Nico a Checo: Tři roky spolu

27. duben 2016 | 16.15 |

Já vím, že ten nadpis spíš zní jako nějaké výročí :-D Ale když se to tak vezme, tak to vlastně je výročí jejich spolupráce u Force Indie.

Jelikož tedy tento víkend jede svou 100. GP jak Sergio, tak i Nico, tak jsem se rozhodla, že tento týden bude na blogu věnován právě jim. Toto výročí si zaslouží mou pozornost. V tomto článku se tedy zaměřím nejen na jejich společné fotografie, ale i na jejich působení v motorsportu. Jejich cesta motorsportem se prolínala, v nižších kategoriích dokonce společně stáli na stupních vítězů. To se bohužel v F1 zatím nestalo a mám takový pocit, že ještě dlouho nestane. Minimálně letos ne. To by totiž znamenalo, že by Force India měla na pódiu oba jezdce a to se mi zdá fakt nepravděpodobné.

Přemýšlela jsem nad tím, jaká by musela být týmová dvojice, aby to pro mě byl tým snů. Překvapivě by to nebyl tým Kimi + někdo, ale mým týmem snů je dvojice Nico a Sergio. No a už tři roky v řadě se mi to plní. Takže já jsem z toho opravdu nadšená a moc si to užívám, protože kdo ví, co bude příští rok. Mám takové tušení, že čtvrtou sezónu už kluci spolu v jednom týmu nebudou. Nicméně je to mé velké přání, aby už byli týmovými kolegy napořád :-D

Než se ale dostanu k jejich působení u Force Indie, chtěla bych se vrátit o několik let zpět.

Poprvé se Sergio a Nico v motorsportu potkali v roce 2005. Obá závodili v sérii Formule BMW ADAC a oba do této série přišli jako nováčci. Sergio přišel ze série Barber, která se jezdí na americkém kontinentu, Nico přišel dokonce z motokár. Na stupních vítězů se potkali jednou, bylo to při druhém závodě sezóny na Hockenheimu. Nico závod vyhrál, Sergio byl druhý.

nico_checo_formule bmw_2005
                                        Sergiovi bylo 15 let, Nicovi 17

Zatímco Sergiova sezóna za nic nestála a tohle byly jeho jediné stupně vítezů, Nico získal titul.

Pak se jejich cesty na nějaký čas rozdělily. Sergio ještě rok zůstal ve Formuli BMW (kde se už rozkoukal a v roce 2006 měl výrazně lepší výsledky), Nico šel do německé Formule 3.

Na chvíli se setkali opět v roce 2007, když se oba zúčastnili série A1 Grand Prix. Sergio se účastnil jenom jednoho závodního víkendu celé série, Nico jel naopak skoro všechny závody. A právě v tom jednom víkendu, kterého se účastnil Sergio, se setkali. Minimálně na trati určitě. Nico jel za tým Německa, Sergio za tým Mexika. Na stupních vítězů se ale nepotkali. Zatímco Nico byl v obou závodech na 3. místě, Sergio byl v prvním závodě až 15. a druhý závod dokonce nedokončil.

Opět se jejich cesty rozešly. Nico se vydal do evropské Formule 3, Sergio šel do její britské odnože. A oběma se v sériích, kde závodili, dařilo.

Znovu se setkali v roce 2008. Oba se totiž zapojili do sezóny 2008 / 2009 v asijské části GP2.

V šampionátu skončili za sebou, Nico měl 27 bodů (zúčastnil se jenom 4 závodů a ve všech skončil do 4. místa), Sergio měl 26 bodů (zúčastnil se všech závodů). Na stupních vítězů se potkali dvakrát. V hlavním závodě v Kataru Nico vyhrál, Sergio byl druhý. Ve sprintu byl první Sergio, Nico skončil třetí. V obou případech s nimi byl na pódiu Vitaly Petrov.

nico_checo_gp2_asia_2008_2
                                        Z prvního katarského závodu

nico_checo_gp2_asia_2008_1
                                                   Druhý závod

Oba pak pokračovali v hlavní sezóně GP2. A opět se potkali na stupních vítězů a to dvakrát během jednoho závodního víkendu. To bylo ve Valencii. V hlavním závodě byl Nico druhý, Sergio třetí, ve sprintu pak Nico vyhrál a Checo byl druhý. Byly to jediné stupně vítězů pro Sergia v té sezóně. A věřte nebo ne, opět s nimi v obou případech byl na pódiu Vitaly Petrov.

nico_checo_gp2_2009_1
                                         Pódium hlavního závodu

nico_checo_gp2_2009_2
                                               Pódium sprintu

Nico ve své debutové sezóně dominoval a nakonec získal titul šampióna. Pro Sergia nebyla jeho první sezóna tak úžasná. Získal dohromady 22 bodů a skončil na 12. místě. Jen pro srovnání, šampión Nico měl bodů 100.

Pak se jejich cesty na nějaký čas opět rozdělily. Nico jakožto šampión GP2 vstoupil do velkého světa F1. Do svého týmu si ho vybral Frank Williams. Sergio pokračoval v GP2.

No a rok 2010 byl pro Sergia velmi dobrý. Bojoval o titul, který nakonec nezískal, ale i tak udělal dojem. V šampionátu skončil druhý, na vítěze Maldonada ztratil 16 bodů. Nico se zabydloval ve Formuli 1. Za celou sezónu získal 22 bodů a skončil na 14. místě. V Brazílii vybojoval pole position. Jeho nejlepším výsledkem v závodě bylo 6. místo v Maďarsku.

Sergio se do Formule 1 dostal v roce 2011, když podepsal smlouvu se Sauberem. Nico závodní místo nesehnal, stal se testovacím pilotem Force Indie. Na trati se Sergiem se ale několikrát potkat mohl, protože se účastnil některých pátečních tréninků.

Od roku 2012 se ve Formuli 1 potkávají pravidelně. A jejich cesta se vlastně docela zajímavým způsobem překrývá. V tom roce Sergio zůstal u Sauberu, Nico ve Force Indii povýšil z role testovacího pilota do role závodního jezdce. V šampionátu skončili za sebou. Sergio byl s 66 body na 10. místě, Nico měl 63 bodů a byl 11.

V roce 2013 se Sergio dostal do McLarenu a byl to právě Nico, kdo ho nahradil v Sauberu. No a asi to je jejich úděl osudu, protože opět skončili v šampionátu za sebou. Ačkoliv byl McLaren papírově silnějším týmem, byl to právě Sergio, který na tom byl v tom roce hůř. Skončil na 11. místě se 49 body. Nico měl 51 bodů a byl 10.

Zajímavý je fakt, že pokud byl na čtvrteční tiskové konferenci jezdců jeden z nich, byl tam s ním i ten druhý. Že by zase nějaká hra osudu?

33

33

45
Na tiskovce před GP Německa seděli vedle sebe a vyměňovali si sympatie :-D

V roce 2014 se sešli jako týmoví kolegové u Force Indie. V týmu jsou dodnes. Už je to jejich třetí sezóna. V roce 2014 byl tím lepším Nico, ale opět jenom o jedno místo. V šampionátu totiž skončil na 9. místě, když získal 96 bodů. Sergio byl hned za ním, tedy 10., ale bodově docela ztratil, měl jen 59 bodů. V roce 2015 byl tím lepším Sergio, když se 78 body skončil 9., Nico byl s 58 body na 10. místě. Opět skončili v šampionátu za sebou. Takže ve všech letech, co závodí v F1, skončili v celkovém hodnocení šampionátu vždy za sebou. Zajímavé zjištění.

Letos to zatím nezačalo nejlépe, bodoval jenom Nico a to v Austrálii. Sergio na své první letošní body ještě čeká.

Oznámení o tom, že Sergio a Nico budou týmovými kolegy, mi udělalo radost. Časem z toho vyplynul můj vysněný tým. To, že jsou týmovými kolegy, také znamená, že se společně účastní různých týmových nebo reklamních akcí. A já se tak můžu kochat jejich společnými fotografiemi :-D