Eurovize 2016: Účastníci (1. část)

11. únor 2016 | 16.54 |
› 

Aktualizováno
Ráda bych vám tady postupně představila letošní účastníky Eurovize. Účastníků už je několik známých, ale těch, kteří už oficiálně potvrdili a představili svou píseň, je zatím jenom 6. A já se všem 6 interpretům budu v tomto článku věnovat. Jakmile budou známí další účastníci, tak tady se zase objeví článek. Dnes se zaměřím na zástupce Irska, Albánie, Belgie, Běloruska, Malty a Španělska.

IRSKO: Nicky Byrne – Sunlight 

Celým jménem Nicholas Bernard James Adam Byrne se narodil roku 1978 v Dublinu. Slavným se stal jako člen skupiny Westlife. Po rozpadu skupiny byl až do dnes jediným členem, který zatím nevydal žádný sólový počin. Účastnil se nějakých akcí, ale spíš s převzatými písněmi nebo s písněmi Westlife. Spíše se začal prosazovat jako moderátor. V roce 2014 se stal druhým nejpřitažlivějším mužem Irska. Je ženatý, má tři děti. Loni to byl právě on, kdo ohlašoval na Eurovizi irské body. Letos už se zúčastní aktivně jako zpěvák.

Dlouho se o něm jako o reprezentantovi Irska mluvilo a nakonec také byl oficiálně oznámen. Já z toho mám neuvěřitelnou radost a tato píseň je zatím v mém žebříčku na 1. místě. Na Westlife jsem totiž vyrostla, milovala jsem jejich písně (některé miluji dodnes), byl to prostě takový ten typický boyband, na který holky letí. A to víte, já v době jejich největší slávy byla v pubertě a tyto věci hrozně žrala :-D Fakt mám radost, že Nicky bude reprezentovat, těším se na něj. Moc jsem si přála, aby Česko a Irsko byly nalosované do stejného semifinále, protože bych pro něj ráda hlasovala, ale bohužel. Musím věřit, že se kvalifikuje do finále a hlasovat pro něj aspoň tam. Písnička se mi líbí, je taková živá, energická, možná až moc typicky popová, ale já to mám ráda. Text je moc hezký. Zatím byla vydaná jenom studiová verze, takže já jsem moc zvědavá na živé vystoupení.

ALBÁNIE: Eneda Tarifa – Përrallë 

Eneda Tarifa se narodila roku 1982 v Tiraně. Je vdaná a má dceru. Od roku 2003 se začala objevovat na hudební scéně. Velmi často se účastníla soutěže Festivali i Këngës, jehož vítěz má právo reprezentovat svou zemi na Eurovizi. Jejím snem bylo tuto soutěž vyhrát. Letos se jí to konečně podařilo a tak může vyrazit do Stockholmu na Eurovizi. Její soutěžní skladba Përrallë v překladu do češtiny znamená Pohádka. Aktuálně se ale hovoří o tom, že píseň ještě projde určitými změnami a také bude přeložena do angličtiny.

Když jsem píseň slyšela poprvé, tak se mi moc nelíbila. Časem jsem si ji ale naposlouchala a začala se mi líbit. A to až tak, že je aktuálně v mém žebříčku na 2. místě. Bojím se ale těch změn, aby to písni neuškodilo. A také se bojím toho překladu do angličtiny. Líbí se mi to takhle v albánštině, má to svoje kouzlo.

Už to tu v minulosti bylo několikrát, že nějaká píseň v národním kole vyhrála ve svém rodném jazyce, pro ESC byla přeložena a tím se to úplně zkazilo. Tak doufám, že budou rozumní a když už to chtějí anglicky, tak ať je to aspoň třeba půl na půl. Půl anglicky, půl albánsky, to by mi nevadilo

Video je z finále národního kola Festivali i Këngës.

