Eurovize 2016: Účastníci (4. část)

29. únor 2016 | 16.40 |
› 

Eurovizní fanoušci za sebou mají velmi náročný víkend. Řekla bych, že dokonce ten nejnáročnější. Čekala nás spousta národních kol a ve většině případů už to bylo finále. V pátek bylo jedno finále, v sobotu hned pět a v neděli také jedno. To je dohromady sedm nových písní. A já vám teď těch všech sedm představím. Podíváme se tak na reprezentanty Velké Británie, Moldavska, Slovinska, Maďarska, Finska, Norska a Lotyšska.

VELKÁ BRITÁNIE: Joe & Jake – You're Not Alone

Spojené království letos vsadilo na národní kolo. Ze všech přihlášek BBC vybrala šest finalistů. Ti během jednoho živého přenosu bojovali o letenku do Stockholmu. Nakonec zvítězilo duo mladých kluků Joe a Jake, celým jménem Joe Woolford a Jake Shakeshaft. Joe má 21 let a pochází z Walesu. Jake má 20 let a je ze severu Anglie. Oba se jako sóloví zpěváci zúčastnili soutěže Hlas. Tam se spřátelili a nakonec vytvořili duo a přihlásili se do britského kola pro Eurovizi. 

Já musím říct, že to je opravdu nic moc. Ale upřímně, v tom jejich národním kole nebylo z čeho vybírat. Jedna katastrofa vedle druhé a to jsem si myslela, že Briti mají dobrý vkus, co se týče hudby. Myslím ale, že oni hřeší na to, že patří to tzv. velké pětky, tedy, že účast ve finále mají automatickou. Kdyby s tímto museli vystupovat v semifinále, pochybuji o tom, že by se dokázali kvalifikovat. Není to tedy úplně strašný, v tom jejich finále byli horší věci. Tohle zatím hodnotím průměrně.

Video je z finále národního kola.


MOLDAVSKO: Lidia Isac – Falling Stars

Lidia Isac se narodila v roce 1993 v ruském Petrohradu. Se zpěvem začala ve 13 letech, také se učila hrát na klavír. Na konzervatoři vystudovala jazzový zpěv. Národního kola Eurovize se zúčastnila už několikrát a to jako součást dívčího dua Glam Girls. Letos to zkusila jako sólová zpěvačka a vyšlo to.

Také se zúčastnila festivalu New Wave, poté byla v rumunském Hlasu. 

Národní kolo Moldavska jsem vůbec nesledovala, takže nevím, jaké písně tam byly. Tohle je ale teda špatný. Ne, to se mi nelíbí. Nebo takhle. Písnička sama o sobě zlá není a myslím, že určitý potenciál tu je. Ale prostě projev té zpěvačky se mi nelíbí a nelíbí se mi ani její hlas. Navíc se mi zdá, že v těch výškách je dost falešná. Zaujal mě ale její věk. Úplně překvapeně zírám, že je pouze ročník 93. Já teda tipovala, že je o mnoho let starší.

Video je z finále národního kola.


SLOVINSKO: ManuElla – Blue and Red

Manuella Brečko, která vystupuje jako ManuElla, se narodila roku 1989 ve městě Celje. Vystudovala učitelství zpěvu, umí hrát na klavír, akordeon, basovou kytaru.

Také je producentkou v nahrávacím studiu. Od svých 16 let se zúčastnila několika různých talentových soutěží. V roce 2011 se zúčastnila národního kola Eurovize, kde skončila 4. Poslední dobou se nesoustředí pouze na pop, což bylo její doménou, ale třeba i na country. A tímto stylem směřovala i svůj eurovizní song pro letošní rok.

Slovinské kolo jsem letos nesledovala, pouze před samotnou show jsem slyšela úryvky některých písní. Musím říct, že tohle vůbec není špatné. Slyšela jsem to jen párkrát, ale musím říct, že se mi to i docela líbí a asi to ve svém žebříčku budu mít vysoko.

Video je z finále národního kola.

 


MAĎARSKO: Freddie – Pioneer

Vlastním jménem Gábor Alfréd Fehérvári se narodil roku 1990 v Budapešti. Hudbě se profesionálně začal věnovat až ve svých 20 letech. Zpíval a hrál na kytaru v několika místních skupinách. Zúčastnil se maďarské verze soutěže Rising Star, kde skončil na 4. místě. Poté se začal soustředit na svou sólovou kariéru. Vydal zatím pouze dva singly. Tím třetím je jeho eurovizní píseň Pioneer.

Musím říct, že když jsem to slyšela před několika týdny poprvé, když jsem poslouchala všechny maďarské účastníky, tak mě to nijak zvlášť nenadchlo. Je ale pravda, že jsem si vždy pustila jen kousek z každé písničky. Od té doby jsem maďarské kolo nesledovala, ale četla ohlasy na sociálních sítích, že je to největší favorit. Zatím jsem tu píseň mnohokrát neslyšela, ale vlastně musím říct, že to není špatný a má to velký potenciál, že tomuhle budu fandit.

Video je z finále národního kola.


FINSKO: Sandhja – Sing It Away

Sandhja Kuivalainen se narodila v roce 1991 v Helsinkách. Její otec je Fin, maminka má indický původ a pochází z Guyany. Sandhja vystudovala zdravotnickou školu a poté pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici. Hudbě se začala věnovat v pubertě jako samouk. Nikdy hudbu nestudovala. V roce 2013 se setkala s producentem a vydala svůj první singl. Později vydala své debutové album. 

Stále jsem se ještě nevzpamatovala z toho, co se to v národním kole UMK stalo. Jsem neskutečně zklamaná. Ze všech 18 písní, které se UMK účastnily, jsem tohle měla ve svém žebříčku na 18. místě. Proč Finsko vždycky vybere něco, co se mi vůbec nelíbí? Všichni víte, že pro tuto zemi mám slabost, o to víc mě to štve. A to jsem měla radost, že ČR a Finsko jsou ve stejném semifinále, takže pro ně můžu hlasovat. No aktuálně jsem rozhodnutá, že pro Finsko hlasovat nebudu. Já vím, říká se "nikdy neříkej nikdy" a třeba to ještě vstřebám a oblíbím si to. 

Video je z finále národního kola.NORSKO: Agnete – Icebreaker

Celým jménem Agnete Kristin Johnsen se narodila v roce 1994 ve vesnici Nesseby. Původem je Sámka. Ve 14 letech společně s přáteli založila skupinu The BlackSheeps. V roce 2008 se zúčastnili severské soutěže MGP Nordic, kterou vyhráli. V roce 2011 vydali debutovou desku a zúčastnili se národního kola pro Eurovizi. Skončili na 2. místě. Skupina se poté rozpadla a Agnete se dala na sólovou kariéru. Kromě zpěvu jí jde také tanec, dokonce vyhrála v desáté řadě norské Stardance. Hrála také v muzikálu Čaroděj ze země Oz.

Letos to vážně není nejsilnější ročník. Z většiny písní jsem víc zklamaná než nadšená. A bohužel platí to i v případě Norska. Tohle se mi nelíbí. Není to jako úplně špatný, ale hrozně mě do uší bije ten rozdíl tempa při slokách a v refrénu. Na mě to působí, jako kdyby byly spojené 2 různé písně. Kdyby to celé zůstalo ve stejném tempu, bylo by to lepší. Alespoň z mého úhlu pohledu jo. A přitom proti Agnete jako takové nic nemám, tu jejich píseň od BlackSheeps mám stále hodně ráda. Škoda.

Video je z finále národního kola.

LOTYŠSKO: Justs – Heartbeat

Justs Sirmais se narodil roku 1995 ve městě Kekava. Hudbě se věnuje od svých 6 let. Studoval hudební teorii a hru na klavír. Později hrál v několika hudebních skupinách. Sám říká, že mu není cizí žádný žánr, má rád prostě hudbu jako takovou. Zúčastnil se také několika hudebních festivalů. V současnosti studuje na konzervatoři. Jeho snem je otevřít si vlastní hudební školu, která by se specializovala na alternativní výuku hudby. Píseň "Heartbeat" je jeho debutovým počinem, který pro něj napsala Aminata, loňská lotyšská reprezentantka na Eurovizi.

Lotyšské kolo jsem téměř nesledovala, pouze jsem se koukala na finále. Ze sociálních sítí jsem věděla, že Justs je favorit, že ho všichni milují. Tak jsem teda byla zvědavá. A musím říct, že jsem zklamaná. On má krásný silný hlas, to jo, ale tohle prostě není hudba pro mě. 

Video je z finále národního kola.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře