Nováčci v F1

18. únor 2016 | 15.52 |

Sezóna 2016 se již kvapem blíží a já bych vám ráda představila letošní nováčky. Tentokrát tu ale nebude o každém zvláštní článek, ale bude hezky všechno v jednom. Zároveň si samozřejmě k tomu neodpustím nějaké ty svoje poznámky a komentáře :-D Musím říct, že na letošní sezónu se už moc těším a na nováčky a navrátilce obzvlášť. Hned budu mít v poli o mnoho víc oblíbenců než loni. To se bude hezky fandit :-D

JOLYON PALMER

jolyon_palmer

Jolyon Palmer se narodil 20. ledna 1991 (ha, to znamená, že je o měsíc mladší než já :-D ) ve městě Horsham ve Velké Británii. Jeho otcem je Jonathan Palmer, který také kdysi v F1 závodil. Dnes je spolumajitelem a také šéfem společnosti MotorSport Vision, pod kterou spadá například okruh Brands Hatch a také vlastní práva na Britský motocyklový šampionát BSB. Jolyon má mladšího bratra Willa, který také závodí.

Jolyon získal první větší úspěch v roce 2006, když vyhrál podzimní odnož soutěže T Cars. Poté jezdil v sérii Formula Palmer Audi, kterou založil jeho otec. Pak se přesunul do šampionátu Formule 2, kde v roce 2010 skončil na 2. místě. Od roku 2011 závodil v GP2. V její hlavní sérii i v zimní odnoži závodil pro tým Arden (týmovým kolegou mu byl náš Josef Král, v té době jsem objevila GP2 a právě kvůli Pepovi jsem Ardenu fandila). Do finále GP2 ale zamířil v týmu Barwa Addax. V roce 2012 závodil v týmu iSport (jeho týmovým kolegou byl Marcus Ericsson, takže bylo zase zaděláno na můj oblíbený tým) a skončil celkově na 11. místě. V monackém sprintu si připsal své premiérové vítězství v této sérii. Pro následující sezónu 2013 zakotvil v týmu Carlin. V celkovém pořadí si oproti minulému roku polepšil, protože skončil 7. Získal 2 vítězství. V tom roce byl jeho týmovým kolegou Felipe Nasr. Tenkrát jsem Nasra neměla ráda, ale když se na to podívám svým dnešním pohledem, tak to je dream team! :-D V roce 2014 Palmer přišel do týmu DAMS. Od začátku sezóny se mu dařilo. Jeden jediný závod sezóny nedokončil (a to ten úplně poslední), v ostatních nikdy nebyl horší než 10. Celkem získal 12 pódiových umístění a byl z toho titul šampióna GP2. Také si ten rok vyzkoušel testování pro tým Force India. V loňské sezóně plnil roli testovacího pilota týmu Lotus. Účastnil se několika prvních volných pátečních tréninků. Tým před letošní sezónou odkoupil Renault, ale Palmer v něm zůstal. Bude závodit s číslem 30.

Já se musím přiznat, že se na něj těším. Přeci jen šampión GP2 by si tu šanci v F1 zasloužil. Loni testoval, tak uvidíme, jestli mu to k něčemu bylo a dokáže tyto vědomosti nějak zužitkovat. 

PASCAL WEHRLEIN

pascal_wehrlein

Pascal Wehrlein se narodil 18. října 1994 v německém městě Sigmaringen. Má dvojí občanství.

Jedno německé (po otci), jedno mauricijské (po matce). Já si říkala, že je to takový tmavší typ, na Němce velmi netypický. A teď už je jasné proč. Závodí s německou licencí. 

V roce 2010 a 2011 jezdil závodní sérii ADAC. V roce 2010 byl celkově 6., o rok později se už stal vítězem této série. V roce 2012 zamířil do Formule 3, kde skončil na celkovém 2. místě. Dva závody nedokončil, ale jinak vždy dokončil na bodovaných místech. V roce 2013 se rozkoukával v DTM. V roce 2014 ve stejné sérii už vyhrál 1 závod a celkově byl 8. V roce 2015 se stal šampiónem DTM. Vyhrál 2 závody, dvakrát byl druhý a jednou třetí. Od roku 2014 také plnil roli testovacího pilota týmu Mercedes v F1 a několikrát testoval i pro tým Force India. 

Pro letošní sezónu získal sedačku u týmu Manor. Závodit bude s číslem 94, které symbolizuje jeho rok narození, a se kterým také závodil v DTM.

Já Pascala moc neznám, jenom sem tam jsem o něm něco četla, když testoval F1. Myslím ale, že by mohl být dobrý a jsem na něj hodně zvědavá. I když v Manoru to asi nebude ono, ale člověk nikdy neví.

