Eurovize 2016: Rozlosování do semifinále

10. únor 2016 | 14.40 |
› 

Rozlosování do dvou semifinálových večerů hudební soutěže Eurovize už sice proběhlo před měsícem a věrní fanoušci vše samozřejmě sledovali ještě ten den. Já jsem si ale řekla, že bych to ráda měla tady na blogu. Vím, že Češi obecně moc fandové do Eurovize nejsou, tady spíš převládá negativní postoj k celé show a já vlastně ani nevím proč. Vždyť to je úplně úžasný způsob, jak si najít nové oblíbené zpěváky, zpěvačky, skupiny, zamilovat si nějaký další hudební žánr. Tady se akorát vždy řeší různá eurovizní individua, ale za celou tu historii se na Eurovizi objevila spousta skvělých písní, z některých se později staly celosvětové hity. A mnozí ani neví, že ta či ona píseň, kterou tak mají rádi, se stala hitem díky Eurovizi. Nebo že ten či onen interpret začal svou kariéru právě tam. Dost už ale, nechci tady psát článek na téma, jak je Eurovize v ČR podceňovaná. Chci sem dát článek o tom, které země se zúčastní kterého semifinále.

Losovalo se do dvou semifinálových večerů. Jako klasicky přímý přenos začne vždy ve 21:00. První semifinále je na programu 10. května, druhé 12. května, no a velké finále se uskuteční v sobotu 14. května 2016. Letos se Eurovize koná ve švédském Stockholmu (Švédsko loni vyhrálo, takže má právo pořádat letošní ročník). Show se bude konat v známe Globe aréně (mnozí ji možná znají díky hokeji). 

Prvního semifinále se zúčastní 18 zemí, ve druhém semifinále jich bude 19. Z každého semifinále jich do finále postoupí nejlepších 10. Sčítá se hlasování diváků a hlasování odborné poroty v poměru 50:50.

Těchto celkem 20 zemí se ve finále připojí k hostitelské zemi (letos Švédsko) plus k zemím velké pětky, kteří mají finálovou účast jistou. Tyto země jsou Španělsko, Itálie, Německo, Francie a Velká Británie.

Loni se finále jako host účastnila i Austrálie. Jelikož se jim loni velmi dařilo a země byla s účastí spokojená, tak projevila zájem i o účast v letošním roce. Bylo jim to povoleno, ale už se musí zúčastnit semifinále a doufat, že do finále proklouzne. 

Fanoušci nemůžou hlasovat pro interpreta ze své země. Můžou hlasovat pouze v tom semifinále, ve kterém vystupuje jejich země. Například Česká republika byla letos nalosována do 1. semifinále, to znamená, že Češi můžou hlasovat v tomto semifinále pro jakoukoliv píseň, nesmí ale hlasovat pro našeho zástupce. Ve 2. semifinále nebudeme mít možnost hlasovat. Hlasovat ale budeme moct ve finále a je v tomto případě jedno, jestli se náš reprezentant do finále dostane nebo ne. Ve finále hlasují úplně všechny země. Letos jich je celkem 43, takže ohlašování výsledků bude letos trvat ještě déle než loni.

Oproti loňskému roku se letos vrací Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Bulharsko. Naopak odhlásilo se Portugalsko, což mě moc mrzí. Většinou mají dobrou píseň a většinou jim fandím.

Zpět ale k onomu losu. Losovalo se, které země se zúčastní kterého semifinále a potom které půlky večera. Říká se, že druhá půlka je výhodnější, protože diváci první písně večera zapomínají a spíš si pamatují až ty ke konci.

Není to ale pravidlem. Zrovna loni vyhrála píseň, která ve finále měla číslo 10 (z 27). Řekla bych, že spíš záleží, jestli je něčím zajímavá. A pak může mít klidně číslo 1 a stejně vyhraje. Toť můj názor. Jednotlivé pořadí písní určí až pořadatel soutěže těsně před zahájením Eurovize.

Já jsem spokojená, mě se konečně splnilo, že Česko a Finsko jsou ve stejném semifinále. To znamená jediné. Finsko už teď má ode mě jistý hlas!

PRVNÍ SEMIFINÁLE:

První polovina večera: Chorvatsko, Finsko, Moldavsko, Arménie, Řecko, Maďarsko, Rusko, Nizozemsko, San Marino

Druhá polovina večera: Ázerbájdžán, Kypr, Malta, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Česká republika, Černá Hora, Island, Rakousko


DRUHÉ SEMIFINÁLE:

První polovina večera: Lotyšsko, Bělorusko, Irsko, Švýcarsko, Makedonie, Austrálie, Litva, Polsko, Izrael, Srbsko

Druhá polovina večera: Albánie, Bulharsko, Dánsko, Gruzie, Rumunsko, Slovinsko, Norsko, Ukrajina, Belgie


Co se jednotlivých večerů týče, tak bych řekla, že zrovna to první semifinále bude mnohem kvalitnější a bude těžší se z něj kvalifikovat. Je v něm spousta zemí, které prostě na Eurovizi ještě nezaváhaly a také to tak odhaduju podle již známých reprezentantů a kvalit jednotlivých národních kol. Na druhou stranu já aspoň v tom našem semifinále budu mít pro koho hlasovat (aspoň zatím to tak vypadá). Šance ČR nevidím nejlíp, ale vše bude záležet na písni (kterou ještě neznáme).

Kromě rozlosování zemí, se také losovalo hlasovací právo pro země velké pětky a pořadatelskou zemi. 

V prvním semifinále budou moct hlasovat: Švédsko, Španělsko, Francie
Ve druhém semifinále budou moct hlasovat: Německo, Spojené království, Itálie

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře