Luis Salom (1991 - 2016)

16. červen 2016 | 15.18 |
› 

rip_luisKonečně jsem našla odvahu a vnitřní sílu, abych napsala vzpomínkový článek o Luisovi. Původně jsem chtěla něco napsat už o tom víkendu, kdy se stala ta strašná nehoda, ale hrozně emotivně jsem to prožívala, tak jsem si říkala, že radši počkám, až se trošku uklidním. No a pak jsem to pořád odkládala a odkládala. Luis si zaslouží, aby tady o něm článek byl (teda úplně nejlepší by bylo, kdybych žádný vzpomínkový článek nemusela psát a Luis byl stále s námi, ale to bohužel není možné).

Byl pátek 3. června. Jeden z dalších tréninků před samotným závodem (a kvalifikací). Člověku vůbec nepřijde na mysl, že by se něco takového mohlo stát. Navíc v tréninku, kde se obvykle nejezdí naplno, spíš se připravuje nastavení, jezdci se sžívají s tratí a tak podobně. Ale stalo se to. Červené vlajky. Já nevím, jestli to byla předtucha nebo co, ale okamžitě v té chvíli jsem věděla, že se stalo něco hodně zlého. Za chvíli ukázali bezvládné tělo v kačírku. Já nejprve nevěděla, o koho jde. Po chvíli už bylo potvrzeno, že to byl Luis. Mě se tak silně rozbušilo srdce. Viděla jsem na zemi zkroucené tělo, které nejevilo žádné znaky života. V té chvíli jsem věděla, že je to opravdu špatné. Pak přijely sanitky. Už to, že jezdce ošetřovali hned na místě, ani ho nedali do sanitky, dávalo tušit, že je to moc špatný. Pak přiletěla helikoptéra. Nakonec však Luise brali do nemocnice sanitkou. V tom okamžiku jsem si vzpomněla na Julese Bianchiho, kterého taky kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohli dát do helikoptéry (kvůli poranění hlavy). Někteří lidé na Twitteru se radovali, že jede v sanitce, takže to je dobrý. Já tušila, že jede v sanitce právě proto, že je to až tak špatný, že do vrtulníku nemůže. V nemocnici šel okamžitě na sál. Avšak nepomohlo to. V 16:55 umřel. Všechno se to seběhlo tak strašně rychle, během jedné hodiny. 

Tréninky sleduju minimálně, ale zrovna v ten pátek dávali druhé volné tréninky v televizi, tak jsem si řekla, že si to zapnu. Sice jsem u toho čučela do počítače a nevěnovala tomu 100% pozornost, ale zrovna chvíli před tou nehodou jsem se na televizi začala úplně soustředit. Mamka pak se mnou něco řešila, přišla do pokoje a viděla, jak hypnotizuju obrazovku. Všimla si sanitek, tak se ptala, co se stalo. Tak jsem jí to ve zkratce řekla. Mamka zhruba věděla, o koho se jedná. 

Když jsem se pak dočetla tu strašnou zprávu (prvně jsem ji na Twitteru viděla ve španělštině a doufala, že to tak není, že jen je má znalost špatná a já tomu prostě blbě rozumím), tupě jsem zírala na obrazovku počítače. Zpráv přibývalo a mě bylo jasný, že to, čeho jsem se bála a co jsem tušila, že se stane, se opravdu stalo.

Srdce mi bušilo, třásla jsem se a jen s otevřenou pusou zírala na všechny ty zprávy. Neplakala jsem. V té chvíli ještě ne. Jenom jsem šokovaně seděla a nebyla schopná nic udělat. Pak jsem šla informovat mamku. Vešla jsem do obývacího pokoje, doslova se sesunula do křesla a řekla tu hroznou větu: "On umřel." Mamka na mě zděšeně vykulila oči. Věděla, že to byl ten, se kterým jsme se fotily, věděla, že to byl ten, kterému jsme loni dávali dárek k narozeninám. Taky z toho byla trochu špatná. O několik dní později mi máma řekla, že v ten den, když jsem jí o úmrtí Luise řekla, tak jsem byla úplně bílá. Já jsem se v té chvíli fakt cítila, že to se mnou asi sekne.

Táta se mnou taky soucítil, když jsem mu vyprávěla všechno, co jsme si s Luisem užily a zažily. Řekl, že to asi bude brečet taky a ať mu to radši ani neříkám. Nutno dodat, že já ještě nebrečela. To přišlo až o pár dní později.

Sobotní kvalifikaci jsem neviděla, ale v neděli jsem byla rozhodnutá, že se na závody dívat budu. Věděla jsem, že to bude těžké. Ale bylo to ještě těžší. Před startem Moto3 vystavil tým Ajo motorku s číslem 39, na které u nich před lety Luis závodil. A v ten moment mi to došlo. Propukla jsem v tak strašný pláč, že jsem zmeškala samotný start závodu. 

Bylo mi z toho opravdu zle. Cítila jsem strašné prázdno, nic. Bylo to, jako bych přišla o blízkého člověka. Možná si teď řeknete, že jsem hysterka, když to tak prožívám, že jsem ho přece ani neznala. Ne, nijak blíž jsem ho neznala, avšak měla jsem možnost se s ním dvakrát potkat a to už k těm závodníkům má člověk jiný vztah, když se s nimi potká (i když je to jen na krátký okamžik) než když je jenom vidí v televizi. 

Vlastně myslela jsem si, že už jsem se z toho trochu vzpamatovala a smířila se s tím. Ale jak teď píšu tyto řádky a probírám se fotkama, tak se mi najednou rozklepaly ruce a zase mám na krajíčku. Nevím, jestli mi to, co se stalo, někdy úplně dojde.

Teď už ale něco k Luisovi. Ne, nebudu tu psát jeho životopis, to si každý může najít sám. Já tady spíš chci napsat o mém vztahu k němu a o těch našich dvou krátkých setkání.

Poprvé jsem si Luise všimla vlastně už v Rookies Cupu. Rok 2007 byl vlastně prvním rokem tohoto šampionátu, mě to zaujalo, že to je jakési hledání mladých talentů. No a oblíbila jsem si tam právě Luise a ještě Johanna Zarca. Navíc oba se projevili jako velcí talenti. Chvilku to vypadalo, že Luis bude bojovat o titul, no nakonec Johann nedal nikomu šanci. Takže už v roce 2007 se začalo rodit mé fanouškovství k Luisovi. Tak si to spočítejte. A pak jistě pochopíte, proč to všechno teď tak prožívám.

Luis vydržel v RBRC i v roce 2008 a to už byl mým hlavním favoritem. Titul mu utekl o 4 body. 

V roce 2009 už se začal objevovat v nejnižší kubatuře. V roce 2010 získal stálé angažmá. No a v roce 2011 poprvé projevil svůj talent. Získal své první stupně vítězů. V roce 2012 byl dokonce týmovým kolegou Brada Bindera! To si vůbec nepamatuju :-O Luis bojoval o titul. Jenže ani tentokrát to nevyšlo. Měl silného konkurenta v podobě Sandra Corteseho. A já se musím přiznat, že ačkoliv jsem Luise vždy zbožňovala, tak ten titul jsem přála Sandrovi. Ten měl u mě prostě vždycky přednost.

Jenže pak se to stalo. V roce 2013 Luis přišel do týmu Ajo (a nahradil vlastně Sandra, který šel o kubaturu výš). Luis přišel do týmu, který byl, je a bude mou srdcovou záležitostí. Na tým Ajo nedám dopustit, podporuju je za jakékoliv situace, pomalu bych za ně dýchala (ano, nebojím se tuto větu použít). Začalo nejúžasnější období mé fanouškovské éry. Luis měl za týmové kolegy Arthura Sissie a Zulfahmi Khairuddina. Jako tým byli skvělí, na toto období nikdy nezapomenu. Z mého úhlu pohledu to byla nejúžasnější éra týmu. V počítači mám uložených moc fotek kluků a teď, když si je prohlížím, tak je mi smutno.

No a v roce 2014 Luis jezdil v Moto2 u Ponse. A to je taky rok, kdy jsem se s Luisem poprvé osobně setkala. Mám s ním fotku. Je to jediná fotka, kterou s ním mám. Mám i jeho autogram, na který pouze se smutkem v očích koukám. To setkání bylo krátké, ale okamžitě jsem věděla, že Luis je skvělý, milý kluk. Jeden z nejmilejších lidí v paddocku. Vlastně, pokud si to všechno dobře pamatuju, tak jsme ho ten rok v paddocku potkávali docela dost.

Což se tedy nedá říct o roce 2015. To stále ještě jezdil pro Ponse. Vyráběli jsme pro něj dárek k narozeninám (album s našimi přáními a fotkami) a prostě jsme mu to potřebovali předat. Nakonec se povedlo až těsně ve chvíli, kdy už se paddock zavíral. Nikdy nezapomenu, jak z toho byl překvapený. To překvapení se pak proměnilo v obrovský úsměv.

A tak si ho budu pamatovat. Jako toho usměvavého milého kluka. 

Odpočívej v pokoji Luisi.

Obvykle na blog fotky, na kterých jsem já, nedávám. Tentokrát ale udělám výjimku (stejně většina z vás, kdo na tento blog chodí, ví, kdo jsem).

Já a Luis v paddocku v Brně v roce 2014. Je to jediná fotka, kterou s ním mám (a je hrozné si uvědomit, že už ho nikdy víc nepotkám).

155

Luis se podepisuje fanouškům. Brno 2014. Fotila jsem na mobil, kvalita špatná, ale mám to zachyceno.

Obraz1978

Moje oblíbená fotka z doby, kdy závodil pro Aja v Moto3. Luis, Arthur, Zulfahmi a ještě Niklas Ajo. 

ajo_team_barcelona_2013

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Luis Salom (1991 - 2016) katka 16. 06. 2016 - 17:36
RE(2x): Luis Salom (1991 - 2016) niki 16. 06. 2016 - 20:35
RE: Luis Salom (1991 - 2016) michal 16. 06. 2016 - 17:54
RE(2x): Luis Salom (1991 - 2016) niki 16. 06. 2016 - 20:39