Turné čtyř můstků 2015 / 2016

12. leden 2016 | 16.38 |

40Další ročník slavného Turné čtyř můstků je už nějakou dobu za námi. Okamžitě od jeho skončení mám strašně velkou potřebu se k tomu vyjádřit. A že rozhodně je o čem psát. Takže jsem samu sebe k tomu konečně dokopala, tak snad bude ten článek aspoň stát za to :-D Mimochodem, tuhle fotku jsem sem dát musela, je skvělá :-)

Takže všechno začalo jako vždycky v Oberstdorfu. Ten závod byl podle mého dost ovlivněný změnami nájezdové lavičky. Bylo to v pohodě, mě se závod líbil, až právě do chvíle, kdy se začalo blbnout s tou lavičkou. Do konce závodu zbývalo asi 10 skoků nebo tak nějak. Podle mě podmínky zas tak zlé, aby se to měnilo, nebyly. A co jsem viděla názory dalších fanoušků, tak i oni byli počínáním jury dost zklamaní. Tam se tedy z vítězství radoval domácí Severin Freund, druhý byl Michael Hayboeck a třetí Peter Prevc.

Novoroční závod v Ga-Pa jsem si moc užila. A navíc vyhrál můj favorit, tedy Peter Prevc. Druhý skončil Kenneth Gangnes, třetí Severin Freund.

Já si nemůžu pomoct, ale moje oblíbená půlka Turné je spíš ta rakouská. Asi to bude tím, že se mi moc líbí můstek v Innsbrucku. Tedy, není to můj nejoblíbenější můstek, ale patří k těm oblíbeným. Vlastně je v oblíbenosti asi na třetím místě. Na prvním místě mám všechny finské můstky, druhá je Planica, no a třetí asi ten Innsbruck :-D Co si tak pamatuju, tak jsem byla se závodem a výsledky mých oblíbenců spokojená :-) Vyhrál opět Peter Prevc, druhý byl Severin Freund, třetí Kenneth Gangnes.

No a závěr Turné se klasicky odehrál v Bischofshofenu. Vyhrál Peter Prevc před Severinem Freundem a Michaelem Hayboeckem.

Celkové pořadí Turné bylo stejné (teď mám na mysli první tři) jako pódium v Bischofshofenu.

Tak, a teď tedy konečně přichází na řadu několik mých odstavců :-D Nejprve bych chtěla říct, že je super, že jsem letos měla možnost koukat na všechny kvalifikace a závody. Ne vždycky se to totiž podaří a letos mi to vážně vyšlo, takže super :-)

Pak bych taky chtěla říct, že konečně se letos odskákaly všechny kvalifikace a závody tak, jak měly. Tedy všechny první kola závodů byly KO systémem. Nic se nerušilo, nic se nepřesunovalo a podobně. To už se opravdu dlouho nestalo. Akorát trošku v Oberstdorfu se měnily podmínky a bláznilo se s nájezdem (a myslím, že zbytečně), takže to ten celkový dojem trošku kazí. A taky těsně před závodem (nebo kvalifikací?) v Oberstdorfu vypadla elektřina, ale naštěstí se to všechno stihlo spravit. Ale i tak to bylo jedno z nejhezčích Turné, které jsem viděla. A navíc! Zase jednou vyhrál někdo, komu fandím. A to mi věřte, to se stává hodně výjimečně.

V minulých sedmi letech vyhrávali jenom rakouští skokané, takže vážně moc příjemná změna, že letos je to Slovinec. Já z toho mám fakt radost. Už jsem to psala v tom svém článku 10 nejoblíbenějších skokanů, že z Petera Prevce se stává můj nový idol.

V tom článku jsem psala, že idol je moc silné slovo, ale teď si myslím, že to slovo to vlastně dobře vystihuje. 

Když už jsem u mých oblíbenců, tak musím vyjádřit obrovskou pochvalu Kennethu Gangnesovi. Od začátku sezóny skáče neuvěřitelně, dokonce se mu povedlo poprvé v kariéře vyhrát. Já vůbec nechápu, co se to s ním stalo. Mám z něj obrovskou radost a v každém závodě se bojím, že to je jenom dočasná forma a že se zase propadne tam, kde byl. Já mu fandím už řádku let a už jsem si toho s ním prožila fakt moc. Byla jsem hodně smutná, když si poranil obě kolena. Pak se o něm několik let vůbec nevědělo (2 roky to myslím byly), já četla, že už zvažuje konec kariéry (v nějakých 20 letech) a moc mě to mrzelo. Držela jsem mu palce, aby se z toho aspoň trochu dostal a ještě si mohl skočit. Kenneth fakt dřel, nejprve šel do Kontinentálního poháru, tam se začalo dařit, takže se pak postupně vracel i do Světového poháru. No a letos byl hned nominovaný do A týmu, z čehož jsem měla radost. Netušila jsem, že jeho forma je tak výborná. Možná, že to netušil ani trenér, ani samotný Kenneth. Po tom všem, čím si prošel, mu to moc přeju.

Můj další oblíbenec Manuel Fettner si držel svůj standard a s jeho skoky jsem byla spokojená. Radost mi udělal Andreas Wellinger. On byl loni skoro celou sezónu zraněný. Letos zatím předvádí velmi pěkné skoky a má dobré výsledky a to jsem moc ráda. Je to jediný Němec, kterému ve skocích fandím :-D Ale on je to už od pohledu takový milý kluk, mu se prostě nedá nefandit :-D Taky mí oblíbení Francouzi (a jediní dva Francouzi v SP) mi dělali jen a jen samou radost. Akorát teda bylo blbý, že v jednom závodě (myslím, že to byl ten poslední), šli do KO souboje proti sobě. Jsem z toho byla taková otrávená :-D Doufala jsem, že ten, který souboj prohraje, se dostane do druhého kola aspoň jako šťastný poražený. No jenomže můj milý Ronan Lamy Chappuis byl první pod čarou.

Velice hezké výsledky měli Češi, to tady nesmím zapomenout napsat. Závod od závodu lepší a lepší. A to nejen Roman Koudelka, ale i další. Jakub Janda nemá letos vůbec špatné výkony a mě se poslední dobou líbí výkony Jana Matury. U něj jsem to nečekala. Takže směrem k našim ode mě putuje pochvala.

No vlastně bych tu takhle mohla psát o každém skokanovi zvlášť a článek by se hooodně natáhl. Tento článek tu vlastně je jenom proto, abych napsala, jak je Peter Prevc skvělý, jak je mi líto, že můj idol Robert Kranjec se pořád nějak hledá, jak držím palce, aby výborná forma Kennetha Gangnese vydržela celou sezónu. Tak a je to všechno hezky v jedný větě a nemusela jsem trávit čas všemi těmi odstavci :-D

Na závěr jsem si (jak je u mě zvykem) nechala tým Finska. Musím se totiž vyplakat. Trápení. Tímto slovem by se daly popsat skoky všech finských reprezentantů. I když zdá se mi, že Ville Larinto se lehce zlepšuje. Tak snad. Taky byl nakonec z Finů jediný, který odjel na všechny čtyři závody. V prvních třech se dostal do závodu (ale nebodoval), v posledním závodě se bohužel nedokázal kvalifikovat. Lauri Asikainen a Harri Olli, kteří se nedokázali kvalifikovat do závodu ani v Oberstdorfu, ani v Ga-Pa, se po německé části Turné odebrali domů. V Innsbrucku skákal jenom Ville, v Bischofshofenu dostal šanci mladý Andreas Alamommo. Jenže ten byl v kvalifikaci předposlední. No, aspoň získal nějaké malé zkušenosti ze Světového poháru.

Ve druhé polovině tohoto týdne je na programu mistrovství světa v letech na lyžích. Bude se to odehrávat v rakouském Kulmu, ale nemyslím si, že by mezi domácími byl nějaký velký favorit. Kraft a Hayboeck teď sice mají dobrou formu, ale lety jsou přeci jen něco jiného než skoky. Navíc to jsou letos úplně první lety (ha, a hned MS), takže to pořadí může být úplně jiné a možná i překvapivé. Teď jsem si ještě (v souvislosti s tím, že mluvím o domácích) vzpomněla. Gregor Schlierenzauer se zatím dost trápil. Po Turné oznámil, že končí sezónu a že letos už závodit nebude. Tak kdo ví, jak to s ním bude do budoucna. No ale abych se vrátila zpět k tomu, co jsem chtěla napsat. Jelikož teda bude to mistrovství světa, tak se tu potom možná objeví nějaký ten souhrnný článek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře