Mých Top 13 oblíbených sjezdových lyžařů

20. leden 2016 | 18.50 |

Momentálně moc nemám nápady na to, co by tu na blogu mohlo být. To, co jsem sem chtěla napsat, tady v minulých dnech opravdu bylo publikováno. Na nějaké předsezónní prognózy pro Formuli 1 nebo MotoGP je podle mého ještě brzy, to až tak během února či na přelomu února a března. Nechci ale, aby to tu stálo a nic tu nebylo. No a takový článek, kde shrnu své oblíbence v určitém sportu, ten se vždycky hodí. Ne jen pro vás, abyste viděli, komu fandím a koho mám ráda, ale i pro mě, abych si to vlastně v hlavě utřídila :-D Takže jsem se rozhodla sepsat své oblíbené sjezdaře, což je tedy sakra těžký, protože tam se jezdí různé disciplíny a v každé disciplíně je dobrý někdo jiný. Já teda radši sleduju slalom a obří slalom, takže sportovců, kteří se věnují sjezdu (případně super G) zase tolik oblíbených nemám. Žebříček je rozdělen na dvě kategorie – ženy a muže. Žen jsem napočítala nakonec šest (ale dalo mi to zabrat, aby tu nebyla jenom jedna :-D ), můžu je sedm (tam to zas vypadalo, že jich bude ještě víc, musela jsem se krotit :-D). 

Ještě, než půjdeme na jednotlivá jména, tak bych vám chtěla říct, že jsem zjistila, že ten sport prostě sleduju jako celek a moc takových velkých oblíbenců (jako třeba v F1 nebo i v těch skocích na lyžích) nemám. Také bych vás chtěla upozornit, že stejně jako tomu bylo nedávno v článku o oblíbených skokanech na lyžích, tak i tady jsou jména řazená abecedně podle příjmení.

ŽENY

Anna Fenninger, Rakousko

anna fenninger

Dřív jsem rakouské lyžaře a lyžařky fakt mohla, ale ta generace, které jsem fandila, už (většinou) skončila svou kariéru. Z té mladé nástupnické mě nikdo příliš nezaujal. Jedinou výjimkou je Anna Fenningerová, tu mám vážně ráda už několik sezón. Je to moje jednička, co se ženského sjezdového lyžování týče. Ona je neuvěřitelná. Je výborná ve sjezdu, v super G, jde jí i slalom a obří slalom. Takže samozřejmě výhoda pro závody v kombinaci (sjezd + slalom). Je málo lyžařů, kteří jsou opravdu dobří ve všech disciplínách. Bohužel Anna se před sezónou zranila a to tak, že celou letošní sezónu musí vynechat. Mrzí mě to, chybí mi tam, v těch rychlostních disciplínách nemám komu fandit. Hlavní ale je, aby se dala dohromady a příští rok se vrátila v plné síle. Na druhou stranu má vlastně štěstí, že se zranila v roce, kdy není žádné mistrovství světa ani olympiáda, takže o nic velkého, zásadního nepřijde.


Lara Gut, Švýcarsko

lara gut

Lara před lety vystřelila jako kometa. Mezi nejlepší se dostala jako hodně mladá. A ve špičce se drží stále a já doufám, že ještě několik let bude. Ona je spíš na ty rychlostní disciplíny, možná ještě obří slalom. Co vím, tak slalomy se taky snaží jezdit (hlavně kvůli kombinačnímu závodu), ale není to ono.

Ona sama se prý nechala slyšet, že teď slalom hodně trénuje. Tak uvidíme. Letos zatím vede Světový pohár, tak jí moc držím palce. Když už tam nemám Annu, tak přeju Laře. Mimochodem, můj táta je její velký fanda ;-)


Frida Hansdotter, Švédsko

frida hansdotter

Frida jezdí spíš ty točivé disciplíny, v obřím slalomu není tak dobrá, ale slalom to je její disciplína. Aktuálně vede pořadí této disciplíny a já moc držím palce, aby ten malý křišťálový glóbus vyhrála (sorry, ale fakt jí to přeju víc než Strachové nebo Zuzulové). Musím ale říct, že Fridě fandím teprve krátce. Nikdy mi nevadila, ale asi vlastně až loni jsem jí začala pořádně fandit. Aspoň podle mě je to sympatická ženská a svými rysy mi trochu připomíná biatlonistku Kaisu Mäkäräinenovou (o té bude řeč v jiném článku), obě mi přijdou, že v sobě mají přirozenou krásu. Teď, když je moje lyřažská jednička Anna Fenningerová zraněná, tak je mou lyžařskou jedničkou právě Frida, jenže ta právě nejezdí sjezd, takže tam jsem se rozhodla, že budu fandit Laře.


Nina Loeseth, Norsko

nina loeseth

Nina už také závodí několik let. Nikdy mi nevadila, ale až letos jsem jí prostě začala fandit. Vůbec nevím, jak se to stalo, ale prostě najednou jsem se přistihla, jak jí při závodě držím palce. Letos zatím Nina zažívá svou nejlepší sezónu, poprvé v kariéře se jí podařilo vyhrát závod ve slalomu. Vlastně ona je takový typ, jako Frida. Závodí hlavně ve slalomu, obřím slalomu. Rychlostní disciplíny nejsou její parketou.


Tina Maze, Slovinsko

tina maze

Přiznávám se, že Tinu Mazeovou přidávám do žebříčku spíš kvůli tomu, že je mi sympatická, nikdy mi nevadila, ale její obrovská fanynka teda nejsem. Nicméně všechny její úspěchy jsem jí vždycky přála, takže ano, vlastně jí tak trochu fandím. V žebříčku je i přes to, že letos si dává závodní pauzu. Kdyby ohlásila konec kariéry, tak by v žebříčku už nebyla, ale protože to je jenom pauza (takže je možnost, že ještě závodit bude), tak je tu. Ona patřím k těm výborným lyžařkám, kterým jde všechno, točivé disciplíny i ty rychlostní. Je to velká škoda, že dvě nejlepší závodnice Anna a Tina letos nezávodí. Fakt jsou fanoušci o mnoho ochuzeni.


Tessa Worley, Francie

tessa worley

Tessa Worley už patří k té starší generaci. Ona je spíš na obří slalom, super G, ale i ve sjezdu ji můžeme vidět. Ve slalomu moc ne, aspoň si to teď neuvědomuju, že by jezdila slalom. Tesse jsem před časem hodně fandila, vždy patřila k těm mým nej. Takže i když už teď není mezi mými největšími favoritkami, zařazuji ji do tohoto žebříčku. Pořád ji mám ráda a je škoda, že už nemá takovou výbornou formu jako před pár lety.


Ještě bych chtěla dodat, že mezi ženami nemám žádnou Finku. To proto, že má oblíbená Tanja Poutiainenová ukončila kariéru a žádná další dobrá Finka není na obzoru. Kdysi se jich pár vyrojilo, ale vůbec nevím, kam všechny zmizely, protože teď žádnou v závodech nevídám. Nevadí mi naše ani slovenské závodnice, ale prostě jsem je z toho žebříčku vyřadila. Poslední dobou jsem si docela oblíbila Wendy Holdenerovou či Federicu Brignoneovou. Nevadí mi ani Tina Weiratherová či další Rakušanky, Italky, Švýcarky nebo Francouzky. Jak už jsem řekla v úvodu, spíš ten sport sleduju tak celkově než abych tam měla nějaké velké oblíbenkyně. Těch je opravdu jenom pár.

MUŽI

Jean-Baptiste Grange, Francie

jean-baptiste grange

Jelikož je řazení podle abecedy, tak hned začínám mým největším idolem. JB Grangeovi fandím už tolik let, že se to na prstech jedné ruky spočítat nedá. Pokud počítám dobře, tak už to nějakých 8 let bude. Páni, fakt to utíká. Už jsem si s ním prožila mnohé. Oslavy titulu mistra světa, zranění, dokonce už to vypadalo, že ukončí kariéru (to jsem hodně prožívala). JB se nevzdal, bojoval a loni překvapivě získal druhý titul mistra světa ve slalomu. Překvapivé to bylo i pro mě, favoritem totiž rozhodně nebyl. Podmínky byly těžké, ve druhém kole sněžilo a on se pořadím posouval kupředu, až z toho nakonec byl titul. Už je to skoro rok a já to mám pořád v živé paměti. Šampionát byl v USA, takže se to jelo večer našeho času a já si pamatuju, jak jsem u toho brečela. Jako vážně. Byla jsem tak rozrušená, že jsem ani nemohla usnout :-D


Marcel Hirscher, Rakousko

marcel hirscher

Ještě před pár měsíci bych k němu napsala, že je to aktuálně nejlepší slalomář na světě, jenže mu na paty šlape jeden mladík (o kterém bude řeč za chvilku), takže toto tvrzení nenapíšu. Marcel je vlastně aktuálně jediný Rakušan, kterému opravdu fandím. Fandila jsem té starší rakouské generaci (mým číslo jedna byl Walchhofer), jenže většina z nich už ukončila kariéru. Z těch nástupců mě zaujal Marcel. Byl prostě dobrý. A je dobrý stále. Akorát, že já mám ve slalomu tolik oblíbenců, že je těžké mu vždy na 100 % fandit :-D A mimochodem, můj táta je jeho velký fanoušek ;-) Vždycky jeho jízdy hrozně prožívá ;-)


Kjetil Jansrud, Norsko

kjetil jansrud

To by bylo divné, kdyby se tu neobjevilo pár seveřanů :-D Kjetil je jeden z mála sjezdařů, který se tu objeví. On ty točivé disciplíny nejezdí, jenom teda v kombinačním závodě. Teď zrovna jednu kombinaci nedávno vyhrál. Svým slalomem mě celkem překvapil. Už je to taky pár let, co Kjetilovi fandím.


Henrik Kristoffersen, Norsko

henrik kristoffersen

Tohle je ten mladík, který šlape Marcelu Hirscherovi na paty. Ve Světovém poháru už pár let jezdí, už loni ukázal, že je dobrý. Mluvilo se o něm už dřív, že je to nová norská hvězda. A byla to pravda. On je vážně skvělý. Jezdí teda jenom slalom, ale je v něm vážně výborný. Mě nikdy nevadil, ale asi až ve druhé půlce loňské sezóny jsem mu vážně začala fandit. Občas je to těžké, rozhodnout se, komu budu v souboji Henrik vs Marcel fandit. Někdy je to ale výhoda, že fandím oběma aktuálně nejlepším slalomářům. Když jsou první a druhý (a je jedno v jakém pořadí), tak jsem spokojená.


Victor Muffat-Jeandet, Francie

victor muffat-jeandet

Toho jsem objevila až ve druhé půlce loňské sezóny a než jsem se definitivně rozhodla, že mu budu fandit, tak sezóna skončila :-D Takže letos jsem do sezóny vstupovala s tím, že jsem novou Victorovou fanynkou. Je to zajímavý, ale já mám obecně ve sjezdovém lyžování Francouze a Francouzky ráda. Victor mě zaujal nějakým závodem (už fakt nevím, co to bylo za závod), který se mu povedl a já si říkala, hurá, další dobrý Francouz ve slalomu (možná nástupce Jean-Baptista) Takže jsem mu pomalu začala fandit. A jo, je to i celkem sympaťák. Jak už jsem teda zmínila, jezdí hlavně slalom a obří slalom, momentálně bych řekla, že ten obří slalom mu jde přeci jen o něco líp.


Marcus Sandell, Finsko

marcus sandell

Já ani nevím, kdy a jak jsem začala Marcusovi (který si nechává říkat Mare) fandit. Svou roli v tom určitě sehrálo to, že je to Fin a že je to hezký kluk. Sleduju ho na Twitteru, párkrát jsem napsala příspěvěk, ve kterém jsem ho chválila za dobrý závod a tak podobně a on to vždy lajknul, takže za to má u mě plus, že si čte příspěvky, co mu kdo píše. Upřímně, on asi fanoušků moc nemá, není to taková hvězda jako jiní zde výše zmínění. Ale pro mě on hvězdou je. Jeho hlavní disciplínou je obří slalom, v té se už několikrát blýsknul. Jinak vlastně ani nevím, jestli jsem ho někdy vůbec viděla závodit v nějaké jiné disciplíně, možná ještě super G. Ale na sjezdy on není, a slalomy teda taky ne.


Aksel Lund Svindal, Norsko

aksel lund svindal

Aksel Lund Svindal je prostě fenomén. Nevím, jak jinak bych ho měla popsat. Prostě nejlepší sjezdař současnosti. Točivé disciplíny, tedy slalom a obří slalom, nejezdí, pouze výjimečně (např. pokud se počítá do kombinace). Jak nad tím tak přemýšlím, tak i jemu už fandím několik let. A pokud je závod ve sjezdu, tak nejvíc fandím jemu nebo Jansrudovi.


Všimli jste si, že mám v žebříčku tři Nory a jednu Norku? I já sama se tomu divím :-D Pokud tento článek bude číst má sestra, tak ta bude jistě potěšena ;-)

Kromě již výše zmíněných jmen také ještě docela fandím dalším Francouzům, což už jsem vlastně zmínila. Jsou to zejména Julien Lizeroux, Adrien Theaux a zjistilia jsem, že mám také čím dál tím radši Alexise Pinturaulta. Také mám hodně ráda Teda Ligetyho. Teď se tu sama sobě divím, že jsem na něj úplně zapomněla a vůbec ho do žebříčku nezařadila. Až teď, jak projíždím pořadí Světového poháru, jsem si všimla jeho jména. Před časem jsem taky měla hodně ráda Carla Janku a Ericka Guaye, už to teda nejsou takoví oblíbenci, ale pořád jim trochu fandím. Ani Švédi mi nevadí, mám celkem ráda Andre Myhrera a také Jense Byggmarka, to byl před časem můj velký idol.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší