Polovina sezóny (1. část)

27. červen 2016 | 21.57 |
› 

assen_01Slibovala jsem, že další článek, který bude shrnovat závody, bude až po Velké ceně Rakouska. Jenomže to je až v polovině srpna. A to je ještě dlouhá doba. Navíc to by byly hned čtyři závody a jak se znám, tak bych se hodně rozepsala. Už tento článek, ve kterém mluvím pouze o dvou závodech, je dost dlouhý. Hlavně teda díky závodu v Assenu, jenže to byl prostě mazec, musela jsem se k tomu vyjdářit víc :-D 
Takže, v tomto článku je shrnutí závodů v Katalánsku a Nizozemsku, v příštím článku bude shrnutí závodů v Německu a Rakousku. Já vím, mezi Německem a Rakouskem je měsíc pauza, ale jinak se to udělat nedá. Budete si muset počkat. Pak v závěru srpna vás stejně jako loni zahltím články z Brna :-D

VC KATALÁNSKA

Na úvod chci říct, že to byl takový zvláštní závod. Visel nad tím stín tragédie s Luisem Salomem, já se z toho v té chvíli ještě nevzpamatovala. Byl to takový divný den, nebylo mi dobře. Závod jsem teda vnímala jen tak napůl. Navíc z mého pohledu nebyl ani nijak záživný. Ale možná to bylo způsobeno právě těmi všemi emocemi, které mnou v ten den cloumaly.

S Jorgem to vypadalo nadějně, ale pak se začal propadat. Druhý, třetí... nevím, co se to dělo. Nicméně na čelo závodu se dostal Rossi, za něj Márquez, takže nic pro mě. I ten jejich souboj mi byl vlastně tak nějak jedno.

O třetí místo v závěru bojovali Dani Pedrosa a Maverick Viñales. Já mám ráda oba, na bedně jsem chtěla vidět oba dva. Nicméně přistihla jsem se, že to přeci jen víc přeju Maverickovi :-D Nakonec to třetí místo uhájil Dani.

Chválím Pola Espargara za 5. místo, také Cala Crutchlowa za 6. místo. 

Nakonec to dobře dopadlo pro Aprilii, protože oba kluci se dostali na body. Álvaro byl dokonce 8., to je fantazie :-) Stefanovi to nakonec vyšlo na 12. místo a já ho moc chválím. Vypadalo to, že se tentokrát na body vůbec nedostane, před ním se ale stalo několik incidentů, takže se na ty body nakonec posunul.

Chválím 10. místo Jacka Millera.

Závodu se kvůli zranění neúčastnil Loris Baz, místo něj jel v týmu Avintia Michele Pirro a dokázal získat bod, takže to je určitě pro tým pozitivní.

A teď se dostáváme k tomu momentu závodu. Když jsem viděla, jak je Andrea Iannone těsně za Jorgem a jak jel jako by trochu smykem, tak jsem před televizní obrazovkou na Jorgeho křičela "Bacha, máš ho za sebou!" :-D No a co se stalo? Přesně to, čeho jsem se bála. Iannone to do Jorgeho dost hnusně napálil. Pro Jorgeho dost zlý pád, navíc nečekaný, fakt jsem ráda, že je v pořádku. Jasně, to se může stát, ale u Andrey Iannoneho se to poslední dobou stává nějak moc často. Prý se ani Jorgemu nešel omluvit. Tímhle u mě plusové body teda nezíská. Iannone dostal penalizaci a do příštího závodu bude muset startovat z posledního místa.


VC NIZOZEMSKA

Závod v Assenu byl tedy hodně divoký.

Stále mi ještě asi nedochází, co se to tam všechno dělo :-D

Závod byl vyhlášen jako mokrý. Jezdcům bylo umožněno, že pokud trať uschne, tak můžou kdykoliv vyměnit motocykl. Počítalo se s tím, že v průběhu závodu opravdu trať uschne. Ještě při nájezdu na startovní rošt upadl Eugene Laverty. Naštěstí měl nachystaný onen druhý motocykl, takže odstartoval na něm.

Po startu se děly věci. Na čele bojovali Rossi a Dovizioso. Ovšem o pár kol později se před ně dostal Yonny Hernández! A dokonce začal všem svým soupeřům ujíždět. Já mu tak strašně držela palce, aby to udržel a nebo aby to aspoň bylo na bednu. To by byl super výsledek. Zároveň jsem se ale dost bála, že to někde zahodí. No a bohužel moje obavy se naplnily. Yonny to zahodil. Jel sice do boxů pro náhradní motorku, pak ale do boxů zajel znovu a už tam zůstal. Chudák. Byl z toho úplně špatný. A já teda taky. Bylo mi to neskutečně líto.

Až teď se z tabulky výsledků dočítám, že on Yonny spadl i na té náhradní motorce. Tak proto pak znovu zajel do boxů. Ale chudák :-(

Do čela se tak posunul Dovi. Vlastně první tři byli najednou Italové, Dovi, Rossi, Petrucci. Za nimi se cpal Redding a za nimi další Ital, Iannone. Toho musím pochválit. On měl penalizaci za tu kolizi s Lorenzem a musel startovat z úplně poslední pozice. Během pár kol byl ale v Top 10 a jeho postup pokračoval. Jenomže i jeho zastavil pád. Zvedl to a pokračoval.

No a to už lilo jako z konve, nic nebylo vidět. Já úplně trnula strachy, aby se něco nestalo. Fakt to bylo dost nebezpečný. Naštěstí ředitelství závodu vyvěsilo červené vlajky. Ještě nebyly odjety 2/3 závodu, takže se dalo tušit, že nás bude čekat restart. Záleželo ale na tom, jestli se počasí uklidní. A ono se opravdu uklidnilo.

Restart byl vypsán na 12 kol a startovní rošt byl poskládán podle toho, jak jezdci projeli cílem ve 14. kole. Takže z pole position jel Dovi. Jediný Yonny do restartu nemohl zasáhnout.

Teprve ve druhé části závodu se ale začaly dít věci! Start měl výborný zejména Jack Miller. Toho jsem si okamžiě všimla, byl asi 4. a já si říkala, že by mohl zajet bednu, že by to byl historický úspěch a držela jsem mu palce. Jenže tam bojoval s Márquezem, tak jsem mu moc šancí nedávala.

Hned na začátku závodu spadl Pedrosa, chvíli poté Crutchlow, pak Petrucci, pak Dovizioso, Smith, Rossi (z prvního místa!), Aleix Espargaró, Rabat, Pirro.

Tak se to všechno semlelo, že do čela závodu se dostal Jack! Za ním jel Márquez. Chvíli s větší ztrátou, chvíli s menší. Já měla dost nervy, aby Jack Márquezovi nějaké ty body vzal. V posledním kole jsem jenom zírala na obrazovku, držela palce a snad ani nedýchala.

Lidi, já jsem na něj tak hrdá :-) Náš Jack, ten bláznivý Jack, který si mě získal svým působením u týmu Ajo, ten Jack, který nám podepsal vlajku. Na závod jsem zase jednou koukala se sestrou a obě jsme měly na krajíčku. Jak ségra správně poznamenala, on vyrostl, už je z něj velký kluk. A teď i vítěz závodu MotoGP. Krásné. Neuvěřitelné. Jack plakal. Úplně jsem si vzpomněla na okamžiky, když poprvé vyhrál závod Moto3. To taky dost plakal. Bože, to to utíká. Já bych se o Jackovi a o tom všem byla schopná rozepsat, že by to dalo na další článek. Takže to radši zkrátím, protože tento článek by byl moc dlouhý.

Nejkrásnější moment určitě byl, když v čestném kole Jackovi přijel gratulovat Maverick a objímali se. To bylo tak hezký! Jedno oko nezůstalo suché. No a pak, když Jacka objímal Aki Ajo (který je stále jeho manažerem) a smál se, celé to bylo hrozně emotivní nejen pro ně, ale taky pro mě. 

O třetí místo pak taky ještě byl boj. A to boj mezi Polem Espargarem a Scottem Reddingem. Já mám ráda oba, tak jsem si škodolibě přála, aby vypadl Márquez a na bednu se dostali oba dva. To se tedy nestalo. V závěru Scott předjel Pola a dojel si tak pro bednu. Pro něj ale určitě zasloužené, celý víkend se mu dařilo.

Krásně bojoval Álvaro Bautista, držel se šestý! A v posledním kole spadl. To mi bylo tak moc líto.

Výsledky jsou dost šílený, Iannone se nakonec dostal na 5. místo, 6. skončil Héctor Barberá, pro kterého to je super výsledek. Taky super 7. místo pro Eugene Lavertyho. Já jsem hrdá na Stefana, který dojel 8., takže získal letos další umístění v Top 10. Nechápu, jak to, že o něj není z jiných týmů zájem. Vždyť on není až tak marný a svoje místo v MotoGP si zaslouží! 

Maverick byl až 9., Jorge až 10. Na tu hrůzu ale dobrý, oba to dojeli do cíle. Tohle nejsou podmínky pro ně, takže pozitivní je, že to zvládli a dojeli si pro nějaké body.

Cíl vidělo pouze 13 jezdců a to ještě někteří z nich byli po pádu (Rabat, Pedrosa, Smith). Takže vlastně za celý závod nespadlo jen 10 jezdců. A Stefan mezi nimi :-) Fakt jsem na něj pyšná.

Ještě doplním, že kvůli zranění stále nestartoval Loris Baz. Opět ho u Avintie nahradil Michele Pirro. Musím říct, že je docela škoda, že Loris ještě není ok. On je totiž taky takový "vodník" a v takových podmínkách by byl schopný zajet bednu.

Šampionát vede Márquez se 145 body, druhý Lorenzo má 121 bodů. Třetí Rossi už začíná ztrácet, má 103 bodů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář