Eurovize 2016: Účastníci (7. část)

11. březen 2016 | 13.50 |
› 

Výběry jednotlivých zemí pro letošní Eurovizi se pomalu blíží ke konci. Do 15. března musí být všechno oznámené, taková jsou pravidla. Dnes se podíváme na reprezentanty Chorvatska, San Marina, Řecka, Austrálie a konečně se také podíváme na zástupce České republiky.

CHORVATSKO: Nina Kraljić – Lighthouse

Nina Kraljić se narodila 1. ledna 1992 v chorvatském městě Lipovljani. Jako dítě se zúčastnila televizní soutěže Turbo Limach Show. Navštěvovala hudební školu, věnovala se opernímu zpěvu. Obdržela několik nabídek na účast v operních představeních. Poté nastoupila na konzervatoř v Záhřebu. Ale školu nedokončila, místo toho odešla do Rijeky. V roce 2009 se zúčastnila soutěže Chorvatsko má talent. Skončila na 10. místě. Loni se pak zúčastnila soutěže Hlas, kterou vyhrála. Na svém kontě má zatím pouze jeden singl (teď tento druhý eurovizní) a chystá debutovou desku.

Musím říct, že ta písnička mě zaujala od prvních tónů. Ano, líbí se mi to. Moc hezké. Chorvatsko se po dvou letech vrací na ESC a myslím, že tohle je moc hezký návrat. Myslím, že by z toho mohl být i postup do finále.


SAN MARINO: Serhat – I Didn't Know

San Marino vybíralo svého zástupce opět interně. Nakonec bude tuto malou zemi reprezentovat turecký zpěvák.

Celým jménem Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu se narodil v roce 1964 v tureckém Istanbulu. Povoláním je zubař. V roce 1994 založil produkční firmu, která vysílala například tureckou verzi soutěžního pořadu Riskuj!. Tento pořad také moderoval. Moderoval také další soutěže a pořady. Hudbě se začal věnovat v roce 1997. Natočil však jen pět singlů. Známý je však zejména na klubové scéně. Je porotcem na hudebních festivalech. Také se věnuje tanci. Založil taneční orchestr Caprice the Show. Je představitelem Asociace německých středních škol v Turecku (sám jednu vystudoval). Také se stal viceprezidentem Federace tureckého tanečního sportu.

No, chce se mi říct, že když už Turecko opět na soutěži letos nebude (i když zvažovali návrat), tak tam aspoň dotlačili svého zpěváka. Byla jsem na to vážně zvědavá, ale tohle je o ničem. Možná kdyby to byla recitační soutěž, tak by uspěl :-D Jinak, nemám nic proti tomu, aby cizinec zastupoval jinou zemi. A zrovna i ten případ San Marina i chápu. To je malý stát, ten moc interpretů nemá (o tom hovoří i fakt, že Valentina Monetta se soutěže zúčastnla třikrát :-D ). Jenom teda aspoň doufám, že ví, kde San Marino leží a někdy tam byl.

ŘECKO: Argo – Utopian Land

I Řecko vybralo svého reprezentanta interně. 
Skupina si dříve říkala Europond, kvůli účasti na Eurovizi ale svůj název změnili na Argo.

Skupinu tvoří členové Christina Lachana, Maria Venetikidou, Vladimiros Sofianidis, Kostas Topouzis, Ilias Kesidis a Alekos Papadopoulos. Skupina byla založená roku 2001. Zaměřují se na hip hop v kombinaci s tradiční pontskou muzikou. A tímto směrem směřovali i svůj eurovizní singl. Známí jsou spíše na klubové scéně.

Musím říct, že na Řecko jsem se hodně těšila. Ale teď jsem zklamaná. Tohle je o ničem. Začátek je hodně nadějný, ale pak ten hip hop, to já nemám ráda. Takže Řecko u mě letos propadne. Přemýšlím, co je horší, jestli San Marino nebo Řecko :-D Jo, a ještě bych ráda dodala, že se divím, že to EBU povolila. Píseň je totiž o migrační a ekonomické krizi (to už napovídá i samotný název), jenže na ESC píseň s politickým podtextem nesmí. Tak asi je to ok.

AUSTRÁLIE: Dami Im – Sound of Silence

Než začnu s představováním zpěvačky Dami Im, tak mi dovolte vysvětlit, proč je Austrálie na Eurovizi. Austrálie je velký fanoušek této soutěže, i přes to, že jejich času je to v noci (nad ránem), tak to sleduje spousta lidí a země má dokonce i svůj eurovizní klub. Loni se na ESC slavilo 60. výročí a země byla pozvána jako host. Byla přímo ve finále a skončila v top 5. Vysílatel se tak po úspěchu rozhodl, že se země bude účastnit i letos. Avšak už to není přímo ve finále, tentokrát se bude muset probojovat ze semifinále. Já s tím problém nemám. Víc zemí = víc písní = větší zábava.

Dami Im se narodila v roce 1988 v Jižní Koreji. Když jí bylo 9 let, tak se s rodiči přestěhovala do Austrálie. Její matka je operní zpěvačka. Dami tak má hudbu v genech. V 5 letech se začala učit hrát na klavír, také se stala členkou gospelového sboru. V Brisbane pak začala studovat na konzervatoři. Věnovala se hře na klavír a ve hře na tento nástroj vyhrála hned několik soutěží. Poté se živila jako učitelka hry na klavír a hudební výchovy. V roce 2010 vydala svou debutovou desku, ale chtěla ji použít na dobrou věc. Výtěžek z této desky šel na církevní organizace. V roce 2012 se zúčastnila X Factoru. Celou soutěž vyhrála a téměř ze dne na den se stala hvězdou a její život se od základů změnil. Od té doby vydala další dvě alba, vydala i několik singlů. Některé dokonce dostaly platinovou desku. I nadále se věnuje charitě. Svůj hudební styl zaměřuje spíše na k-pop (což je korejský hudební styl). Je vdaná za bývalého člena jihokorejské armády.

Jo, mě se to docela líbí. Myslím, že Austrálie opět míří za výborným výsledkem. Postup do finále by je minout neměl. 

ČESKÁ REPUBLIKA: Gabriela Gunčíková – I Stand

Gabriela Gunčíková se narodila v roce 1993 v Kroměříži. V roce 2011 se přihlásila do soutěže Česko Slovenská Superstar. Nakonec skončila na 2. místě. Krátce poté vydala svou debutou desku. Toho roku se stala Objevem roku v cenách Český slavík. V roce 2012 si zahrála v muzikálu Kleopatra. Následovalo vydání druhého alba. Poté odjela do USA. V Kalifornii se stala členkou Ken Tamplin Vocal Academy. Také spolupracuje se skupinou Trans-Siberian Orchestra. Na svém kontě má několik koncertů napříč celými Spojenými státy. Do České republiky se zatím vracet nechystá.

Na singlu "I Stand" pracoval švédsko-irský tým.

ČT původně oznámila, že má ve svém výběru tři favority, těmi byli Thom Artway, Light & Love a Dasha. Nakonec televize vsadila na Gabrielu a já myslím, že to je dobrá volba. Z těch tří jsem chtěla Light & Love, ale myslím, že Gabriela je ještě lepší volba. Co se písně týče, tak jsem nejprve byla trošku zklamaná, protože jsem od ní čekala něco více rockovějšího, tohle je jasná pomalá balada. Ale čím víc to poslouchám, tím víc se mi to líbí. Že bychom se konečně dočkali a poprvé v historii soutěže se kvalifikovali do finále? Byla by to paráda. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře