Kvyat odsunut z Red Bullu

5. květen 2016 | 16.02 |

To, co ještě včera vypadalo jako hloupý vtip senzacechtivých novinářů, se dnes ukázalo jako potvrzená zpráva. Daniil Kvyat s okamžitou platností odchází z Red Bullu a bude jezdit v Toro Rosso. Z Toro Rosso naopak přichází mladý Max Verstappen. Můj názor? No, je toho hodně, co se mi honí hlavou a nevím, jestli to bude všechno dávat smysl, ale pokusím se nepřeskakovat od tématu k tématu.

Od GP Číny se kolem Daniila Kvyata dějí věci, kterým nerozumím. Nechápu ten hon na něj. Po tom závodě, kde skončil na stupních vítězů, jak se dohadoval se Sebastianem Vettelem o své vině či nevině, jsem byla jasně na straně Daniila. Podle mě v tom závodě po startu neudělal nic špatného. Pouze bojoval o svou pozici, stejně tak všichni ostatní. Ano, doplatil na to můj favorit (= Kimi), ale to se prostě někdy stává.

Už jsem dávno vyrostla z období, kdy bych někomu slepě fandila a všechno, co udělal, by bylo pro mě božské a naprosto nepostihnutelné. Dokážu přiznat, když sportovec, kterému fandím, udělá chybu. Stejně tak dokážu uznat, když někdo, komu nefandím, předvede dobrý výkon a prostě se mu daří. 

Toro Rosso ani Red Bullu jsem nikdy nefandila, takže by mě tohle všechno teoreticky mělo nechat klidnou. Ale nenechává. Sama jsem velmi překvapená, jak moc jsem z toho rozrušená. I tak se ale pokusím, aby tento článek vyzněl nezaujatě. Tak snad se mi to povede.

Ještě jednou si tedy shrneme celou situaci. Start závodu Velké ceny Ruska v Soči. Vettel a Kvyat stáli vedle sebe na startovním roštu. Po startu kolize. Kvyat do Vettela zezadu strčil. O nějakou chvíli později se situace opakovala. Pro Vettela to byl konec v závodě. Pro domácího Kvyata sice ne, ale i tak to dost jeho závod ovlivnilo a on nakonec nebral body. 

Po závodě (nebo vlastně ještě v jeho průběhu) se Sebastian Vettel rozčiloval. Obviňoval Kvyata. Jasně, byla to jeho chyba. A za tu chybu dostal v závodě penalizaci 20 vteřin stop and go. K tomu ještě 3 trestné body. Závod skončil. Pro mě uzavřená kapitola. Ne tak pro lidi z Red Bullu (případně Toro Rosso).

Nevím, co všechno se stalo v zákulisí, ale tuším, že k něčemu dojít muselo. Protože nevěřím, že tahle výměna by byla jenom důsledkem oné nehody. Chybovat je přece lidské. A po jedné chybě vyhodit jezdce z týmu... Ne, vážně mi na tom něco nehraje. 

Se vstupem Daniila Kvyata do F1 jen z GP3 jsem vůbec nesouhlasila. Nakonec se ale ukázalo, že zas tak marný není. Nutno ještě dodat, že GP3 a jeho cestu za titulem jsem tam sledovala. Tu sezónu jsem sledovala dost pečlivě, měla jsem jiné favority. On na začátku roku vůbec nevypadal, že by mohl jet o titul, ale v závěru sezóny to všem natřel.

Se vstupem Maxe Verstappena do F1 jsem nesouhlasila už vůbec. Vždyť ten kluk neměl žádné pořádné zkušenosti se závoděním! A hned by měl skočit do královny motorsportu? No, nechtěla jsem ho soudit, protože jsem ho pořádně neznala. Chtěla jsem mu dát šanci. Loni měl pár závodů, kdy jsem si říkala, že ten kluk v sobě něco má, že to možná opravdu někam dotáhne.

Ale problém nevidím v jeho výkonech či talentu. Problém vidím v tom, jak se prezentuje. Nevím, jak na vás, ale na mě působí neskutečně arogantně. Přijde mi, že si myslí, že teď, když je v F1, tak je někdo. Možná je to ale všechno způsobeno tím, že je velmi mladý a chybí mu zkušenosti (teď nemyslím ty jezdecké, jako spíš ty životní), chybí mu pokora. Komentáře jeho tatínka (který v F1 nic nedokázal) k jeho image také moc nepřispívají. Zdá se mi, že si jeho otec chce plnit sny a cíle, které on sám nedokázal naplnit. A na svého kluka tlačí až moc.

Kdyby byla oznámená smlouva, že od příští sezóny jde Max do Red Bullu, tak neřeknu ani ň. Ale takhle to teda vypadá dost divně. Navíc, pokud jsem to správně pochopila, tak se celá ta věc prezentuje, jako trest pro Kvyata za jeho chování. Což teda fakt nechápu. Tým by spíš měl stát za ním, bránit si svého jezdce. Tady je jasně vidět, že s ním vůbec nepočítali, že byl jen náhradou než si vychovají Verstappena.

Takhle to totiž na mě působí. Myslím si, že Helmut Marko měl Verstappena vyhlídlého už dlouho, jen kvůli věku musel počkat. No a teď, když Daniil udělal chybu, tak toho hned využil a milého Maxe si tam procpal. 

Mám takový pocit, že pro příští rok se můžeme s Kvyatem rozloučit. Nečekám, že by mu u Red Bullu dávali další šanci a jak to chodí u Toro Rosso, to všichni víme. Tam zase budou příští rok nějací kluci, o kterých teď vůbec nevíme, že existují. Jo, ani s Carlosem Sainzem už já vůbec do budoucna nepočítám, že tam bude. 

Mě se nikdy ten přístup vedení Red Bullu nelíbil. Ti lidi na mě vždycky působili falešně. 

Co mě na tom rozrušilo nejvíc, je právě ten přístup ze strany Red Bullu. Já nevím, já jsem asi jiné povahy a možná úplně naivní, ale tohle jejich chování nechápu a je pro mě naprosto nekorektní. Ještě během závodu byl Sebastian Vettel na zídce Red Bullu. S Christianem Hornerem se tam plácali po ramenou. Včera jsem zas četla článek, jak je Helmut Marko na Kvyata naštvaný a bla bla bla. Tak snad bráním svého jezdce a ne jezdce od konkurence, ne? A když už je chyba na naší straně (jakože tady Daniil prostě tu chybu fakt udělal), tak to přiznám, omluvím se a konec, vyřešeno. Proč to pořád rozmazávat? Proč v médiích shazovat vlastního pilota? Jenom mi to přídává na teorii, že Red Bull (a vlastně i sesterské Toro Rosso) si svých pilotů vůbec neváží. Navíc, on naboural do Vettela, do kluka, kterého Red Bullu de facto vychoval, získali spolu čtyři tituly. To je sice hezké, ale to už je pryč. Měli by se soustředit na své jezdce. Vážně by mě zajímalo, jestli by bylo tolik humbuku, kdyby Kvyat naboural do Kimiho (ať teda zůstaneme u Ferrari).

Uff, to je asi všechno, co jsem k onomu tématu chtěla napsat. Hlavou mi víří tolik myšlenek, které vlastně ani nedávají smysl. Mám pocit, že jsem toho chtěla říct mnohem mnohem více, ale jaksi už mi dochází energie to celé znovu řešit a přemýšlet o tom.

Upřímně vám musím říct, že když jsem se o tom dočetla, tak první myšlenka, která mi hlavou proletěla, byla, že s touhle komedií jménem F1 končím a radši se budu soustředit na MotoGP, kde je všechno prostě lepší (alespoň z mého pohledu). V F1 se totiž poslední dobou děje až moc věcí, se kterými nesouhlasím. A oni se pak diví, že jim ubývají fanoušci.

Jo, ještě jsem se vlastně chtěla víc vyjádřit k Maxovi a jeho jezdeckým schopnostem. Závodí krátce, tudíž mě ještě neměl šanci přesvědčit. To, že v něm něco je, to nepopírám. Vadí mi na něm ale právě to, co už jsem zmínila výše, teda ta protekce ze strany Marka, ze strany jeho otce. Vadí mi takové ty kecy, že je to budoucí mistr světa. Sakra, jak tohle můžou lidi vědět?? Takovýhle kecy nesnáším u žádného sportovce. Nesnáším, když se z někoho dělá bůh před tím než něco dokáže. A někteří z Maxe boha dělají, to si nemůžu pomoct. A to taky vedlo k mému včerejšímu výroku na Twitteru. Napsala jsem totiž, že podle mého názoru je Max přeceňovaný. No nečekala jsem, že ta jediná věta vzbudí takový rozruch. Jo, dostala jsem několik lajků, ale taky mi na to reagovalo pár lidí (které vůbec neznám, nesleduju já je ani oni mě). Jeden kluk mi napsal, že jsem asi šílená, když tohle tvrdím. Další mi zas napsal, že prý co víc ještě chci, aby mě Max přesvědčil, že je dobrý. 

Je neříkám, že je špatný. Mě pouze vadí ta bublina kolem něj. 

Tak a teď už to je snad vážně všechno. Jsem se u psaní zas rozčílila, že jsem u toho sežrala půlku Studentské pečetě. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kvyat odsunut z Red Bullu michal 05. 05. 2016 - 19:59
RE(2x): Kvyat odsunut z Red Bullu niki 07. 05. 2016 - 16:44
RE: Kvyat odsunut z Red Bullu mihlik 05. 05. 2016 - 23:00
RE(2x): Kvyat odsunut z Red Bullu niki 07. 05. 2016 - 16:47
RE: Kvyat odsunut z Red Bullu katka 06. 05. 2016 - 10:13
RE(2x): Kvyat odsunut z Red Bullu niki 07. 05. 2016 - 16:51