ME Bratislava 2016: sportovní dvojice

4. únor 2016 | 18.04 |

podium_me_2016_4Minulý týden se konalo Mistrovství Evropy v krasobruslení 2016, tentokrát ho uspořádala Bratislava. Já mám pro krasobruslení slabost, takže jsem se snažila sledovat to tak moc, jak jen to bylo možné. A ze soutěže sportovních dvojic jsem toho opět viděla nejméně. Nevím, čím to, že to vždycky tak vyjde, že tuhle disciplínu málokdy vidím celou, nebo aspoň skoro celou. A zrovna letos jsem se na sportovky těšila, protože to vypadalo na velmi zajímavý souboj německých a ruských dvojic. A to se vlastně tak trochu i vyplnilo. Když jsem ale viděla startovní listinu, tak jsem, stejně jako u tanečních párů, překvapeně koukala, ke kolika změnám od minula došlo, a také viděla úplně nová jména. Až do ME jsem žádnou krasobruslařkou soutěž neviděla, výsledky jsem jen tak proletěla, i tak jsem ale tušila, kdo patří mezi favority. No ale vůbec jsem nevěděla, kdo má jakou jizdu.

Těsně před šampionátem se odhlásily dva výborné ruské páry. A to obhájci zlata Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov a obhájce stříbra Ksenia Stolbova a Fedor Klimov. Yuko Kavaguti má prý velmi vážně zraněnou achilovku (snad dokonce přetrženou) a letos už se na led nedostane. U druhého páru je to o něco pozitivnější, Fedor Klimor má poraněné rameno, ale prý by mistrovství světa stihnout mohli. Tak uvidíme.

Za Rusko tak musely nastoupit dva páry, které původně měly plnit roli náhradníků. Nejsou to ale žádní zelenáči. Bylo jasné, že i s nimi se musí počítat. Evgenia Tarasova a Vladimir Morozov nakonec brali bronz (stejně jako loni), Kristina Astakhova a Alexej Rogonov skončili na 7. místě.

Rusko ale mělo pár, který byl před šampionátem považován za největšího favorita na titul. Tatiana Volosozhar a Maxim Trankov se vrátili na závodní led. Teď už jako manželé. Oni dva mi nevadí, mám je celkem ráda a těšila jsem se na ně. Krátký program byl velmi originální a opravdu mezi všemi vyčníval. Jako hudební doprovod si zvolili indické motivy a opravdu byli díky tomu jiní. Ale sedělo jim to. Mě se to líbilo. A volná byla také super. To zas bylo drákulovské téma. Takže nakonec z toho zaslouženě byla zlatá medaile. 

Neodpustím si malé bulvární okénko :-D Ještě před pár lety šly drby, že Max je spíš na muže než na ženy. Pak se zase šuškalo, že má něco se svou tehdejší krasobruslařskou partnerkou Marií Mukhortovou. Ale pak se říkalo, že s ní určitě nic nemá, když je na ty kluky. No a nakonec si vzal svou další krasobruslařskou partnerku. A jak se k ní v kiss & cry při čekání na známky měl! Ale jo, oni se celkem k sobě i hodí, tak snad jim to vydrží. A ještě něco. Zejména v zámoří už páry trénují odhozený čtverný salchov. A Max prohlásil, že oni ho trénovat nebudou, aby se jeho žena náhodou nezranila.

 

No, nevím, jestli je odhozený čtverný salchov nutnost, ale pro souboj s americkými a kanadskými páry o titul mistra světa asi i jo. 

Po pár letech pauzy se na závodní scénu vrátila Aliona Savčenková. Když společně s Robinem Szolkowym závodila za Německo, tak jsem je měla moc ráda, vlastně to v té době asi byl můj nejvíce oblíbený pár. Jenže Robin už chtěl se závoděním skončit. A tak Aliona začala hledat nového partnera. A nebylo to vůbec jednoduché. Začala trénovat společně s Francouzem Bruno Massotem. Chtěli spolu závodit za Německo. No a francouzská federace nechtěla Bruna do Německa pustit. Takže nastala dlouhá doba dohadování. Dokonce fanoušci sepisovali petici, aby ho Franouzi pustili. Nakonec se to opravdu povedlo! Letos už jsme tedy na ME mohli vidět Alionu a Bruna. Já se na ně těšila. Jak už jsem řekla, Alionu jsem měla vždycky ráda a hodně jsem byla zvědavá, jak jí to s Brunem bruslí. Trochu jsem se bála, aby se po těch několika letech dostala zase zpátky na tu top výkonnost, kde před lety byla. Lidi, oni se mi spolu na ledě tak moc líbí! Dokonce bych i řekla, že se mi Aliona líbí víc s Brunem než s Robinem. Kdo by si pomyslel, že to někdy řeknu! Vážně byli super a právem získali stříbrnou medaili. Teda, já doufám, že byla právem. Jejich volnou jízdu jsem bohužel neviděla a nemůžu ji ani nikde na internetu najít. Škoda. Vám sem tedy dávám aspoň jejich krátký program.

Ačkoliv na Alionu a Bruna jsem byla hodně zvědavá, tak nejvíc jsem se těšila na můj aktuálně nejoblíbenější pár Vanessa James a Morgan Cipres. Rok od roku mám pro ně větší slabost (ano, přiznávám, hlavně pro Morgana). Oni zkouší odhazovaný čtverný salchov! A dokonce se i povedl. Sice dopad nebyl ideální, ale Vanessa ho dotočila a počítali jim ho :-) Má z nich radost. Poté, co jsem se dozvěděla o odhlášení dvou ruských párů, tak jsem doufala, že by jim to konečně mohlo vyjít na medaili. No bohužel. V krátkém programu byly chybky, i tak ale po něm byly na sympatickém 5. místě. Nakonec z toho bylo celkové 4. místo.

Také jsem hodně byla zvědavá na Valentinu Marchei a Ondřeje Hotárka. Taky jsem si říkala, že pokud jim budou souhry všech okolností hrát do karet, mohli by se pokusit zaútočit na medaili. Pravda, to bylo ode mě hodně optimistické. Avšak nezklamali. Páté místo je rozhodně super (navíc po tom pokaženém krátkém programu).

Mile mě překvapil další italský pár a to Nicole Della Monica a Matteo Guarise. Mari Vartmann bruslí s Rubenem Blommaertem a já si na to nemůžu zvyknout. Stále ještě mám prostě v hlavě zafixované Mari Vartmann a Aaron Van Cleave. Hm, tohle bude asi na delší zvykání.

Představte si, že svou sportovní dvojici už má i Španělsko! Ještě nedávno vůbec nevěděli, že nějaké kraso existuje a teď se z nich pomalu ale jistě stává evropská krasobruslařská velmoc. A největší podíl na tom má již čtyřnásobný mistr Evropy a jednonásobný mistr světa Javier Fernandéz. Nicméně, Španělsko letos mělo zástupce ve všech čtyřech kategoriích.

To se o České republice říct nedá. Naše země právě ve sportovních dvojicích nikoho neměla. Ale příští rok na domácím šampionátu by se to mělo změnit. Anna Dušková a Martin Bidař jsou ještě velmi mladí, ale slyšela jsem o nich, že jsou oba velmi talentovaní a že je to velmi nadějný pár do budoucna. Na finále juniorské grand prix skončili na 2. místě. A to už hovoří samo o sobě. Jejich jízdy se určitě dají najít někde na internetu, já to zatím nezkoušela, takže jsem je dva ještě neviděla, ale podle toho, co jsem o nich slyšela, tak doufám, že se jim bude dařit, budou se zlepšovat a příští rok se na ME opravdu objeví.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře