Polovina sezóny (1. část)

27. červen 2016 | 21.28 |
›

assen_02Původně jsem vám slibovala, že tady bude článek až po Velké ceně Rakouska. Jenomže to je až v polovině srpna a to je ještě dlouhá doba. Plánovala jsem, že to bude shrnutí hned čtyř závodů. Jenže všichni víte, jak se občas dokážu rozepsat. Takže ten článek by byl nekonečný :-D Takže jsem se rozhodla, že to rozdělím. V tomto článku se dočtete o závodech v Barceloně a Assenu. V tom příštím pak bude shrnutí závodů na Sachsenringu a Red Bull Ringu. Pak budou následovat speciální články o Velké ceně České republiky (na kterou se chystám a už jsem začala odpočítávat dny :-D )

VC KATALÁNSKA

Závod Moto3 pro mě byl hodně emotivně náročný. Když byl záběr, jak tým Ajo vystavil v boxech motorku s číslem 39 (nevím, jestli to byla opravdu ta, na které před lety jezdil Luis nebo jenom náhradní motorka a nalepili tam jeho číslo), tak jsem se strašně rozplakala, že jsem ani nevnímala start závodu. V té chvíli mi byl opravdu nějaký závod úplně ukradený. Po pár kolech jsem se ale uklidnila a závod sledovala. A byl to vlastně nakonec docela nervák.

Zase velkou část závodu jelo celé pole společně. A hodně se to míchalo. Postupem času se to ale rozdělilo na skupinky.

Také bylo bohužel dost pádů. Karel Hanika spadl v posledním kole. To je fakt škoda. Vypadá to ale, že ho do toho pádu zatáhl Davide Pizzoli, který jel v závodě na divokou kartu. Z úvodní skupinky spadli Pawi (ten jel obzvlášť dobře, fakt škoda), Rodrigo (toho jsem v závodě vůbec nepoznávala, kde se to v něm vzalo), Guevara. Spadli taky Martín, Locatelli, Antonelli. A to jsem vyjmenovala jen několik málo z nich. Do cíle nedojelo 13 jezdců, což je teda opravdu velké číslo. V cíli jich bylo 22 (a to si ještě nejsem jistá, jestli mezi nimi také nebyli někteří, kteří spadli, ale pak pokračovali v závodě). Mezi těmi pády bylo také několik pádů dvou jezdců, kdy jeden srazil dalšího. To bylo snad ve třech případech. Prostě blázinec.

Doufala jsem, že Brad získá další vítězství. Ale jedna chybka soupeře způsobila, že musel vyjet mimo trať a trochu ztratil. Ještě ale vybojoval 2. místo, takže paráda. Je to neuvěřitelný, ale ve všech 7 závodech, které se zatím odjely, byl Brad na stupních vítězů. Ze všech tří kubatur dohromady je jediným jezdcem, kterému se něco takového povedlo. A já jsem na něj velmi hrdá.

Své první vítězství vybojoval Jorge Navarro a já, jelikož mám Jorgeho ráda, a navíc to byl jeho domácí závod, tak mu to moc přeju.

Poslední stupínek na pódiu vybojoval Enea Bastianini, který ještě není zcela ok po zranění. Takže chválím.

Opět se dobře předvedli nováčci Canet a Bulega. Mě potěšil 8. místem Joan Mir. Jakub Kornfeil byl 10., takže to je také dobrý výsledek. Body za 11. místo bral Bo Bendsneyder, konečně mu závod vyšel.

Své historicky první body v Moto3 bral Darryn Binder! Konečně!!

VC NIZOZEMSKA

V Assenu celý víkend zlobilo počasí.

Chvíli déšť, chvíli sluníčko. Závod se však přeci jen odjel na suché trati.

Páni, to byl další neskutečný závod této kubatury. Letos je to fakt super. Už jsem to zmínila v jednom ze svých minulých článků, že jsem se před sezónou bála, jak to s Moto3 bude, když spousta kluků odchází jinam, ale zase se našli další, díky kterým jsou ty závody napínavý.

Parádní závod, škoda, že z mého pohledu jsou ty výsledky takový, že z nich mám smíšený pocit.

Bohužel už jsme v poli neměli Karla Haniku. S týmem se rozešel. Místo něj jel Danny Webb, ale žádný zázrak to nebyl. Na té Mahindře se ani zázrak čekat nedal. Mahindra toho týmu je snad nejhorší motocykl v celém poli. Nezávodil ani Jorge Navarro, který si minulý týden v tréninku zlomil nohu. Místo něj jel talentovaný Ital Lorenzo Dalla Porta. No a nakonec nejel ani Jorge Martín, který má snad nějaké zranění ruky. To si způsobil v Barceloně při minulém závodě. První trénink tady v Assenu zkusil, ale ještě to nešlo. Jako náhradníka pro zbytek víkendu povolali Alberta Arenase. No a jak tak koukám do tabulky, tak tohoto víkendu se neúčastnil ani Hiroki Ono.

Já samozřejmě nejvíc sledovala tým Ajo. Brad byl opět výborný. Závod jel takticky, prostě tak, jak je u něj zvykem. Držel se v top 5 a číhal na svou šanci. No jenže bohužel dostal highsider. Na jednu stranu škoda, na druhou stranu před ním musím smeknout, protože on to dokázal zachránit! Už už to vypadalo na pád, ale Brad to zachránil, sice se dostal hodně mimo trať, ale nakonec ještě skončil 12. a bral tak 4 body. Což může být v celkovém pořadí nakonec velmi důležité.

Poprvé v letošní sezóně tak Brad nebyl na stupních vítězů. Budu se opakovat, na jednu stranu škoda, na druhou stranu musím říct, že takový okamžik už přijít musel. To už by bylo opravdu divný, kdyby mu všechno vycházelo. Vždy se objeví nějaký horší závod. Takže teď si to Brad vybral a v příštích závodech zase bude zářit. Tomu pevně věřím.

Moc jsem doufala, že Bo Bendsneyder zajede dobrý domácí závod. A on to dokázal. Povedla se mu kvalifikace, potom se v závodě držel v čelní skupině, ve které bylo 12 jezdců. Nakonec Bo skončil na 9. místě, to znamená umístění v Top 10 a to je jeho letošní nejlepší výsledek. Mám z něj velkou radost :-) Přesně takový dobrý výsledek potřeboval a je super, že se mu to povedlo doma. Navíc porazil Brada :-D

Když tedy Brad vypadl z bojů o bednu, tak jsem chvíli váhala, komu mám vlastně fandit. Nakonec jsem si určila jako své favority Bagnaiu, Antonelliho a Bastianiniho. V čelní skupině byli skoro samí Italové, tak se mi trochu hůř vybíralo. Taky jsem držela palce Joanu Mirovi, a samozřejmě jsem podporovala Boa, ale nějak jsem nedoufala, že by se zapojili do bojů o pódium.

No a víte co? Jen jsem začala fandit tomu Eneovi, tak on spadl! :-/

No nakonec si to o bednu fakt rozdali jenom Italové. A já mám velkou radost, že vyhrál Francesco (zvaný Pecco) Bagnaia! Jeho první vítězství v kariéře! :-) Můj nový oblíbený jezdec :-D Navíc pozor, historický okamžik! Vyhrál motocykl Mahindra! Já myslím, že ta Mahindra od Aspara je prostě jiná než u ostatních týmů.

Druhý dojel do cíle Andrea Migno, avšak nakonec ho ředitelstí závodu odsunulo za nebezpečný manévr v posledním kole na místo třetí. Tak aspoň, že mu to na tu bednu pořád vyšlo. I když já musím říct, že Migna nijak extra nemusím. Na druhé místo se tak z toho třetího posunul Fabio Di Giannantonio, můj další nový oblíbený jezdec :-D

Chválím Julese Danila za 6. místo, chválím Joana Mira za 8. místo. Lorenzo Dalla Porta byl 10., což je pro něj super. Philipp Oettl už se po zranění zase dostává do formy, byl 11. Bodík pro Livia Loie sice není nic moc, ale pořád lepší než nula.

Velmi chválím taky Maríi Herreru za 14. místo, tedy za zisk 2 bodů!

Jakub Kornfeil měl špatnou kvalifikaci, startoval až z 23. místa. V závodě byl dokonce až 30., když se musel vyhýbat pádu jednoho ze soupeřů. Pak ale zabral, zajížděl rychlá kola a nakonec z toho bylo 13. místo. To bylo asi maximum, čeho mohl dosáhnout. Kluci před ním (ta čelní skupina) už byli daleko. Takže vzhledem k okolnostem to je dobrý výsledek.

V závodě bylo několik nepříjemných pádů. Gabriel Rodrigo upadl, přes něj letěl Fabio Quartararo. Jen tak tak, že nenarazil do Gabrielovy hlavy. Uf. Další nehezký incident byl mezi Aronem Canetem a Juanfranem Guevarou, kterého vlastně trefila letící Aronova motorka.

Ono těch pádů bylo docela dost. Spadl Pawi, kterého je teda škoda, já myslím, že v něm něco je, už to několikrát ukázal, bohužel zatím není schopný být konzistentní. No a mimo jiné taky havaroval Darryn Binder. Opět. A zrovna se v té době pohyboval na bodech. To jsem opravdu nadávala. Darryn to sice zvedl, ale dojel do cíle 17., takže žádné body.

Jelikož se závodu neúčastnil Jorge Navarro, tak i když Brad bral jenom čtyři body, tak trošku navýšil náskok v šampionátu. Brad už má 151 bodů, Jorge je na 103 bodech, takže to je pro Brada super náskok. Třetí je stále Romano Fenati, ten má 93 bodů.