Jorge Lorenzo potvrzen u Ducati

19. duben 2016 | 15.43 |
› 

jorgeUž se to k vám asi taky dostalo. Včera Yamaha oficiálně oznámila, že Jorge Lorenzo odchází z jejich týmu. Netrvalo dlouho a přišlo oznámení od Ducati, že Lorenzo bude v letech 2017 a 2018 jezdit u nich. Původně jsem chtěla článek napsat už včera, ale byla jsem hrozně líná. Stále však mám v hlavě spoustu věcí, o kterých bych se ráda zmínila, takže článek píšu a publikuju dnes. V něm mimo jiné i zmíním aktuální spekulace o tom, kdo by mohl Lorenza u Yamahy v následujících letech nahradit.

A že to rozhodně nebude jednoduché. Loni se stal mistrem světa, letos k tomu má taky slušně nakročeno. Jeho nástupce tak bude pod jistým tlakem. Všichni na něj budou hledět a budou od něj očekávat velké věci. Navíc jeho týmovým kolegou bude Valentino Rossi. 

Momentálně se nejvíce hovoří o dvou závodnících. Tato dvě jména jsou Maverick Viñales a Pol Espargaró. O Maverickovi se mluví snad od první chvíle, co na povrch prosákla informace, že Lorenzo odchází. Jenomže Maverick má smlouvu se Suzuki a ta smlouva je asi platná ještě na příští rok. Nebo možná je tam jenom nějaká možnost prodloužení. Konkrétní podmínky neznám, ale mluví se o tom, že Suzuki ho nebude chtít pustit. Jednání budou ještě asi zajímavá. Pol Espargaró závodí u týmu Tech 3, který si hraje na juniorku tovární Yamahy, takže by to byl logický krok. Hervé Poncharal zrovna nedávno prochlásil, že chce pro Yamahu vychovávat mladé talenty, ale když tam několik let jezdí Rossi a Lorenzo, tak je to těžké. No a teď je tu šance. Jenomže Espargaró na Tech 3 v poslední době nepodává nějak zázračné výkony, takže těžko říct, jak by mu vůbec ta tování Yamaha sedla a jestli by ho Rossi nezadupal do země. To samozřejmě může zadupat i Mavericka nebo kohokoliv jiného. Přestup do velkého týmu je vždycky risk.

Já osobně bych spíš byla pro Pola, protože postoupit do továrního týmu by si zasloužil. Šanci bych mu dala. Navíc by to bylo fér, kdyby dostal jezdec od Tech 3 šanci. Trošku mi tento vztah tovární Yamaha - Tech 3 připomíná vztah dvou týmů ve Formuli 1, vztah Red Bull - Toro Rosso. Tam se taky Toro Rosso tváří jako juniorka Red Bullu a jak to v minulosti dopadalo, všichni víme.

Jenže na druhou stranu musím říct, že bych na té motorce ráda viděla Mavericka. Byla bych hrozně zvědavá, jak by mu sedla, protože na Suzuki teď odvádí výbornou práci a podle mě je jen otázkou času, kdy se dokáže dostat na stupně vítězů. A aspoň by měl Rossi v týmu rovnocenného soupeře. Tedy aspoň tak se mi to jeví. 

Možná, že do hry se postupem času přimíchá ještě někdo daší, kdo ví. Už na sociálních sítích padl návrh, že by tam mohl přijít Michael van der Mark. To mě přijde trošku přitažené za vlasy, ale tak člověk nikdy neví, že. Michael je mladý a velmi talentovaný nizozemský jezdec, který aktuálně závodí v Superbicích. Jezdí pro Hondu. Proto bych spíš čekala, že by byl spojován s případným přestupem na Hondu, ale na Yamahu? Nicméně by to teda bylo fakt zajímavé, mít ho v MotoGP.

Pak jsou tady další otázky. Například ta, kdo bude Lorenzovým týmovým kolegou u Ducati. Je jasné, že tým dvou Andreů máme letos naposledy. Jeden Andrea bude muset z kola ven. Otázka je, co se pak stane s tím dalším. Většina médií se přiklání k tomu, že pravděpodobně zůstane Iannone, protože je mladší. Na druhou stranu, Dovizioso je zkušenější. Já osobně si tedy také myslím, že zůstane Iannone a Dovizioso můžná odejde z MotoGP nadobro. Možná by mohl zakotvit v Superbicích. Také mě ještě napadla taková šílenost, že by od Ducati odešli oba dva a k Lorenzovi by přišel nový týmový kolega. Jenže je otázkou, jestli by si tým mohl dovolit risk se dvěma nováčky. Možná by mohl přijít někdo, kdo Ducati zná. Letos kromě továrního týmu používají motocykly Ducati ještě týmy Pramac, Aspar a Avintia. Nevím, jak to má kdo se smlouvou, ale teoreticky by v úvahu mohli připadat Danilo Petrucci (Ital), možná Héctor Barberá nebo Scott Redding. Ale to už jsou opravdu jenom moje osobní dohady a domněnky. Spíš to opravdu vypadá, že s Lorenzem bude v týmu jeden Andrea.

Co se dalších spekulací týče, tak se také hovoří o vstupu Johanna Zarca a Alexe Rinse do MotoGP. Oba jezdí v Moto2, oba jsou výborní. Jeden z nich by možná mohl případně nahradit Mavericka u Suzuki. Také nesmíme zapomenout na to, že Sam Lowes má údajně slíbené místo u Aprilie. To znamená, že jeden jejich jezdec bude muset z kola ven a bude řešit, co dál. 

Suzuki by si prý možná na příští rok zarezervovala tři motocykly, takže by to ještě mohlo být zajímavé. Protože stále ještě je jedno místo pro jeden motocykl volné.

Nesmíme zapomenout ani na to, že příští rok vstupuje do MotoGP továrna KTM. Už podepsali smlouvu s Bradley Smithem. Takže těžko říct, kdo bude jeho týmovým kolegou. Možná někdo, na koho nezbyde místo, možná nějaký nováček z Moto2. Já osobně stále ještě doufám, že svou šanci dostane jejich testovací jezdec Mika Kallio. Avšak tak nějak tuším, že on to nebude.

To tedy znamená, že minimálně jedno volné místo bude u Tech 3. Smithe by podle všeho měl nahradit mnou již zmíněný Alex Rins.

Ještě k samotnému přestupu Lorenza. Já musím říct, že od první chvíle, co se tyhle drby objevily, se mi začaly líbit. Jorge prostě potřeboval po těch letech s Yamahou změnu. Já to beru hodně pozitivně. Už teď jsem na to fakt dost zvědavá a ačkoliv nám teprve začala sezóna 2016, já už jsem celá natěšená na sezónu 2017.

Trošku mi ten jeho přestup připomíná Jonathana Reu v Superbicích. On byl po léta spojený s Hondou. Najednou oznámil přestup ke Kawasaki. Spousta lidí z toho byla rozčarovaná. Já jsem si taky říkala, proč tak blázní. A ejhle, ono se to vyplatilo. Loni byl neporazitelný a suverénním způsobem na té Kawasaki získal titul mistra světa. Letos taky zatím vládne šampionátu. Jenže, Rea se nikdy předtím mistrem světa nestal. Lorenzo je několikanásobným světovým šampiónem, a právě i s onou Yamahou. Spíš mi to ale ten přestup připomíná právě v tom, že oba byli po mnoho let spojení s jednou značkou a najednou je to jinak.

Co se tedy přestupů v MotoGP pro příští sezónu týče, tak toho je ještě spousta co řešit a myslím, že nás ještě čekají zajímavé okamžiky, zajímavá prohlášení a že možná ještě budeme překvapeni.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jorge Lorenzo potvrzen u Ducati michal 21. 04. 2016 - 10:01
RE(2x): Jorge Lorenzo potvrzen u Ducati niki 21. 04. 2016 - 19:07