Bendsneyder: Je skvělé mít jako kouče mistra světa

29. duben 2016 | 21.16 |
› 

bo_1Nizozemský závodník Bo Bendsneyder se loni stal šampiónem v Red Bull Rookies Cupu a pro letošní sezónu se dostal do mistrovství světa, konkrétně pak do kubatury Moto3 a do týmu Ajo, tedy do jednoho z nejlepších týmů v poli. V rozhovoru pro stránky KTM mluvil nejen o rozdílu mezi Rookies Cupem a Moto3, ale také o tom, jaké to je být Holanďanem v mistrovství světa nebo o tom, jaké to je, když jeho koučem je úřadující mistr světa Moto2 Johann Zarco.

Můžeš shrnout své úvodní závody a tvůj vstup do tohoto světa? Muselo to být docela bláznivé...
Je to úžasné. Pro mě má speciální význam už to, že jsem se dostal do tohoto týmu. První tři závodní víkendy pro mě byly úplně novou zkušeností a s výsledky jsem byl spokojený. Tým mi řekl "žádný tlak", takže jsem pouze tvrdě pracoval pro každý víkend, který přišel.

Jako nováček přicházející z Rookies Cupu jsi musel být celou zimu nervózní a nedočkavý...
V zimě jsem pracoval a trénoval víc, také jsem hodně jezdil Supermoto. Víc jsem se připravoval a opravdu jsem to musel udělat. Samozřejmě je to z Rookies Cupu velký krok... ale i tam jsem tvrdě bojoval, stejně jako ve španělském šampionátu. Můj první závod v Kataru byl docela náročný. Musel jsem to všechno pochopit, ale nyní cítím, že vím, co kluci v týmu dělají a můžu dělat to samé.

Byl tu velký rozdíl v rychlosti?
Ani ne... na začátku jsem se musel vypořádat s faktem, že to byl nový motocykl, nový tým a vlastně všechno, ale necítil jsem, že by rychlost byla větší.

A co motocykl?
Úplně jiný. Myslím, že jenom jméno KTM je stejné! Je mnohem rychlejší a můžete brzdit později. Celý ten balík je mnohem lepší. Bylo dobré, že jsem mohl změnit motocykl, jak jsem chtěl a KTM mi hodně pomohla, protože jsem vysoký a museli jsme tomu přizpůsobit pozici sedadla a také ostatních částí na motocyklu. Nemyslím si, že to, že jsem vysoký, je v Moto3 problém. Možná musím pracovat víc než ostatní na rovinkách, ale nemělo by to být nic velkého.

bo_2

Můžeš nám říct něco o tom, odkud pocházíš?
Jsem z Rotterdamu, tam jsem se narodil. Moji rodiče jsou tam a moje máma pracuje, zatímco táta mě podporuje na závodech. Mám přítelkyni a žijeme blízko u sebe. Já jsem jedináček.

Nizozemsko je známé spíše díky motokrosu. Stalo se ti někdy, že ses musel rozhodnout mezi tímto a silnicí?
Nikdy jsem nebyl na motokros... vždy jsem preferoval silnici a když mi bylo dvanáct, rozhodli jsme se, že bych mohl zkusit bojovat na nejvyšší úrovni. Můj táta ještě pracuje, ale méně, takže může jezdit se mnou... takže bych řekl, že věk mezi dvanácti a třinácti byl pro mě důležitý pro výběr svého směru.

Kde jsi závodil?
V německém šampionátu a v Nizozemsku jsou také nějaké pohárové závody a jezdil jsem na Hondě NSF100 a na Moriwaki.

Potom jsem šel do Moto3 v Německu a dostal jsem se do Red Bull Rookies Cupu a do španělského šampionátu.

Byl Rookies Cup ideální odrazový můstek pro mistrovství světa a pro závodění na této úrovni?
Myslím, že to určitě pomohlo v učení ohledně závodění a také, jak závodit v Moto3. Ale také jsem se hodně naučil ve španělském šampionátu. Největší rozdíl byl, že ve Španělsku jsem měl kolem sebe tým, ale v Rookies máte jednu osobu, která se stará o čtyři závodníky! V Rookies máte stejné motocykly, takže se hodně naučíte, jak ho používat a co dělat. Bylo skvělé mít tato dvě "vzdělání". V Rookies to bylo ostré. Někteří kluci jsou hodně mladí a může to být občas dost bláznivé! Bylo dobré, že jsme měli spoustu soubojů a loni jsem většinu z nich vyhrál.

bo_3

Kdybys byl Španěl nebo Ital, tak by možná bylo těžší udělat dojem. Ale být Holanďan znamená být středem pozornosti, ne?
Jo, mám více pozornosti... ale v Superbicích je Michael van der Mark a to je aktuálně v Holandsku velká osobnost. Mám docela štěstí! Cítím trochu tlak, ale pomáhá mi to tlačit na to víc, takže to není až takový problém. Můžete vidět, že závodník jako Jeffrey Herlings se stal v Holandsku docela populárním a hodně toho vyhrál, ale není super známý. Uvidíme, jak to bude vypadat se mnou, ale musím se totálně soustředit na závodění.

Máš nějaký plán svojí kariéry? Přemýšlíš jako "dobře, v roce 2017 chci být zde, v roce 2018 tady..." a tak?
V tuto chvíli se pouze musím všechno naučit a potom můžu přemýšlet o zlepšování v další sezóně. Upřímně řečeno teď se soustředím na aktuální sezónu.

Trochu pracuješ s Johannem Zarcem. Jaké to je?
Pomáhá mi a během špatných momentů je připraven přijít a poradit mi. Má hodně zkušeností a můžu mu říct, jestli mám problémy v některých zatáčkách a on se na to podívá. Je skvělé mít jako svého kouče mistra světa!

Jaký bude Assen?
Myslím, že docela náročný, ale těším se na to, protože vím, že moje rodina, kamarádi a fanoušci tam budou.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře