Polovina sezóny (2. část)

15. srpen 2016 | 14.32 |
› 

spielberg_3Je tady druhá část článku Polovina sezóny. V tom shrnují závody v Německu na Sachsenringu a v Rakousku na Red Bull Ringu. Závody od sebe dělily tři týdny, takže k GP Německa už to zas až tak aktuální není, ale bohužel se nedá nic dělat. Jinak jsem to už vážně vymyslet nemohla. A po jednom jsem to publikovat nechtěla, když jsem si na začátku sezóny vymyslela, že budu psát shrnutí vždy po několika závodech.
Další závodní víkend už bude v České republice, kde budu osobně, takže pak tady stejně jako loni bude série mých článků s mými zážitky a dojmy.

VC NĚMECKA

Bohužel Velká cena Německa byla pro mě špatná. Stefan při ranním warm upu těžce havaroval a s otřesem mozku byl převezen na pozorování do nemocnice :-( Svůj domácí závod musel vynechat. A to už podruhé v řadě!! Loni nemohl startovat kvůli zlomené ruce. To je fakt smůla. Já jsem z toho byla úplně špatná. Chudáček můj malej :-(

Závod se odstartoval na mokré trati. Postupně ale trať osychala a tak jezdci zajížděli do boxů na výměnu motocyklů. Závod byl zase tak akční, že asi nebudu schopná všechno popsat (a to tuto pasáž píšu krátce po závodě). Tak to asi vezmu postupně podle pořadí. Snad to nebude moc dlouhé.

Vítězství získal Marc Márquez, ale musím říct, že po startu to netipoval asi nikdo. Ale jak trať začala osychat, tak on věděl, že je vzadu a vlastně nemá co prohrát. Tak jel do boxů na výměnu motocyklu jako jeden z prvních. No a vyplatilo se to. Na motocykl s pneumatikami do sucha si rychle zvykl a začal zajíždět neskutečně rychlé časy. Tohle jim takticky fakt vyšlo skvěle.

V závěru závodu předvedl skvělou stíhací jízdu Cal Crutchlow a bylo z toho druhé místo. Mám z něj vekou radost. Třetí místo nakonec získal Andrea Dovizioso, který v závěru předjel Scotta Reddinga. Toho mi bylo líto, čtvrté místo je super, ale já mu tu bednu hodně přála. Jel skvěle.

Andrea Iannone pátý a to taky na začátku závodu nevypadalo, že by se mohl dostat až do Top 5. 

Bylo vidět, že Hondě to celkem vyšlo, protože i Dani jel pak na suchu dobře a ještě získal 6. místo. 

Opět se blýskl Jack Miller. Když byla trať ještě mokrá, tak to zase vypadalo, že bude bojovat o bednu, nakonec tedy 7., ale to je pořád super. Navíc na cílové rovince porazil Rossiho.

Rossi byl až 8. Musím říct, že Rossi a pár dalších, kteří jeli s ním (Dovizioso, Crutchlow, Barberá) to trošku podcenili. I když Doviziosovi a Crutchlowovi to vyšlo na bednu. Rossi jaksi na té vyměněné motorce nestíhal. Přitom před výměnou bojoval o bednu. Tam vlastně jednu dobu jeli na prvních třech místech Italové. Myslím, že na vině byly pneumatiky. Rossi měl obě do přechodných podmínek. Někteří měli pneumatiky do sucha. Tohle Yamaha pokazila.

Héctor Barberá byl 9., já musím říct, že jsem doufala, že se dostane výš poté, co startoval z první řady.

Top 10 doplnil Álvaro Bautista, takže aspoň nějaká malá radost pro Aprilii.

Opět se ukázalo, že klukům jako Aleix, Maverick, Jorge prostě voda nesvědčí. Jorge byl až 15.! A to je teda hodně vážné. Márquez získal 25 bodů za vítězství, Jorge pouze 1. Takže na Márqueze jen během tohoto závodu ztratil 24 bodů a to je teda dost. Na druhou stranu, tento 1 bod může taky hrát svou roli. I tak jsem ale smutná, zklamaná, rozčarovaná. Jorgemu to poslední dobou moc nevychází. Navíc celý tento víkend v Německu byl pro něj špatný, v pátek i sobotu škaredé pády (v sobotu v kvalifikaci dokonce dva). Začíná to vypadat, že si Marc letos jede pro titul.

Od Lorise Baze jsem tedy na vodě taky čekala víc než jen 17. místo. Ale je pravda, že on se vrací po zranění a navíc měl nějaké technické problémy, protože delší dobu stál v boxech.

Z prvního místa v závodě upadl Danilo Petrucci. Já ho teda moc nemusím, ale vždy, když spadne jezdec z vedoucího místa, tak je mi to líto. Po pádu nedokončil také Pol Espargaró.

Kromě těchto dvou měli pády také Rabat a Hernández, ale ti pokračovali v závodě dál.


VC RAKOUSKA

Závod v Rakousku byl pro nezaujatého diváka asi hodně zajímavý a napínavý. Z mého pohledu ale bylo všechno špatně.

Nejprve ve warm upu spadl Jack Miller a zlomil si obratel a zápěstí, takže nemohl startovat do závodu.

Pak po startu dostali penalizaci za ulitý start Stefan Bradl, Álvaro Bautista, Cal Crutchlow, Héctor Barberá a Yonny Hernández = všichni moji oblíbenci. Stefan navíc byl v boxech dvakrát, protože si myslel, že mají technickou poruchu. Takže byl se ztrátou úplně poslední. Héctor pak dostal černou vlajku, protože penalizaci průjezd boxovou uličkou si neodbyl ve stanoveném čase. Spousta jezdců si pak stěžovala na prach, že měli sníženou viditelnost a to prý ovlivnilo i start a Héctor prý kvůli tomu ani neviděl tu tabuli, která ukazovala, že má "jump start." 

Já se tedy musím přiznat, že jsem z opakovaných záběrů (a že jsem ty záběry viděla několikrát po sobě) vůbec žádný ulitý start neviděla...

No, takže mě se to už od začátku vyvíjelo zle. 

Na čele se usadily motocykly Ducati. Tomuto motocyklu opravdu trať Red Bull Ring sedla a už před závodem se říkalo, že jestli má někde vyhrát, tak tady. A představte si, že se jim to opravdu povedlo! Dokonce měli double! Andrea Iannone, který startoval z pole postion, získal své vůbec první vítězství. Druhý byl Andrea Dovizioso.

Třetí místo nakonec získal Jorge Lorenzo, takže aspoň nějaká malá radost pro mě. Po těch jeho špatných závodech, je konečně pódium dobrým znamením. Snad to tedy bude lepší a lepší. 

Rossi pak byl 4., Márquez 5., takže Jorge na Márqueze několik bodů stáhl, na Rossiho získal. Márquez měl v sobotu pád a vykloubil si rameno. Takže pro něj asi závod taky nebyl nejjednodušší.

Maverick byl 6., takže dobrý. Jednu chvíli byl v čelní skupině a vypadalo to, že by s nimi mohl bojovat, pak ale odpadl.

Michele Pirro, který jel na divokou kartu na Ducati, získal sympatické 12. místo.

Na body se dostal i Loris Baz, takže dobrý.

Jak už jsem napsala, Stefan byl poslední. Byl to pro něj a vlastně pro celou Aprilii takový hodně nešťastný závod.

V posledním kole ještě došlo k incidentu mezi Danilem Petruccim a Eugenem Lavertym. Kamera zabrala už jen pád Lavertyho. Až později jsme se dozvěděli, že Petrucci do Lavertyho strčil a ten spadl. Petrucci se svému soupeři krátce po závodě omluvil. Nicméně dostal od ředitelství závodu penalizaci v podobě odsunu 3 míst na startovním roštu GP v Brně a také 1 trestný bod.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře