Shrnutí sezóny 2015

10. prosinec 2015 | 22.02 |

nico_checo_abu-dhabiMusím říct, že jsem před sezónou tipovala, že letos bude opět dominovat Mercedes. Na druhou stranu se ale musím přiznat, že titul jsem přála Nicovi a také jsem jaksi naivně doufala, že se k Mercedesu přiblíží Williams a i Ferrari. Ale to mi moc po chuti nebylo, protože do Ferrari zrovna vlezl Vettel a já ho nemám ráda, takže jsem škodolibě moc dobré výsledky Ferrari nepřála. Nebo spíš takhle, přála, ale pouze Kimimu :-D Takže z pohledu čela pole to byla spíš nezáživná sezóna, protože to bylo většinou Mercedes, Mercedes, Ferrari. Občas Williams či Red Bull. Zcela výjimečně i vůz jiného týmu.

Upozornění: článek je extrémně dlouhý.

Já se teda zkusím vyjádřit postupně ke všem týmům. Snad to nějak zvládnu. U některých týmů to bude hodně stručné, u některých se rozepíšu mnohem víc.

A začneme teda týmem Mercedes. Už jsem to napsala v úvodu. Tušila jsem, že opět to budou oni, kdo bude dominovat, ale přeci jen jsem doufala, že nějakého konkurenta mít budou. No, letos to bylo snad ještě dominantnější než loni. Já moc Hamiltona nemusím, tak jsem titul přála Nicovi. Tomu jsem dřív fandila fakt hodně, teď už taky nepatří mezi ty moje úplný nej, ale pořád patří k těm oblíbených pilotům. Vytýkalo mu to spousta lidí a já, ač nerada, se musím připojit. Taky mi totiž přijde, že jakmile o něco jde, tak se mu nedaří. Nevím, čím to. Asi sám na sebe vyvíjí příliš velký tlak, příliš nad vším uvažuje. Fakt nevím. Jakmile bylo jisté, že Hamilton má titul, najednou Nico zajížděl perfektní kvalifikace a perfektní závody. I když, spousta lidí taky říká, že Hamilton už pak nejel na plno. Možný je všechno a tyto věci vědí jenom oni a tým. Upřímně, já před lety, když jezdil ve Williamsu, ani nedoufala, že by někdy mohl bojovat o titul mistra světa. Takže už tohle je vlastně super. Já si teď momentálně hrozně přeju, aby byl Mercedes dominantní i příští rok a aby to byl Nico, kdo bude lídrem celé sezóny. Tak a teď jsem to tu řekla, tak se mi to určitě vymstí a Hamilton získá další titul. Nebo nedej bože Vettel ve Ferrari :-D 

Ferrari. K nim jsem měla letos takový zvláštní postoj. A pokračovat to bude i příští rok. Kimi je jeden z mých nejoblíbenějších pilotů F1 všech dob, takže na jednu stranu jsem byla ráda, že tam jezdí a doufala jsem v nějaké dobré výsledky. Na druhou stranu tady byl Vettel, který do týmu přišel. A Vettel je mým nejméně oblíbeným pilotem v poli. Takže problém. V jednom týmu dva piloti z opačných konců mého žebříčku. Když jel dobře Kimi, tak to bylo ok. Jenže bohužel (pro mě bohužel), většinou byl z Ferrari lepší právě Vettel. A to se mi teda vůbec nelíbilo. I když musím říct, že když vyhrál v Malajsii, tak jsem mu to docela i přála. Ale ne Vettelovi jako takovýmu, ale tak nějak jsem byla ráda za Ferrari, že vyhrává. Taky jsem byla ráda, že někdo porazil Mercedes a doufala, že by sezóna mohla být napínavá.

Jinak tady musím objektivně přiznat, že Vettel byl prostě lepší. A mě to štve. Když koukám na celkovou tabulku mistrovství světa a vidím, že Kimi za ním zaostal o více než 100 bodů...To je prostě moc. Vážně super, že si na konci sezóny trochu spravil chuť podiem v Abu Dhabi.

Věřila jsem, že Williams se k Mercedesu příblíží ještě o něco víc než loni. No, spíš se vzdálili. Já blázen dokonce před sezónou tipovala, že by Valtteri mohl bojovat o titul. No popravdě, to bylo spíš takové moje velké přání. Doufám, že se jednou vyplní. Valtterimu by titul slušel :-) Jinak tedy on i Felipe Massa předváděli podobné výkony. Dokonce mají na svém kontě stejný počet podiových umístění. 

Nikdy jsem tým Red Bull neměla ráda či vůbec neřešila. Ale poslední dobou se situace jaksi mění. Teda, ne že bych jim fandila, ale už mi nevadí a když se náhodou nějaký jejich pilot dostal do boje o stupně vítězů, tak jsem mu fandila. Prostě to na té bedně chtělo změnu, kterou já ráda uvítala. Daniel Ricciardo patří k mým oblíbeným pilotům, tady o tom není pochyb, že jsem mu to přála. Ale Daniil Kvyat? Kdo by to byl do mě řekl? Já fandila Daniilovi a při závodě na Hungaroringu jsem mu to podium strašně moc přála. Dokonce jsem z toho měla radost :-D Chápete to? Já, která ho v GP3 neměla ráda, která byla zklamaná, když tam získal titul, která kritizovala, že jde z GP3 přímo do F1! 

Přesouváme se k mému velmi oblíbenému týmu. Takže to asi bude na delší odstavec :-D Force India. Před sezónou jsem od nich vůbec nic nečekala, protože měli problém vůbec postavit auto. Takže jsem se vážně bála, co se bude dít. A byla jsem velmi příjemně překvapena. Rok teda nezačal nejlíp, ale jak měli novou specifikaci auta, které nadále vylepšovali, tak i výkony kluků se zlepšovaly. A ano, teď bude následovat pasáž o tom, jací jsou oba úžasní. Zejména pak Sergio. Na začátku sezóny měl výsledky asi takový, v jaký jsem zhruba doufala. Tedy boj o body. Druhá půlka sezóny byla lepší. Výrazně lepší. Po startu ve Spa dokonce bojoval o vedení v závodě! Pak přišlo podium v Soči. Paráda. Jsem na něj za jeho letošní sezónu opravdu moc hrdá. Nico tak úžasnou sezónu neměl. Bohužel. Nevím, proč má smůlu vždycky jenom on? Jednou dokonce ani nemohl startovat do závodu. Buď ho zastavila závada na autě nebo kolize se soupeřem. A ne, nebudu se tu Nica zastávat, vím, že za některé výpadky si může sám. Pár fajn výsledků tam bylo, ale prostě pořád tomu cosi chybí. On si tak nějak odjede to svoje a je to. Bojovat na trati, to on umí. Ale myslím si, že by občas mohl být i víc agresivní. Ať mu Checo půjčí trošku toho mexického temperamentu! :-D No a já stále budu čekat na Nicovo první pódium v F1. Protože víte, jak se to říká: Kdo si počká, ten se dočká.

Ještě nesmím opomenout říct jednu věc. Já vím, že se to F1 netýká, ale týká se to Nica a pro mě to byl jeden z nejúžasnějších momentů letošní motoristické sezóny. Asi už tušíte, o čem bude řeč. Na závod 24 hodin Le Mans jsem se tradičně moc těšila. Mám konečně v pokoji pořádnou vlastní televizi, tak jsem se těšila, jak budu koukat a zkusím vydržet co nejdýl. Důvod? Nico Hülkenberg! Když jsem se dozvěděla, že ten závod pojede, tak mi bylo jasný, že to musím sledovat co nejvíc. Nejsem moc velkým fanouškem Porsche, já fandím Audi. Ale řekla jsem si, že tomu Porsche, ve kterém pojede Nico, budu fandit. No a co se nestalo. Nico a jeho kolegové to celé vyhráli. Vlastně ještě teď, když o tom píšu, mi to zní neskutečně. Letos jsem z 24 hodin Le Mans viděla nejvíc hodin. Vždycky jsem se koukla na start, pár hodin po startu a pak až druhý den třeba novinky, co se dělo přes noc a pak jsem koukala až na dojezd do cíle. Letos jsem se snažila vydržet co nejdýl. Koukala jsem až skoro do půlnoci. Pak jsem to ráno hned zase zapnula. Nejsem teda takový šílenec, abych vydržela celých 24 hodin, nebo třeba kolem 20, to ne. Ale i tak mám ze sebe dobrý pocit a cítím, že jsem si to letos fakt užila. A hlavně, to Nicovo vítězství tomu pro mě dalo nový náboj. 

Pojďme k dalšímu týmu. A tady to bude o dost kratší. Tím týmem je Lotus. A já moc nevím, co bych k nim řekla. Příznávám, že jsem je moc nesledovala, ačkoliv Romain patří k mým oblíbeným pilotům. Ale prostě pro mě je to spíš takový neutrální tým a moc se mě jejich výsledky nedotýkají. Nicméně z Romainova podia ve Spa jsem měla velkou radost. 

Toro Rosso. Tento tým jsem letos ignorovala ze všech nejvíc. Nemám nejmenší důvod, proč bych jim měla fandit. Navíc mají takové divné piloty. Tím se nechci nikoho dotknout, ale prostě mě ani jeden ničím nezaujal. Ve Světové formuli renault jsem kdysi Sainzovi trošku fandila, ale opravdu jenom trošku. Sice je to Španěl a ty já většinou ráda, ale on je právě ta výjimka potvrzující pravidlo. No a Verstappen... Toho jsem před sezónou ani pořádně neznala. Takže jsem na něj neměla žádný názor. Spousta lidí ho kritizovala, že ve svém mladém věku a s téměř nulovými zkušenostmi jde do F1. Já nic takového radši neříkala. Myslím, že jsem někde psala, že všichni ho kritizují a on nás ještě překvapí, ale teď to nemůžu dohledat, kde jsem to psala. Nicméně ano, docela překvapil. Na svůj věk jel dobře. Přinesl do F1 takovou svěží mladou dravost. Na některé jeho manévry byla radost pohledět (pokud teda zrovna nebojoval s mým favoritem). Spíš mám pro něj slova chvály. Na druhou stranu si nemyslím, že by byl nějak výjimečný či zázračný. To ukáže až čas.

Na řadě je můj druhý oblíbený tým a opět počítejte s dlouhým odstavcem. Tím týmem je Sauber. Loni byla na jejich kontě za celou sezónu 0 bodů, takže horší už to být opravdu nemohlo. Takže i když to letos nebylo nejlepší, pořád kluky chválím, protože je to o mnoho lepší než loni. Oni nebyli zas až tak marní. Několik hezkých výsledků tam bylo. Jenže jak má (měl?) tým finanční problémy, tak prostě nemohli dostatečně vyvíjet auto, no a na trati to bylo znát. Držím jim palce, aby se to zlepšilo. A teď k jezdecké dvojici. Nikomu nemohlo uniknout, jak jsem se před sezónou hroutila, že v týmu budou závodit Marcus Ericsson a Felipe Nasr. Když to tým oznámil, byla jsem z toho hodně rozčarovaná. Hlavně kvůli tomu, že Esteban Gutiérrez zůstal bez místa. K Marcusovi jsem vždycky měla takový zvláštní vztah. Chvilku jsem mu fandila, chvilku ne. Tohle ale byla výzva, abych mu fandila celou sezónu. A povedlo se :-D Jo, párkrát jsem si u některého z jeho manévrů u televize zanadávala, ale vždy jsem mu držela palce. Sauber je totiž moje srdeční záležitost. To bych snad fandila i Vettelovi, kdyby u nich jezdil! :-D (ano, vím, Vettel u nich začínal, ale nejel u nich celou sezónu, jenom jeden závod a v té době jsem ho skoro neznala). Felipe Nasr si mě pomalu ale jistě získával. V GP2 jsem ho moc nemusela. A to hlavně proto, že vždy bojoval proti někomu, komu jsem fandila. A tak jsem k němu měla spíš negativní postoj. A můj postoj byl naprosto špatný! V průběhu letošní sezóny jsem začala zjišťovat, že Felipe je skvělej kluk. A odpověděl mi ve videu Sauberu na mou otázku :-P Prostě u něj platí pořekadlo, jak se z kluka, kterýho nemám vůbec ráda, stal jeden z pilotů, na který nedám dopustit. Až uvidíte, kam ho před příští sezónou zařadím v mém žebříčku, tak budete koukat! :-D

Zbývají nám dva týmy a já přemýšlím, o kterém napsat dřív. Ale vezmu to teda podle Poháru konstruktérů. Takže McLaren. A já vlastně ani nevím, co k nim chci říct. Ono by totiž stačilo pouze jedno slovo. Katastrofa. Prostě nový motor Honda nesedl. Čekalo se, že to bude špatný, ale asi ani v týmu nečekali, že až tak špatný. Fernando ani Jenson mi nevadí (i když to nejsou úplně moji top piloti) a bylo mi jich dost líto. Tak si říkám, že jsem byla hodně zklamaná výsledky, jaké měl Sergio, když u nich jezdil. A oproti tomuhle to vlastně zas tak zlý nebylo. Já vážně nevím, co mám napsat. To, jak několikanásobně překočili limit pro pohonnou jednotku? To, jaké z toho pramenily penalizace? Problémy v kvalifikacích? Nedokončené závody? Frustrovaní piloti? No, radši nebudu říkat nic. Možná bych mohla vypíchnout, že Jenson bodoval čtyřikrát, Fernando dvakrát. I když nevím, jestli můžeme mluvit o nějakém úspěchu... Chci ale říct jedno. Já měla posledních pár let McLaren docela ráda. Ale letos si to u mě dost pokazili tím, jak vymetli s Kevinem Magnussenem. Tak napřed mu nabízeli místo na roštu v Austrálii, když Fernandovi start zakázali doktoři, no a v závěru sezóny ho kopli do zadku. Jasně, nic o tom nevím, nemůžu soudit, když informací o tom mám strašně málo, ale štve mě to. Nemyslím si, že by v tom byla nějaká Kevinova iniciativa, i když na druhou stranu bych se nedivila, kdyby chtěl odejít, když viděl v jaké "formě" tým je. Fakt nevím. Ale co jsem slyšela, tak prostě jednoho krásného dne Ron Dennis Kevinovi řekl končíš. Známe to, občas to bývá "jedna paní povídala", ale taky "na každém šprochu je pravdy trochu". Takže asi tak.

Manor začal taky dost zle. Vlastně ještě v březnu se nevědělo, jestli teda budou závodit nebo ne. Nakonec že jo. V Austrálii auto ještě připravený nebylo. Ale závod od závodu se zlepšovali (myšleno ve stylu dostali na rošt jedno auto, pak dvě, dokončili závod) a já jim držela palce. Zázraky se čekat nedaly, ale já mám Willa Stevense i Roberta Merhiho docela ráda, takže jsem jim fandila. No a pak se do týmu dostal Alexander Rossi. To jsem měla teda radost obrovskou. V domácím závodě v USA sahal po bodech! Já si tak přála, aby ještě někdo odstoupil (nepřejícně jsem doufala, že by to mohl být druhý McLaren nebo třeba Toro Rosso), aby to na ty body bylo. Bohužel. I tak ale super závod. Vždycky, když jel v Manoru Alexander (tzn. Singapur, Japonsko, USA, Mexiko, Brazílie), tak jsem měla o důvod víc fandit Manoru :-D

Tak se mi povedlo tuto sezónu shrnout. Aby to dávalo smysl, je to rozdělené podle týmů, tak doufám, že to opravdu nějaký smysl dává. Sezóna to nebyla záživná, co se souboje o titul týče, to jenom chvilku, ale já měla o záživnost postaráno. Sauber a Force India se docela často dostávali do vzájemných soubojů na trati, takže já měla o zábavu postaráno.

Vím, že bych ještě měla napsat zmínku o Julesovi, ale nějak se na to necítím. V červenci tu byl o něm článek a tohle je prostě moje shrnutí této závodní sezóny. I přesto na něj nezapomínám, to ne. To ani nejde.

Poznámka na závěr, tu fotku jsem k článku dát prostě musela. Strašně jim to tam sluší :-P

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Shrnutí sezóny 2015 katka 14. 12. 2015 - 11:48
RE(2x): Shrnutí sezóny 2015 niki 14. 12. 2015 - 20:30
RE(3x): Shrnutí sezóny 2015 katka 15. 12. 2015 - 16:42
RE(4x): Shrnutí sezóny 2015 niki 16. 12. 2015 - 18:39