ESTEBAN GUTIÉRREZ

esteban_gutiérrez

Esteban sice není úplný nováček ve Formuli 1, ale rozhodla jsem se, že i navrátilce do tohoto článku zařadím. 

Celým jménem Esteban Manuel Gutiérrez Gutiérrez se narodil 5. srpna 1991 v mexickém městě Monterrey. 

Esteban v roce 2007 skončil 2. v americké odnoži Formule BMW. O rok později vyhrál v evropské odnoži tohoto šampionátu. V roce 2009 závodil ve Formuli 3 a získal celkové 9. místo. V roce 2010 přišel do GP3, kde závodil pro tým ART (jedním z jeho týmových kolegů byl Alexander Rossi, škoda, že v té době jsem o GP3 ještě vůbec nevěděla, to by byl super mega dream team). Esteban získal titul šampióna, když byl devětkrát na stupních vítězů, z toho pětkrát vyhrál. V roce 2011 hned přestoupil do GP2, ale moc velká sláva to nebyla. Skončil až na 13. místě, ale jednou se mu povedlo vyhrát. Závodil pro tým Lotus ART (tedy stále byl u ART) a jeho týmovým kolegou byl Jules Bianchi. V té době jsem už o GP2 věděla a tyhle dva kluky jsem si okamžitě oblíbila. Esteban se také stal testovacím pilotem týmu Sauber v F1. A v této roli pokračoval i v roce 2012. Zároveň stále závodil v GP2. Bylo to v týmu Lotus GP (což byl stále tým ART, jen s jiným názvem). Jeho týmovým kolegou byl James Calado a to byl můj dream team. Esteban v tom roce získal 7 pódiových umístění a bylo z toho 3. místo v šampionátu. No a v roce 2013 zamířil do Formule 1, kde závodil pro tým Sauber. Jeho týmovým kolegou byl Nico Hülkenberg a já na ty časy ráda vzpomínám. Esteban získal 6 bodů a umístil se na 16. místě. U Sauberu zůstal i v roce 2014. Jeho týmovým kolegou byl tentokrát Adrian Sutil (a pro mě blbá situace, jelikož Estebanovi fandím, ale Sutila jsem nikdy neměla ráda). To byl ale ten tragický rok Sauberu, kdy tým za celý rok nezískal ani jeden jediný bod. V roce 2015 pak Esteban na startovním roštu chyběl. Do svých řad si ho ale jako jednoho z testovacích jezdců vybralo Ferrari. 

Pro letošek (asi i díky Ferrari) získal závodní místo v novém týmu Haas. Závodit bude s číslem 21, tedy tím, se kterým v F1 už závodil.

Vy, co mě znáte, tak víte, že Esteban patří k mým největším oblíbencům, takže vám asi nemusím říkat, jak moc se na jeho návrat těším. 

KEVIN MAGNUSSEN

kevin_magnussen

Ani Kevin není úplným nováčkem, ale pojďme si o něm také něco říct.

Celým jménem Kevin Jan Magnussen se narodil 5. října 1992 v dánském Roskilde. Jeho otcem je bývalý pilot F1 a také pilot vytrvalostních závodů Jan Magnussen. 

V roce 2008 vyhrál v dánské Formuli Ford. V roce 2009 závodil v severoevropské Formuli Renault 2.0 a skončil na celkové 2. příčce. V evropské Formuli Renault 2.0 byl 7. Roku 2010 šel závodit do německé Formule 3. Tam skončil na 3. místě. V roce 2011 byl v britské Formuli 3 na celkovém 2. místě. V roce 2012 zamířil do Světové série Renault 3.5. Závodil pro tým Carlin (až nyní zjišťuji, že jeho týmovým kolegou byl Will Stevens, jééé) a skončil na 7. místě, když jednou dokázal vyhrát. Ve stejné sérii zůstal i v roce 2013 (to už jsem WSR sledovala), ale přešel do týmu DAMS. Ze 17 závodů byl 13krát na stupních vítězů, z toho bylo 5 vítězství. Právem tak bral titul šampióna. A jako šampión se dostal v roce 2014 do Formule 1. Vybral si ho samotný tým McLaren. Kevin závodil po boku Jensona Buttona a čekalo se od něj hodně. Překvapil 2. místem v úvodním závodu sezóny v Austrálii. Pak už to tak zářivé nebylo, ale dojížděl na bodech. Získal celkem 55 bodů a 11. místo. V loňském roce ale přišla rána, když si McLaren vybral Fernanda Alonsa a na Kevina zbylo pouze místo testovacího pilota. Během sezóny se ale jejich cesty rozešly.

Už to vypadalo, že ani letos se na něj štěstí neusměje, i když tu prý byla jistá šance, že by závodil za Haas, případně za Manor. Nakonec u týmu Renault (loňský Lotus) nahradí Pastora Maldonada. Stane se tak týmovým kolegou Jolyona Palmera (a já mám rázem další oblíbený tým). Závodit bude s číslem 20, tedy s tím, se kterým v F1 už závodil.

I tady vám asi nemusím říkat, jak moc se na Kevinův návrat těším. Já už ani nedoufala, že se do F1 vrátí a byla zklamaná, že tak talentovaný kluk má takovou smůlu. 

RIO HARYANTO

rio_haryanto

Rio Haryanto se narodil 22. ledna 1993 v Surakartě v Indonézii. Stane se tak prvním indonéským závodníkem, který se kdy dostal do Formule 1.

V roce 2008 skončil na celkovém 3. místě ve Formule Asia 2.0. V roce 2009 vyhrál pacifickou odnož Formule BMW. V roce 2010 se dostal do GP3 a také získal šanci testovat pro Manor v F1 (tenkrát se tým jmenoval Marussia Virgin Racing). V GP3 závodil pro tým Manor. Skončil na 5. pozici, když vyhrál 1 závod. V GP3 zůstal i v nadcházejícím roce, opět závodil pro stejný tým. Dokázal vyhrát 2 závody a celkově skončil na 7. místě. Toho roku také závodil v AutoGP, kde jezdil pro DAMS a vynechal jen jeden závodní víkend. Jednou dokázal vyhrát a i tady skončil v celkovém pořadí na 7. místě. S DAMSem se na konci roku podíval i na finále GP2, v hlavním závodě skončil 12., ve sprintu poslední. Pro sezónu 2012 už se dostal do GP2 a závodil pro tým Carlin. Jeho týmovým kolegou byl Max Chilton, kterého si také pamatujeme z F1. Haryantovi se ale jeho debutová sezóna moc nedařila, skončil celkově až na 14. pozici. V roce 2013 závodil pro tým Barwa Addax, ale to byla ještě horší sezóna. Jednou dokázal vybojovat stupně vítězů, zbytek závodů ale za nic nestál. Skončil až na 19. místě. V roce 2014 se dostal do týmu Caterham. Tam byl na začátku sezóny jeho týmovým kolegou Alexander Rossi, takže to už si vybavuju, že jsem ten tým sledovala a nějakého Haryanta zaznamenala. Ale ani tato sezóna nedopadla podle jeho představ. Skončil až na celkové 15. příčce, získal však jedno pódium. Loni závodil v týmu Campos (jeho týmovým kolegou byl Arthur Pic) a konečně se mu začalo dařit. Vyhrál 3 závody (všechno sprinty), získal dvě druhá místa (jedno ve sprintu, jedno v hlavním závodě). Až do konce sezóny bojoval o 3. místo, nakonec skončil celkově 4. 

Pro příští sezónu si ho jako svého závodního pilota vyhlédl tým Manor. Indonéská vláda slíbila, že ho finančně podpoří a do F1 mu pomůže a jak se zdá, tak se jim to podařilo. Haryantův týmový kolega bude Pascal Wehrlein, takže Manor vsadil na dva nováčky. Haryanto bude závodit s číslem 88. Četla jsem, že prý číslo 8 je v Asii považováno za číslo šťastné, takže odtud asi ta motivace s tímto číslem závodit.

Jeho otec je čínsko - indonéský muslim, který pochází ze střední Jávy (to jsem našla na twitteru, ale moc moudrá z toho nejsem :-D ). Rio má 3 bratry, kteří se jmenují Roy, Ryan a Ricky. By mě zajímalo, jestli se to blízkým a příbuzným plete, když jsou to tak podobná jména :-D

Musím se přiznat, že jsem to tušila, že to bude Haryanto, kdo získá to poslední volné místo. Kdyby nebyl ve hře Alexander Rossi, tak to Riovi přeju. Ale takhle jsem trošku rozčarovaná. Přála jsem si, aby Alex Rossi dostal v F1 další šanci. Nicméně Rio si tu šanci taky zaslouží. V GP2 loni nebyl špatný a já mu docela i fandila. Tak uvidíme.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nováčci v F1 katka 19. 02. 2016 - 11:01
RE(2x): Nováčci v F1 niki 20. 02. 2016 - 16:06
RE: Nováčci v F1 Šárka 20. 02. 2016 - 15:43
RE(2x): Nováčci v F1 niki 20. 02. 2016 - 16:08