Moto3: Před sezónou 2016

11. březen 2016 | 18.39 |
› 

Sezóna 2016 už se kvapem blíží. Takže je čas podívat se na jednotlivé jezdce a týmy. Můj žebříček oblíbených jezdců už tu je, takže to, komu budu fandit, komu ne, už v tomto článku moc řešit nebudu. Spíš se zaměřím na to, kdo má jaké šance v šampionátu a kdo podle mého názoru letos bude bojovat o titul mistra světa.

Vše vezmu hezky postupně podle startovní listiny, která je na stránkách MotoGP. Jak tak na to koukám, tak to mají opět aktualizované. Takže mám takový pocit, že oficiálně budeme vědět, kdo letos v sezóně bude kde závodit, až ve čtvrtek při prvních volných trénincích v Kataru.

Takže jako první je na řadě tým, který letos ponese název 3570 Team Italia. Neptejte se mě, proč to číslo v názvu, sama to nevím a nechápu to :-D A jak jsem koukala, nedávno měli oficiální představení týmu a budou mít takovou hezky barevnou motorku převážně v modré a žluté. No, aspoň bude na trati poznat :-D V týmu budou závodit Stefano Valtulini a Lorenzo Petrarca. Je to vlastně takový národní italský tým a musím říct, že ani ty jejich jezdce neznám. Valtulini se zúčastnil v roce 2011 Rookies Cupu, pak se jednou objevil v Moto3 na divokou kartu. Petrarca se také jednou objevil v Moto3 na divokou kartu, jinak závodil v italském šampionátu CIV. Jaké jsou jejich šance, to nevím, protože je neznám a nevím, co od nich očekávat.

V týmu Aspar letos pojedou pouze dva jezdci. Těmi jsou Francesco Bagnaia a Jorge Martín. Ani jeden nebyl loni úplně marný, takže uvidíme, jak si letos povedou. Určitě by to chtělo nějaké zlepšení a určitě i tým to od nich očekává. Nicméně, co jsem viděla, tak v předsezónních testech to zatím žádná sláva nebyla.

Dalším týmem je CIP-Unicom Starker. Ten má zatím zapsaného pouze jednoho jezdce, a to Tatsuki Suzukiho. O jeho možných šancích na to, aby se pohyboval na čele pole, pochybuji. Pro tento tým ještě v Jerezu testoval Fabio Spiranelli, ale ve startovní listině uvedený není.

Dalším týmem je malajský tým, jehož celý název zní Drive M7 SIC Racing Team. V týmu pojede malajský závodník Adam Norrodin. To je mladý závodník, který přichází z národního šampionátu Malajsie. Jeho týmovým kolegou je Jakub Kornfeil, který v týmu jezdil i loni. A povedlo se mu dvakrát dostat na stupně vítězů. Kuba už má dost zkušeností a já bych ráda viděla, kdyby nějaká ta podia dokázal vybojovat i letos. 

V týmu Estrella Galicia 0,0 zůstává i nadále Jorge Navarro. K tomuto týmu já mám takový zvláštní postoj, protože vždy tam jezdili závodníci, které nemám ráda, takže jsem ani ten tým nikdy neměla ráda a nebyl mi sympatický. Jenže, Jorgeho jsem zařadila mezi mé oblíbence pro letoší sezónu, takže asi tomu týmu budu muset fandit :-D S ním bude v týmu nováček Aron Canet.

Já si vždy podle jména myslela, že je to Francouz, ale on je to Španěl :-D Loni jezdil španělský šampionát CEV a dost se o něm mluví, že prý je hodně talentovaný a dobrý. Estrella Galicia není vůbec špatný tým, takže si u Caneta píšu vykřičník. Tenhle kluk nás ještě může překvapit!

V týmu Gresini pojedou dva Italové. V týmu zůstává Enea Bastianini a to je, aspoň podle mě, jeden z největších favoritů (možná ten úplně největší) na titul. Jeho týmovým kolegou bude nováček Fabio Di Giannantonio a i u něj si píšu vykřičník. Loni jezdil Rookies Cup a vůbec nebyl špatný. Skončil na druhém místě a pokud si to dobře pamatuju, tak druhou půlku sezóny jel opravdu skvěle. 

V poli také bude Honda Team Asia. Jak už název napovídá, v týmu pojedou dva závodníci asijské národnosti. Konkrétně pak Japonec Hiroki Ono, který by mohl překvapit, a Malajec Khairul Idham Pawi.

Od letošního roku platí pravidlo, že i v Moto3 musí mít tým maximálně dva jezdce, pár týmů ale dostalo výjimku, že může mít tři jezdce. No a mezi týmy s výjimkou patří tým Leopard Racing. Oproti loňsku kompletně změnili svou sestavu a letos tak pojedou ve složení Fabio Quartararo, Andrea Locatelli a Joan Mir. Počítat bychom měli se všemi třemi. Quartararo byl na černého koně šampionátu mnohými pasován už loni. Locatelli se stále zlepšuje a teď bude v dobrém týmu. Mir byl dobrý v Rookies Cupu a loni v CEV, kde právě závodil pro tým Leopard.

Na startovní rošt se nakonec dokázala dostat i María Herrera. Ta pojede v týmu MH6 Laglisse. Já jsem ráda, že nakonec se jí podařilo na poslední chvíli místo na roštu získat. I když podle názvu týmu to spíš vypadá, že to je nějaký její soukromý tým (v názvu jsou iniciály jejího jména a její závodní číslo) a že se spojila se sponzorem Laglisse. Já mám ale Maríu ráda, podle mě je vážně dobrá.

V týmu Ongetta-Rivacold pojede Niccoló Antonelli, a na toho jsem vážně zvědavá. Loni překvapil, když dokázal vyhrát, dokázal dojíždět na stupních vítězů. Před tím pořád jenom padal a prostě moc se mu nedařilo. Takže jsem hodně zvědavá, jaká bude jeho sezóna letos. Troufám si ale tvrdit, že pokud udrží stálé výsledky, tak by mohl patřit k těm, kteří budou bojovat na čele pole. Neříkám, že přímo o titul, ale stát se může všechno. Jeho týmovým kolegou bude Jules Danilo. Od toho stále očekávám nějaký hezký výsledek, ale stále nic. Tak třeba letos o něm výrazněji uslyšíme.

Tým Saxoprint pojede se dvěma jezdci, ale každý pod jiným názvem. John McPhee pojede pod názvem Peugeot Saxoprint Motocycles, Alexis Masbou v týmu Peugeot Saxoprint RTG. Oba mají jistě potenciál na to, aby bojovali na předních příčkách. Mě spíš zajímá, jak si povede motocykl Peugeot.

Tým Platinum Bay Real Estate pojede s jezdci, kterými jsou Karel Hanika a Darryn Binder. Karel už má nějaké zkušenosti a pořád se od něj očekává cosi, co on zatím nenaplnil. Nevím, jak na tom tento tým bude, jak se Karel sžije s motocyklem Mahindra. Darryn loni zažil svojí premiéru v Grand Prix, takže teď už má rok zkušeností. Když už nic, tak by měl získat nějaké body.

V týmu RBA pojedou Gabriel Rodrigo a Juanfran Guevara. Ani jeden z nich zatím nic slavného nepředvedl, já bych ještě dodala bohužel. Neříkám, že jsem úplně jejich velkou fanynkou (i když Juanfrana jsem si poslední dobou oblíbila), ale dobrý výsledek bych jim přála. I tak to ale na top pozice nevidím.

Na řadu přichází můj milovaný tým Red Bull KTM Ajo. Letos tedy jenom se dvěma jezdci. Do Brada Bindera vkládám své naděje, z týmu Ajo by to měl být on, kdo bude letos bojovat na čele. Zatím podle předsezónních testů to není úplné špatné. Myslím, že bychom ho do výčtu favoritů na titul neměli zapomenout napsat. A samozřejmě, já budu vždycky fandit jezdcům u Aja. Takže u mě jsou mé preference jasné. Těžko říct, co očekávat od Bo Bendsneydera. Je to nováček, avšak podle mě velmi talentovaný kluk. Loňský vítěz Rookies Cupu. Jenže jasně, Rookies Cup není našlapaná Moto3. Všechno je pro něj nové, takže asi zejména na okruzích, které nezná, se s tím bude prát. Ale myslím, že na evropských tratích, na kterých už závodil, by mohl předvádět dobrý výkon a třeba i překvapit nějakým tím podiovým umístěním. To by bylo perfektní.

V šampionátu Moto3 se udržel i Livio Loi, který pojede v týmu RW Racing GP BV. Už ma také za sebou několik sezón a, kromě pár závodů, kdy mu to vyšlo, protože soupeři chybovali nebo mu nahrávalo počasí, žádný výrazný výsledek nepředvedl. 

No a v šampionátu se udržel i Philipp Oettl. Ten pojede v týmu Schedl GP Racing. Ani on zatím nic výrazného nepředvedl, i když podium už na svém kontě má. I u něj se ale dá říct, že k tomu mu spíš pomohla souhra náhod. Ani od něj, ani od Loie nic světoborného neočekávám, ale kdyby nás překvapili nějakým hezkým výsledkem, rozhodně bych se nezlobila.

Tým SKY Racing Team VR46 je dalším týmem, který dostal výjimku a pojede se 3 jezdci. Těmi jezdci jsou Romano Fenati, Nicoló Bulega a Andrea Migno. Migno mě zatím vůbec nepřesvědčil o svých schopnostech, ale třeba mě letos překvapí. Fenatiho počítám do okruhu favoritů na titul. A na Bulegu bychom si měli dát pozor, je to šampion kubatury Moto3 ve španělském šampionátu CEV a v předsezónních testech zajížděl velmi dobré časy.

Na závěr bych ráda řekla, že kubatura Moto3 pro mě letos trošku ztratila na atraktivitě, protože spousta mých oblíbenců odešla jinam. Stále tam ale mám několik kluků, kterým budu držet palce a taky tam samozřejmě mám svůj oblíbený tým. Na sezónu jsem opravdu zvědavá, tuším nějaká ta překvapení. Takže, koho teda tipuju, že se popere o titul? V této kubatuře je to vždycky ošemetné, ale dovolte mi tedy pár jmen. Brad Binder, Romano Fenati, Enea Bastianini, Jorge Navarro, Niccoló Antonelli, Fabio Quartararo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře