Top 10 mých oblíbených biatlonistů / biatlonistek

23. leden 2016 | 09.09 |
› 

O minulém víkendu jsem koukala na MS v letech na lyžích, pak dávali biatlon, tak jsem si to nechala zapnuté a koukala jsem. Zrovna biatlon je právě po skocích na lyžích můj druhý nejoblíbenější zimní sport. Byl to zrovna závod mužských štafet, před tím se právě skákal závod týmů v těch letech. A já jsem tak přemýšlela nad tím, že je to zvláštní, že v každém sportu fandím sportovcům z jiných zemí. Jo, všude preferuju Finy a Finky, a také našim sportovcům většinou fandím. Ale jinak je to opravdu různorodé. Prostě mi na národnosti zas až tak nezáleží, to jen v některých případech. Tak jsem prostě o všem možném přemýšlela, až mě napadlo, že bych mohla udělat žebříček oblíbených biatlonistů a biatlonistek. A v té chvíli mi došlo, že mám jednu oblíbenkyni mezi ženami a jednoho oblíbence mezi muži. U biatlonu to mám podobné jako u toho alpského lyžování, taky to sleduju tak nějak obecně a ten sport mě zajímá jako celek. Mám tam pár idolů, ostatní sportovci mi nevadí. Akorát teda otevřeně přiznávám, že nemám ráda Rusy a Rusky. Ale třeba Ukrajinci mi zas až tak nevadí, a třeba Ukrajinkám pravidelně fandím během závodu štafet :-D

Žebříček je rozdělen na ženy a muže. V každé kategorii najdete pět jmen. Více jsem opravdu nedokázala dát dohromady. A opět, řazeno je vše podle abecedy podle příjmení.

ŽENY


Marie Dorin Habert, Francie

marie dorih habert

Marie Dorinová Habertová patří mezi trojku mých nejvíce oblíbených biatlonistek. Mám ji ráda už několik sezón. Zajímavý, že Francouze v biatlonu moc nemusím, v jiných sportech jim naopak dost fandím. Ale třeba ty Francouzky mi nevadí. Její manžel Lois Habert byl také biatlonista, ještě si pamatuju, když závodil. 


Tiril Eckhoff, Norsko

tiril eckhoff

Přiznávám, že Tiril je tady spíš z nouze. Dala jsem totiž dohromady čtyři jména a vůbec nevěděla, kterou biatlonistku tam mám doplnit jako tu pátou. Nakonec jsem si řekla, že mám celkem ráda Norky a Tiril mi byla vždycky sympatická, takže je tu. Ona pochází z biatlonové rodiny, její sourozenci se tomuto sportu také věnovali. Teď ale mají Norky nějakou krizi nebo co. Právě Tiril jako jediná má sem tam dobrý výsledek, ale už to není to, co to bývalo.


Mari Laukkanen, Finsko

mari laukkanen

Moje oblíbená biatlonistka číslo dva. K té jedničce jí ještě chybí fakt hodně, ale až moje jednička skončí se závoděním, tak to bude právě Mari, kdo přebere to její první místo. To vím. Chvilkami to vypadá, že by se Mari mohla chytit, bojuje třeba i o top 15, což já teda hodně chválím.

Jenže pak má zase závod, kdy vůbec neboduje. Takže to by chtělo zlepšit, ať mají ve Finsku nějakou důstojnou nástupnici Kaisy.


Kaisa Mäkäräinen, Finsko

kaisa mäkäräinen

Pokud by se mě někdo zeptal na můj biatlonový idol, tak by to určitě byla Kaisa. Oblíbila jsem si ji ještě v době, kdy nejezdila na špici pole, ale patřila spíš k tomu průměru. A já vlastně ani nevím, jak to vzniklo, že jsem si ji tak oblíbila. Vůbec si nepamatuju, jestli už tenkrát v tom svou roli sehrálo to, že je z Finska, nebo jestli jsem to tenkrát až tak neřešila a přišlo to až později. Fakt nevím. Prostě to nějak vyplynulo a asi to tak mělo být. Každopádně, Kaisa není jenom výborná sportovkyně, ale taky moc pěkná žena (mě přijde, že je tak obyčejně, přirozeně krásná, nevím, jak bych to měla nazvat) a také je milá a příjemná jako člověk. Teda, ne že bych to nějak věděla, ale ze všech různých videí, která jsem s ní viděla, rozhovorů a tak podobně, na mě vždycky působila prostě příjemně, na nic si nehraje, je pohodová, svá. A to se mi líbí. Pokud bych měla říct jméno nějakého mého oblíbeného sportovce (sportovkyně), s kterým (kterou) bych se hodně chtěla setkat osobně, pak by to byla určitě právě Kaisa. 


Dorothea Wierer, Itálie

dorothea wierer

Dorothea udělala za posledních pár let obrovský pokrok. Alespoň mě to tak přijde. Nebo možná je to jenom tím, že jsem ji dřív nijak nesledovala, ale letos musím říct, že mě vážně zaujala. Teda, abych pravdu řekla, už loni jsem si jí trochu všímala. Ale až letos jsem si jí začala všímat víc a zjistila jsem, že jí vlastně fandím. 

Pokud se zadaří nějaké jiné Norce, tak té také většinou fandím. I těm dalším Finkám, které se sem tam objeví ve světovém poháru, to je jasné. Mám ráda i naše české holky. Do žebříčku jsem je ale nedala. 

MUŽI


Tobias Arwidson, Švédsko

tobias arwidson

Švédi jsou mi obecně sympatičtí. Bohužel, teď si vůbec nevybavuju jméno žádné Švédky, který by aktuálně jezdila ve světovém poháru mezi ženami. V mužích je to o něco lepší, tam teď pár Švédů je, i když teda jejich výkonnost nic moc. Já i má sestra jsme si docela oblíbily Tobiase Arwidsona, kterého asi většina z vás moc znát nebude. On se ve světovém poháru objevuje opravdu málo, a když už, tak jeho výsledek bohužel za moc nestojí. A to je škoda. My v něm před časem viděly budoucnost švédského biatlonu. Tak snad se ještě projeví. Jinak, se sestrou mu říkáme "puška Arwidson" právě kvůli tomu, že to je ta mladá naděje do budoucna. To vzniklo z anglického "young gun", které jsem viděla ve spojistosti s nějakým mladým závodníkem a už jsem si to počeštila a dost často to používám :-D


Ole Einar Bjoerndalen, Norsko

ole einar bjoerndalen

Legenda. Víc už bych ani psát nemusela. Ole Einar je snad úplně prvním biatlonistou, kterému jsem začala fandit, když jsem objevila biatlon. A že už to je hezkých pár let. A nebo, byl to on? Vůbec nevím. Pamatuju si, že jsem měla takovou svou oblíbenou čtveřici a to právě Ole Einar, a pak Raphael Poirée, Vincent Defrasne a Michael Greiss. Ole Einar je jediný, kdo z této čtveřice stále závodí. Ale prý letos je to jeho poslední sezóna v kariéře. Na konci sezóny se koná mistrovství světa v Norsku a tam, před domácími fanoušky, se chce s biatlonem rozloučit. Jestli se tak opravdu stane, tak budu asi plakat. Na druhou stranu, v jeho věku už se prostě musí očekávat, že s tou kariérou skončí. Ale spíš to prostě bude dojetí, protože biatlon sleduju už snad od roku 2006 nebo tak nějak (pamatuju si, že olympiáda v Turíně pro mě byla přelomová a nějak kolem té doby jsem začala zimní sporty hodně sledovat), no a to už máte 10 let! A ve všech těch sezónách Ole Einar byl. 


Dominik Landertinger, Rakousko

dominik landertinger

Moje aktuální biatlonová jednička mezi muži. Jelikož je Dominik jen o pár let starší než já, tak je tady naděje, že bude závodit ještě spoustu let, tudíž bych se nemusela bát, že v příštích letech nebudu mít komu fandit. On je ale také takový ten případ, že jeden závod zajede perfektně, v dalším ani neboduje. Začátek sezóny měl velmi těžký, protože těsně před tím, než sezóna začala, mu zemřela maminka, která bojovala s vážnou nemocí. Byla to jeho obrovská fanynka, která s ním jezdila na závody a velmi ho ve všem podporovala. Takže chápu, jak moc ho to muselo zasáhnout. Letos se rozjížděl trošku pomaleji, ale teď v posledních několika závodech jsem z něj měla radost. Ve štafetě je vždy nepostradatelný článek, většinou jede na posledním úseku. Minulý týden ve štafetě tým podržel a dojel do cíle třetí, to jsem měla velkou radost :-) 


Simon Schempp, Německo

simon schempp

Němce obecně ve sportu moc nemusím, ale vždy se najde nějaká výjimka. A ta je i v biatlonu. I když je pravda, že Simona Schemppa jsem objevila až v loňské sezóně. Nijak mi nevadil, ale až ke konci sezóny jsem si říkala, že bych mu vlastně mohla fandit, že je celkem dobrý. Matně si vzpomínám, že to byl nějaký závod, kde on bojoval snad s Fourcadem a Fakem. Faka nemám ráda a Fourcada já teda taky moc nemusím. Takže z toho vyplynulo, že prostě budu přát Simonovi. A tak nějak to postupovalo. Letos už jsem sezónu začínala s tím, že mými největšími favority budou Dominik Landertinger a Simon Schempp. Na začátku sezóny to vypadalo, že bude jediným velkým konkurentem Martina Fourcada v boji o velký křišťálový glóbus. Jenže po Vánocích byl nemocný a vynechal dost závodů, takže se obávám, že ty body teď budou chybět. Hlavně ale, aby se dal do pohody a zase na tu vlnu, kdy mu to šlo. Mistrovství světa se pomalu blíží, tak doufám, že tam zazáří. Jo a ještě něco. Všimli jste si, jaký je to roztomilý kluk?


Emil Hegle Svendsen, Norsko

emil hegle svendsen

Vždycky se říkalo, že Ole Einar Bjoerndalen je král biatlonu a Emil Hegle Svendsen je korunní princ. Nevím, jak moc to platí ještě dnes, nicméně Emila jsem si oblíbila snad hned, co jsem ho viděla závodit. V biatlonu jsem měla Nory vždycky ráda. Jeden čas snad Emil patřil k mým úplným nej. Pořád mu fandím a když se nad tím tak zamýšlím, tak ho mám asi z norských biatlonistů nejradši.

Kromě výše zmíněných mám ještě ráda bratry Boeovy (ježiš, můžu to takhle skloňovat?) a jiné Nory, Simona Edera a další Rakušany. Musím přiznat, že naše moc neřeším, i když třeba Ondra Moravec patří mezi moje oblíbence a fandím mu vždycky. No a Finů tam teda moc není a když už, tak hooodně na konci pole, takže je ani v TV nezabírají a nic o nich nevím.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší