Stefan Bradl o své nové výzvě

10. srpen 2016 | 12.53 |
› 

stefan_1Na oficiálních stránkách Světových superbiků WSBK se objevil rozhovor se Stefanem Bradlem. Ten pro příští rok nesehnal místo v MotoGP, takže se přesune do WSBK, kde bude jezdit na tovární Hondě a jeho týmovým kolegou bude Nicky Hayden.
Jelikož je Stefan má jednička, tak tady samozřejmě překlad toho rozhovoru nesmí chybět. Váhala jsem, zda to zařadit do rubriky MotoGP nebo WSBK, nakonec je to tedy v rubrice WSBK, jelikož se tam mluví pouze o tomto šampionátu a rozhovor byl zveřejněn na jejich stránkách.

Stefane, dopředu tě vítáme v paddocku Světových superbiků! Jak se to seběhlo?
Děkuji! Vlastně jsem o šampionátu WSBK začal přemýšlet okolo Velké ceny Barcelony. Situace u Aprilie byla nejistá, takže jsem musel přemýšlet i o jiných možnostech. Vždy jsem Světové superbiky sledoval. Je to blízko MotoGP a jezdci se navzájem znají. Takže během krátké přestávky mezi závody v Barceloně a Assenu jsem o tom přemýšlel a potom jsem se potkal s Ronaldem Ten Kate (majitel týmu Honda) a lidmi z týmu Honda Europe, když jsme byli v Assenu. To bylo poprvé, co jsme se setkali a byl to velmi dobrý nápad. Cítil jsem se vítaný a naše setkání byla velmi dobrá. Od začátku jsem se cítil dobře, takže jsme se domluvili.

Cítil jsi, že změna je nutná?
Letos v MotoGP "okurková sezóna" a přestupy začaly velmi brzy. Mou prioritou bylo zůstat u Aprilie, protože jsem se v týmu cítil dobře a chtěl jsem s nimi pokračovat. Už dříve podepsali jiného jezdce (Sama Lowese), takže tu pro ostatní zbývalo pouze jedno místo. Měl jsem šanci zůstat v MotoGP a závodit pro jiný tým, ale když jsem se setkal s Hondou, měl jsem z toho velmi dobrý pocit, abych šel a vyzkoušel si Světové superbiky.

V roce 2017 bude tvým týmovým kolegou Nicky Hayden. Jsi z toho nadšený?

Na to, že Nicky bude mým týmovým kolegou, se opravdu těším. Známe se velmi dobře a velmi dobře spolu vycházíme. V MotoGP jsme proti sobě svedli dobré bitvy. Je to skvělý jezdec a daří se mu v Superbicích. Myslím, že budeme dobře spolupracovat, pokusíme se jeden druhého porazit a navzájem se budeme pohánět dopředu. Myslím, že Honda má pro příští rok opravdu dobrý tým.

Některé okruhy ve WSBK pro tebe budou nové...
Znám Lausitzring, ale už je to asi deset let, co jsem tam naposledy závodil. Nemyslím si, že nové okruhy budou nějaké jiné, protože naučit se novou trať mi obvykle nedělá problémy. Větší výzvou bude se adaptovat na to, jak se motocykl pohybuje, což bude asi největší změna oproti MotoGP, protože ve WSBK se motocykl víc hýbe, takže musíte používat své tělo víc, abyste tyto věci vyvážili. A také musím vědět, jaké jsou pneumatiky Pirelli.

Nový motocykl Honda je popisován jako "radikální Fireblade" , ale my stále nevíme, proč. Víš něco, co my ne?
Věřím si! (smích) Honda je opravdu velký výrobce a dobrá továrna, se kterou jsem v minulosti měl zkušenosti.

Hondě věřím. Na tuhle otázku nedokážu pořádně odpovědět, protože vím tolik, co vy! Vím, že tam bude nějaké vylepšení, ale jestli bude motocykl kompletně nový nebo jestli to bude pouze změna na některých částech, to nevím. Uvidíme, co to přinese. Nevím, kdy to bude připravené a kdy se na tom budu moct svézt, ale týmu věřím. Pro mě to není největší výzva nebo největší problém.

Další výzvou pro tebe bude formát dvou závodů...
Jo, to bude jiné. Těším se na to, že budu mít dva závody během víkendu, protože když máte jeden špatný, druhý den to můžete vylepšit! Bude to znamenat novou strategii pro závodní víkend a bude to jiné. Nečekám ale, že to bude velký problém; v pátek se můžu rychleji učit od ostatních jezdců ohledně nastavení. Tým má spoustu zkušeností, takže jsem si jistý, že během víkendu budeme mít dobrou strategii. Těším se na to, že to bude něco nového a že si na to zvyknu. Doufám, že to zvládnu tak rychle, jak bude možné!

Jaké máš šance, že budeš bojovat na čele?
Ve Světových superbicích je opravdu dobré závodění. Kluci bojují opravdu tvrdě. Jasně, že se na to těším, protože si myslím, že mám docela velké šance přiblížit se stupňům vítězů a bojovat o dobré výsledky – něco, co je pro mě poslední dobou v MotoGP těžké. Nebude to jednoduché, protože úroveň je v Superbicich velmi vysoká; všechny jezdce znám a vím, že jsou velmi talentovaní. Nejdu do Světových superbiků s tím, že to bude lehké. To vím moc dobře. Musím bojovat, abych byl schopný dělat svou práci dobře, ale myslím si, že mé šance, abych bojoval o pódium, jsou větší než momentálně v MotoGP. Kawasaki bude určitě silná a asi to bude zase příští rok velký favorit, ale myslím, že pro mě tu bude šance, abych zkusil vybojovat pódium. Dám do toho všechno, abych se pokusil vyhrát závody, ale bude to nějakou dobu trvat, než si tam zvyknu.

Cítíš, že to je začátek nové speciální éry?
Světové superbiky začínají být více populární a pro každého hodně zajímavé. Když se podíváte na jména jako Nicky Hayden, Jonathan Rea, Tom Sykes a na další, tak mají velké zkušenosti a také toho hodně vědí o MotoGP. Navzájem se dobře známe. Těším se, že budu proti těmto klukům závodit a jsem si jistý, že popularita Světových superbiků stoupá. Možná moje jméno udělá šampionát trochu atraktivním taky! Pokusím se dát ze sebe to nejlepší a uvidíme, jak to bude pokračovat.

Než ale přijdeš mezi nás, tak tu máme ještě konec roku 2016. Na koho sázíš?

Kdybych si měl vybrat jedno jméno, tak myslím, že to bude Jonathan Rea. Vyhrál titul loni a letos má slušný bodový náskok. Víme, že stále do konce sezóny zbývá osm závodů a že se může cokoliv stát, ale tohle je můj tip.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář