Eurovize 2016: Účastníci (2. část)

16. únor 2016 | 19.00 |
› 

Je čas na další část mého představení účastníků letošního ročníku Eurovision Song Contest, tedy česky Eurovize. Národní výběry jsou v plném proudu a já tady pro vás mám další interprety a jejich soutěžní písně. Tentokrát se podíváme na zástupce Rakouska, Švýcarska, Dánska, Itálie a Gruzie.

RAKOUSKO: Zoë – Loin D'ici

Zoë Straub, která vystupuje pouze pod jménem Zoë, se narodila 1. prosince 1996 ve Vídni. Její rodina je muzikální a tak k tomu měla Zoë blízko. Díky svému dědečkovi, který se věnoval šansonu, si Zoë oblíbila francouzskou hudbu. Vydala se studovat francouzštinu. Později se hudbě začala věnovat naplno, také se věnovala moderování a zkusila si i roli herečky. V rakouském národním kole pro Eurovizi se objevila už v loňském roce. Skončila na 3. místě. Poté vydala svou debutovou desku. Letos zkusila štěstí v národním kole znovu a tentokrát byla úspěšná. S francouzsky zpívanou písní Loin D'ici odjede svou zemi reprezentovat na letošní ročník Eurovize do Švédska.

Já jsem nadšená. Zoë byla mou hlavní favoritkou rakouského kola, takže u mě vládne absolutní spokojenost. Tu píseň miluju, i přesto, že francouzsky neumím ani slovo. Ale vyzařuje z toho taková pozitivní a uvolňující nálada. V mém žebříčku přeskočila Irsko a dostala se na 1. místo.

Video je z národního kola.

ŠVÝCARSKO: Rykka – The Last of Our Kind

Zpěvačka, která si říká Rykka, se vlastním jménem jmenuje Christina Maria Rieder. Narodila se roku 1986 nebo 1987, zdroje o jejím datu narození se rozcházejí a přesný den a měsíc nebyl nikde publikován. Narodila se ve Vancouveru a má kanadsko-švýcarský původ. V dětství chodila na hodiny klavíru, později se naučila hrát i na saxofon a kytaru a začala skládat vlastní hudbu. Vydala album a vystupovala na kanadských festivalech. Poté se rozhodla vydat do Švýcarska, do země svých předků. Pokoušela se prorazit v Evropě. V roce 2012 vydala další album a poprvé se představila pod svým pseudonymem. V dnešní době často cestuje mezi Vancouverem a Zurychem. Je vdaná.

Letos zkusila štěstí v národním kole Švýcarska a nakonec v něm i zvítězila.

Já jsem s výběrem spokojená, ze švýcarského výběru se mi její písnička líbila nejvíc.

Video je z národního kola.

DÁNSKO: Lighthouse X – Soldiers of Love

Boyband Lighthouse X se skládá ze tří členů, kterými jsou Soren Bregendal, Johannes Nymark a Martin Skriver. Dali se dohromady v roce 2014 na půdě Dánské královské akademie a divadla ve Fredericii. V únoru 2015 vydali debutové album. Část ze svého výdělku pravidelně věnují charitativním organizacím.

Soren Bregendal dříve působil jako frontman skupiny C21, která měla velkou evropskou a také asijskou komunitu fanoušků. Vydal i jedno sólové album a zkusil štěstí jako herec. Johannes Nymark je známý zejména díky muzikálům. Také se účastnil dánské obdoby Stardance. Skončil druhý. Martin Skriver se věnoval divadelnímu herectví a zpěvu.

Já musím říct, že v dánském kole jsem měla jiné favority, oni nebyli moji top, ale nijak mi nevadili, takže jsem nakonec ráda za to, jak to dopadlo. Aktuálně u mě tahle píseň začíná nabírat na oblibě.

Video je z národního kola.

ITÁLIE: Francesca Michielin – Nessun grado di separazione

Itálie tradičně vybírá svého reprezentanta pro Eurovizi přes slavný festival v San Remu. Letošní vítěz tohoto festivalu ale účast odmítl, takže pořadatelé měli možnost vybrat někoho z ostatních soutěžících. Volba nakonec padla na zpěvačku Francescu Michielin, která skončila na druhém místě. Jen bych chtěla upozornit, že toto nemusí být její soutěžní skladba. Oficiálně ještě potvrzená nebyla.

Francesca se narodila 25. února 1995 v italském městě Bassano del Grappa. V dětství se učila hrát na klavír a basovou kytaru, zpívala v dětském sboru. V roce 2011 se zúčastnila soutěže Hlas, kde v jednom z kol představila svou vlastní píseň, díky které si ji Italové zamilovali a ona celou soutěž vyhrála. Poté vydala další vlastní skladby, následovalo celé album. Získala několik cen pro mladé umělce. 

Mě se to líbí. Jsem ráda, že nejede to, co vyhrálo, to se mi nelíbilo. Tohle je hezké, takové italské. Písničku jsem zatím slyšela jen několikrát, takže ještě na ni nemám úplně jasný názor, ale je fajn, líbí se mi a pokud si ji Italové ponechají jako svou soutěžní píseň pro Eurovizi, tak rozhodně nebudu nic namítat.

Vkládám videoklip k písni Nessun grado di separazione. Na její vystoupení s touto písní na San Remu se můžete podívat tady.

GRUZIE: Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz – Midnight gold

Gruzie letos vybírala interpreta interně. Pro píseň ale hlasovali fanoušci. Na výběr bylo šest písní. Nakonec si fanoušci zvolili píseň Midnight gold.

Gruzie nám na Eurovizi přiváží trochu alternativní hudby. Je to indie-rocková hudební skupina, která pochází z Tbilisi. Jejími členy jsou Nika Kocharov, Gia Iashvili, Nick Davitashvili a Dima Oganesyan. Dohromady se dali v roce 2000, od té doby se ale složení skupiny změnilo. Členové, kteří jsou ve skupině nyní, se dali dohromady až v roce 2015. Začali hrát na festivalech pro začínající kapely. V roce 2004 vydali debutové album. Od té doby vydali další skladby a desky.

Z těch nabízených písní se mi tato líbila nejvíc. Jako je to něco jinýho, takže si na to musím ještě zvykat a přesně nevím, kam to mám ve svém žebříčků zařadit. Ještě potřebuju nějaký čas, abych si to víc naposlouchala a zažila.

Video je z národního kola.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře