ME Bratislava 2016: muži

1. únor 2016 | 16.05 |

podium_me_2016Minulý týden se konalo Mistrovství Evropy v krasobruslení 2016, tentokrát ho uspořádala Bratislava. Mám pro krasobruslení slabost, takže jsem se snažila sledovat tak moc, jak jen to šlo. Zároveň ale musím říct, že to je první letošní soutěž, kterou jsem viděla. Závody Grand Prix, které se konají na podzim, jsem letos nesledovala, ani o výsledcích jsem toho moc nevěděla. A vlastně jsem ani nevěděla, kdo má jakou jízdu. Tak jsem si aspoň tu svojí premiéru u televize užila. Muži teda rozhodně nezklamali. A to v tom dobrém a bohužel i špatném slova smyslu. Volné jízdy byly docela dost nervozní a hodně se kazilo. Já bych tu opět chtěla udělat takový můj osobní pohled na věc, kdo mě potěšil, kdo mě zklamal a stejně jako loni, i letos bych ráda odkázala na některé jízdy, které stojí za to vidět.

Nemá cenu chodit okolo horké kaše, hned začnu "panem dokonalým". Nevím, jak jinak už Javiera Fernandeze nazvat. Čtvrtý titul mistra Evropy v řadě. To už je panečku počin! A sám Javi řekl, že by to rád zakulatil na pětku příští rok. Tak snad. Ráda bych v Ostravě byla u toho, ale nevím nevím. Spíš mě napadla myšlenka, že bych se jela podívat až v neděli na exhibici. To bývá odpoledne, a navíc je to v neděli, takže téměř jistota, že člověk bude mít volno a čas. A když už bude tak významná událost u nás, tak by byla škoda toho aspoň trošku nevyužít. Ale zpátky k Javierovi. Jeho volná se mi teda víc líbila ta loňská, ale ta letošní má taky něco do sebe. Mě se ale hodně líbí jeho letošní krátký program. Konečně sáhl po nějakém španělském tématu! :-) A fakt je to vidět, že se k němu hodí a prostě sedlo mu to. Podezřívám Javiera, že si na krátky program nechává schválně narůst vousy, aby se to jako hodilo k tématu, a na volnou si to oholí :-D Jinak si to vážně neumím vysvětlit. Co jsem si hledala různé fotky, tak vždy letos v krátkém programu jel s těmi vousy, ve volné pak už ne. No a ještě jsem chtěla něco říct k těm bodům. Dostal přes 100 bodů v krátkém programu, přes 200 ve volné jízdě, dohromady to bylo přes 300 bodů. Tedy v Evropě rekord. Už jsem četla komentáře, že je to směšné, že už začíná být takový nadhodnocený apod. Jenže. Japonec Yuzuru Hanyu prostě potřebuje nějakou konkurenci! A Javier je mu aktuálně nejblíž. Navíc, Yuzuru dostal letos o mnoho víc bodů, než Javier teď na ME, jenže to lidi, kteří koukají jenom na jeden závod v roce prostě vůbec nevidí a neslyší. Nebo možná nechtějí vidět a slyšet? Každopádně, já si myslím, že Javier si to za svůj výkon zasloužil. Jako ukázku sem přidávám ten jeho velmi povedený krátký program.

Velmi mile mě překvapil Alexej Byčenko, Ukrajinec, který ale už léta závodí za Izrael. Vlastně já si nepamatuju, že by kdy jezdil za jiný stát.

Už loni jsem zírala, jak se zlepšil, no a letos se zlepšil až tak, že z toho byla stříbrná medaile. První medaile pro Izrael z ME v krasobruslení! Jeho volná se mi fakt líbila, jel na hudbu z filmu Bídníci a musím říct, že ten kostým se povedl a prostě fakt jsem mu to celé věřila a úplně v něm viděla Jeana Valjeana :-D 

Bronz nakonec putoval do Ruska. Maxim Kovtun se ale moc nepředvedl a já se docela divila, že mu to na ten bronz stačilo. Po tom, co předvedl ve volné, jsem teda čekala nějaký velký propad. Nechci být vůči Maxovi zlá, při tom pádu se uhodil a bylo jasné, že ho to bolí a trpí. Taky pak na vyhlášení vítězů je tak tak došel. A tvářil se strašně ublíženě. Nevím, co mu ublížilo víc. Jestli to, že se asi lehce zranil nebo to, že je až třetí a navíc ho porazil Ukrajinec v Izraelských službách...

Mám něco říkat k našim? Má to cenu? Nechci být vůči Michalovi zlá, ale tohle už je prostě moc. Jsou závodníci, kteří jeden nezdar hodí za hlavu, a zbytek jízdy dojedou v pohodě a ještě to stačí na nějaký pěkný výsledek. Jsou ale závodníci, kteří jednou spadnou nebo se jim nějaký prvek nepovede tak, jak si plánovali, a hned se jim všechno zbortí a nabaluje se to. No a Michal je, zdá se, bohužel ten druhý případ. Úplně jako první komentář po té jeho tragické volné jízdě mě napadlo "Tomáš Verner 2". A jak jsem později zjistila, nebyla jsem jediná, kdo použil tohle přirovnání. 

Chci ale pochválit druhého českého zástupce. Jiří Bělohradský vypadá vážně nadějně do budoucna. Je mu 17, takže má ještě všechno před sebou, pokud teda u toho vydrží. Loni jsem tu chválila Petra Coufala a říkala si, že to je naše naděje, ale on s krasobruslením seknul. Což je teda obrovská škoda. Tak snad Jirka u toho vydrží, protože to vypadá, že by se z něj mohl rýsovat velmi dobrý krasobruslař. Prý má mladšího bratra Matyáše, který vyhrál olympiádu dětí a mládeže. Takže to vypadá, že mužské krasobruslení u nás pořád bude mít jakousi tradici. Teď jen, aby kluci zvládali vypjaté situace.  

Chtěla jsem chválit i Nora Boeho (stále dumám nad tím, zda je nějaký příbuzný s biatlonovými bratry Boe, ale asi není), který zajel hezký krátký program, dostal se do volných jízd. Jenže tam zvoral, co šlo. Fin Valtter Virtanen neměl špatný krátký program, ale bylo tam moc chyb a prostě na postup do volných to nestačilo. Byl druhý pod čarou :-( Docela mě zaujal Slovinec David Kranjec (který ale prý žije v Austrálii). Akorát teda, jak on se jmenuje Kranjec, tak jsem vždy přemýšlela, jaké je vlastně jeho křestní jméno. Ale nebyla jsem jediná, i komentátor na ČT už už chtěl říct Robert Kranjec :-D To bylo slyšet, jak říká "Rob...David Kranjec." :-D Pak jsme tam také měli Španěla Felipe Montoyu (který ale pochází z Kolumbie) a komentátor zas, že tohle příjmení známe spíš z F1 :-D 

Docela zajímavý je Lotyš Deniss Vasiljevs, z toho by do budoucna mohlo něco být. I mladý Ital Matteo Rizzo by do budoucna mohl být fakt dobrý. 

Těšila jsem se na srandičky Ivana Righiniho a on měl letos obě jízdy takové spíš vážnější. 

Taky se mi vrátil po roční pauze Jorik Hendrickx. Já vlastně ani nevím, proč si tu roční pauzu bral, nevím o tom, že by byl zraněný. Nicméně, když jsem ho uviděla ve startovní listině, tak jsem měla velkou radost a hrozně jsem se na něj těšila. Volná teda nebyla úplně ideální, ale v TOP 10 se udržel, čímž mi udělal radost. U jeho krátkého programu jsem prostě jenom zírala a užívala si to. Jel na píseň You Raise Me Up (stejně jako později Righini) a já mám pro tuhle píseň slabost. Navíc v kombinaci s Jorikem to je prostě boží <3 

Můj další oblíbenec Alexander Majorov si zajel svůj standard. Moc mě potěšil, já se na něj ráda koukám :-D Ale u výsledků jsem se docela hroutila, protože Alexander už byl počtvrté (!!!) na ME na 11. místě!!! To je už snad prokletí nebo co! :-( Fakt mě to mrzí, nejen kvůli tomu, že by si Alexander tu desítku fakt zasloužil, ale taky proto, že kdyby skončil do 10. místa, tak další rok by mohli Švédi vyslat dva muže. Takhle mají na příští rok zase jenom jedno místo :-/ 

Mladí Rusové Koljada a Petrov vypadají nadějně, ale kteří Rusové ne, že... A taky Samohin z Izraele. Toho jsem tu chválila už loni. A letos ho už většina lidí (já taky) pomalu viděla někde na medaili. Tak rychle to ale nejde. Nakonec Izrael přeci jen tu medaili měl, jen tedy ne díky Samohinovi. On je ještě mladý, troufám si tvrdit, že to nejlepší ho stále ještě čeká. Avšak nastartovanou kariéru ma opravdu dobře. 

Na závěr jsem si nechala jedno velké krasobruslařské loučení. Florent Amodio oznámil, že je to jeho poslední šampionát v kariéře. Už ani na MS nepojede (v této souvislosti mě napadá, koho teda Francouzi vyšlou a jestli vůbec někoho vyšlou :-O ). Krátký program byl dobrý, ale spíš takový průměrný. Ve volné se vrátil ke své snad nejslavnější a nejúspěšnější volné jízdě, tedy Vzpomínky na Sobral. To mu prostě vážně sedí. A asi je to opravdu tím, že to bylo složeno jen a jen pro něj. Sobral je město v Brazílii, kde se Florent narodil. A v té jízdě, to byl ten starý dobrý Florent, kterého známe z před několika let! Úžasná jízda a škoda, že skončil 4. a na tu medaili nevyšlo. Byl to asi nejemotivnější moment celého šampionátu. Když Florent dokončil svou jízdu, líbal led, plakal. Lidé tleskali ve stoje a také plakali. Trenér plakal. Já u televize měla taky na krajíčku.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář