Hrdina letošního závodu 24 hodin Le Mans

21. červen 2016 | 15.19 |
›

frédéric_sausset_lemans_2016Každý závod má své vítěze a poražené. Každý závod má nějakého toho hrdinu. Každý závod má svůj vlastní příběh. Za každým závodníkem je nějaký jeho životní příběh. Já bych se teď s vámi chtěla podělit o příběh člověka, který i přes své postižení dokázal něco neuvěřitelného. Je to příběh člověka, který se potom, co se mu to stalo, nezačal litovat, ale naopak určil si jasný životní cíl a za tím si s odhodláním šel. A dokázal toho cíle dosáhnout. Ten člověk se jmenuje Frédéric Sausset.

Francouz Frédéric Sausset byl úplně obyčejný chlapík, podnikatel. Závody ho vlastně nikdy nijak moc nezajímaly.

Sausset si užíval dovolenou na jihozápadě Francie. Jednoho dne si na oné dovolené poškrábal prst (nevím, jak přesně ke zranění přišel). Nevinné zranění se velmi rychle změnilo v život ohrožující. Dostala se mu tam bakterie, která byla velmi zákeřná. Výsledkem byla částečná amputace všech čtyř končetin.

Byla to bakterie, která způsobila otravu krve. Lékaři nemohli dělat nic jiného, než přistoupit k amputaci, pokud chtěli, aby byla nějaká šance, že Sausset přežije. Byl v kómatu. Několik týdnů bojoval proti smrti. Boj vyhrál. To se stalo v roce 2012. V říjnu nastoupil na rehabilitační kliniku. Tam byl až do poloviny roku 2013. Během té doby podstoupil ještě další operace.

A potom to začalo. Sausset se nechtěl litovat, nechtěl jen tak nečinně přihlížet svému údělu. Dal sám sobě výzvu. Velkou výzvu. Rozhodl se, že pojede závod 24 hodin Le Mans. Když začal shánět kontakty, řekli mu, že je blázen. Že na to nemá.

Musel projít tvrdým tréninkem. Ale dokázal, že na to má. Účastnil se také nějakých závodů ve Francii.

Pod křídla si ho vzal zejména Christophe Tinseau, sám několikanásobný účastník tohoto závodu.

V posledních několika letech je při závodě 24 hodin Le Mans hodně pozornosti soustředěno na garáž číslo 56. Tohle ozančení se datuje do roku 2012, kdy k dispozici bylo pouze 55 boxů, avšak organizátoři závodu se rozhodli najít jedno místo pro tým, který by reprezentoval technologické novinky. V minulosti to byly vozy, které se zaměřovaly na šetření paliva nebo na elektrifikaci. Letos se však na garáž 56 soustředilo ještě více pozornosti než dříve.

A důvodem byla právě účast Frédérica Sausseta. Poprvé se do takto náročného závodu dostal člověk, který má amputaci na všech končetinách.

frédéric_sausset_lemans_2016_2
                                    Frédéric u svého závodního vozu

Byl to tým SRT41 By Oak Racing, který závodil s vozem Morgan LMP2-Nissan. Do celkového pořadí se jejich výsledek počítal, avšak nejeli v žádné ze čtyř hlavních kategorií. Měli svou vlastní kategorii, tzv.

"Inovative car" – inovativní vůz.

Vůz byl pro něj vždy speciálně upraven, aby ho mohl ovládat. Do vozu ho vždy týmový mechanici spustili na speciální tyči, na kterou byl připevněn speciálními popruhy. Stejným způsobem ho z auta dostali ven. Sausset v závodě absolvoval celkem osm stintů, tedy stejný počet jako jeho týmový kolegové. Jeho týmovými kolegy byli Christophe Tinseau a Jean-Bernard Bouvet.

Saussetovým cílem bylo dojet závod do cíle. A to se povedlo. Posádka skončila na celkovém 38. místě. Do cíle se dostalo 44 posádek. Sausset a jeho kolegové (zcela zdraví závodníci) naplnili ono slavné pořekadlo, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. S tímhle do Le Mans přijeli. Nechtěli vyhrát. Chtěli se zúčastnit a dokončit oněch 24 hodin. Dokázali to.

Po závodě Saussetovi kolegové z posádky dostali speciální cenu. Dostalo se jim velkého aplausu.

Samotný Sausset k tomu na tiskové konferenci po závodě řekl: "Teď se cítím skvěle, protože na nás byl vyvíjen velký tlak. Naším hlavním cílem bylo dokončit závod. Ohledně celkového pořadí jsme neměli žádné cíle. Děkuji svým zkušeným týmovým kolegům Christophu Tinseau a Jean-Bernardovi Bouvetovi, dojeli jsme do cíle. A nyní si chceme vychutnat náš úspěch."

"V Silverstone jsem se necítil dobře, ale tady šly jednotlivé stinty opravdu dobře. Udělal jsem v tu dobu 11 kol. Necítil jsem se, že bych byl přehnaně unavený. Drželi jsme se našeho plánu, který jsme si stanovili. Měl jsem odjet 8 stintů. Museli jsme si být jistí, že moje ruka to může zvládnout."

Pro Jean-Bernarda Bouveta to byla devátá účast ve slavné čtyřiadvacetihodinovce. Ovšem určitě to byla ta nejemotivnější zkušenost. "Vždycky říkáme, že každý závod je jiný, ale tenhle byl tisíckrát víc dojemný. Musím Frédéricovi poděkovat za to, že mě do tohoto projektu zapojil," řekl Bouvet.

Kromě jednoho problému se spojkou, vůz Morgan-Nissan fungoval dobře, jezdci si dokázali držet své tempo.

Christophe Tinseau řekl: "Nevyvolali jsme pozornost ze špatných důvodů. Neudělali jsme žádnou chybu. Jediným zádrhelem, který jsme museli řešit, byl problém se spojkou. Používáme odstředivou spojku, která v závodě 24 hodin Le Mans nebyla nikdy předtím testovaná. Věděli jsme, že to je risk a mechanici na to byli připravení. Kdybychom hodinu nestrávili opravami, mohli jsme k našemu výsledku přičíst bonus, že bychom skončili v pořadí ještě o něco výš. To by byla třešinka na dortu. Ale hlavní bylo, dokončit závod a pro Fréda, aby odjel tolik, co ostatní závodní piloti."

A co bude dál? Frédéric Sausset měl na tiskové konferenci poslední slovo. "Lidé, kteří byli zapojení do projektu SRT41, se stali uzavřenou rodinou. Nechceme, aby se naše cesty rozešly. Osobně se v motorsportu cítím doma. Potkal jsem několik úžasných lidí. A jak už jsem řekl dříve, když závodím, tak zapomínám na svůj handicap a nechci tuto radost vzdávat. Budeme zpět. Máme nějaké možnosti. Až tyto možnosti více prozkoumáme, tak budeme schopni říct, co přijde příště."

Romain Dumas, jeden ze členů vítězné posádky letošního závodu 24 hodin Le Mans, řekl o Saussetovi, že nás všechny naučil jednu velkou životní lekci.

Já s Dumasem souhlasím. Frédéric Sausset má můj neskutečný obdiv. A tuším, že o něm opravdu neslyšíme naposledy.