Týmová režie. Ano nebo ne??

25. červenec 2010 | 20.39 |

Téměř ve všech sportech se vyskytuje. Někde skrytá, jinde do očí bijící. O čem je řeč? O týmové režii. Týmová režie se běžně vyskytuje například v cyklistice. Tým si určí jedničku a ostatní jedou etapy tak, aby pomohli té své jedničce v co nejlepší umístění, přičemž výsledky ostatních členů týmu nejsou až tak důležité.

I ve formuli jedna se týmová režie vyskytuje. Zde je ovšem zakázaná. Ale týmy si dokáží najít skulinku, jak jezdci něco přikázat tak, aby nebylo poznat, že se o týmovou režii jedná.

Položme si tedy otázku. Týmová režie ano či ne? Když se na to podíváte z pohledu fanouška, tak odpověď zní ne. Fanoušek chce vidět souboje tzv. na krev na trati a ne přes radiokomunikaci. Když někdo poruší zákaz týmové režie, hned se to propírá v médiích. A to týmu, který zhřešil, nepřispívá. Fanoušci, neříkám, že všichni, si začnou říkat, že ten tým nejedná fér, a že bude lepší, když budou fandit někomu jinému. Jsou i taci, kteří jsou schopní F1 přestat sledovat úplně.

Ale podívejme se na to z pohledu týmu. Dám vám otázku. Představte si, že jste šéf Ferrari. Na trati máte Felipeho na prvním místě, Fernanda na druhém. Tedy, pokud vše půjde bez problémů, v cíli budete slavit double. Navíc ti dva nejsou od sebe daleko. Fernando na druhém místě je v šampionátu postaven tak, že má ještě šanci na titul mistra světa, tudíž je pro něj dobrý každý bod, a vítězství by mu pomohlo. Felipe je v šampionátu za Fernandem, na titul šanci rozhodně nemá. Co uděláte? Řeknete Fernandovi, aby Felipeho předjel a možná tím získáte titul mistra světa? Nebo necháte Felipeho vyhrát a možná tím titul ztratíte? Pravděpodobně, jako správný šéf, chcete titul, takže byste zvolili tu první možnost. Být šéfem týmu F1 nebo i čehokoli jinýho je složité a náročné na rozhodování. Jedno špatné rozhodutí a vše se může zhroutit jako domeček z karet.

Tímto bych chtěla vzkázat všem, kteří dnešní jednání Ferrari kritizovali, aby se na to podívali z různých úhlů pohledu. Ono to totiž není tak jednoduché. Kdo ví, co se honilo hlavou šéfovi, když tohle přikázal? Asi nikdo z nás. To ví jen tým a ten to rozhodně neprozradí.

Ale aby to nevypadalo, že se týmu zastávám. Můj názor na týmovou režii je ne. Nikdy jsem s tím nesouhlasila a souhlasit ani nebudu. Jestliže je v F1 zakázaná, mělo by se to respektovat. Jestli je v jiném sportu povolená, tak si jí tak můžou užívat dosyta. Ale rozhodně to nechci kritizovat ani se toho zastávat. Prostě každý svého štěstí strůjcem.

Tuhle úvahu jsem prostě napsat musela. Okamžitě po závodě mě začaly napadat takovýhle myšlenky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Týmová režie. Ano nebo ne?? marinka 25. 07. 2010 - 22:26