Rozhovor s Kennethem Gangnesem

16. únor 2016 | 16.16 |

kenneth_gangnesNa oficiálních stránkách FIS je moc pěkný rozhovor s norským skokanem na lyžích Kennethem Gangnesem. Jelikož Kenneth patří k mým oblíbeným sportovcům a moc ho obdivuji, že se dokázal vyhrabat ze zdravotních problémů, tak jsem se rozhodla, že tento rozhovor přeložím a budu ho tu s vámi sdílet (ačkoliv sem asi moc fanoušků skoků na lyžích nechodí). Jenom bych chtěla upozornit, že rozhovor vzniknul minulý týden a závody, o kterých je řeč, už proběhly. Také se v článku mluví o tom, jestli je možné, že by letos mohl padnout nový letecký světový rekord. Tak ten zatím nepadl.

Já vím, že už jsem to říkala a ještě to ode mě asi několikrát uslyšíte, ale já jsem na něj neskutečně hrdá. Před lety jsem si ho jako mladíčka dost oblíbila. Pak měl vážně problémy s koleny a už to vypadalo, že bude muset se skoky seknout. Mě to bylo líto, a to tak, že jsem to skoro až obrečela. Vždy jsem v něm viděla talent a bála se, že dojede na zranění a nikdy ten svůj talent neprojeví. Pak jsem o něm nic neslyšela. A pak se zas pomalu objevoval na skokanské scéně. A co předvádí letos ve světovém poháru, to je prostě neuvěřitelné. Fakt jsem na něj moc hrdá a nějak mi to pořád nedochází, jak výborný je. Taky někdy v té době, kdy se objevil a pak pomalu zmizel kvůli zdravotním problémům, jsem začala psát fan fiction, která teda původně měla být o holce (dceři norského trenéra), která se touží stát skokankou. Hlavní roli měl původně mít Anders Jacobsen, ale pak se mi to nějak zvrtlo a objevil se mi tam Kenneth. Později mě napadlo, že on by mohl být tou hlavní postavou (a partnerem oné holky). Napsala jsem teda jenom pár kraťoučkých dílů (které se datují někdy do roku 2009), ale letos, když je Kenneth tak výborný, tak si velmi často pohrávám s myšlenkou, že bych to mohla oprášit, dopsat, nebo třeba začít úplně od začátku (hlavní nápad bych ale zachovala). V hlavě mám celý děj už několik let, na papíře (a v počítači) jen něco málo. A teď, jak se Kennethovi daří, tak to by byl hezký konec celé fan fiction. Jako, že to dobře dopadlo, a vlatně bych si ani nic nevymýšlela, protože tohle napsal sám život. Já tam mám jenom přidané nějaké fiktivní postavy a ten romantický příběh.

Tak ale jsem se rozkecala, tak už končím :-D Tady ten slibovaný rozhovor z oficiálních stránek.

Kennethe, jsme právě uprostřed norského týdne, kdy jsou na programu závody v Oslu, Trondheimu a Vikersundu. Jak speciální jsou pro tebe tyto domácí závody?
Samozřejmě, jsou velmi speciální. Pro mě a celý tým je to jeden z vrcholů sezóny. Doufám, že to také bude znát na výsledcích.

Tvůj osobní vrchol sezóny už přišel, když jsi vyhrál v Lillehammeru. Jak moc si věříš, že bys mohl získat další domácí vítězství?
Doufám v to, ale bude to velmi těžké. Jsou tu další, kteří skáčou velmi dobře, takže také potřebujete mít štěstí.

Před několika týdny jsi měl smůlu na světovém leteckém šampionátu, když závěrečné kolo bylo zrušeno.

Dostal ses blízko k Peteru Prevcovi, myslíš, žes ho mohl porazit?
To je těžké říct, ale byl jsem opravdu v dobré formě. Všechny mé lety byly opravdu na vysoké úrovni, možná jsem to mohl dokázat. Ale nakonec Peter byl ve vedení po třech kolech, takže si ten titul zasloužil.

Jak moc se těšíš na odplatu na lety ve Vikersundu?
Už od konce mistrovství světa v letech na lyžích se na závody ve Vikersundu těším. Lety na lyžích jsou výjimečné, téměř jako zvláštní sport. Hodně mě baví.

Ve Vikersundu loni Anders Fannemel stanovil nový světový rekord. Je tu šance, že se to znovu stane, nebo zůstane hodnota 251,5 m nepřekonána?
Těžko říct. Možná se dá skákat ještě dál, ale všechno pro to musí jít skvěle. Já doufám ve skvělé lety, aby si to fanoušci užili a stálo to za to.

Tohle je tvá nejlepší sezóna. Očekával jsi, že budeš tak úspěšný?
Moc jsem o tom nepřemýšlel. Mým cílem bylo se pravidelně umisťovat v Top 20. Kromě Sappora se mi to vždy podařilo. Doufám, že to tak bude pokračovat.

Měl jsi několik zranění, takže jsi zažil i sportovní dno. Je to důvod, proč si svůj nynější úspěch užíváš o to víc?
Rozhodně ano. Vždycky jsem chtěl prostě skákat. Teď se snažím užít si každý okamžik, každý skok, každý závod. Už jenom ten fakt, že můžu skákat, je skvělý. Moc dobře jsem si toho vědom.

Tuhle otázku už jsi možná někdy slyšel: Jaké je tajemství úspěchu norského týmu v letošní sezóně?
Nevím, jestli je to tajemství (smích). Prostě jako tým dobře vycházíme. Pro mě to je, jako bych na závody cestoval s pěti nebo šesti bratry. Máme dobrého týmového ducha a držíme při sobě. Jsem na náš tým opravdu hrdý.

Anders Bardal a Anders Jacobsen ukončili své kariéry a spousta lidí byla skeptická ohledně budoucnosti vašeho týmu. Byla to motivace navíc, zejména pro mladé skokany?
Ano byla. Ti dva byli známá jména. Věděli jsme, že musíme hodně pracovat spolu, abychom se dostali na dobrou úroveň. Díky tomu jsme si mezi sebou vypracovali pouto a je to jeden z důvodů, proč nám to letos tak jde.

Loni jste v poháru národů skončili na druhém místě za Německem. Letos zatím pořadí suverénně vedete. Jak důležité by tohle vítězství bylo?
Byl by to skvělý úspěch. Všichni tvrdě pracujeme, abychom dosáhli dobrých výsledků a abychom udrželi náskok před Německem. Doufám, že až skončí závody v Planici, tak budeme na čele.

V celkovém pořadí světového poháru jsi na třetím místě. Dohnat Petera Prevce na prvním místě bude asi těžké, ale myslíš, že by ses mohl přiblížit k Severinu Freundovi?
Tím si nejsem jistý. Severin je velmi silný. Budu se snažit skákat tak dobře, jak to půjde, a získat tak dobré výsledky. Uvidíme, kde se nakonec umístím.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář