Eurovize 2016: Účastníci (8. část)

22. březen 2016 | 11.40 |
› 

Dnes nás čeká osmá a poslední část představování eurovizních účastníků. Jako poslední jsme se dozvěděli jména reprezentantů Švédska, Litvy, Srbska, Ázerbájdžánu a Bulharska. A na ty se teď blíže podíváme.

ŠVÉDSKO: Frans – If I Were Sorry

Celým jménem Frans Jeppsson-Wall se narodil v roce 1998 ve městě Ystad. Jeho maminka je Švédka, otec je z Nigérie. Už jako dítě získal smlouvu s nahrávací společností a začal o sobě dávat vědět. Se skupinou Elias vydal singl k Mistrovství světa ve fotbale 2006. Písnička se dlouho držela na předních příčkách hitparád. Netrvalo dlouho a Frans natočil svou debutovou desku. V roce 2008 nazpíval píseň k fotbalovému EURU. V té době se rozhodl, že dá přednost škole. To mu ovšem dlouho nevydrželo, k hudbě se vrátil. Nahrál song If I Were Sorry a přihlásil se s ním do švédského Melodifestivalenu, což je národní kolo země. Ještě než se konalo finále, tak se jeho singl stihl stát platinovým, na youtube má více než milion přehrání a také na spotify je velmi populární. 

Já to nechápu. Nechápu, co se na tom komu líbí. Pro mě je to něco podobného jako San Marino. Prostě na recitační soutěž dobrý. Asi už vážně nerozumím hudbě. Tahle písnička jde opravdu mimo mě. Země severní Evropy mě letos velmi zklamaly. Ačkoliv je všechny miluju, tak letos na Eurovizi jim fandit nebudu. 

Video je z finále národního kola.

LITVA: Donny Montell – I've Been Waiting For This Night

Celým jménem Donatas Montvydas se narodil v roce 1987 ve Vilniusu. Jeho otec byl bubeníkem populární hard rockové skupiny Plackartas. Už jako malý se rozhodl, že se také chce věnovat hudbě. Zúčastnil se několika hudebních dětských soutěží, později také festivalu Slavjanskij Bazar, kde získal první cenu. V roce 2011 se dostal do finále festivalu New Wave. Skončil nakonec 12. Do národního kola Eurovize se přihlásil už šestkrát. V roce 2012 se mu podařilo národní kolo vyhrát a odjel svou zemi reprezentovat. Probojoval se až do finále, kde skončil na 14. místě. Poté vydal svou debutovou desku. Následovalo další album. Od roku 2013 je porotcem litevské verze soutěže Hlas a také se aktuálně věnuje nahrávání třetí desky.

Musím říct, že jeho píseň "Love is blind" z roku 2012 mě nezaujala a nikdy jsem nechápala, co to dělá ve finále. Ale tahle jeho letošní písnička mě zaujala. Akorát prostě ho u toho nemůžu vidět, protože ty jeho taneční kreace mi zážitek z písničky kazí :-D

Video je z finále národního kola.

SRBSKO: Sanja Vučić ZAA – Goodbye (Shelter)

Sanja Vučić se narodila roku 1993 ve městě Kruševac. Navštěvovala hudební školu se zaměřením na operní zpěv.

Začínala jako vokalistka ve známých hudebních skupinách. Také zpívala v jazzovém orchestru a byla i členkou církevního sboru Sveti knez Lazar. Na univerzitu na hudební fakultu nebyla přijata, a tak se rozhodla pro soukromé hodiny zpěvu. V roce 2012 začala zpívat ve skupině ZAA. S tou vystupuje dodnes. Skupina v roce 2014 vydala svou první a zatím jedinou desku. Aktuálně Sanja studuje arabštinu na univerzitě v Bělehradu. 

Na Eurovizi odjede pouze jako sólistka, nebude vystupovat se svou skupinou, přesto si jméno ZAA nechala jako svůj pseudonym.

Musím říct, že tohle mě na první poslech zaujalo. Na druhý už méně, ale pořád se mi to líbí a řadím to letos k tomu lepšímu.

ÁZERBÁJDŽÁN: Samra – Miracle

Celým jménem Samra Rahimli se narodila v roce 1994. Poprvé o sobě dala vědět v 16 letech, když se přihlásila do národního kola Eurovize. V roce 2014 se zúčastnila soutěže Hlas v Turecku. Vypadla ve čtvrtfinále. V roce 2015 vydala první videoklip. Ovšem nijak nezaujala. Loni se zúčastnila soutěže Hlas, tentokrát v rodném Ázerbájdžánu. Dostala se až do finálových kol a nakonec skončila na 4. místě. Letos se chystá vydat svou debutovou desku.

Ano, tohle se mi líbí. Uvidíme, jak bude vypadat podiová prezentace a zpěv naživo, ale já mám na tuto píseň zatím kladný ohlas. 

BULHARSKO: Poli Genova – If Love Was a Crime

Poli Genova se narodila v únoru roku 1987. Pochází z hlavního města Sofie. Zpívat začala jako malá v dětské skupině Bon-Bon. Později se dostala k moderování dětských pořadů. Vystudovala konzervatoř se zaměřením na hru na klarinet. Poté začala spolupracovat se skupinou Melodi. Společně se zúčastnili národního kola pro Eurovizi v letech 2005 a 2006. Poté se Poli rozhodla vydat na sólovou dráhu. Národního kola Eurovize se zúčastnila v roce 2009, ale neúspěšně. V roce 2011 vydala debutovou desku a opět se přihlásila do národního kola pro Eurovizi. To nakonec vyhrála a svou zemi reprezentovala s písní Na inat. Avšak nedokázala se kvalifikovat ze semifinále. V listopadu 2015 moderovala finále Dětské Eurovize, které se uskutečnilo v Bulharsku.

No, zatím na to mám takový nejasný názor. Na inat se mi líbilo, takže jsem čekala něco v podobném rockovém duchu. Takže trošku zklamání. Fakt jsem od Poli čekala víc. Na druhou stranu, úplně špatné to není.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře