VC Španělska 2016

16. květen 2016 | 11.09 |

05Seriál Formule 1 se přesunul na svou evropskou část. Prvním z evropských závodů byla Velká cena Španělska na okruhu poblíž Barcelony. Kvalifikace dopadla podle očekávání, protože do první řady se kvalifikovali piloti Mercedesu, Lewis Hamilton získal pole position, Nico Rosberg byl druhý. Do druhé řady se dostaly oba vozu Red Bullu, tedy Daniel Ricciardo a Max Verstappen. Pro mnohé překvapení kvalifikace, já za sebe musím říct, že mě to zas až tak nepřekvapilo. Ve třetí řadě pak stáli obě Ferrari, tím lepším byl tentokrát Kimi Räikkönen, vedle něj stál vůz Sebastiana Vettela.

Já musím říct, že jsem před startem měla takový divný pocit, že piloti Red Bullu budou silní. Po startu, když Rosberg předjel Hamiltona, tak jsem si říkala, co by se stalo, kdyby spolu havarovali. Byla to jen myšlenka, která mi ve vteřině proletěla hlavou. A ono se to opravdu stalo! První kolo znamenalo konec pro oba jezdce Mercedesu. Už se samozřejmě objevily různé komentáře obviňující Hamiltona či Rosberga (to spíš asi záleželo na tom, komu dotyčný fandil). Já sama bych teda řekla, že vinu na tom mají oba, byla to souhra různých okolností a prostě se to stalo. Moje první reakce před TV byla ta, že jsem se začala smát. No jako vážně. Přitom bych spíš měla být zklamaná a rozčílená, protože vypadl můj favorit. Ale nějak jsem negativní emoce v sobě v té chvíli neměla. Jako reakci na to jsem na sociální sítě napsala, že Max Verstappen to vyhraje. 

No a vida. Asi za hodinu a třičtvrtě se ta moje krátká větička stala skutečností. A víte co? Vlastně vůbec nejsem překvapená. Celou dobu jsem to tušila. Nevím, prostě nedokážu ten pocit popsat, ale od začátku závodu jsem někde vzadu ve své mysli věděla, že to Max prostě vyhraje.

Na druhou stranu, doufala jsem, že Kimi se o nějaký předjížděcí manévr pokusí. A že ten manévr bude úspěšný. V jednu část závodu byl za Maxem docela blízko, mohl zkusit zaútočit. Já jsem ale i tak spokojená, Kimi dorovnal svůj letošní nejlepší výsledek, včera jel výborně, byla jsem na něj moc hrdá. Navíc se v celkovém pořadí šampionátu dostal na druhé místo, což je naprosto bezvadný. Takže já Kimiho chválím a ač Max předvedl dobrou práci při svém debutu v Red Bullu, jezdcem dne je pro mě právě Kimi. A ano, já vím, v tomto případě jsem zaujatá.

Na pódiu skončil i Sebastian Vettel a já musím říct, že jsem si chvilku myslela, že to on se popere s Maxem o vítězství (a byla z toho zklamaná, protože bych tam neměla žádného favorita). On jel ale o zastávku v boxech navíc a já teda nechápu proč.

Na čtvrtém místě skončil Daniel Ricciardo. Ten sváděl s Vettelem hezký souboj. Jenže bohužel to skončilo defektem zadní pneumatiky. Já myslela, že když jel do boxů, že končí v závodě, ale on jen vyměnil pneumatiky a do cíle dojel. A ještě mu to stačilo na to čtvrté místo.

Ještě bych se chtěla zmínit o tom souboji mezi Vettelem a Ricciardem.

Daniel v jednu chvíli předvedl dost odvážný, ale vlastně skvělý předjížděcí manévr (který však nevyšel). A víte co udělal Vettel? Stěžoval si do týmového rádia. Umí ten kluk něco jinýho? Pořád si jenom na něco stěžuje. Takto u mě plusové body nikdy nezíská.

Páté místo Valtteriho je prostě maximum, čeho mohl dosáhnout. Jsou to dobré body a já to beru. Jeho týmový kolega Felipe Massa měl o něco náročnější víkend. V kvalifikaci mu to nevyšlo, vypadl hned v její první části a musel tak startovat z konce pole. Nakonec se ale dokázal vyšplhat na bodované příčky a bral body za osmé místo. Dobrá práce!

Hezký závod před domácím publikem předvedl Carlos Sainz v Toro Rosso, který skončil šestý. Daniil Kvyat, od tohoto závodu odstunutý do dvojky Red Bullu, nakonec vybojoval aspoň bod za desáté místo. A taky zajel nejrychlejší kolo závodu.

Druhý domácí pilot Fernando Alonso tolik radosti nezažil. Kvůli technickým problémům závod nedokončil. Jeho týmový kolega Jenson Button skončil devátý, takže alespoň nějaká malá radost pro McLaren.

U Force Indie to byl zase závod s hořkosladkou příchutí. Sergio skončil na sedmé pozici, což je jeho letošní nejlepší výsledek. Udělal mi velkou radost. Opravdu moc pěkný výkon a já doufám, že to takto bude pokračovat. Naopak Nico mi vehnal slzy do očí. A to doslova. Další nedokončený závod. Tentokrát vinou techniky. Ve chvíli, kdy jsem viděla, jak odstavuje svůj vůz, dokonce musel na řadu přijít i hasicí přístroj, jsem se cítila fakt zle. Proč vždycky on? To mám za to, že jsem se smála kolizi Mercedesu. Boží mlýny melou. Takže ponaučení pro příště: nesměj se cizímu neštěstí, pak dojde na tvého favorita a tobě zbydou jen oči pro pláč.

Esteban skončil jedenáctý a to mě je teda taky líto. Část závodu se pohyboval na bodech a já vážně věřila, že to udrží. Bohužel nedokázal to. Ale pozitivní na tom je to, že se zlepšuje, teď už byl těsně pod body, tak příště už se to určitě povede. Jeho týmový kolega Romain Grosjean závod nedokončil. Po tom dobrém začátku sezóny to asi pro Romaina je velmi nepříjemný návrat do reality.

Možná to bude znít divně, ale svým výsledkem mě potěšil Sauber. Marcus totiž skončil dvanáctý. Jo, jasně, nejsou za to body, ale vzhledem k tomu, že se počítá nejlepší umístění týmu (v případě nuly na kontě na konci šampionátu), tak to znamená, že se stále drží před Manorem. A to je důležité. Felipe byl čtrnáctý a to taky není úplně nejhorší. Jasně, kdyby dokončily oba Mercedesy, tak by pravděpodobně oba kluci na tom byli o dvě příčky hůř, ale na to se nikdo neptá. 

Renault na tom zase byl velmi neslavně. Dokonce v závěru závodu mezi oběma jezdci došlo ke kolizi, nebo minimálně k nějakému kontaktu. Bylo to v posledním kole, ale co přesně se stalo, nevím, protože televizní režie nám záběry neukázala. Já si pouze všimla, že na okamžik byly vyvěšené žluté vlajky a nevěděla jsem proč. Takže teď už to vím. Navíc Kevin dostal za tento incident po závodě penalizaci 10 vteřin ke svému času. Neviděla jsem, nemůžu hodnotit. 

Piloti Manoru dokončili na posledních dvou místech, tím lepším z nich byl Pascal Wehrlein.

Tak nám tedy začala evropská část kalendáře (s odbočkou do Kanady a Ázerbájdžánu). Další závod se pojede za dva týdny a je jím Velká cena Monaka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Španělska 2016 michal 17. 05. 2016 - 10:36
RE(2x): VC Španělska 2016 niki 19. 05. 2016 - 14:11