Evropská část šampionátu začala

1. červen 2016 | 20.33 |
› 

stefan_jerezSeriál MotoGP za sebou má další tři závody, které byly jakýmsi úvodem do evropské části šampionátu. V Evropě se bude závodit až do října. Já bych tedy ráda v tomto článku shrnula tyto tři úvodní závodní evropské víkendy. Závody se jely ve španělském Jerezu, francouzském Le Mans a italském Mugellu. Minule jsem si pro článek dělala poznámky hned po každém závodě, to jsem teď neudělala, takže už si některé okamžiky nepamatuju, takže článek asi nebude tak dlouhý.
Příští shrnutí plánuju na srpen po dalších čtyřech závodech. Pak se hned týden na to jede GP v Brně, takže ten článek budu muset rychle napsat a vydat hned na začátku týdne nebo to přednastavit. Ovšem nic vám raději neslibuju, nevím, jak moc budu v té době stíhat nebo nestíhat. Nicméně je to můj plán, že další článek tu bude po GP Rakouska.

VC ŠPANĚLSKA

Závodu v Jerezu se ze zdravotních důvodů stále ještě neúčastnil Danilo Petrucci. Místo něj jel Michele Pirro.

Já závod bohužel neviděla. Viděla jsem až závěrečná asi 3 kola. Podle toho, co jsem ale četla, tak to byl letos zatím nejvíce nudný závod. O vítězství se chvíli přetahovali Rossi a Lorenzo, nakonec Rossi ujel a vyhrál. Lorenzo byl druhý a na třetím místě dojel Marc Márquez.

Do cíle dojeli skoro všichni. Kvůli pádu nedokončil Álvaro Bautista, kvůli technické závadě Andrea Dovizioso. Povím vám, ten má teda letos zatím smůly dost a dost.

Příjemně překvapil Eugene Laverty, který skončil na 9. místě. Další Top 10 zaznamenal Héctor Barberá.

Mě potěšil Stefan Bradl, který skončil 14. a získal tak další body do šampionátu.

VC FRANCIE

Ve Francii už se do šampionátu konečně zapojil i Petrucci. V závodě skončil na sympatické 7. pozici.

Závod v Le Mans byl tedy hodně akční, dost se padalo. Do cíle dojelo pouze 13 jezdců, takže všichni bodovali. Nedokončilo jich 8.

Hned v úvodu závodu odstoupil Scott Redding. Následoval pád Andrey Iannoneho. Také spadl Yonny Hernández. Iannone v závodě pokračoval. O něco později ovšem přeci jen zajel do boxů.

Spadli i Cal Crutchlow, Tito Rabat. O něco později přišel pád Andrey Doviziosa a Marca Márqueze. Nebyla to kolize těchto dvou jezdců, ale vypadalo to hodně zajímavě. Oni jeli v závodě za sebou. A najednou, ve stejné zatáčce, ve stejném kole, ve stejné chvíli oba spadli. Márquez pokračoval v závodě dál, sice se ztrátou, ale pokračoval. A nakonec se mu to vyplatilo, protože sice skončil poslední, ale to bylo 13. místo, takže ještě bral 3 body.

Pak upadli i Jack Miller a Bradley Smith.

Závod suverénním způsobem ovládl Jorge Lorenzo, který druhému Valentinu Rossimu nadělil více než 10 vteřin. Třetí místo shodou všech okolností připadlo Mavericku Viñalesovi na Suzuki. Ani si nedovedete představit, jak velkou jsem z toho měla radost. V té chvíli mi došlo, že mu vážně fandím :-D

Mě potěšil 10.

místem Stefan. Neměl vůbec jednoduchý víkend. Vlastně i v závodě byl mimo body. Ale jak soupeři chybovali a vypadávali, tak se Stefan postupně posunoval, až z toho byl výsledek v Top 10 :-) Álvaro byl dokonce 9., takže si troufám tvrdit, že u Aprilie vládla po závodě spokojenost.

VC ITÁLIE

V Itálii to bylo vyhrocené ještě před tím, než vůbec nějaké závody začaly. Pořadatelé se báli, co budou italští fanoušci vyvádět, a tak nabídli ochranku pro Jorge Lorenza, Marca Márqueze i jeho bratra Alexe. Marc to údajně odmítl se slovy, že s italským fanoušky nemá problém. 

Některé věci, které se dějí v zákulisí, jsou vážně smutné. Nechápu, kde se bere v lidech ta nenávist k jiným jezdcům, k fanouškům těch jezdců, kterým oni sami nefandí. Nefandím mu, tak ho neřeším a nevšímám si ho. No ne? Nechci se tady ale rozčilovat, nechci tady o tom teď psát. Toto je shrnutí závodu.

Na divokou kartu v továrním týmu Ducati jel Michele Pirro. A nakonec zajel výsledek v Top 10.

Karma existuje. Ta nenávist některých italských fanoušků se v závodě obrátila proti nim. Jejich milovaný bůh Rossi totiž v závodě havaroval. Po jeho nehodě se prý většina lidí zvedla a odjela z okruhu domů. To je tedy chování. Příkladný fanoušek závodů. Víte, kolikrát já bych se musela zvednout a odejít, když se mému favoritovi nedaří? 

Ti, kteří na okruhu zůstali, bučeli a pískali pod stupni vítězů. Zvítězil totiž Jorge Lorenzo před Marcem Márquezem. Domácím se to aspoň trošku pohojilo tím, že na bedně byl Andrea Iannone.

Z mého pohledu to byl velmi akční závod. Jorge ujížděl, pak spadl Rossi, tak to vypadalo, že si to Jorge pohlídá. Jenže Márquez se za něj dostal. Závěrečná kola teda byla opravdu neskutečná. Byla to parádní bitva. Jorge to nakonec vyhrál na cílové čáře. Už to ale vypadalo, že vyhraje Márquez, já už se s tím smířila. Jorge se ale vynořil ze závětří a předjel ho! Mezi nimi bylo 19 tisícin!

O třetí místo to vypadalo na souboj Iannone vs. Pedrosa, Iannone si ale nakonec umístění na stupních vítězů udržel.

Mě opět potěšil Stefan, který bral další 2 body za 14. místo.

Hned po startu závodu se stala nehoda, ve které byli zamotaní Bautista, Baz a Miller, tedy tři moji oblíbení jezdci. Podle všeho to zavinil Álvaro a i se svým soupeřům omluvil. Bohužel u Lorise Baze to dopadlo zlomeným kotníkem. Už je po operaci a závodu v Barceloně se nebude moct zúčastnit.

Zpět ještě ke Stefanovi. Z toho mám opravdu radost. Před sezónou to vypadalo všelijak, já se bála, že bude dojíždět na posledním místě. Nakonec to ale zatím (naštěstí) taková katastrofa není. Je vidět, že Aprilia na tom maká, že se snaží a zlepšují. Kromě úvodního závodu v Kataru, kde Stefan spadl, bodoval ve všech dalších pěti závodech. A to je hodně dobré.

V pořadí šampionátu vede Jorge Lorenzo, který má 115 bodů. Marc Márquez má 105 bodů. Valentino Rossi je třetí a má 78 bodů. Takže to začíná vypadat, že o titul si to rozdají Márquez a Lorenzo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře