100. Grand Prix Sergia Péreze

25. duben 2016 | 20.16 |

sergio_perez_2V Soči se Sergio zúčastní svého 100. závodního víkendu coby pilot F1. Jelikož však ve třech případech nestartoval, tak by se ta jeho 100. GP měla asi počítat až v Kanadě. Nevím, jak se toto počítá. Avšak už i Force India uvádí, že tohle bude jeho 100. závodní víkend, takže se to asi počítá. Nicméně faktem je, že tomu nemůžu uvěřit. Nechce se mi věřit, že už mu fandím 100 závodních víkendů. Je to první pilot, kterému fandím od samého začátku, kdy do Formule 1 vstoupil. Takže je na čase udělat výroční článek.

Závody Formule 1 jsem prvně viděla někdy v roce 2004, jak už jsem zmínila ve svém článku o mých dávných hrdinech. Nesledovala jsem ji však pravidelně, a nějaké vstávání na závody, které se jely v Asii či Austrálii mě ani nenapadlo. Postupem času se ze mě stal velký obdivovatel a fanoušek. Postupem času jsem si také našla své první oblíbence, kterými byli Fisichella, Alonso a Räikkönen. Jenže ti už v F1 nějakou tu dobu jezdili.

Ale že bych sledovala kariéru nějakého mladého pilota třeba už od juniorských sérií až po jeho vstup do F1, to tedy ne. Jo, měla jsem ráda Tima Glocka a Nica Hülkenberga nebo třeba i Lucase di Grassiho a Bruna Sennu, ale nikdy to nebylo fandění od úplného začátku. A teď myslím opravdu fandění (a povzbuzování před TV), ne jen, že jsem jim přála dobré výsledky. Navíc kromě Hulka ti ostatní neměli nijak dlouhou kariéru v F1. Bohužel. I když Hulkovi jsem taky vlastně dost fandila a začala mu fandit, když se pak dostal do F1. Ale to teď není tématem tohoto článku.

Řekla bych, že v tomhle pro mě byl Sergio osudovým (ha, to teď zní jako nějaké vyznání :-D ). Až v tom roce 2011, když přišel do F1, jsem začala Formule sledovat opravdu hodně a začala to brát vážně. Taky jsem v tom roce konečně pořádně rozjela tento blog. 

V roce 2010 bojoval v sérii GP2 o titul s Pastorem Maldonadem. Tu sezónu si pamatuju jenom matně, moc závodů jsem toho roku neviděla. Avšak v paměti mám stále závod, ve kterém se Sergio a Pastor srazili (to už bylo v době, kdy šlo do tuhého a rozhodovalo se o titulu). Já tedy bohužel nevím, co to bylo za závod, ale pamatuju si, že jsem byla na straně Sergia. Nevím, co mě k tomu vedlo. Prostě najednou jsem mu začala přát ten titul. Znala jsem pouze jeho jméno, národnost a název týmu, pro který jezdil. Nic víc. Až později jsem si o něm našla další a další informace a on byl jedním z prvních, které jsem začala sledovat na Twitteru, když jsem si tam založila (právě v roce 2011) účet. 

sergio_pérez

Titul v GP2 nakonec nezískal, do Formule 1 se přesto dostal. A ano, já vím, určitě mu pomohlo to, že nad ním ochrannou ruku držel (drží) mexický miliardář Carlos Slim. Sergiův táta je taky docela známá postava ve své zemi a se Slimem se zná a přátelí.

Možná, že Sergio byl (je) platícím jezdcem, avšak já věřím tomu, že se do F1 dostal i díky svému talentu. 

Když jsem se tedy dočetla, že pro rok 2011 získal místo u Sauberu v F1, měla jsem radost. Radost byla o to větší, že šel do týmu, který jsem si mezitím v F1 opravdu hodně oblíbila. Takže jsem se na sezónu těšila a těšila se na Sergia a na to, jak budu mít v poli o oblíbence víc. Shodou okolností můj největší oblíbenec Kimi Räikkönen v té době zrovna závodil v rally a já tak vlastně v poli neměla žádného velkého idola. Tak jsem se začala soustředit na tým Sauber a na Sergia.

Jenže hned v prvním závodě přišlo rozčarování, když byl tým po závodě diskvalifikován. A zrovna to přišlo ve špatný okamžik, protože jak Sergio, tak i jeho týmový kolega Kamui Kobayashi (kterého jsem si v tom roce taky oblíbila) měli povedený závod a dojeli na bodech. Takže Sergio mohl při svém debutu slavit body, což se ne každému povede. Bohužel radost z bodů trvala krátce.

Když se to tak vezme, tak Sergiova premiérová sezóna byla hodně akční a plná vzestupů a pádů. V Monaku během kvalifikace havaroval, do závodu nenastoupil. Naštěstí se nijak vážně nezranil, ačkoliv to vypadalo hodně špatně. Stále si to pamatuju, jak tam byl zabořený v té bariéře, kolem spousta doktorů, sanitky, dokonce dali kolem vozu plenty. V té chvíli jsem měla strach, že je to hodně zlý. Z preventivních důvodů mu doktoři nedovolili startovat ani v následujícím závodě v Kanadě. Nakonec při své debutové sezóně získal 14 bodů.

Další rok začal o mnoho lépe. Bral body v Austrálii, no a v Malajsii přišly první stupně vítězů. Tu radost si pamatuju stále. Na pódium se pak ještě dostal v Kanadě a Itálii. Jeho druhá sezóny byla už mnohem lepší, získal 66 bodů, skončil na celkovém 10. místě a začalo se o něm hodně mluvit jako o budoucím mistru světa. Chvíli byl v akademii Ferrari, dokonce se mluvilo o tom, že v roce 2012 by mohl pro Ferrari závodit. Stalo se ale něco úplně jiného.

kanada_2012_sergio_p3_4

Sergio od Ferrari odešel. Na rok 2012 podepsal smlouvu s týmem McLaren. Když jsem se to tenkrát dozvěděla, tak jsem zůstala zírat s otevřenou pusou. Bohužel to byla jen krátká kapitola jeho kariéry. Tedy zatím. McLarenu se příliš nedařilo (i když stále to bylo vlastně super, když to porovnáme s jejich aktuální situací). Jeho nejlepším umístěním bylo 5. místo a to rozhodně nebylo to, co si on i tým představovali. Takže další rok už u týmu šanci nedostal.

sergio_pérez_12
                                      To byl u McLarenu ještě šéfem Martin Whitmarsh

Šanci ale dostal u týmu Force India. Ten měnil své kompletní složení. Paul di Resta a Adrian Sutil šli pryč, tým angažoval Sergia Péreze a Nica Hülkenberga, kteří v týmu jezdí dodnes.

V Malajsii v roce 2014 vůbec nemohl kvůli technickým problémům do závodu odstartovat. Vynahradil si to ale hned v následujícím závodě v Bahrajnu, kde skončil na stupních vítězů. 

sergio_pérez_4

Loni také dokázal získat jednou stupně vítězů, to bylo v Rusku. Loňská sezóna byla z jeho pohledu nejpovedenější. Získal 78 bodů a skončil na 9. místě v šampionátu. I pro celý tým Force India to byla historicky nejlepší sezóna.

Letos to zatím není ideální. Po třech závodech u Sergiova jména svítí nula bodů. Doufám tedy, že to je jen otázkou času, kdy se to změní a aspoň nějaký ten bodík přibude. No a jelikož za svou dosavadní kariéru vždy u Force Indie získal jednou stupně vítezů, tak jsem zvědavá, na jakém okruhu to bude letos :-D

A co bych Sergiovi popřála? Asi to, co jsem už napsala jedné slečně, která pro něj chystá knihu od fanoušků, kde budou naše vzkazy (ha, teď se cítím strašně nadšeně a důležitě, že si Sergio přečte můj vzkaz). Tedy, jen to nejlepší a ať je ve Formuli 1 ještě minimálně dalších 100 závodů. Přeji mu hodně štěstí, úspěchů, nějaké to podiové umístění a třeba i vítězství!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře