VC Velké Británie 2016

10. červenec 2016 | 21.19 |

02Dalším závodem F1 byla Velká cena Velké Británie na okruhu Silverstone. Pole position si na domácí trati vybojoval Lewis Hamilton, i když to neměl lehké, protože první rychlé kolo mu bylo smazáno, protože si zkrátil trať. Na druhém místě byl jeho týmový kolega Nico Rosberg. Z druhé řady startovali Max Verstappen a Daniel Ricciardo.
Penalizaci za výměnu převodovky (opět) dostal Sebastian Vettel, který tak startoval až z 11. místa. Menší drama připravil fanouškům Marcus Ericsson, který ve třetím tréninku havaroval a náraz to byl tak silný, že byl raději poslán do nemocnice na vyšetření. Kvalifikace se tak vůbec nemohl zúčastnit. Navíc i auto bylo dost rozbité. Marcus dostal povolení startovat, ale kvůli změnám na voze (vlastně ho museli skoro celý opravit) musel startovat z boxové uličky.

Před samotným startem do závodu se nad okruhem přehnala průtrž mračen. Na trati byly kaluže vody, takže všichni startovali na pneumatikách do mokrých podmínek. Závod byl odstartován za safety carem. A možná, že za tím safety carem se jelo až moc dlouho. Hamilton si dokonce stěžoval, že safety car jede moc pomalu. Dokonce do něj málem narazil!

Postupem času (vlastně hned, jak safety car zajel do boxů) jezdci měnili na pneumatiky do přechodných podmínek. Ve druhé půlce závodu už se pak přešlo na slicky.

Díky podmínkám na trati to byl zajímavý závod, kde se pořád něco dělo. Člověk měl pořád co sledovat. Tedy alespoň já jo. Navíc mým oblíbencům se celkem dařilo, takže o důvod víc, aby člověk vše pozorně sledoval.

Já musím hned na úvod vyzdvihnout to, co mě v závodě udělalo největší radost. Sergio P6, Nico P7, tedy oba vozy Force India na bodech! Skvělá práce. Kluci mi udělali velikou radost. Navíc v Poháru konstruktérů dost stáhli ztrátu na Williams. Ono to 4. místo je reálné!! Po té katastrofě z Rakouska je tohle přesně ten typ výsledku, který tým potřeboval. Jen tak dál!

Teď teprve se vracím k výsledkům na stupních vítězů. Celkem jasně vyhrál Lewis Hamilton. Třetí domácí vítězství v řadě a čtvrté celkově. Druhý dojel Nico Rosberg, třetí Max Verstappen. Musím vám ale říct, že jsem si v jedné fázi závodu myslela, že to Max vyhraje :-D

Jenomže. Řešilo se to celkem dost dlouho. Nakonec teď večer konečně padl verdikt. Nico Rosberg dostal penalizaci 10 vteřin, takže se ve výsledcích propadl na 3. místo, Max se posunul na 2. příčku. Důvod? Ke konci závodu měl Nico problémy s převodovkou. Tým mu v týmovém rádiu podal instrukce. A to se nesmí. Mercedes se to snažil uhrát na to, že v pravidlech stojí, že pokud je v ohrožení životnost oné součásti, tak se může radit. Jenže komisaři to neuznali. Přesto se tým proti penalizaci odvolal. Takže ještě výsledky nejsou 100% potvrzené. 

Já k tomu musím něco říct. Celé to pravidlo s omezenou rádiovou komunikací je blbost. Alespoň tedy podle mého názoru. Dnes se to přesně ukázalo.

Pilot musí stíhat tolik věcí, na volantu je tolik tlačítek a displejů. Prostě to sám nemůže zvládnout. Ta pomoc týmu je prostě občas potřeba. Já si stále myslím, že Formule 1 je týmový sport. Někdo postaví auto, někdo dodá motor, někdo elektronické součásti, někdo to auto řídí. Prostě to je celý balík, celá skupina lidí, která tvoří jeden tým. Kdyby to nebyla týmová soutěž, tak bychom přeci nepotřebovali nějaký Pohár konstruktérů. 

Daniel Ricciardo skončil čtvrtý a to byl takový nenápadný výkon. Jediné, co si v jeho podání pamatuju, je to, jak předjel Sergia a dostal se právě na to čtvrté místo. Teď se teda ještě musím vrátit k Sergiovi a Force Indii. Ta strategie po startu mu fakt vyšla. Jel čtvrtý! V té chvíli jsem doufala, že by z toho mohl být nějaký hodně zajímavý výsledek. To se sice nekonalo, ale jak už jsem napsala výše, z výsledku nejen Sergia, ale i Nica mám velkou radost.

Ferrari nic moc. Vlastně byli taky takoví nenápadní. Kimi byl párkrát mimo trať, Vettel taky. Navíc Vettel měl penalizaci na startovním roštu a po startu se dokonce propadl. To jsem si říkala, že to vypadá, že ani nebude bodovat! V závěru závodu pak dostal penalizaci za vystrčení Felipe Massy z tratě. Byla to penalizace 5 vteřin, ale nakonec se na těch bodech udržel. Byl devátý. Kimi aspoň vybojoval páté místo, i když souboj se Sergiem není to, co bych chtěla vidět. Pro mě nejvíce stresová část závodu.

Sympaticky si vedlo Toro Rosso, když Carlos Sainz byl 8. a Daniil Kvyat 10., takže oba získali nějaké body.

Naopak dneska hrůza pro Williams. Oba mimo body a těch chyb tam taky bylo ažaž. 

McLaren to taky zase neměl jednoduché. Navíc Alonso téměř havaroval.

Špatný i pro Renault. A to jsem si naivně před závodním víkendem říkala, že by třeba konečně mohli zase zabojovat o Top 10. Ani ve snu. Ani jeden z nich neviděl cíl (i když Kevin je ještě klasifikovaný jako 17. = poslední).

Špatný tentokrát i pro Manor, když oba jezdci havarovali.

Haas taky nic moc. Romain Grosjean měl problémy s vozem a musel odstoupit. Esteban až 16.

Na konec jsem si nechala Sauber. Felipe startoval z posledního místa, Marcus z pit lane. V případě Marcuse jsem ale ráda, že vše dobře dopadlo, že je v pořádku. Smekám před mechaniky, kteří dokázali dát auto dohromady a Marcus se mohl závodu zúčastnit. Jemu vlastně ten start za safety carem pomohl, protože z té pit lane tak neztratil a dostal se na konec pole do kontaktu s jezdci před sebou. Bohužel ale auto nebylo úplně v pořádku a Marcus musel po několika kolech odstoupit. To Felipe závod dokončil a ani nebyl poslední. Takže aspoň něco.

Uvidíme tedy, jak se to ještě bude vyvíjet ohledně té penalizace pro Rosberga. O výsledku odvolání vás budu informovat na Facebooku. Jisté ale je, že Rosberg stále vede šampionát.

Teď si dáme od závodů F1 malinkou pauzu, další závod se jede 24.7. na Hungaroringu v Maďarsku.

Příští týden v úterý a ve středu (tedy 12. a 13.7.) se v Silverstone konají sezónní testy. Většina týmů už oznámila, kdo se v jejich vozech sveze. Co jsem se dočetla, tak Sauber se údajně z finančních důvodů nezúčastní. O průbehu těchto testů se vás pokusím informovat taktéž na Facebooku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Velké Británie 2016 michal 11. 07. 2016 - 17:18