Evropská část šampionátu začala

1. červen 2016 | 14.06 |
›

mugello_moto2Před časem tady byl článek, který shrnoval úvodní tři závody letošního ročníku. Ráda bych v tomto trendu pokračovala, takže nyní na řadu přicházejí další tři závody. Jak již název článku napovídá, jedná se o úvodní tři závody evropské části. V článku tak najdete moje shrnutí závodů ve španělském Jerezu, francouzském Le Mans a italském Mugellu. Bohužel tentokrát jsem si hned po závodech nedělala poznámky, takže to nebude tak autentické jako v minulém článku.

VC ŠPANĚLSKA

Závod Moto2 v Jerezu jsem neviděla ani v přímém přenosu, ani později ze záznamu. Z toho závodu jsem neviděla vůbec nic. Takže tohle bude pouze stručné shrnutí výsledků. Závod vyhrál Sam Lowes a to je teda škoda, že jsem zrovna jeho vítězství zmeškala. Na stupních vítězů s ním byli Jonas Folger a Alex Rins.

Sympatické 4. místo získal Franco Morbidelli. Taky Dominique Aegerter a Luis Salom se vešli do nejlepší desítky, což je super.

Mě bohužel spousta mých favoritů závod nedokončila. A jak jsem tak koukala do výsledků, tak se v tom závodě hodně padalo.

Po svém těžkém pádu v USA závod musel vynechat Efrén Vázquez.

VC FRANCIE

Efrén Vázquez nezávodil ani v Le Mans. Tentokrát už si za něj ale tým našel náhradu. Byl jím americký jezdec Danny Eslick. V závodě chyběl i Edgar Pons. Ten se prý stále potýkal s následky žloutenky, kterou před tím prodělal.

Jak si tak matně vzpomínám, byl to takový zvláštní závod. Na čele jsem vlastně neměla komu fandit. Doufala jsem, že třeba ten Morbidelli se do boje zamíchá, ale nakonec na ty tři před sebou nestačil.

Závod vyhrál Alex Rins před Simone Corsim a Thomasem Lüthim.

Chtěla bych pochválit Axela Ponse za 7. místo. Mě osobně udělal velkou radost Miguel Oliveira, který skončil 9. Luis Salom opět v Top 10, to je taky super. Bodík bral Xavi Vierge a to já taky hodnotím kladně.

Hned na začátku závodu havaroval Jonas Folger. Pak taky v závodě havarovali Zarco, později Baldassarri. Ti dva sice v závodě pokračovali, ale daleko za body. Zejména Johanna mi bylo líto, hlavně proto, že jsem doufala, že v domácím závodě o tu bednu prostě pojede. Škoda.

V závodě nestartoval Sandro Cortese, který se zranil při minulém závodě. Takže z mého pohledu to byl spíše nezáživný závod, moji favoriti buď nestartovali, nebo havarovali.

VC ITÁLIE

Efrén Vázquez nezasáhl ani do závodního víkendu v Itálii. Místo něj v týmu jel Ricky Cardús.

Naopak Edgar Pons i Sandro Cortese už byli připraveni opět závodit.

A můžu vám říct, že to byl teda hustý závod. Jako vážně pro to nemám jiné slovo. Odjelo se několik kol a závod byl červenými vlajkami přerušen. Na trati byl olej z motocyklu Xavi Viergeho. Takže se vše muselo uklidit. Během těch pár kol ovšem kromě Xaviho stihlo mít problémy ještě několik dalších jezdců.

Především se do kolize dostali Alex Márquez a Luca Marini. Škoda, že jsem tento incident neviděla. By mě zajímalo, co na to jejich starší a slavnější bratři Marc Márquez a Valentino Rossi :-D

Taky kvůli technickým problémům odstoupil Jonas Folger.

Všichni tito jezdci však mohli zasáhnout do restartu.

Blížil se restart závodu, jenže na startovním roštu zavládly zmatky. Ono totiž platí nové pravidlo o rychlém restartu a ne každý tým jaksi pochopil, jak na to. Zajímavé. V Superbicích to funguje taky a problém s tím zatím žádný nebyl. Všichni vždy věděli, co mají dělat. Takže tedy v Moto2 nastala taková zajímavá situace. Ti jezdci, kteří se provinili tím, že vyjeli z boxů pozdě, byli zatlačeni zpátky a museli startovat z boxů. Nakonec byli do boxů zatlačeni všichni, aby prý nestáli na tom horku. Takže se celá procedura opakovala znova a ti, kteří se provinili, byli posláni na konec startovního roštu.

V zahřívacím kole havaroval Xavier Simeon. Komentátor to trefně okomentoval slovy "Ten tomu dal korunu." To jsem se už vážně musela smát.

Konečně se tedy odstartovalo. Závod byl zkrácený, takže to byl spíš takový sprint. Dojelo se do cíle těsně před startovní procedurou MotoGP. I tato kubatura měla start o pár minut posunutý. Samotný závod Moto2 měl skoro hodinu zpoždění!

Marini a Vierge se restartu neúčastnili. No a potom vlastně ani ten Simeon.

Perfektním způsobem vyhrál Johann Zarco. Ono to nevypadalo, že by mohl vyhrát a já upřímně musím říct, že jsem s tím ani moc nepočítala. Ale vyšlo mu to skvěle a já měla a vlastně stále mám obrovskou radost. Dokonce i oslavné salto bylo :-) Byla to super neděle týmu Ajo, protože v Moto3 jim vyhrál Brad Binder, v Moto2 Johann.

S Johannem byli na stupních vítězů Lorenzo Baldassarri a Sam Lowes, což jsou mí další oblíbení jezdci, takže u mě panovala 100% spokojenost.

Opět skvělý závod pro Axela Ponse, který dojel v Top 10. Výborně jel i Hafizh Syahrin.

Sandro skončil 11. a to beru :-) Jonas skončil 15., tak aspoň bral bod. Vlastně měl štěstí, jemu ten restart závodu pomohl.

Mě udělali radost kluci z týmu Leopard, protože oba bodovali. Miguel Oliveira byl 13., Danny Kent 14.

V šampionátu Moto2 stále vede Sam Lowes, ale jeho náskok se zmenšil. Sam má 98 bodů, druhý Alex Rins má 96 bodů. Třetí pak je Thomas Lüthi, který má 82 bodů. Mimochodem, Johann Zarco za ním ztrácí 1 bod.