Eurovize 2016: Účastníci (3. část)

26. únor 2016 | 18.15 |
› 

Přináším vám další část představování jednotlivých reprezentantů pro letošní Eurovision Song Contest. Nevím, jestli to vůbec někoho zajímá, ale jelikož už jsem s tím začala, tak to jen tak nepřeruším a postupně vám všechny účastníky, jak budou oznámeni, představím. Dnes se podíváme na zástupce Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny, Islandu, Kypru a Německa.

BOSNA A HERCEGOVINA: Dalal & Deen feat. Ana Rucner & Jala – Ljubav je

Bosna a Hercegovina se vrací po několikaleté pauze. Letos vsadili na interní výběr. Nakonec vsadili na projekt, ve kterém nechybí romantická písnička, violoncellistka, která zastupuje národní prvky, a také se objevuje rap.

Zpěvačka Dalal Midhat Talakić se narodila v roce 1981 v Sarajevu. Založila dívnčí r'n'b skupinu, se kterou se snažila prorazit. A to se jim povedlo. Vydaly několik alb a staly se jednou z nejpopulárnějších skupin dnešní doby ve své zemi. Skupina se ale po čase rozpadla a Dalal se vydala na sólovou dráhu.

Fuad Backović vystupuje pod psudonymem Deen. Narodil se v roce 1982 v Sarajevu. Nejprve hrál v boybandu Seven Up. Poté se začal věnovat sólové kariéře. V roce 2004 se stal reprezentantem Bosny a Hercegoviny na Eurovizi. Tenkrát s písní "In The Disco" skončil na 9. místě. Během své hudební kariéry vydal nespočet alb, získal spoustu hudebních ocenění.

Ana Rucner je chorvatská violoncellistka. V současnosti je profesorkou hry na violoncello, byla členkou Mariborského filharmonického orchestru.

Jasmin Fazlić Jala, vystupující pouze jako Jala, je raper. Pochází také ze Sarajeva.

No, co k tomu říct. Od návratu Bosny a Hercegoviny jsem čekala víc. Přijde mi to divné. Takový guláš všeho možného. Nijak mě to nezaujalo. Jediné, co se mi na tom líbí, jsou ty violoncellové pasáže.

Video je z oficiálního představení písně.

UKRAJINA: Jamala – 1944

Také Ukrajina se vrací na Eurovizi. Tady to ale byla pouze jednoletá pauza (způsobená děním v zemi).

V národním kole vyhrála zpěvačka Susana Džamaladinova, odtud její pseudonym Jamala. Narodila se v roce 1983 v kyrgyzském městě Oš. Je to vlastně ukrajinská zpěvačka krymskotatarského původu. Dětství prožila na Krymu, kam se její rodina vrátila po deportaci Krymských Tatarů.

Studovala na konzervatoři obor operní zpěv. Postupně si oblíbila i jazz a soul. Začala se věnovat sólové kariéře. 

Národního kola pro Eurovizi se poprvé zúčastnila v roce 2011. Skončila na 3. místě. Poté vydala své debutové album. Následovalo další album a také vítězství v soutěži Hvězdy v opeře. 

Letos to opět zkusila v národním kole a povedlo se. Píseň s názvem "1944" má historický podtext. Je o tragických událostech toho roku, kdy proběhla deportace Krymských Tatarů. O život přišli i její příbuzní.

Píseň je v angličtině, ale také (a to hlavně) v krymské tatarštině.

Já chápu, že je to závažné téma, ze zpěvačky emoce čiší. Ale i přesto mě to nijak neoslovuje. Možná jen potřebuju čas, abych to plně pochopila. 

Video je z finále národního kola.

ISLAND: Greta Salóme – Hear Them Calling

Celým jménem Greta Salóme Stefansdóttir se narodila v listopadu roku 1986. Na Islandu je známá jako houslistka. Je to ale také zpěvačka a skladatelka.

Hře na housle se věnuje od svých čtyř let. Od roku 2010 je členkou Islandského symfonického orchestru. V roce 2012 reprezentovala Island na Eurovizi. Tenkrát to byl duet s Jónsim a píseň se jmenovala "Never Forget". Skončili na 20. místě. Poté vydala své album a několik singlů. Nyní chystá další album.

Letos zkusila opět štěstí v národním kole a diváci si ji vybrali jako reprezentantku. Původně byla píseň Raddirnar v islandštině, nakonec se ale rozhodla pro anglickou verzi.

V tomto případě je mi jedno, jestli islandsky nebo anglicky. V obou případech je perfektní. Úplně nejlepší by ale bylo, kdyby to bylo půl napůl. Tak uvidíme, jestli to ještě Greta nezváží. V národním kole jsem měla dvě velké favoritky a ona byla jednou z nich, takže jsem velmi spokojená. Už tenkrát v roce 2012 jsem milovala píseň "Never Forget". Pár let před tím reprezentoval Island i Jónsi. Tak já říkám, že teď se to vyrovnalo. Nejprve sólově Jónsi, pak Greta s Jónsim duet a teď sólově Greta :-D

Tu píseň miluju, aktuálně se mi zařadila na 2. místo v mém žebříčku (za Rakousko). Podiová prezentace a ta projekce jsou výborné.

Video je z finále národního kola. 

KYPR: Minus One – Alter Ego

Kypr letos vybíral interně. Jméno skupiny jsme znali již delší dobu, poté jsme se dozvěděli i jméno písně. Prezentace písně ale proběhla teprve nedávno.

Země letos vsadila na skupinu Minus One. Pochází z Nikosie a vznikla v roce 2009. Skupinu tvoří Francois Micheletto (zpěv), Harrys Pari (kytara), Constantinos Amerikanos (zpěv, kytara), Antonis Loizides (basová kytara) a Chris J. (bicí)

Nejprve hráli spíše cover verze slavných hitů, později začali tvořit vlastní skladby. Slavnými se stali až v loňském roce, kdy se pokoušeli vyhrát národní kolo a dostat se na Eurovizi. S písní "Shine" skončili na třetím místě. Letos už si je vysílatel vybral interně.

Ano! Tohle je hudba pro mě! Rocková hudba, trochu popu. To se mi líbí. 

Zde je k dispozici oficiální videoklip.


NĚMECKO: Jamie-Lee Kriewitz – Ghost

Německo letos patří ke kontroverzním zemím. Nejprve interně zvolili zpěváka Xaviera Naidoo, ale veřejnosti se nelíbily některé jeho výroky a postoje. Vysílatel tedy po několika dnech Naidooa z pozice reprezentanta odvolal a připravilo se klasické národní kolo. 

To nakonec vyhrála teprve 17letá zpěvačka Jamie-Lee Kriewitz. Začínala zpívat v gospelovém sboru. V Německu se proslavila o pár let později (to znamená loni), když se zúčastnila soutěže Hlas. Dostala se do finále, kde poprvé představila svou píseň Ghost. Celou soutěž nakonec vyhrála a s tímto songem se přihlásila do eurovizního národního kola. Zajímá se nejen o hudbu, ale také o módu a to zejména tu severokorejskou a japonskou (což je ostatně vidět i z jejího kostýmu).

Píseň jsem zatím slyšela jenom dvakrát, takže ještě nemám ucelený názor. Ale musím říct, že špatný to není. Taková eurovizní klasika, řekla bych.

Video je z finále národního kola. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře