Eurovize 2016: Účastníci (6. část)

7. březen 2016 | 22.10 |
› 

Pokračujeme v představování jednotlivých účastníků pro Eurovision Song Contest 2016. Dnes se blíže podíváme na reprezentanty Ruska, Polska, Estonska, Rumunska a Makedonie.

RUSKO: Sergej Lazarev – You Are the Only One

Rusko vybíralo svého reprezentanta interně a volba padla na jednu z nejslavnějších osobností země.

Sergej Vjačeslavovič Lazarev je nejen zpěvák, ale také herec. Narodil se v roce 1983 v Moskvě. Jako dítě se věnoval gymnastice, později dal ale přednost hudbě. V dětství zpíval ve sboru, vystupoval v divadle. V roce 2001 vyhrál v jedné hudební soutěži a z té pak vzešla skupina Smash!!. Bylo to vlastně duo on a ještě Vlad Topalov. Vyhráli další hudební soutěž, vydávali singly, poté i debutovou desku a dlouho se drželi na předních příčkách hitparád nejen v Rusku, ale také v Asii. V té době Sergej také získával hlavní role v divadle. Se Smash!! ještě natočil druhé album, potom ze skupiny odešel a začal se soustředit na sólovou kariéru. Vydal několik alb, všechny byly oceněny zlatou nebo platinovou deskou. Jeho singly se staly nejhranějšími písněmi rádií. Účastnil se různých televizních show. Také si loni zkusil roli moderátora.

V Rusku bývá občas kritizován za své kontroverzní názory i za to, že preferuje nahrávání písni v angličtině a ne v ruštině. I tak ale patří k nejpopulárnějším zpěvákům současnosti.

Všichni měli velká očekávání. Já Rusko zas až tak moc neřeším. Ale říkala jsem si, že když bude mít dobrou písničku, tak mu budu fandit. Toto je ale o ničem. Myslela jsem, že když je taková hvězda, tak i ta písnička bude něčím výjimečná, ale je to úplně normální popová a taneční píseň. Nic, co by mě zvedalo ze židle. I tak si ale myslím, že toto je vítěz soutěže a že za rok bude ESC opět pořádat Moskva. Proč si to myslím? Protože je to popový song, spousta lidí bude očarována, navíc slavná osobnost, a navíc, Rusko má svoje obyvatele ve spoustě dalších evropských zemí a ti mu určitě pošlou hlas. A taky porota si myslím, že ho podpoří. A navíc Rusko je v TOP 3 prostě téměř vždy, i když ta písnička třeba za moc nestojí. 

Vkládám oficiální videoklip.

POLSKO: Michał Szpak – Color of Your Life

Michał Szpak se narodil roku 1990 ve městě Jasło. Je to hudební samouk. Nikdy nenavštěvoval hudební školu. Zpívat ho baví od devíti let. Jako teenager založil hard rockovou skupinu Whiplash. V roce 2011 se zúčastnil soutěže X Factor, ve které skončil druhý. Díky tomu začal dostávat nabídky na různé spolupráce a účastnil se všelijakých hudebních festivalů. V roce 2015 vydal svou debutovou desku, ještě předtím stihl odjet své první velké turné.

V Polsku je aktuálně docela poprask, obyvatelé země jsou se svým reprezentantem nespokojení. A já nechápu proč. V národním kole hlasovali pouze diváci, a ti si ho vyhlasovali, tak čemu se diví? 

Jinak, já teda sama za sebe říkám, že mě se to líbí.

Jako není to úplně top song, ale takovýhle styl já můžu, navíc se mi moc líbí jeho hlas. To jejich národní kolo za moc nestálo, abych pravdu řekla. Koukala jsem a nic se mi nelíbilo. Tohle bylo pro mě nejpřijatelnější.

Video je z vystoupení v národním kole.

ESTONSKO: Jüri Pootsmann – Play

Jüri Pootsmann se narodil roku 1994 ve městě Rapla. Jako dítě zpíval ve sboru. Později založil vlastní kapelu. V roce 2015 se zúčastnil Superstar. Tenkrát o tom neřekl ani přátelům, ani svojí rodině. Soutěž nakonec vyhrál. Poté chvíli hrál v rockové skupině. V listopadu 2015 vydal svou první EP, kde je pět písní a najdeme tam i píseň Aga siis, se kterou se dříve hlásil do národního kola Eurovize, ale neuspěl. Aktuálně se chystá na natáčení svého debutového alba. Jeho soutěžní píseň Play mu napsal Stig Rästa, který reprezentoval Estonsko na Eurovizi loni a jeho duet s Elinou Born skončil na 7. místě (a já tu píseň, Stiga i Elinu miluju :-D ).

Estonské národní kolo je jedno z těch národních kol, která hodně sleduju. Musím říct, že Play se mi nejprve moc nelíbilo, měla jsem tam jiné favority. Ale postupem času jsem si tu píseň docela oblíbila. Když jsem koukala na národní kolo, tak už jsem se přistihla, že mu fandím. Navíc tu píseň napsal Stig, takže to prostě nemůže být zlý :-D Aktuálně se to má tak, že na té písničce začínám být závislá. Estonsko je s náma v semifinále, takže je jasný, že (minimálně jeden) hlas pošlu.
Video je z vystoupení v národním kole.

RUMUNSKO: Ovidiu Anton – Moment of Silence

Ovidiu Anton se narodil v roce 1983. Když byl dítě, tak chodil na hodiny klavíru a kytary. Vždy ho to spíš táhlo k rockové hudbě, a tak roku 1998 založil skupinu Carpe Diem. V té skupině hrál 4 roky. Zúčastnil se několika hudebních soutěží a také festivalů. V roce 2008 pak založil skupinu Pasager. Se skupinou se zúčastnil národního kola Eurovize v roce 2010. Od roku 2012 vystupuje sólově. Od té doby se národního kola v Rumunsku účastní téměř pravidelně. 

Ale jo, jde to. Podle mého názoru to není úplně špatné, písnička se mi docela líbí. Samotná prezentace na podiu je trochu dramatická, spíš jako z nějakého filmu nebo divadelního představení, ale já s tím problém nemám. 

Video je z finále národního kola.

MAKEDONIE: Kaliopi – Dona

I Makedonie letos vsadila na interní výběr. A zvolili snad největší hvězdu jejich hudební scény.

Kaliopi Bukle se narodila v roce 1966 ve městě Ohridu. V 9 letech se zúčastnila dětské hudební soutěže, kterou vyhrála. Od roku 1978 vystupovala se sborem a podívala se i do Československa. Vystudovala hudební konzervatoř. Následovalo natáčení prvních singlů a poté i debutové desky. Následovaly další desky a Kaliopi se stávala čím dál tím slavnější nejen v Makedonii, ale na celém Balkánském poloostrově. O Eurovizi se poprvé zajímala už v roce 1996. Národní kolo vyhrála, dostala se do předkvalifikace na Eurovizi, ale tam neuspěla. Další pokus měla v roce 2005, ale opět příliš nezaujala. A to ani přes to, že na Balkáně již byla velmi slavná.

Na Eurovizi se dostala v roce 2012 s písní Crno i belo. Tímto songem a vystoupením zaujala velkou část Evropy, která si ji toho roku zamilovala. S písní skončila na 13. místě. 

Za svou kariéru zatím vydala 11 alb, také se účastnila jako porotkyně několika talentových soutěží. Aktivní je i v charitativní činnosti a dostala mimo jiné i sošku Matky Terezy.

Na singlu Dona, stejně jako i na singlu Crno i belo, spolupracovala se svým bývalým manželem.

Je to něco jiného než Crno i belo, to byla velká rocková věc. Tohle je spíš balada, ale musím říct, že se mi to líbilo na první poslech. Vážně moc hezké. Letos budu mít Makedonii ve svém žebříčku vysoko.

Přidávám oficiální videoklip.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře