, ale propadl se pořadím a pak zajel do boxů. Takže Darryn se drží té své tradice jeden dokončený závod, ten další nedokončený a tak pořád na přeskáčku.

Do závodu bohužel nemohl odstartovat Jorge Martín, který se zranil v sobotní kvalifikaci.


VC ARAGONU

Závod v Aragonu byl zvláštní tím, že na divokou kartu startoval Gabriel Martínez-Ábrego. A to je historicky první mexický závodník v mistrovství světa.

Co se samotného závodu týče, tak ten byl klasicky velmi napínavý. Navíc už v tomto závodě mohl Brad Binder slavit titul mistra světa.

Po startu se odpoutali Jorge Navarro a Enea Bastianini. Ovšem nakonec se to sjelo dohromady a na čele dlouho jezdila skupina 11 jezdců. O souboje samozřejmě nebyla nouze. Několik kol před cílem se utrhla čtveřice Navarro, Bastianini, Binder a Di Giannantonio.

Já jsem byla hodně nervózní na startu a krátce po startu. Postupem času jsem se dokázala uklidnit. V závěru pak, když vedl chvíli Enea a Brad byl až čtvrtý, tak jsem se zklidnila úplně, protože jsem si říkala, že Brad ten titul asi ještě nedá, že radši skončí čtvrtý a počká si na další závodní víkend, než aby se někam cpal, blbě to skončilo a on přišel o body. Jenže to, co předvedl asi dvě zatáčky před cílem závodu, to mi vyrazilo dech. Můj klid byl rázem pryč. 

Domácí vítězství Jorge Navarrovi moc přeju. Po těch zdravotních problémech je tohle to, co opravdu hodně potřeboval. Už od soboty jsem tušila, že by se mu to mohlo podařit.

Brad skončil druhý. A to znamená, že se stává letošním mistrem světa. Já vlastně ani nevím, co teď chci psát. Jsem na něj a na celý tým Ajo hrozně hrdá. Ano, i slzičky po závodě byly. Myslím, že to, jak moc je zbožňuju a jakou z nich mám radost, si nechám na jiný článek, protože to by opravdu bylo na hodně dlouho.

Třetí byl Enea Bastianini, takže tři první kluci v pořadí šampionátu byli i tři na stupních vítězů. A já přesně tyhle tři tipovala na pódium, takže jsem se trefila. Akorát teda v jiném pořadí.

Chválím Fabia Di Giannantonia, ten byl opravdu výborný. Taky hodně moc chválím Joana Mira, který se vůbec neúčastnil pátečních tréninků, protože měl 40stupňové horečky. No a v závodě byl teda taky docela vzadu, nakonec ale dokázal získat krásné páté místo.

Chválím i Jorgeho Martína a Arona Caneta.

Výborný byl i Philipp Oettl, který dokonce chvíli závod vedl. A já mu tak přála, ať to dotáhne do konce. Bohužel. Nakonec z toho po nějakých chybkách bylo 10. místo.

Potěšil mě 9. místem Juanfran Guevara. Taky 8. Gabriel Rodrigo předvedl skvělý závod. Myslím, že tohle je letošní nejlepší závod pro tým RBA.

Jeden bod za 15. místo bral Bradův kolega Bo Bendsneyder.

Pro mě bohužel Pecco Bagnaia byl až 16. a tedy bez bodů.

Darryn Binder pokračuje ve své houpačkové šňůře. Dnes bylo na řadě dokončení závodu a tak se i stalo. Dojel 26.

Livio Loi měl hodně náročný víkend. Kvalifikoval se do první řady, ovšem potom dostal penalizaci za pomalou jízdu v pátečním tréninku, takže byl odsunut do řady druhé. Jenomže pak zjistili, že neměl homologovanou převodovku a diskvalifikovali ho. Musel startovat z posledního místa. Závod dokončil jako 18. To je určitě velká škoda. Snad se tým z chyb poučil a pro příště si dají pozor.

Smůlu měl Jakub Kornfeil. Už kvalifikace byla špatná, ještě dostal penalizaci a startoval až z 28. místa. Bohužel hned v prvním kole byl v kolizi s Marií Herrerou a Nicolem Bulegou a závod pro něj skončil.

Brad Binder má aktuálně 249 bodů a i kdyby následující čtyři závody nedokončil (což doufám, že se nestane) a jeho hlavní soupeři vyhráli, tak už se před něj v šampionátu nedostanou. Souboj za ním bude ale ještě zajímavý. Jorge Navarro má 143 bodů, Enea Bastianini má 139 bodů. Za nimi je sice už trošičku mezera, ale pořád to pro jezdce za nimi není beznadějné. Čtvrtý už je Joan Mir se 117 body, pátý Nicolo Bulega má 113 bodů, šestý Fabio Di Giannantonio má 111 bodů, sedmý je Francesco Bagnaia se 110 body.

Následuje teď pauza 3 týdny a pak závody 3 týdny hned za sebou. Takže další článek bude po těchto 3 závodech. 

16. října se jede v Japonsku, 23. října se jede v Austrálii a 30. října je závod v Malajsii. Takže tři týdny za sebou se bude velmi brzy vstávat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře