VC Číny 2016

17. duben 2016 | 17.24 |

03Třetím závodem letošní sezóny byla Velká cena Číny. Zajímavá byla už sobotní kvalifikace, kdy jsme se vrátili k loňskému formátu. A hned byla zábava :-D Trať byla v některých částech mokrá. A to se stalo osudným Pascalu Wehrleinovi, který na cílové rovince boural. Nezajel žádný měřený čas, ale vedení závodu mu povolilo startovat. V poslední řadě na startovním roštu s ním stál Lewis Hamilton. Ten měl původně dostat "pouze" penalizaci 5 míst za výměnu převodovky. Jenže se potýkal s problémy s motorem, takže v kvalifikaci také nezajel žádný čas. No a v kvalifikaci měl technické problémy Nico Hülkenberg, kterému se uvolnilo přední levé kolo. Dostal za to penalizaci 3 míst.
Z pole position startoval Hamiltonův týmový kolega Nico Rosberg. Vedle něj se do první řady kvalifikoval Daniel Ricciardo s Red Bullem. Za nimi stáli oba piloti Ferrari Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel.

Začátek závodu byl hodně zajímavý a plný akce. Ale to už tak u začátku závodů bývá. Postupem času se z toho stal klidný závod a pro mě bohužel také začala přicházet zklamání. Jak to na začátku vypadalo z mého pohledu skvěle, tak nakonec to zas tak úžasné nebylo. Závod jako takový byl dobrý, já mám spíš na mysli výsledky mých oblíbených jezdců.

Asi to vezmu pěkně popořadě a začnu vítězem závodu. Tím se stalo Nico Rosberg. Po startu nebyl první, ale dle mého (možná hloupého) úsudku to bylo tím, že startoval na žlutě označené měkké směsi pneumatik, kdežto všichni okolo něj měli červené superměkké. Avšak Nico se nenechal nikým ani ničím zastrašit a nakonec z toho bylo suverénní vítězství. Tři závody v letošní sezóně, tři vítězství, to je zatím jeho bilance. Navíc na konci loňské sezóny vyhrál poslední tři závody, to znamená, že už vyhrál šest závodů v řadě. Začínám si myslet, že letos by to konečně na ten titul mohlo vyjít. Ale musím být s tímto tvrzením opatrná, stále je to teprve začátek sezóny a vše se může ještě všelijak zamotat.

Nicův týmový kolega Lewis Hamilton měl závod nabitý akcí. Startoval z konce pole, přimotal se do postartovních kolizí. Soupeři mu nic nedarovali jen tak (což je dobře). V boxech byl celkem pětkrát, pokud jsem to tedy dobře spočítala. Hlavně ale, že mu tým hlásil do rádia, že mají plán :-D To byl tedy zajímavý plán. Já musím říct, že jsem před závodem tipovala, že dojede v top 5. No nakonec z toho bylo 7. místo, takže jsem se trochu sekla :-D

Druhý v cíli byl Sebastian Vettel a ten to měl taky docela akční. Vlastně mám pocit, že všichni měli dneska akční závod, kromě Rosberga :-D Vettel se po startu dostal do kolize se svým týmovým kolegou Kimi Räikkönenem. Vettel z toho vinil Daniila Kvyata, který se tam prý vřítil jako torpédo (tak přesně to řekl, když se po závodě s Kvyatem o tom dohadoval). Já jsem asi divná, ale já v tom tedy žádnou Kvyatovu chybu nevidím. Mě se zdálo, že místa tam bylo dost.

Z pohledu televizního diváka to je ale jiné než z pohledu pilota v kokpitu, to je mi jasné. Nicméně Vettel byl druhý a to se mi tedy nelíbí. 

Jak už jsem napsala, Kimi to zase schytal :-( Když už nic, tak se aspoň dokázal dostat zpátky do závodu a ještě získal 5. místo, takže bych vlastně měla být spokojená.

Třetí tedy skončil Daniil Kvyat. A představte si, já mu to vážně přeju. Já si teda přála, aby skončil druhý, ale Vettel ho předjel. Ještě k tomu incidentu s Vettelem. Já nevím, ale mě přijde, že jediný, kdo si stěžuje, je Vettel. Přitom on si vlastně ani nemá na co stěžovat, protože v závodě skončil druhý a tam by skončil tak jako tak. On žádnou velkou újmu neutrpěl. 

Líto mi ale bylo Daniela Ricciarda. Měl parádní start, vedl závod. A najednou bum! Defekt pneumatiky. A to až takový, že plášť z pneu uletěl a na trať musel vyjet safety car. To byla taková škoda! Nicméně Daniel skončil na 4. místě, takže nakonec ještě získal pěkné body. Nevím, jak vy, ale já tomu říkám smůla, protože letos se jely 3 závody a ve všech byl Daniel na 4. místě. 

Velice hezké 6. místo získal Felipe Massa. Musím říct, že dneska se mi v závodě fakt líbil. Jel moc dobře. A hlavně ukázal velkou zkušenost. Felipe je pro mě jezdcem dne za to, jak úžasně bránil svou pozici a Hamiltona před sebe prostě nepustil. To bylo úžasné, to jsem si fakt hodně užívala, ten jejich souboj.

Valtteri zas tak úžasný závod neměl, ale získal aspoň bod.

Na bodech skončili i oba vozy Toro Rosso. Jeli dobře, to ocenit musím.

No bohužel Force Indii to moc nevyšlo. Přitom po startu jsem byla nadšená, protože Sergio byl 4. a Nico 5. (po startu ze 13. místa!). Klukům se ale moc nedařilo, možná špatná strategie, nevím, každopádně nakonec z toho vůbec nejsou body. Nico dostal penalizaci 5 vteřin za to, že jel v pit lane příliš pomalu (ano, čtete správně). Já vlastně ani nevím, proč se tak propadl Sergio. Jsem ho sledovala, držel se 9., tak jsem si říkala, jo dobrý, no a najednou jsem koukala, že je 11. Škoda. Na tomhle místě také dojel do cíle. Nico byl 15. Ještě jsem se bála, že penalizaci dostane i Sergio, protože ve fázi za safety carem hodně pilotů zamířilo do boxů a bylo tam dost rušno. No a mechanici pustili Sergia do cesty soupeřům. Naštěstí se nestala žádná kolize. No a nakonec z toho není penalizace pro Sergia, ale peněžní pokuta pro tým. Nico zajel nejrychlejší kolo závodu, ale za to se stejně žádné body nedávají, takže mu to může být vlastně jedno. 

Bez bodů zůstal i McLaren a k nim vlastně ani nemám co říct, protože jsem si jich moc nevšímala. Jen tedy zmíním, že Fernando Alonso už se mohl závodního víkendu zúčastnit. Po prvním pátečním tréninku musel na prohlídku a doktoři mu pro zbytek závodního víkendu dali zelenou.

Bohužel ideální to nebylo ani u Sauberu, ale to jsem tušila. Už to, že se oba dokázali dostat do druhé části kvalifikace, jsem brala jako velký úspěch. To radši ani nechtějte vědět, jak radostně jsem v pokoji juchala :-D Dneska už jsem teda moc nejuchala. Marcus kolidoval s Romainem Grosjeanem, Felipe zas s Hamiltonem. Oba incidenty se odehrály po startu. Ten Felipe, to byl prostě manévr po startu, on se tam vyhýbal Kimimu. Ale toho Marcuse s Romainem jsem neviděla, takže nemůžu soudit. Jen jsem četla, že Romain hodně nadával a nazval Marcuse idiotem. Tak to by si snad mohl odpustit, takové komentáře. 

Obávám se, že tým Haas se dostává tam, kde jsem před sezónou čekala, že budou. Tentokrát z toho nebyly žádné body. Tak uvidíme, jak jim sednou další okruhy.

Docela mě zklamal Renault. Jolyon Palmer byl dokonce úplně poslední. I vozy Manor ho dokázaly porazit.

No a když dokázal Palmera porazit i Rio Haryanto, tak to už je fakt špatný. Pascal Wehrlein vůbec nejel špatně a já si myslím, že kdyby seděl v jiným autě, tak bojuje pravidelně o body. 

Závod dokončilo všech 22 jezdců, to je rozhodně nutné ocenit. 

Další závod se jede 1. května v Soči.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: VC Číny 2016 michal 18. 04. 2016 - 14:14
RE(2x): VC Číny 2016 niki 18. 04. 2016 - 15:43