BELGIE: Laura Tesoro – What's the Pressure

Laura Tesoro se narodila v roce 1996. Už jako malá se pohybovala v divadelním světě, protože její rodiče jsou muzikáloví herci. Sama Laura si už jako dítě v muzikálu zahrála. Poté se stala slavnou jako herečka. Vždy ale tíhla k hudbě, a tak se v roce 2014 přihlásila do Hlasu Vlámska. Skončila na druhém místě. Letos (vlastně asi ještě loni) se přihlásila do národního kola pro Eurovizi. A vyhrála.

Já musím říct, že Laura není špatná zpěvačka, hlas nemá úplně špatný. Ale ta píseň, to je prostě špatný. Vůbec se mi nelíbí a Belgie je u mě zatím na posledním místě a obávám se, že na konci mého žebříčku už asi zůstane. 

Video je z finále národního kola.

BĚLORUSKO: Ivan – Help You Fly

Vlastním jménem Alexandr Ivanov se narodil v roce 1994 ve městě Homel. Jako dítě navštěvoval hodiny kytary a také chodil do sboru. Později založil hudební skupinu Brown Velvet, tu později přejmenoval na Ivanov. S kolegy ze skupiny se přestěhoval do ruského Petrohradu, kde se věnoval své tvorbě. A dařilo se jim. Také si zahrál v několika muzikálech. V současné době se soustředí na nahrání své sólové desky. Vítězství v národním kole Běloruska a reprezentování na Eurovizi mu určitě může v popularitě pomoct.

Mě se ta píseň líbí. Jako asi by to chtělo ještě nějaké úpravy, tak uvidíme. V mém žebříčku je aktuálně na 3. místě. Národní kolo Běloruska jsem sledovala, Ivan byl u mě na 3. místě. Takže celkem spokojenost, že nakonec byl zvolen on.

Video je z vystoupení ve finále národního kola.

MALTA: Ira Losco – Chameleon 

Ira Losco se narodila roku 1981 ve městě Sliema. Ve své zemi je to aktuálně nejpopulárnější zpěvačka. Eurovize se zúčastnila už v roce 2002, tenkrát s písní 7th Wonder skončila na celkovém 2. místě. Díky tomu její kariéra začala stoupat vzhůru. Vydala několik alb, získala několik hudebních ocenění. Roku 2008 dokonce dostala prezidentskou Medaili za služby republice Malta.

Jsem ráda, že Ira je zpět. Já ji mám ráda a když jsem se dozvěděla, že se letos přihlásila do národního kola, měla jsem radost a těšila se, s čím přijde. Do národního kola se přihlásila se dvěmi písněmi, nakonec pro finále zvolila právě tuhle. A já bych řekla, že je to škoda, ta druhá se mi líbila víc. Ale ani tohle není špatné. V mém žebříčku je zatím na 4. místě. Aktuálně se ale mluví o tom, že Ira bude zemi reprezentovat s jinou písní, tak uvidíme, jak se to vyvine.

Video je z finále národního kola. 

ŠPANĚLSKO: Barei – Say Yay!

Barei je pseudonym zpěvačky, která se jmenuje Bárbara Reyzábal González-Aller. Narodila se v Madridu v roce 1982. Studovala hudbu, zejména zpěv, hru na klavír a kytaru. Své první hudební pokusy zkoušela v Miami, proto je také hodně ovlivněná americkou tvorbou a její písně jsou v angličtině. I proto jsou někteří Španělé zklamaní, že letos po dlouhé době jejich zemi bude reprezentovat píseň, kde není ani slovo španělsky.

Musím říct, že letos mě Španělsko zklamalo. Já v národním kole fandila Maverickovi a Maríi Isabel (ale její výkon byl fakt dost slabý). Ano, Barei má super hlas, ale něco mi na ni prostě nesedí. Ta písnička mi vůbec nic neříká, nelíbí se mi. A vím, že jsem asi na celým světě jediná. Většina je nadšená, jakou super písničku letos Španělsko vybralo. Já teda tohle nadšení nesdílím a u mě je zatím na 5. (tedy předposledním) místě. Opravdu nějak to šílenství kolem ní a té písničky nechápu. Asi jsem divná.

Video je z finále národního kola.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře